Cine este Carmen Daniela Dan, noul ministru de Interne: o fidela a lui Liviu Dragnea, fosta secretara de scoala generala in Videle cu licenta luata la 30 de ani

de Red. Politic     HotNews.ro
Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:24 Actualitate | Politic


Carmen Daniela Dan la inundatii in Teleorman in 2014
Foto: AGERPRES
Carmen Daniela Dan (nascuta in 1970, in Videle) a fost prefect de Teleorman in perioada martie - octombrie 2016, inainte ocupand functia de subprefect. A fost singura femeie prefect in Teleorman. A demisionat din functia de prefect pentru a candida la Senat din partea PSD, unde a si fost cap de lista. Potrivit Adevarul, Carmen Daniela Dan a fost consilier juridic si director executiv in cadrul Consiliului Judetean Teleorman din 2002 pana in iunie 2012, lucrand alaturi de Liviu Dragnea.

Timp de sase ani (1990 - 1996) a fost secretar al Scolii generale nr. 3 din Videle, apoi referent la Banca Agricola (Videle) si functionar la Raiffeisen (Videle).

A absolvit liceul Zoia Kosmodemianskaia din Bucuresti in 1989, a urmat Facultatea de Drept a Universitatii Ecologice, iar licenta si-a luat-o in 2000, la 30 de ani, la Academia de Politie Alexandru Ioan Cuza.

La prezentarea oficiala a listei ministrilor, Dragnea a declarat ca a considerat ca "Ministerul de Interne poate fi condus cu fermitate si cu suflet".

















54173 vizualizari

  • +56 (62 voturi)    
    aveti grija cum vorbiti cu oamenii de servici (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:39)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    ... poimaine pot ajunge ministri si se va intoarce roata.
    • +29 (33 voturi)    
      secretara la interne, servitoarea vicepres (Marţi, 3 ianuarie 2017, 17:31)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui EMC2*2/2#@4

      Dragnea si-a pus toti servitorii in guvern
      • +8 (12 voturi)    
        Colegă de apartament cu Dragnea. (Marţi, 3 ianuarie 2017, 20:16)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Nu spun de pat că nu știu.Sigur deține/a deținut un apartament împreună cu Dragnea.Apropo de familia tradițională,Dragnea ce tradiții respectă?De aia ne vroia musulmani?Să intre în legalitate?
  • +50 (56 voturi)    
    Dom' sef..... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:40)

    ciocardel [utilizator]

    Daca o secretara ajunge ministru de interne, punem bre si un presedinte de CAP ca ministru la agricultura! Iar daca tanti asta nu face fata la minister, punem bre un sef de post ministru la interne, asta e pe felie deja, ca la noi la Telemormanu e toti dastepti, ce mama dracului...!!! Le sucim, le invartim ca nici noi nu le mai nimerim!
    • 0 (22 voturi)    
      Well .. imi aduce aminte de guvernu' lu' Ghitza (Marţi, 3 ianuarie 2017, 16:20)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui ciocardel

      Well .. imi aduce aminte de guvernu' lu' Ghitza .. Dej, cu Zaroni la Agricultura, Carol Loncear la metalurigie si chimie (sudor fruntas), cu Chisinevschi (croitor) vice premier, Dumitru Petrescu (strungar) la finante, Valter Roman la Comunicatii etc.

      Doar in givernul Boc am mai avut astfel de exemplare ! putini dar fideli ...

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +41 (47 voturi)    
    Tot Teleormanul (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:54)

    mircea_cjn [utilizator]

    ... a ajuns in guvern ! Bravos natiune !
    • +11 (19 voturi)    
      mda (Marţi, 3 ianuarie 2017, 18:45)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      ... o tara de rahat.
  • +29 (41 voturi)    
    popor de.. (Marţi, 3 ianuarie 2017, 16:11)

    exilatul [utilizator]

    r---t, guvern de r---t...pacat de o tara frumoasa si ..fost bogata...ca e locuita de asemenea specimene..
    • +6 (10 voturi)    
      Avand in vedere prezenta la vot... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 19:20)

      2mai [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      ... avem si un exil de r---t.
  • +35 (41 voturi)    
    Highly qualified! (Marţi, 3 ianuarie 2017, 16:13)

    LucianSchumer1 [anonim]

    Wow! Asta da promovare: de la secretare la scoala la referent / functionar la banca si mai apoi ministru de interne!!
    • +6 (10 voturi)    
      Care funcționar bancă? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 20:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui LucianSchumer1

