Toti ministrii propusi in guvernul Grindeanu au primit aviz pozitiv in comisiile parlamentare. Audierile au durat in medie jumatate de ora

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 4 ianuarie 2017, 6:20 Actualitate | Politic


Toti cei 26 de candidati propusi pentru functia de ministru in guvernul Sorin Grindeanu au primit avizele miercuri aviz pozitiv in comisiile de specialitate din Parlament. Audierile au avut loc in ritm accelerat, circa jumatate de ora in medie pentru fiecare ministru, spre nemultumirea unora dintre parlamentarii de Opozitie. Urmeaza votul de investitura pentru guvern, in plenul Parlamentului.

Desfasurarea LIVETEXT a audierilor de miercuri:

14.46 Gratiela Leocadia Gavrilescu, propusa pentru functia de ministru pentru Relatia cu Parlamentul, a primit aviz favorabil din partea comisiilor parlamentare juridice si de constitutionalitate. Decizia a fost luata cu 26 de voturi "pentru" si 10 "impotriva".

14.02: Ministrul Consultarii Publice si Dialogului Social ¬ Gabriel Petrea, aviz pozitiv cu 29 voturi pentru 15 impotriva

13.52: Lia Olguta Vasilescu, aviz pozitiv cu 30 voturi pentru si 14 impotriva pentru postul de ministru al Muncii

13:39  Viorel Stefan a trecut de votul comisiilor de specialitate: La 1 iulie vom avea publicat un Cod Economic al Romaniei

13:32 Petre Daea: Sper ca mintea sa ma tina in stare sa nu fac greseli

13.22 Petre Daea (Agricultura), Florian Bodog (Sanatate) si Pavel Nastase (Educatie), aviz pozitiv. 

12.51 Sevil Shhaideh (ministerul Dezvoltarii, vicepremier) a primit si ea avizul parlamentarilor din comisii.

12.25 Adriana Petcu (ministerul apelor si padurilor) si Serban Valeca (Cercetare) au trecut de comisii

12.12 Daniel Constantin, propus vicepremier si ministru al Mediului, a fost avizat favorabil, acesta precizand ca "problema cea mai mare a Romaniei" o reprezinta deseurile, tara noastra riscand inca o procedura de infringement. (News.ro)

11.59 DOCUMENT Scurtul drum al sefului de patronat Jianu catre postul de ministru: Majorarea salariului minim la 1.450 de lei "e OK". Ce spunea acum o luna despre "efectele negative"

11.44 Ioan Vulpescu, avizat ministru al Culturii si Identitatii Nationale: Ministerul va avea in 2017 un buget de pana la 1 miliard lei 

11.41 Marius Dunca (ministerul turismului si sportului), aviz pozitiv

11.12  Gabriel Les (Aparare) si Augustin Jianu (Comunicatii) au trecut de comisii

10.49 Mircea Titus Dobre, propus la ministerul turismului a primit aviz pozitiv. El a spus ca Autoritatea Nationala pentru Turism (ANT) va fi desfiintata si ca vrea sa dezvolte turismul religios. 

10.36 La aceasta ora incepe si audierea lui Gabriel Les, propus la ministerul apararii. Comisiile au votat ca si aceasta audiere sa fie cu usile inchise, in ciuda protestelor lui Cezar Preda.

Razvan Cuc (Transporturi), avizat de comisiile de profil.

10.26 Mircea Titus Dobre, propus pentru functia de ministru al Turismului a primit si el aviz favorabil

10.23 Sedinta Comisiilor reunite de aparare din Parlament, in care este audiata Carmen Daniela Dan, propusa pentru functia de ministru al Afacerilor Interne, se desfasoara cu usile inchise. Decizia a fost luata de catre membrii comisiilor reunite pe motiv ca in cadrul audierii vor fi luate in discutie subiecte ce tin de siguranta nationala. (Agerpres). 

Dupa ce a primit aviz pozitiv ea a spus ca sedinta secreta a fost decizia comisiei. In ce priveste ministerul de interne, Dan a vorbit de "subdimensionarea resursei umane", explicand ca in ultimul an au iesti din sistem circa 12.000 de persoane.

10.11 Andreea Pastarnac a primit avizul comisiilor in ciuda protestelor lui Eugen Tomac care a spus ca cea propusa in functia de ministru pentru romanii de pretutindeni nu a raspuns la nicio intrebare din cele puse de parlamentari.

