Dragnea convoaca sesiune extraordinara a Camerei Deputatilor joi, pentru modificare a Codului Fiscal in sensul eliminarii impozitarii pensiilor

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:05 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele Camerei Deputatilor Liviu Dragnea a convocat sesiune extraordinara a plenului pentru joi 5 ianuarie pentru un proiect de lege care vizeaza modificarea Codului Fiscal in privinta eliminarii impozitarii pensiilor.

In forma adoptata de Senat in septembrie anul trecut a proiectului de lege se elimina impozitarea pensiilor indiferent de cuantumul acestora. Pe de alta partea, Dragnea a promis in programul de guvarnare al PSD ca se vor elimina impozitul pe venit pentru pensiile de sub 2000 lei si contributia CASS pentru toate pensiile.

Acest proiect trebuie sa intre la comisia de buget si sa treaca de plenul Camera Deputatilor.

Proiectul prevedea intrarea in vigoare de la 1 ianuarie 2017.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15610 vizualizari

  • +31 (43 voturi)    
    O tampenie (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:28)

    Cataleya [utilizator]

    Dragnea chiar are impresia ca pensionarii vor iesi in strada sa-l apere in momentul in care judecatorii il vor condamna la puscarie cu executare!
    • -34 (42 voturi)    
      postacule, (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:50)

      danbaloiu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Intreab-o pe ma-ta
      • +13 (23 voturi)    
        limbaj de P$Dist (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        interesant mod de a comunica ai bolshevikule !
      • +13 (23 voturi)    
        bai (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:18)

        gituca [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        Bai ciumete,sunt pensionar cu pensie medie spre mica, dar as da 10 % din ea, mumai sa nu le mai vad mutrele la TV ale lui Dragnea si Tariceanu!
        • -5 (11 voturi)    
          inseamna ca... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:38)

          Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui gituca

          nu prea ai fost in stare de ceva toata viata.
          Bineinteles in afara de a asculta cu sfintenie toate povestile binomului.
        • +3 (9 voturi)    
          dle Gituca (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:09)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui gituca

          dle Gituca, impozitarea pensiilor ESTE IN AVANTAJUL DVS !

          Tineti cont ca fondul de pensii CA BANI - DEFALCAT DIN BUGETUL DE STAT - este constant - odata adoptat nu se poate modifica

          iar SINGURA MASURA posibila de a mai uniformiza pensiile (mai ales cele nesimtite) in avantajul pensiilor mici, si deci si a dvs, este impozitarea lor.

          Oricum, ma dezamageste puternic exprimarea dvs "mai ciumete", ma asteptam mai mult de la o persoana in varsta.

          PS: neimpozitarea pensiilor mari si falimentul chiar si gradual al fondului de pensii (e mult de explicat) poate duce inflatia la peste 10% si deci era mai buna o impozitare pentru ca castigati si bani reali si era premiza cresterii pensiilor mici pe baza impozitarii celor foarte mari !

          Exista totusi pensii de 20.000 lei (RON) in Romania, la joburi de bugetari, ceea ce este total inacceptabil, mai ales ca nu a fost pe premiza contribuitivitatii ci a calcului ultimilor 6 luni - 2 ani cand sunt umflate atributiile respectivului care iese la pensie.

          Asta o stiati ?
          ce mai ziceti ?
          • -4 (4 voturi)    
            uitare (Marţi, 3 ianuarie 2017, 16:10)

            gituca [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            Am uitat, de sunt batran, deficitul fondului de pensii de stat in SUA este de ordinul a mii de miliarde de dolari asa ca toata tevatura cu falimente, bla,bla, este o vrajeala. Problema este deficitului bugetar de 3%. Pe asta stiai?
            Ce mai zici?
            • +2 (2 voturi)    
              Aia (SUA) se imprumuta tiparind (Marţi, 3 ianuarie 2017, 22:57)

              Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui gituca

              bani (in timpul adm Obama s-au tiparit 14000 de miliarde $) pe care restul lumii ii accepta la cursul pe care Wall Street-ul il stabileste.
              SUA vor da faliment cand tot restul va da faliment (si nici atunci nu e sigur!).
              Nu e cazul Romaniei, care dadea faliment in 2008. Daca nu ne imprumutau altii (UE, FMI...) ajungeam ca Venezuela!
      • +4 (6 voturi)    
        dom'le Dan Baloiu, (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:51)

        ZeroAbsolut [utilizator] i-a raspuns lui danbaloiu

        nu mai bine il intrebati dumneavoastra pe Dragnea de ce a votat si el, si PSD-ul in 2015 exact aceste prevederi legale pe care acum le schimba?