      Call center=telefonistă.
  • +29 (35 voturi)    
    intreb pentru un prieten... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 16:16)

    NWalker [utilizator]

    stie sa scrie?
    intradevar, viata e un roller coaster...de la ministri scoliti la universitati cu nume de "guma de mestecat" la ministri semianalfabeti cu marele merit ca au limba moale (in mai putin de 1 an!)
  • -14 (34 voturi)    
    marioneta lui dragnea clar, dar (Marţi, 3 ianuarie 2017, 16:25)

    Nevermind [utilizator]

    Sa pui accent ca si-a luat licenta la 30 cand igas si-a luat bac-ul la 24 si ai pus batista pe tambal, asta se cheama mega jurnalism.
    • +8 (12 voturi)    
      Au pus cei (Marţi, 3 ianuarie 2017, 16:59)

      zizi_m [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      de la hotnews pus batista pe tambal in vazut Igas?


      http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-8166907-ministrul-interne-traian-igas-este-acuzat-senator-psd-luat-bacalaureatul-24-ani.htm
      • -6 (14 voturi)    
        :)))))) iegzact :D (Marţi, 3 ianuarie 2017, 17:15)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui zizi_m

        "Articol" la revistapresei, vezi linkul dat de tine :)))))))
        Cam asta inseamna batista pe tzambal, la diverse si prezentat ca fiind acuzat de un pesedist, nu ca stire si facut research. Doh.
        • -1 (1 vot)    
          sigur, si avea si basca in poza... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 12:10)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Ete aici, daca vrei neaparat hotnews.ro fara revistapresei in fata:
          http://www.hotnews.ro/stiri-politic-8218210-senator-psd-cere-demiterea-ministrului-traian-igas-acuzandu-inclusiv-contrabanda-tigari.htm?nomobile=

          Asta e bun? sau tot batista pe tsambal e? Si apropos, e extrem de relevant in 2016 ce studii a avut Igas... N-am ce spune... Si hotnews in mod c ert e cel mai partinitor portal de stiri de la noi... traiasca dcnews & co
          • 0 (0 voturi)    
            tot pe tzambal (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 13:27)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Poti face diferenta intre a cerceta si a scrie un articol vs a prezenta ce a spus unu'? Trec peste "a spus un pesedist", o alta chestie folosita interesant,

            Era vorba de o comparatie intre doua prezentari. Doh. Incidental, tot ministru de interne. Urmatorul tau argument o sa fie ca igas e barbat si asta e femeie?
    • +14 (14 voturi)    
      tre' sa ne facem ca nu vedem? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 17:38)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      poate pare mai desteapta, saraca
      • +6 (6 voturi)    
        hmm (Marţi, 3 ianuarie 2017, 18:47)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        unde ?
  • +10 (12 voturi)    
    Oare... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 16:47)

    Stef_and [utilizator]

    Absolva un examen elementar de gramatica... NU NU de engleza... ci de limba romana!!
  • +12 (14 voturi)    
    link ce explica numirea (Marţi, 3 ianuarie 2017, 16:57)

    vax-albina [utilizator]

    http://www.flux24.ro/dezvaluiri-picante-despre-afacerile-imobiliare-ale-lui-liviu-dragnea-cu-actualul-prefect-de-teleorman-blonda-lui-dragnea-incompatibila-cum-a-spart-seful-psd-zidurile-unor-apartamente-de-protocol-di/
    • +12 (12 voturi)    
      bingo (Marţi, 3 ianuarie 2017, 17:18)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      Daca unul dormea cu portretul lui udrea sub perna, asta cred ca doarme cu telefonul dedicat lui dragnea sub perna.
      • +1 (1 vot)    
        Pus pe vibrații! (Marţi, 3 ianuarie 2017, 20:22)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Telefonul.
        • +2 (2 voturi)    
          hei (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 8:37)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Am zis sub perna, nu in alte locuri :D
  • +13 (13 voturi)    
    Gata sa dea ordinul "Foc!" (Marţi, 3 ianuarie 2017, 17:04)

    neagoe [utilizator]

    Departamentul cel mai important al internelor devine cel al Jandarmeriei a cerei lege va fi modificata prin ordonanta de urgenta pentru a i se permite orice mijloc de reprimare !!!

    Va fi schimbat si Ciorbea pentru a se asigura ca nimeni nu ataca ordonanta.

