Iohannis, atac la politicieni care au ocupat "cele mai inalte functii in stat": iresponsabilitate

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 31 august 2016, 14:40 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis a lansat miercuri un atac la "unii politicieni care au exercitat cele mai inalte functii in stat", fara a-i numi insa, acuzandu-i de "iresponsabilitate" pentru "ruperea consensului de politica externa".

Iohannis a spus in alocutiunea sustinuta in fata ambasadorilor romani ca "a rupe consensul de politica externa si a diminua importanta demersurilor noastre externe din motive de campanie interna e o dovada de iresponsabilitate, ce nu foloseste nimanui. Nici macar acestor politicieni".

Iohannis a facut apel "la echilibru si ratiune" in campania electorala ce urmeaza si a spus ca "politica externa si de securitate a Romaniei trebuie sa fie una de consens national. Ea trebuie separata de competitia electorala si privita doar prin prisma intereselor Romaniei ca stat si ale cetatenilor nostri".

Iohannis a fost criticat in ultima perioada pe teme de politica externa de Traian Basescu, Victor Ponta sau Calin Popescu Tariceanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4666 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Look who's talking! (Miercuri, 31 august 2016, 14:45)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cum se zice in germana "Look who's talking!" ?
    • +2 (6 voturi)    
      Președintele Klaus Iohannis i-a pozitie (Miercuri, 31 august 2016, 15:47)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      împotriva mafiei roșii kaghebista reprezentată de monta, dracnea si motocicleanu. Aceștia sunt gata oricând să vanda tara oricui da mai mult. Bravo Klaus Iohannis!
      • +1 (5 voturi)    
        Asta nu e pozitie... (Miercuri, 31 august 2016, 16:08)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        ...cand citeste fiecare ce vrea printe vorbele alea goale.
        Mi-e teama ca e genul care ia pozitie doar dupa ce faptele sunt consumate. La fel cum a facut si cu plagiatul lui Ponta.
  • +6 (12 voturi)    
    consens? (Miercuri, 31 august 2016, 14:56)

    nelamurit [utilizator]

    adica nr de imigranti e consens national ?
    tacerea despre Basarabia tot consens?
    tacerea lui KWJ despre cutremur tot consens?
  • +7 (7 voturi)    
    Bla bla bla (Miercuri, 31 august 2016, 15:18)

    Lucian P. [utilizator]

    Acum se vede diferenta in Iohannis si Basescu. Daca vrem rezultate, nu ne ascundem dupa formulari generale, pentru ca la clasa politica din Romania lipseste bunul simt. Deci nu merge cu batutul obrazului, astea sunt vorbe in vant, cu sau fara ele e tot acelasi lucru. Asteptam lucruri clare, la obiect. De aceea ati fost ales presedinte, nu ca sa ne spuneti un rezumat la ceea ce vedem si noi zilnic. Cu ce ne ajuta asta?
  • +7 (7 voturi)    
    echilibru si ratiune sau mandrie si prejudecata? (Miercuri, 31 august 2016, 15:20)

    man_and_twin [utilizator]

    Dar siluirea constitutiei din 2012, pe care Iohannis o mai justifica chiar si in campania electorala. Nu afecta politica externa?
    Il doare in cot de politica externe cand trimite un maimutoi ca Mihalache la Londra, pe Maior la Washington, lasand politica externa pe mana lui Lazar Comescu.
    Nu prietenul lui, Helvig rupea consensul de politica externa enuntand axe Washington-Berlin-Bucuresti?

    Vorbe goale, amatorism cat cuprinde si lasitatea de a spune lucrurilor pe nume, ori macar niste numele. Laissez-faire in politica externa, asta e tot ce propune.
  • +1 (3 voturi)    
    well (Miercuri, 31 august 2016, 15:21)

    Adrian_1234 [utilizator]

    de zis zice bine
    Daca ar mai si face ce zice ar fi insa un adevarat progres ... altfel e tot degeaba
  • +2 (4 voturi)    
    vrem să știm și noi.... (Miercuri, 31 august 2016, 16:13)

    timp tamp [utilizator]

    ... domn președinte bine, bine... și noi vrem consens pe politica externă, dar care sunt liniile de politică externă? Noi poporul nu am văzut decât plimbări, concedii, vacanțe pe toate meridianele lumii. În rest am văzut că până și bulgarii ne dau peste bot!
  • +1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 31 august 2016, 16:41)

    [anonim]

    • -1 (1 vot)    
      Ce mustește? (Miercuri, 31 august 2016, 17:34)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui

      Ai cules via?Mustește?