        "Proiectul de Cod Fiscal a fost aprobat, miercuri (24 iunie 2015), in
        plenul Camerei Deputatilor, camera decizionala, cu 306 voturi pentru, 2
        impotriva si o abtinere, anunta Agerpres."
        "03.09.2015 adoptat de Camera Deputatilor (ca urmare a cererii de reexaminare)
        rezultat vot pentru=279, contra=8, abtineri=5, nu au votat=3"
        80. Dragnea Nicolae-Liviu PSD DA
        http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.proiect?idp=14902
        http://www.cdep.ro/pls/steno/eVot.Nominal?idv=13215
    • +14 (18 voturi)    
      Pensionarii lui Dogaru. (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:01)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Despre ei este vorba.Vrea Liviu să-i fidelizeze.Ăia au pensii mari și plătesc taxe aferente.Acum nu vor mai plăti.
      • +10 (18 voturi)    
        In toata lumea, orice venit este impozat! (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:33)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Dragnea isi doreste sa falimenteze Romania doar sa scape de puscarie. Dupa el, potopul. Sunt o gramada de fosti nomenclaturisti comunisti si bugetari cu pensii uriase, de mii de euro, cum nici in SUA nu sunt, care nu vor plati niciun impozit, In schimb, vom plati CASS pe dobanda de la banca, ca sa intretina sistemul de sanatate mafiot. Peste un an, maximum doi, iesim in strada, altfel ajungem ca Grecia iar Dragnea in Brazilia daca nu-l baga in puscarie.
        • -2 (4 voturi)    
          Putere de cumparare (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:53)

          A310 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Ar fi bine daca in Romania am avea puterea de cumparare din Grecia , chiar dupa toate masurile de austeritate luate de guvernul Greciei , Puterea de cumparare in Grecia fata de Romania este cu 23,68% mai mare . Puteti sa iesiti si acum in strada , de ce sa asteptati un an sau doi . Va doresc mult succes .
        • +2 (8 voturi)    
          judeacatorii de la Curtea Constitutionala (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:10)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          judeacatorii de la Curtea Constitutionala AU FACUT UN ABUZ declarand pensiile ca nefiind venituri !!

          Si asta din cauza ca au dorit sa isi PROTEJEZE VIITOARELE PENSII FOARTE GRASE ca judecatori si care sa nu fie impozitate de statul roman !


          Niste MAFIOTI ordinari, niste jigodii, din acest punct de vedere !

          Sunt niste jigodii aproape peste tot in statul roman (conducerea lui) si de parca fiecare fura cat poate de mult.
        • +4 (6 voturi)    
          Nu chiar (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:11)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Pensia pe care o primesti a fost deja impozitata.
    • +5 (11 voturi)    
      Banii vor trebui luati de altundeva, de la privati (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:07)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      PSD promite multe dar banii aia din impozitele taiate vor trebui inlocuiti cu altii de altundeva! Dragnea a zis ca salariul MINIM BRUT creste in 2017 la 1450 RON desi i programul PSD de guvernare scrie 1400 RON deci cineva minte!

      De fapt asta inseamna o crestere NETA pt salariat de doar 100 RON/luna, la 10 milioane deci tot nimic

      urmeaz noi valuri de romani care vor pleca din tara
    • -9 (17 voturi)    
      alta tampenie (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:52)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ICCJ nu a emis nici pana la aceasta ora motivarea in cazul condamnarii lui Dragnea. Iar voi... Batman, Batman!
      Pricepeti ca s-a terminat deja cu facaturile Lulutei si ale serviciilor, maine-poimaine tragem si apa...
  • +4 (16 voturi)    
    O idee super! (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:30)

    Alui [utilizator]

    O grămada de pensionari cu pensii relativ mici, se vor muta din EU in România. Chiar și cei cu pensiile mari ar putea face asta, dacă cumva Austria va taxa pensiile in viitor.
    • +16 (20 voturi)    
      in Germania pensia este limitata (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:09)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      la 2800€ pe luna, indiferent de cat ai avut salariu. Cunosc cazul unuia care a avut 180000€ pe an si atat primeste.
      Numai la noi sunt pensii ce depasesc 10000€ pe luna!
      Ca de, suntem social democrati!
      • +10 (14 voturi)    
        Principiul contributivitatii (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:36)

        t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Sunt niste anomalii sustinute politic dar nu matematic. Si limitarea pensiilor germanilor dar si pensiile noastre speciale. Anomalii care trebuie corectate prin alte anomalii.
        • +1 (5 voturi)    
          Foarte corect (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:59)

