Lia Olguta Vasilescu anunta ca noul Guvern isi incepe activitatea cu 7 ordonante de urgenta: Dam ordonante de crestere a pensiilor si salariilor. Va va anunta cineva de la partid

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 5 ianuarie 2017, 10:54 Actualitate | Politic


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Facebook - Lia Olguta Vasilescu
Lia Olguta Vasilescu, noul ministru al Muncii, a ajuns, joi dimineata, la sediul ministerului pentru preluarea mandatului de la Dragos Pislaru, ea declarand ca prioritatea zero este bugetul si ca urmeaza sa dea ordonante de urgenta de crestere a pensiilor si salariilor, potrivit Mediafax. Noul Guvern isi va incepe activitatea cu 7 ordonante de urgenta, mai spune Lia Olguta Vasilescu, adaugand ca "Va va anunta cineva de la partid".

"Nu mi-am luat cu mine decat programul de guvernare. Trebuie sa dam drumul la sapte ordonante. Sper sa termin foarte repede cu formalitatile si pe urma intru in paine. Prioritatea zero e bugetul, trebuie sa dam ordonante de crestere a pensiilor si salariilor. Sunt sapte ordonante de urgenta, va va anunta cineva de la partid. O sa vedeti ca o sa respectam programul de guvernare si nu o sa fie niciun dezastru", a declarat Lia Olguta Vasilescu.

Fostul ministru Dragos Pislaru a ajuns la cateva minute dupa Lia Olguta Vasilescu, avand in mana un buchet de flori: "Exista un capitol care se refera la probleme doesebite. De obicei nu se scrie nimic. De data asta, eu am un biblioraft intreg. Legea salarizarii a fost publicata pe site-ul Ministerului Muncii, e in consultare si urmeaza ca actualul Guvern sa isi aleaga lucrurile bune, sa completeze si sa vina cu o lege a salarizarii, asa cum a promis", a declarat Dragos Pislaru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13973 vizualizari

  • +7 (19 voturi)    
    PSD face blitzkrieg, fraierul vine cu flori (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:01)

    cato [utilizator]

    Nu pot sa nu ma gandesc ca, in timp ce PSD se pregateste sa calce in picioare tot ce s-a facut bun intr-un an, fraierii care au muncit la asta inca stau sa dea mana si sa ofere flori.
    • +17 (19 voturi)    
      se poate si altfel (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:22)

      _Sorin_ [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Ce alta optiune au? Jocurile sunt deja facute, guvernul a fost aprobat. Poate totusi marea masa de oameni va vedea ca se poate face politica si altfel - cu respect si bun simt.
      Eu cred ca este un gest de apreciat faptul ca omul isi arata respectul pentru doamen.
      Cred ca guvernul Ciolos iese cu capul sus, indiferent de opinia celor care au cautat mereu sa le puna bete in roate. Ramane sa ne dam seama putin mai tarziu de urmarile votului.
      • +3 (3 voturi)    
        Da, exista alternativa (Joi, 5 ianuarie 2017, 12:11)

        cato [utilizator] i-a raspuns lui _Sorin_

        Da, exista alternativa sa isi arate dezaprobarea fata de mizeria de program economic cu care PSD vine in Palatul Victoria. Program economic e un eufemism - au doar propuneri de cheltuieli, nu si de venituri.
    • +5 (5 voturi)    
      De la partid, sau de la Guvern ? (Joi, 5 ianuarie 2017, 15:10)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Fatuca asta (are doctorat ??? dar si diplome la deja celebrul Colegiu de Aparare unde se aduna toti plagiatorii), e asa de batuta de soarta incat nici nu mai face politica, spune lucrurile direct pe nume:

      Va va anuta Dragnea de la Partid, in loc de cineva de la Guvern !!!

      Asta e, psd aplica regula "prosti dar multi" la alegeri, iar dupa "multi dar prosti"...
  • +16 (18 voturi)    
    Ordonante... (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:01)

    LucianSchumer1 [anonim]

    ... pentru cresterea inflatiei..
    • +4 (4 voturi)    
      Da , da (Joi, 5 ianuarie 2017, 12:16)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui LucianSchumer1

      si banii pentru plata salariilor si pensiilor ii vor ”face” tot prin ordonanta de urgenta . Deficitul prin ordonanata de urgenta , autostrăzi, spitale , scoli ....tot prin ordonanta de urgenta .
      Ce să mai , boborul se va hrăni cu ordonante de urgenta pe pâine .