Pastarnac: "Ranitii din Colectiv care au ajuns in Israel s-au bucurat de tot sprijinul meu personal"

9.41 Vot pozitiv in comisiile de politica externa si pentru Teodor Melescanu. Ce a spus ministrul de Externe propus: "Nici macar Marea Neagra nu mai este un bun vecin, prin militarizarea Crimeei/ Am o responsabilitate morala pentru dezvoltarea relatiilor cu Ungaria" 

9.34 Florin Jianu,  propus pentru functia de ministru pentru mediul de afaceri, a primit si el rapid avizul comisiilor economice

9.09 Melescanu isi prezinta si el planurile pentru Ministerul de Externe. 

Ana Birchall si Toma Petcu au primit avizul comisiilor. Petcu a spus ca CV-ul cu greseli este vechi de peste 10 ani si a fost completat de secretara sa iar acum nu a fost verificat inainte de a fi transmis.

8.42 Alexandru Petrescu a primit vot pozitiv in comisii. El a insistat apoi intr-o scurta declaratie data jurnalistilor pe tema fondului suveran pe care vrea sa-l infiinteze guvernul Grindeanu si a adaugat ca va face un audit la nivelulministerului in privinta masurilor luate in "ultimele 12-13 luni". 

De asemenea a spus ca firmele de stat trebuie aduse pe profit, declarand ca vrea sa se ocupe de cazul Oltchim.

Dupa Petrescu, la comisiile economice a venit Toma Petcu.

8.35 Mihaela Toader a primit aviz pozitiv de la comisiile parlamentare de specialitate. In fata acestora urmeaza sa vorbeasca Ana Birchall

8.15 Incep audierile pentru persoanele propuse pentru functiile de ministru delegat fonduri europene -Mihaela Toader - si ministru delegat afaceri europene - Ana Birchall. 

Alexandru Petrescu
, propus la Ministerul Economiei, isi prezinta si el in comisii prioritatile.

--------------------
Audierea ministrilor propusi va avea loc intre orele 8.00 si 14.00, iar de la ora 15.00 premierul desemnat Sorin Grindeanu va prezenta in plen programul de guvernare si lista guvernului. Urmeaza dezbateri si, in final, votul de incredere al Parlamentului pentru noul Cabinet, potrivit programului prezentat de presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu.

Daca Sorin Grindeanu primeste votul de incredere al Parlamentului, el si noii ministri ar putea depune juramantul la Cotroceni miercuri seara.

Prima sedinta de Guvern ar urma sa aiba loc miercuri seara de la ora 21.00


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















16118 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Ana l'u Geoana-5.000 euro,cati l'u Dragnea L.? (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 8:48)

    Plagarus [utilizator]

    Doar zidita poate fi competitiva la afacerile europene tuta cea bogata : investiţii financiare în străinătate de 23 de milioane de euro şi bani în conturi 230.000 de dolari.
    Averea este completată de două apartamente în Statele Unite.
  • +8 (10 voturi)    
    prevad ca.... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 9:24)

    liviu_ [utilizator]

    pana l;a finalul lui 2017:

    - justitia la pamant (daca e necesar vor suspenda pe iohannis numai ca sa puna mana pe dna --> aici nu stiu sigur daca e posibil si asta siar putea sa le incurce putin planurile)
    - inflatia si deficitul pana la cer (pomeni electorale etc;
    - legi cu "nu ai voie sa critici oamenii cu mustata, membrii psd" si alte legi de restrangere a libertatii
    - vor urla ca e vina guvernului Ciolos

    sper din tot sufletul sa ma insel... da la cum merg lucrurile....
  • +10 (12 voturi)    
    aviz pozitiv in 15-20 de min (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 9:28)

    NWalker [utilizator]

    niste profesionisti pur sange si astia avizati dar, mai ales, cei care dau avizul.
    • +4 (6 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 9:52)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      E vorba de adevarati profesionisti ai minciunii si furtisagurilor.
    • +1 (3 voturi)    
      aviz pe banda rulanta (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 10:42)

      luleasca [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      nu stiu de ce atata circ....mai bine ii adunau pe toti in linie si le dadeau avizul in grup ... circ ieftin ptr votantii lor, respectiv asistati sociali, oameni care "gandesc" in fata tv-ului la latrina 3 si alti "simpatizanti" mai mult sau mai putin manati de interese personale care vad in PSD o icoana ... viitorul Romaniei nu suna bine ... ma gandesc cu groaza la viitorul copiilor mei...
    • +1 (3 voturi)    
      la cum merg lucrurile... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 10:44)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      best case scenario e sa avem la finalul celor 4 ani o inflarie si un deficit in limite normale, libertate de exprimare, un sef competent la dna si o justitie functionala...