          A310 [utilizator] i-a raspuns lui t4v1

          Pensiile speciale ar trebui desfiintate , precum si salariile NESIMTITE
          • 0 (0 voturi)    
            La privat poti sa-ti dai ce salariu vrei. (Marţi, 3 ianuarie 2017, 20:59)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui A310

            Ca tot din banii tai ii dai, daca esti patron.
          • 0 (0 voturi)    
            La privat poti sa-ti dai ce salariu vrei. (Marţi, 3 ianuarie 2017, 20:59)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui A310

            Ca tot din banii tai ii dai, daca esti patron.
          • 0 (0 voturi)    
            La privat poti sa-ti dai ce salariu vrei. (Marţi, 3 ianuarie 2017, 20:59)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui A310

            Ca tot din banii tai ii dai, daca esti patron.
      • +5 (7 voturi)    
        contributia e limitata (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:06)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        adica in timpul cat esti activ, indiferent cat castigi contribui la pensie ca si cum ai castiga 80 de mii de euro pe an. Deci unul care are 100 de mii sau 200 de mii euro pe an va primi pensie conform cu castigul de 80 de mii..

        In cazul asta e corect fiindca cei care castiga mult se presupune ca vor investi daca vor sa aiba mai mult cand numai sunt activi.

        Orice sistem care defineste procente va impune si o limita absoluta altfel sistemul nu rezista.
      • +5 (5 voturi)    
        dar contributia? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:15)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Contributia e si ea limitata? Daca da, atunci e logic. Si la noi CAS-ul e limitat la 5 salarii medii, deci pe cale de consecinta si pensia va fi limitata. Pensii mari au smecherii cu pensii speciale.
      • +1 (1 vot)    
        Vrei sa zici plafonata (Marţi, 3 ianuarie 2017, 22:49)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

        Pentru ca si contributia e plafonata. Nu unul contribui zece mii si unul o suta de milioane, si amindoi iau 2800. Asa stiam eu, cel putin.
  • +20 (30 voturi)    
    Bagati la loc ce-au scos tehnocratii, mama lor ... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:31)

    Susufler0 [utilizator]

    ca nu tine cu poporul, bestiile !

    PS. La deficit, facem si noi ca grecii : mintim !

    PPS. Iese 5% ? Noi zicem 2,99% !
    • -2 (6 voturi)    
      facem noi, dar cine ne crede? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:18)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Aia cu bani, care imprumuta guverne, sunt acum mult mai atenti cu banii lor. E extrem de greu astazi sa mai masluesti rapoarte cu deficitul. Pin la urma banii aia de deficit trebuie sa-i imprumuti de undeva, si daca nu imprumuti de la camatari e greu sa ascunzi imprumutul.
      • +2 (4 voturi)    
        Asta va fi norocul nostru si sfarsitul guvernului (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:54)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        lui Dragnea !

        Pt asta trebuie sa multumim grecilor ! ;)
  • +27 (35 voturi)    
    Tzipras de Romania (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:31)

    un domn [utilizator]

    ne conduce in directia Greciei...
    • +8 (14 voturi)    
      Datoria Romaniei va creste cu minim 2% (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:09)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ceausescu a platiti toate datoriile Romaniei dar poporul a suferit 20 de ani pt asta, acum PSD ne baga iar in datorii...cineva, nepotii nostri vor plati pt ca PSD e la guvernare.
      • +4 (6 voturi)    
        nu va fi asha (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:27)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Azi nu te mai imprumuta nimeni ca-n 2007.
        Deja abvem o datorie publica de aproape 61 mld eur, la care platim 2.3 mld eur, profitind de o dobanda de 3-3.5%. Si deja ministerul de finante nu mai reuseste sa imprumute la dobanzile dorite, ca efect al cresterii deficitului in 2016. Daca se pune in practica ce s-a promis in campanie, dobanda va creste la 7-8%, adica in loc de 2.3 mld, ne va costa dobanda 5-6 mld. Si in plus va fi din ce in ce mai greu sa ne mai imprumute careva pentru noile datorii. Asha ca... daca se aplkica maretul plan psd, in maxim 12 luni intram in incapacitate de plata.
        • +2 (8 voturi)    
          Si toate astea numai pt ca Dragnea sa ajunga (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:00)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          sa ia fraiele Romaniei in maini, pt a putea da legea amnistiei si gratierii . Deci pt a putea sa se salveze !