      Are cineva vreun loc pentru Franta ? Spania ? Măcar Burkina Faso ?
    • +5 (5 voturi)    
      Olguta 'intra in paine' (Joi, 5 ianuarie 2017, 13:57)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui LucianSchumer1

      Ieri la Antena 3 era scris mare pe burtiere: Guvernul PSD intra in paine ! La guvern, primul ministru declaram intram in paine, Dragnea si el intra in paine.

      astia incearca sa ne transmita ceva sau sunt atat de inapti incat nu pot gasi un slogan mai de doamne ajuta
  • +15 (17 voturi)    
    Partidul (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:03)

    Frank777 [utilizator]

    Partidul e-n toate
    E-n cele ce sunt
    Şi-n cele ce mâine vor râde la soare
    E-n pruncul din leagăn
    Şi-n omul cărunt,
    E-n viaţa ce veşnic nu moare.”
    Iata cum dupa 26 de ani ilegalitate PCR si activisti sai caliti in mish-mash-uri si activitati ilegaliste de partid si de Stat a preluat puterea printr-o reeditare a alegerilor din 1946.Acum a inceput sa ia bani de la economia privata si sa le dea la baza electorala PCR-PSD : bugetari,pensionari.
    • +2 (2 voturi)    
      imi (Joi, 5 ianuarie 2017, 21:21)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      luasi vorba din gura. Asa se vorbeste acum, pe limba lui dragnea, cu perfectul simplu. Foarte simplu. Si eficient. In doi ani sintem praf. Dar ei scapa cu averi cu tot, ca doar atit, pardon, decit atit vor.
  • +11 (19 voturi)    
    Ordonante de urgenta (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:07)

    Soljenitin [utilizator]

    Here we go again.

    Constitutia Romaniei, art. 115 (Delegarea legislativa), pct. 4: Guvernul poate adopta ordonanţe de urgenţă numai în situaţii extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată, având obligaţia de a motiva urgenţa în cuprinsul acestora.

    Asadar, Olguto, care este situatia aceea extraordinara?
    • -11 (17 voturi)    
      cate ordonante de urgenta a dat Ciolos??? (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:28)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      sau alea erau bune?
  • +17 (17 voturi)    
    Asta e cheia! (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:09)

    Observator roman [utilizator]

    „Sunt sapte ordonante de urgenta, va va anunta cineva de la partid.”

    DE LA PARTID, DE LA PARTID. Asta e cheia!

    Și cine e „la partid”? Ia încercați!

    Drag... [Așa, așa!] ...nea...

    Urrraaaa! Urraaaaa!
  • +10 (12 voturi)    
    si de unde bani mai?! (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:09)

    liviu_ [utilizator]

    sau pune-ti la bataie miliardele furate din 90 incoace?!
    • -3 (3 voturi)    
      din vanzarile anterioare... (Joi, 5 ianuarie 2017, 12:05)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      sau dau meditatii la fizica!
  • +11 (13 voturi)    
    O penala Ministrul Muncii? (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:11)

    Savitar [utilizator]

    D'ohhh, Romania, taramul unde orice e posibil, de la Veiron prin gropi pana la morti care voteaza.
    • -4 (10 voturi)    
      2 erori (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:30)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui Savitar

      1. mortii nu au votat
      2. Olguta nu este penala - dosarul ei a fost trimis de instanta inapoi la DNA. De 2 ori. Doar ca DNA refuza sa accepte ca a gresit si nu vrea sa dea SUP
  • +6 (6 voturi)    
    Nu-i bai (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:35)

    Cataleya [utilizator]

    Cand o sa se infunde conducta, toti o sa dea vina pe Dragnea, ca doar toata lumea stie ca programul de guvernare e numai si numai al lui!
    Si o sa-l mature ca pe-o masea stricata.
  • +13 (13 voturi)    
    oricum,... (Joi, 5 ianuarie 2017, 11:37)

    Cataleya [utilizator]

    ...Olguta si-a parasit cuibusorul caldut din Banie doar pt ca avea nevoie (urgent) de imunitate parlamentara/ministeriala.
    Altfel n-ar fi plecat ea din Craiova unde era o adevarata imparateasa, fara bataie de cap si cu toate slugile la picioare.
    • 0 (2 voturi)    
      eh... (Joi, 5 ianuarie 2017, 12:02)

      goguz [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      eh, mai stim unul de pe la Slatina caruia i s-a facut putin racoare
    • +2 (4 voturi)    
      adevaratul motiv (Joi, 5 ianuarie 2017, 13:06)

      zxcv [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      poate e doar unul banal si omenesc: viata personala (sentimentala)
  • +6 (6 voturi)    
    Cât tupeu! (Joi, 5 ianuarie 2017, 12:24)

    Radu I [utilizator]

    Mă tem de infractori chiar când aduc daruri. Punct.