      mai mult de atat nu sper...
      de infrastructura mi-am luat gandul, de cresterea nivelului de trai nici atat

      sa vedem... dar nu cred ca se anunta vremuri bune... dimpotriva se anunta vremuri intre proaste, foarte proaste si dezastruoase!
    • -1 (3 voturi)    
      Cei din guvernul Ciolos tot atat au stat.. (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 12:31)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      Sau atunci era de bine sa stea putin, ca daca stateau mai mult insemna ca p$d-ul are ceva cu ei? Ce inseamna dubla masura, analizam doar cum ne convine...
    • +4 (4 voturi)    
      Vinovati (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:18)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      pentru situatia actuala sunt cei 60% de imbecili care nu au votat. O buna parte din ei sunt mai prosti decat votantii psd.
      • 0 (0 voturi)    
        vinovati (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 14:13)

        luleasca [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

        din pacate e un mare adevar ... atata timp cat cei care nu au fost la vot dar urla ca PSD in sus, PSD in jos, sunt mai prosti decat cei care au votat PSD-ul ...
  • +5 (9 voturi)    
    Schimb de... roluri (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 9:46)

    Radu I [utilizator]

    În locul lui Cioloș a venit Dragnea.
    - La Ministerul Economiei, în locul lui Costin Borc - Doctorat în Economie, Wisconsin Madison, a venit fostul director al Poștei Române, Alexandru Popescu, care încasa în 2015 un bonus de performanță de 135.418 lei, deși Poșta e la un pas de faliment.
    - La Ministerul de Externe, în locul lui Lazăr Comănescu - Doctor în relații internaționale, diplomat de carieră, a venit Teodor Meleșcanu, comunist de carieră.
    - La Ministerul de Interne, în locul lui Dragoș Tudorache - omul care a introdus sistemul video în secțiile de votare, vine Carmen Dan, o fostă funcționară din Teleorman, pe care o recomandă relația apropiată cu Dragnea.
    - La Ministerul Educației, în locul lui Mircea Dumitru, rector al Universității din București, membru în comisia care a constatat plagiatul lui Ponta, vine Pavel Năstase, un susținător al lui Ponta.
    - La Ministerul Justiției, în locul Ralucăi Prună, vine Florin Iordache, cel care a inițiat și coordonat „Marțea Neagră”.
    - La Ministerul Muncii, în locul lui Dragoș Pîslaru vine (nota bene!)... OLGUȚA!
    - La Ministerul Sănătății, în locul lui Vlad Voiculescu, singurul ministru care începuse lupta contra mafiei din sistemul de sănătate, vine Florian Bodog, om din sistem, bănuit de plagiat.
    - La Ministerul Transporturilor, în locul lui Petru Sorin Bușe, cu experienţă de peste 25 de ani în industria auto globală, între septembrie 2010 şi mai 2015 fiind vicepreşedinte al Inginerie Renault Globale şi Directorul General al Renault, vine Răzvan Cuc, demis din guvernul Cioloș, fără experință în domeniu, un domn de la Giurgiu.
    • -1 (5 voturi)    
      Copy-paste (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 11:17)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      Nu ai o minte a ta, de ce trebuie sa dai copy-paste la virale de pe net?
      Da, p$d-ul este o mafie, dar trebuie sa venim cu argumente ale noastre, nu trebuie sa dam copy-paste de pe net. Credeam ca noi, cei anti-p$d nu suntem o turma cum sunt votantii p$d...
  • +1 (3 voturi)    
    USR ne va spune (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 9:47)

    nick24 [utilizator]

    dacă le-au pus întrebări, că se pare că așa miniștri nepregătiți și aflați la locul nepotrivit, n-au mai fost niciodată.
    • +2 (4 voturi)    
      si daca le pun ce?! (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 10:39)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      alde + psd + udmr inseamna peste 60% ....

      ne asteapta o frumoasa dictatura!
  • +2 (4 voturi)    
    politiceini (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 10:00)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    cum ati putut da puterea unui singur partid ?
    Sunteti neputinciosi in fata trupei de mediocri...