          PS. Dupa el potopul !
  • +17 (21 voturi)    
    red herring... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:44)

    demaGOGU [utilizator]

    ...prima mie de lei era deja scutita de impozit+cass ridicarea plafonului tax-free la 2,000 va aduce un plus de max. 100 ron/pensionar...


    si-au vandut ieftin votul.
    • 0 (0 voturi)    
      100 ron (Marţi, 3 ianuarie 2017, 21:17)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      daca ai 3000 lei pensie
  • +6 (12 voturi)    
    cum minte Dragnea (Marţi, 3 ianuarie 2017, 11:51)

    Tizzy [utilizator]

    http://www.romaniacurata.ro/semne-proaste-anul-are-sfidarea-democratiei-si-demontarea-minciunilor-lui-dragnea-pe-zile/
  • +19 (23 voturi)    
    Protectia pensiilor speciale (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:01)

    Venetic [utilizator]

    Toata chestia aceasta este pentru protejarea pensiilor speciale de 1000 euro sau mai mult primite de toti securistii, judecatorii si generalii premiati pentru bunastarea Romaniei...
  • +13 (19 voturi)    
    Sublim (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:39)

    STEFAN A. [utilizator]

    -salariu 2.000 lei , impozit 320 lei .
    -pensie 2.000 lei , impozit zero .
    -salariu 4.000 lei , impozit 640 lei .
    -pensie 4.000 lei , impozit de doar 320 lei (primii doua mii lei sint scutiti de impozit ) . Practic un impozit de doar 8 % .

    Misto in tara unde daca lucrezi esti impozitat , daca esti pensionar (special in particular si din tinerete ) platesti mult mai putin la paritate de venit .
    Traiasca PSD si expertii ei in eliminarea discriminarilor fiscale in baza sursei venitului , masa de parlamentari grijulii cu viitorul tinerilor acestei tari (impozitati bine daca lucreaza) dar si mai atenti la pensile lor si a camarilei care ii sustine . O tara minune .
    • +7 (9 voturi)    
      asta e doar inceputu... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      ori nu isi indeplinesc promisiunile ori intram in faliment nu exista cale de mijloc... (cred ca e clar pt toata lumea ca infrastructura se amana minim 4 ani).

      daca mai fac niste promisiuni de genu asta suntem in kkt... rau... chiar si fara investitii nu vad de unde iau bani... pot reintroduce impozitul progresiv da in cazu asta pleaca mutle firme (si oameni)...
      sincer sa fiu nu pricem nici macar ce vor sa faca...
      cred ca merg dupa principiu dam legea si apoi vedem...
      o sa fim o combinatie intre grecia (financiar) si turcia (ca regim) :(
  • 0 (8 voturi)    
    nu e clar, stie cineva? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:44)

    alex562 [utilizator]

    daca un pensionar cu 2001 lei plateste pt un leu diferenta sau pt toata suma de 2001, fata de un pensionar cu 1999 care nu mai plateste impozit??
    • +4 (6 voturi)    
      Se impoziteaza diferenta (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:06)

      GeorgeMiron1 [anonim] i-a raspuns lui alex562

      Doar ce este peste 2000 RON se va impozita. Daca pensia e 2100 se va impozita x % din 100 RON.
    • +2 (4 voturi)    
      Citeste pe Stefan A (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:17)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui alex562

      impozit se ia pentru un leu.
  • +12 (16 voturi)    
    uraaa.... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:48)

    liviu_ [utilizator]

    primul pas spre un deficit de 10%

    daca fac si continua in stilul asta pana la finalul lui 2017 suntem in faliment!
  • -4 (10 voturi)    
    Logica PSD (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:54)

    Goguletz [utilizator]

    Daca unul are pensie aproape 2000 RON, sa zicem 1999 RON, si altul 2100 RON, dupa legea asta la ala cu 2100 RON i se impoziteaza => ca ala cu pensia de 2100 RON ia mai putin mana (dupa 16% impozit vine cam 1764 RON netul) decat ala cu 1999 RON....foarte tare :)
    • +5 (7 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:13)

      nedevlad [utilizator] i-a raspuns lui Goguletz

      primii 2000 de lei nu se impoziteaza, deci omul o sa plateasca impozit doar pe 100 de lei.
      Problema cea mai mare e ca tot celor cu pensii mari o sa le creasca pensiile nu amaratilor cu pensii sub 2000 de lei.
      "decat" PSD
    • -1 (9 voturi)    
      Logica lui BOC (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:37)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui Goguletz

