Sesiune extraordinara joi la Camera Deputatilor, pentru modificarea Codului fiscal

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 5 ianuarie 2017, 8:17 Actualitate | Politic


Camera Deputatilor
Foto: Hotnews
Camera Deputatilor este convocata in sesiune extraordinara, joi, pentru modificarea Codului fiscal. Miercuri, Comisia de buget - finante a Camerei Deputatilor a decis scutirea pensionarilor de la plata contributiei asigurarilor sociale de sanatate si neimpozitarea pensiilor sub 2.000 lei.

Membrii comisiei au aprobat, cu 17 voturi "pentru" si sapte impotriva, raportul cu amendamente in acest sens la proiectul de lege de modificare a Codului fiscal initiat de fostul senator Cristiana Anghel impreuna cu mai multi parlamentari.

Acest proiect, adoptat in legislatura trecuta de Senat, prevedea neimpozitarea tuturor pensiilor si scutirea pensionarilor de la plata contributiei asigurarilor sociale de sanatate.

Presedintele comisiei, Viorel Stefan, a propus amendarea proiectului in sensul ca doar pensiile sub 2.000 de lei sa fie neimpozitate, amendament adoptat cu 14 voturi "pentru", cele ale PSD, si opt impotriva, ale Opozitiei.

Reprezentantii PNL au sustinut varianta initiala a proiectului privind neimpozitarea tuturor pensiilor, in timp ce UDMR a propus ca doar pensiile speciale peste 2.000 de lei sa fie impozitate, iar restul sa fie neimpozitate, fara stabilirea unui plafon. Amendamentele PNL si UDMR au fost respinse.

Potrivit lui Viorel Stefan, inainte de aplicarea acestor masuri, obligatia de transfer de la bugetul de stat catre Casa de Sanatate era "undeva la 600 - 650 milioane de euro" iar dupa implementarea masurilor, impactul va creste "cu inca vreo 300 milioane de euro".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8358 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    uraaaaaaaaaa (Joi, 5 ianuarie 2017, 8:48)

    liviu_ [utilizator]

    iar platesc tonerii pentru pomenile electorale
    pana cand nu o sa mai putem suporta financiar sau mental...
    ce sa mai zic....
    e clar... pasaju de la piata sudului se va termina in 2020 in cel mai bun caz!
    • +4 (8 voturi)    
      da, dar UN MARE BRAVO PSD ! (Joi, 5 ianuarie 2017, 10:42)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pentru ca sunt brilianti ! geniali !

      ceilalti nu au stiut sa "isi pastreze prajitura" si oricat de bun ai fi, daca nu reusesti sa PASTREZI PUTEREA degeaba !

      Marea greseala a PNL a fost idiotenia de a zice NU pomenilor electorale, astfel PSD iesind "aia buni" si PNL "aia rai"

      acum aceasta masura de POMANA ELECTORALA va suda si mai mult electoratul la PSD !


      De ce ?

      intrebati oamenii... toti pensionarii isi VOR ADUCE aminte "CINE mi-a marit MIE pensia " si "CINE s-a opus maririi pensiei MELE"


      Si uite asa cu mari regrete, trebuie sa spun un mare BRAVO PSD !
      da ... fara ghilimele.


      Cand o sa inteleaga PNL ca au fost INEXISTENTI in campania electroala (oamenii imparteau afise, calendare PSD - iar PNL nicaieri !!!)
      si in plus PNL trebuie obligatoriu inainte de orice alegeri sa OFERE odata la 4 ani ceva votantilor !


      Dar uite ca o face PSD si apoi ne mai miram de ce ne conduce un ministru secretara de liceu din teleorman un Minister de Interne !!?!?!?!

      DE PROSTI CE SUNT AIA DIN PNL !
      DE IDIOTI TOTAL !
      DE AIA !
      • +2 (2 voturi)    
        eu nu-mi (Joi, 5 ianuarie 2017, 13:04)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        explic.
        nu zicea tot psd-ul, in frunte cu tonta (talonat la acea vreme, evident, de mustatea livache ot teleorman) ca legea codului fiscal facuta de ei este cea mai buna posibil? acum pesedeul da cu ordonante de urgenta care sa-l modifice?
        e legal pentru anul financiar in curs?
  • +2 (8 voturi)    
    Așadar... (Joi, 5 ianuarie 2017, 9:12)

    Radu I [utilizator]

    Să curgă laptele și mierea, să-i amețim pe naivii care ne-au votat! Ce dacă țara va intra în colaps?
    Ce dacă 40% dintre români își fac încă nevoile în fundul grădinii? Ce dacă drumurile patriei și spitalele sunt anticamere ale morții? Despre școli, nu mai vorbim...
    Nouă să ne fie bine, să fim lăsați în pace, să ne înfruptăm din bugetul gras, lăsat de incompetenții tehnocrați!
  • +4 (6 voturi)    
    Cui se adreseaza mai exact această modificare? (Joi, 5 ianuarie 2017, 9:44)

    nick24 [utilizator]

    80% din pensii sunt sub 1000 lei, 90% din pensii sunt sub 1500 lei și 99% sunt sub 2000 lei.
    Deci?
    Deci cui?
    • -1 (3 voturi)    
      Ti-ai raspuns singur,tuturor pensionarilor, (Joi, 5 ianuarie 2017, 10:20)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      nu ti-e clar?
    • +2 (4 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 5 ianuarie 2017, 10:24)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui nick24

  • +6 (8 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 5 ianuarie 2017, 10:43)

    Radu-Mihai [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    sunt pensionar (Joi, 5 ianuarie 2017, 17:55)

    zigot [utilizator]

    si declar sincer ca sunt impotriva acestor pomeni (clar) electorale, lucrand efectiv 46 ani si avand o pensie normala, in concordanta cu contributia avuta.
    pe langa aceasta fortare a cresterii pensiilor nete, prin aceasta ordonanta se incalca si alt principiu care vad ca nu a fost sesizat inca: pensiile brute de peste 1900 lei vor deveni -prin anularea impozitului- pensii nete(care de fapt conteaza)- mai mari decat pensiile nete incasate de cei cu pensii brute de peste 2000 -2200 lei. o alta fractura intre membrii unei categorii sociale si asa invrajbite de existenta atator pensii speciale anormale si nejustificate, sau de conflictul cu generatiile mai tinere