    V-ati distrus liderii capabili ca sa ramaneti voi, invinsii...
    • +2 (4 voturi)    
      sa privim si partea buna... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 10:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      ieri sotia... prima data (eu tot urlu de vreo cateva luni ca daca vin asta ne caram din Romania) a zis ca poate e cazul sa imi caut de munca inafara...

      pentru noi este o sansa... putem pleca... pentru tara asta ma indoiesc.
  • +4 (6 voturi)    
    haideti, tovarasi! (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 10:10)

    NWalker [utilizator]

    inca putin si veti putea raporta conducatorului iubit inca o depasire a recoltei de avize la hectar! proletarii din Duma ruseasca ne vor invidia!stima noastra si mandria...
  • +7 (9 voturi)    
    cu usile inchise (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 10:29)

    coloneze [utilizator]

    sa nu vada lumea cat de idioata e
  • +1 (3 voturi)    
    Macar USR are comisia de Mediu din Senat (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 10:45)

    Miky60 [utilizator]

    USR are presedintia comisiei de Mediu din Senat prin Allen Coliban. Sa vedem cum va colabora cu Adriana Petcu
  • +1 (3 voturi)    
    hotnews (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 11:18)

    rrat [utilizator]

    putem vedea distributia voturilor in comisii?
  • +1 (3 voturi)    
    Cum am redus democrația în România la 10 secunde (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 11:32)

    Carcalete [utilizator]

    Programul audierilor publice în comisiile reunite ale Camerei Deputaților și Senatului reprezintă o bătaie de joc. De la ora 8.00 și până la ora 14.00 vor răspunde întrebărilor parlamentarilor 26 (douăzecișișase) de viitori miniștri. Fiecare are alocat câte jumătate de oră și dacă scădem formalitățile, mai rămân 20-25 de minute. Ce patron serios și-ar da pe mâna cuiva o afacere cu 20-30 de angajați (să nu zicem mai mulți) după un interviu de 20-25 de minute?! Noi dăm o țară… Și asta nu e nimic. Cutuma zice că dacă fiecare dintre membrii comisiilor ar avea o întrebare de pus, ministeriabilul ar trebui să răspundă. În comisiile reunite sunt, luând în calcul și 2-3 absențe cel puțin la fiecare comisie, minim 20 de membri. Cum să răspunzi pertinent și argumentat la minim 20 de întrebări în 25 de minute, luând în calcul și timpul pentru întrebări? Aaa, că unii parlamentari doar vor face act de prezență, e partea a doua.

    Ce te faci însă când un ministru e audiat de mai mult de două comisii, una de la Cameră și cea echivalentă de la Senat? Florin Iordache – celebra deja propunere pentru Ministerul Justiției – trebuie să răspundă, în jumătate de oră, întrebărilor venite din partea membrilor a 5 (cinci) comisii, trei de la Cameră și patru de la Senat. Număr total de membri: 99 (nouăzecișinouă). Hai să acceptăm că unii se mai suprapun (fac parte din câte două comisii). Și tot ar rămâne vreo 60-70. Chiar crede cineva că se poate face o audiere pe bune, în jumătate de oră, în fața unei comisii de 60-70 de persoane? Chiar e aberant ca viitorul ministru al Justiției (chiar și fără a ține cont de antecedentele mai mult decât neliniștitoare ale domnului Iordache) să fie supus unei audieri de măcar două-trei ore? Cerem prea mult de la un viitor ministru?

    Mimarea democrației (de fapt, terfelirea ei) nu se oprește aici.

    Mai multe aici:
    http://www.romaniacurata.ro/votarea-guvernului-dragnea-sau-cum-am-redus-democratia-in-romania-la-10-zece-secunde/
  • +2 (2 voturi)    
    Graba strica laba (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:34)

    Sati [utilizator]

    Se grabesc pentru audierile de la DNA.
  • +3 (3 voturi)    
    Democratie la misto (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:55)

    Sati [utilizator]

    Cei care pun intrebari se roaga de candidati daca pot pune intrebarea. Intrebarea este " nu-i asa ca..."!?!
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 14:20)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    se instaleaza ciuma rosie ...
  • 0 (0 voturi)