      Asa a procedat Boc cand a introdus impozitarea pensiilor. Iar anomalia a fost corectata de guvernul Ponta, care a returnat si banii luati aiurea pana in momentul respectiv. Asa ca nu te mai agita degeaba, cel cu 2100 de RON va plati taxe pentru 100 de RON, nu pentru toata suma...
      • +1 (5 voturi)    
        dar tu dece te agiti? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:45)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        caci era vorba despre contributia la sanatate, nu de impozit
      • +3 (5 voturi)    
        deci vor beneficia toti pensionarii (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:54)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        inclusiv cei cu pensiile speciale :))
        • 0 (0 voturi)    
          care toti pensionarii? (Marţi, 3 ianuarie 2017, 22:17)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui cladob

          80% din pensionari au pensia sub 1000 lei, deci amaratii nu castiga nici macar 1 leu.

          Numai cei cu pensiile speciale vad o suma consistenta.
    • +4 (4 voturi)    
      Mai bine te documentai postache... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:43)

      SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui Goguletz

      Probabil ca nu ai retinut nimic din ce se discuta pe aici si in alta parte...
      Se impoziteaza numai partea ce depaseste 2000.
      Tu combati, postezi, te dai de dreapta da' habar n-ai...
      Nu m-am putut abtine sa nu-ti dau replica, prea esti aerian. Ia mai zi Guguletz, ce mai e nou prin politica asta? Noapte buna copii!
      • -3 (3 voturi)    
        si de unde (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:55)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui SCRAMBLED

        vin banii ?
        • +3 (3 voturi)    
          De la tine ca esti destept... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:35)

          SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui cladob

          Daca tot trebuia sa mai pui o codita...
      • +1 (3 voturi)    
        Uneori logica joaca feste :) (Marţi, 3 ianuarie 2017, 15:32)

        Goguletz [utilizator] i-a raspuns lui SCRAMBLED

        Nu sunt nici de dreapta si nici de stanga, ci ca toata lumea as vrea sa vad o solutie corecta si logica cam in toate problemele, fara sa se favorizeze anumite clase sociale (mai ales cei cu pensiile speciale). Imi recunosc greseala din comentul precendent, asa ca nu te agita prea tare ab1951, asta dupa ce am citit comentariile altora si e clar ca se impoziteaza doar ce este peste 2000 RON. Personal, mi se parea mai corect sa lase si CASS la pensiile peste 2000 RON, doar la cele sub 2000 RON sa scoata. Oricum o lege generala pentru scutiri de pensii nu cred ca se poate da fara ca o anumita clasa sa nu fie favorizata sau defavorizata. Cu legea asta, intre un salariat si pensionar la aceeasi bani avantajul e in favoarea pensionarului. Care e faza cu CASS pe depozite bancare, chirii ?
    • +3 (3 voturi)    
      daca citeai (Marţi, 3 ianuarie 2017, 14:22)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui Goguletz

      impozitul se retine pentru sumele ramase prin scaderea celor 2000 lei neimpozabili. Deci pentru 1999 nu ai de plata ca impozit, dar pentru 2100 lei platesti 16%(2100-2000)=16 lei
  • +3 (5 voturi)    
    Da parca .... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 12:58)

    NicolaeA [utilizator]

    promisese si ca punctul de pensie va fi 1000 lei !
  • +4 (8 voturi)    
    cam devreme... (Marţi, 3 ianuarie 2017, 13:13)

    rochiri [utilizator]

    si peste 6 luni cand se erodeaza treaba...ce le mai da?
    Oricum de asta l-au votat ca le mai da 100 lei pensine..prin eliminare..dar totusi cam devreme miscarea..
  • +1 (3 voturi)    
    smenul (Marţi, 3 ianuarie 2017, 18:42)

    CricCricus [anonim]

    Tare mi-e ca pr langa legea asta cu pensiile se vor vota rapid si pe nebagare de seama si alte legi care sa nu schimbe nimic decat prin punctele esentiale ale justitiei, in stilul loviturii de stat din martea negra pontista.