    Totul trebuie sa se intample pana de Paste!
    • +2 (2 voturi)    
      Da' cu Ciorbea ce ai?!? (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 12:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Avocat al poporului mai obedient decit Ciorbea greu gasesti... A atacat el vrodata ceva fara voie de la PSD?!?
  • +11 (11 voturi)    
    Alt preș ... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 18:27)

    za-k [utilizator]

    pentru ștersul pe picioare a lu' Dragnea :)
  • +8 (10 voturi)    
    ce va mirati de licenta la 30 de ani? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 18:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    la interne nu e normal sa pui " un cap patrat"? toba , oprea igas si altii , ia-ti auzit cum " vorbeau"?
    • -1 (9 voturi)    
      Varsta este irelevantă (Marţi, 3 ianuarie 2017, 21:52)

      Niste tarani [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      Indiferent de cât de mult i-aș aprecia ca personulități (nu personalități), vârsta la care a obținut licența este irelevantă. Poate a avut de întreținut o familie, de urmat un vis sau pur și simplu nu a simțit nevoia să o susțină mai devreme. Este similar cu etnia noului vice prim ministru SSh - nu are nici o relevanță.
      La o primă vedere avem de-a face cu un guvern "fantomă" numit doar pentru a executa ordinele lui Dragnea (nu ale partidului). Păpușarul trage sforile.
      • -1 (5 voturi)    
        ba (Marţi, 3 ianuarie 2017, 23:12)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Niste tarani

        e absolut relevanta atit originea cit si educatia. Ca matale nu pricepi asta, sa fii sanatos.
  • +1 (3 voturi)    
    Carmen Daniela (Marţi, 3 ianuarie 2017, 20:47)

    ady77 [utilizator]

    Cred ca nu stie decit de bulanu lui nea Livache, ceea ce e suficient.
    Oare cum se vor desfasura audieriile in comisii?
    Unii se vor face ca intreba, ea se va face ca raspunde, si gata, treci la bulan.
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 23:09)

    Flaviius [utilizator]

    Ne agitam degeaba si nu intelegem o chestie banala .

    Romania e rupta intre doua culturi diferite . O minoritate ce tinde spre modernism , spre un model occidental combinat cu conservatorismul caracteristic estic si o alta cultura de factura bizantina . O cultura a negocierii , a intelegerilor nescrise , a regulilor flexibile sau absente .

    Din cand in cand minoritatea (ce e drept mai educata si mai bogata) preia puterea si cu o tine cu eforturi uriase pentru scurt timp .

    Ne tot agitam ca astfel de oameni ajung ministrii , ca sunt incalcate reguli si ca se dau pomeni . Domnilor , majoritatea oamenilor din aceasta tara asta vor . Nu se vor tinuti in loc de reguli . Ca exemplu , nea Vasile nu vrea sa obtina postul de paznic prin concurs , prefera sa vorbeasca cu o cunostinta si sa il rezolve . Vrea sa obtina o hartia de care are nevoie cu o cafea , nu cu o cerere online urmand o procedura . Nu o face din rautate , pur si simplu asa se simte el mai bine .

    Oamenii astia sunt in alta paradigma . Un fel de tribalism . Iar noi avem rolul lui Sisif . Vorbiti de "la alegerile viitoare dispare PSD" , "in zece ani nu ramane nimeni care sa voteze penali" . Vorbiti de cicluri electorale , de ani ? Ce ar fi sa vorbim de generatii .
  • -4 (6 voturi)    
    Cîtă prostie... (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 10:05)

    stos [utilizator]

    Unde scrie că licența universitară trebuie obținută înainte de 30 de ani? Sunteți duși cu capul. Nu mai judecați, KWI vă aleargă ca pe hoții de cai.
    • 0 (2 voturi)    
      ahsa e (Miercuri, 4 ianuarie 2017, 12:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui stos

      Intr-adevar e pura prostie sa-ti storci creierii sa obtii licenta inainte de 30 de ani. Mai bine te angajezi secretara la partid, mai lipesti un afis la alegeri, mai dai din coate pe linga cine trebuie, si diploma vine ulterior pe cale ierarhica.
  • 0 (0 voturi)    
    dosar penal asa-zisului ministru MAI Dan Daniela (Miercuri, 15 februarie 2017, 9:38)

    TudorRaneti1 [anonim]

    am deschis dosar penal si asa-zisului ministru MAI Dan Daniela si asa zisului sef al Corpului de control al MAI

    http://militia.freeforums.net/board/13/ministerul-afacerilor-interne