Petre Daea: Sper ca mintea sa ma tina in stare sa nu fac greseli

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:32 Actualitate | Politic


Petre Daea
Foto: Camera Deputatilor
Petre Daea, propus ministru al Agriculturii s-a lansat intr-o serie de consideratii miercuri, in fata ziaristilor, dupa ce a fost audiat in comisia de specialitate a Parlamentului.

"Sper ca mintea sa ma tina in stare sa nu fac greseli", a inceput acesta, la intrebarile ziaristilor.

Chestionat de ce a durat atat de mult audierea sa, fata de a celorlati ministri, Petre Daea a precizat: "Eu cred ca putem discuta zile intregi despre agricultura. Este domeniu atat de complex, de complicat si atat de mult vazut si intrepretat incat timpul este doar un instrument pentru o faza in care oamenii se aduna sa vorbeasca despre existenta lor".

Acesta a precizat ca va prelua functia de ministru al Agriculturii deoarece partidul i-a incredinta o misiune iar fermierii asteapta sa o indeplineasca. "Eu nu vin cu intentii, eu vin sa pun in aplicare un program aprobat de poporul roman si asteptat de fermieri. Altminteri nu avem ce discuta. Eu nu am venit aici pentru a-mi completa CV-ul. Am o singura misiune sa mi-o indeplinesc pe care partidul mi-a incredintat-o si fermierii o asteapta".

"Misiunea se incredinteaza si nu se cere. Ea se duce la indeplinire fara echivoc", a subliniat el.

Acesta a precizat ca in fiecare dimineata va ajunge la minister la ora 6,30 dimineata: "Mi-am ales creionul, ochelarii si mi-am fixat ora de ajungere in minister".

Intebat pana la ce ora va sta, Petre Daea a raspuns: "Pana poate sa reziste organismul fizic ca sa faci treaba. Un conducator ajunge el inaintea celorlalti".

El a vorbit si despre "data cand ne putem echipa uman pentru a face treaba in tara".

Ziaristii l-au intrebat daca si-a uitat telefonul acasa in conditiile in care alti colegi social-democrati nu reusesc sa dea de el.

"Aici am venit la treaba nu sa vorbesc la telefon", a replicat el.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10357 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    oh shit (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:40)

    Sorrows [utilizator]

    dumnezeule, toti is ca asta...
    • +2 (2 voturi)    
      Comment sters de user (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 14:30)

      GrinDragneanu [anonim] i-a raspuns lui Sorrows

    • +3 (3 voturi)    
      Dupa ce face prostia, ne va spune: (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 15:07)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Nu mai tin minte!


      Ce mai mafioti adrministrativi de 2 lei, urmeaza sa ingenuncheze tarisoara asta!
  • +18 (18 voturi)    
    Speri mata dar speri degeaba !! (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:41)

    deval [utilizator]

    Hai mai ca e pregatit ! Are creion, ochelari si ajunge si la 6,30 la servici ! Ce vreti mai mult ? Tot atat era necesar/suficient si pana in "89 pentru un sef agreeat de acelasi partid...
  • +15 (15 voturi)    
    dementia! (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:44)

    Francisc 1 [utilizator]

    a dracu neamt , mi-a furat telefonul!
  • +17 (17 voturi)    
    e senil... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:45)

    demaGOGU [utilizator]

    ...debut de alzheimer, probabil.
    • +3 (3 voturi)    
      alzheimer (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 15:55)

      Frank SF [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Probabil ca da.... :(
  • +17 (17 voturi)    
    Vreau si eu ... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:47)

    Carcalete [utilizator]

    ... din ceea ce a fumat neica asta ...
  • +4 (4 voturi)    
    Kafka (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:59)

    MPopa [utilizator]

    Si noi speram sa va tina mintea Domnule Ministru :)
    Daca toate chestiile astea ar tine de literatura si nu de politica tarii mele as fi in culmea incantarii. Oricum, guvernul lui Dragnea e mana cereasca pentru jurnalisti si pentru realizatorii de emisiuni satirice.
    • +1 (1 vot)    
      Mda... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 16:07)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      <amar>din pacate presimt ca ne vom "distra" pe cinste in urmatorii 4 ani.</amar>
  • +4 (4 voturi)    
    Fraților! (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 14:01)

    gmb72 [utilizator]

    Să-i sugereze cineva lui Dragnea sa le interzică ăstora sa mai vorbească public, măcar asa, ne rămâne speranța!....
  • +1 (1 vot)    
    Speri pe dracu' (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 14:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Daca sperai sa nu faci greseli, nu te alaturai gruparii mafiote numita PSD> Esti un hot sau un complice la furt, asa ca shut-up si nu mai fa teatru de prost gust.
  • +1 (1 vot)    
    Ministru' Educatiei ... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 14:12)

    za-k [utilizator]

    "plagiatul este un efect" :)
  • +3 (3 voturi)    
    Eternal Sunshine of the Spotless Mind... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 14:33)

    talos [utilizator]

    Poza parca e luata dintr-o reclama la Prozac!
    Unde sunt abtibildurile mele?
    Sper ca rezerva de stat e completa. Cu asta ajungem sa ne roadem ghetele ca aia din Coreea de Nord.
  • +3 (3 voturi)    
    psiholog (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 15:46)

    Tepesul [utilizator]

    astia inainte de a fi investiti nu trec intai pe la un psiholog sa primeasca un aviz daca mai trebuie investiti sau nu. ca oricum aia din comisii nu sunt departe de el.
  • 0 (0 voturi)    
    Revelatia mea (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 16:13)

    Cuca [utilizator]

    Dragii mei, imi dau seama ca data cand ne putem echipa uman pentru a face treaba in tara a sosit !
  • 0 (0 voturi)    
    Notebook (Joi, 5 ianuarie 2017, 10:08)

    AEV [utilizator]

    L-as fi preferat pe unul care la 6.30 se uita pe Notebook. Heirupisme de astea cu care se lauda Daea am trait 25 de ani sub Ceusescu!
  • +1 (1 vot)    
    Cica (Joi, 5 ianuarie 2017, 10:27)

    undeebunulsimt [utilizator]

    "Sper ca mintea sa ma tina in stare sa nu fac greseli" ... care minte baaa?!