Video: Gafele politicienilor in 2007

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 decembrie 2007, 5:45 Actualitate | Politic


Basescu, Chiuariu, Becali, Vadim, Geoana, pe ei ii avem, cu ei defilam. In 2007, gafele nu au lipsit. HotNews.ro a a strans cateva filme in care sunt prezentati politicieni romani care gafat in 2007. Daca aveti si alte sugestii, amintiri, inregistrari si filme cu ei si altii ca ei, le asteptam.

Basescu si ziarista de la Antena
In 2007, presedintele Traian Basescu a scapat de suspendarea din functie in acest an, dar a avut cateva iesiri care au suparat o parte a opiniei publice. De exemplu, "tiganca imputita" :
 

Adrian "Good point" Cioroianu si limbajul trupului
Adrian Cioroianu, ministrul roman de Externe a avut un an plin de gafe. In vara a purtat "un dialog" cu secretarul de stat american, Coldoleeza Rice. Dialog, mult spus. Urmariti imaginile:


1. In urma cu cateva luni, intr-o vizita oficiala in Spania, Ciroianu a mai surprins cu un gest, printr-un semn facut cu mana regelui Juan Carlos al Spaniei.



Elevii il fac de rusine pe ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei

S-a facut remarcat, chiar la inceput de mandat, pentru ca s-a contrazis cu niste copii pe subiectul "cate stele are steagul UE". Elevii au raspuns corect, ministrul a tinut-o pe a lui - 15 stele. In cele din urma Adomnitei a recunoscut ca pe steagul european sunt 12 stele, dar a dat vina pe subordonatii sau, care l-ar fi informat gresit.


Marian Vanghelie - Presedintele PSD Bucuresti, primarul sectorului 5 al Capitalei, putin anxios

1. A intrat in folclor drept "primarul care este din doua motive: Din cauza ticului sau verbal, "care este" dar si pentru ca, la o emistiune tv, nu o putut conjuga verbul "a fi". Iata cateva imagini cu Vanghelie care starneste rasul chiar si fara sa zica nimic:


2. Marian Vanghelie, proaspat iesit de la o sedinta, vorbeste despre planurile PSD si arunca cu insulte in Guvern:



Tudor Chiuariu, fostul ministru al Justitiei, il acuza pe Basescu

Cand a venit la conducerea Ministerului Justitiei a spus: "Vreau să vă spun foarte limpede că nu am venit aici să ne jucăm de-a Robin Hood. Ar fi dezastruos ca după Ioana d'Arc, în justiţia românească că mai avem şi un Robin Hood!", a declarat Tudor Chiuariu.

Dupa opt luni de mandat ministrul Chiuariu a demisionat - la cererea presedintelui Traian Basescu, care a anuntat public ca va da aviz inceperii urmaririi penale a ministrului Chiuariu, suspectat că, împreună cu fostul şef de la ministerul comunicaţiilor, Zsolt Nagy, ar fi girat ilegal un schimb de terenuri făcut de Poşta Română.




Vadim contra Patapievici, la Raportul Tismaneanu
La prezentarea raportului Tismaneanu, in Parlament, senatorii si deputatii ne-au aratat circ. De-a dreptul socanta a fost cearta dintre presedintele PRM Corneliu Vadim Tudor si eseistul Horia Roman Patapievici.


Andrei Gheorghe contra Gheorghe Becali

Presedintele PNG si patronul clubului de fotbal "Steaua", Gheorghe Becali s-a ales cu doua porecle "Jiji" sau "razboinicul luminii". In 2007, "partidul lui Jiji", cum i se spune PNG-ului, a ratat intrarea in Parlamentul European, desi incepuse anul cu o crestere a popularitatii, de neignorat. Iata-l pe patronul Stelei, "aranjat" de Andrei Gheorghe, la Realitatea TV:


Mircea Geoana: "stateam si ma gandeam cam de cand am inceput sa ma gandesc la Europa"
1.Numit acum trei ani de Ion Iliescu "prostanac", presedintele PSD, Mircea Geoana, s-a remarcat de multe ori prin balbe, atat verbale cat si politice. Mai jos, un film in care Geoana se incurca in discurs, din nou:


2. Geoana explica la BBC cum a ajuns sa stea cu chirie intr-o casa a RAPPS -ului









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8551 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Politician? (Sâmbătă, 22 decembrie 2007, 10:53)

    Dan [anonim]

    Cine e "ziaristul" care l-a facut pe Becali politician???? Cu cat te-a platit?
  • 0 (0 voturi)    
    politicieni (Sâmbătă, 22 decembrie 2007, 11:04)

    Violeta [anonim]

    numai tamptiti
  • 0 (2 voturi)    
    o gafa provocata (Sâmbătă, 22 decembrie 2007, 12:57)

    popescu emilian [anonim]

    In pimul rand pun o intrebare:respectiva ziarista este de etnie rroma (tiganca) sau nu ?
    Daca este de etnie rroma (tiganca )atunci expresia "tiganca imputita" este condamnabila in cazul ca dumneaei este romanca sau de alta etnie expresia de mai sus nu este condamnabila si nu poate fi aruncata in spatele presedintelui Basescu si sa facut atata tapaj numai si numai ca acesta sa fie descreditat desi presedintele a avut multe manifestari onorabile si de bun simt fata de etnia rroma.
    Cred ca asa trebuia sa fie pusa problema in acest caz dar a fost un interes politic sa se faca acest tapaj.
    Imi exprim totalul dezacord fata de comportarea ziaristilor (unii) de a insista desi oponentul isi exprima clar ca nu are ce sa sa-i spuna si sa-l lase in pacve.Aceasta insistenta agresiva la un moment dat te scoate din papuci si te obliga sa ripostezi.
    Si aceasta problema ar trebui sa fie condamnata in comportarea ziaristilor,Intrebarile ar trebui sa fie puse si sa primeasca raspunsuri in cadru organizat respectiv in conferintele de presa.
    Intrebarile puse presedintelui de catre respectiva ziarista de la Antena 1 au fost puse in mod provocator si fara sens tocmai cu scopul de al provoca pe presedinte.
    Si sa stiti ca ziaristii din trustul Intact sunt special pregatiti pentru a pune intrebari si a face comentarii provocatoare si mincinoase in raport cu presedintele si se stie de ce.
    • 0 (0 voturi)    
      Just ! (Luni, 24 decembrie 2007, 12:34)

      D. [anonim] i-a raspuns lui popescu emilian

      De acord cu cele spuse de E. Popescu. In plus poate fi considerata drept gafa o convorbire privata la care, legal si logic jurnalistii nu aveau acces ?
    • -1 (1 vot)    
      baliverne (Vineri, 11 aprilie 2008, 21:21)

      ADA [anonim] i-a raspuns lui popescu emilian

      Domnule Popescu Emilian, daca acum am fi fata in fata, ti-as da doua palme si ti-as zis " Taci, ca delirezi!!!". Ce ziceti dumneavoastra nu sunt decat baliverne, o aparare, fata de Presedintele Basescu, mediocra si fara sens. Chiar nu pot intelege oamenii din categoria dumneavoastra!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Lipseste ASTELUTZEI ! (Sâmbătă, 22 decembrie 2007, 15:50)

    Ioan [anonim]

    Lispseste Adomnitei, cu numarul lui PERSONAL de stelutze, si sfatul repetat, catre un copilas, sa mai numere o data, dupa ce nu mai sunt filmati + amenintarea ca, daca la sosirea in Bucuresti, are cumva copilul dreptate, "vad ei", consilierii ... ! In loc sa intre in pamant, de rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    number one (Sâmbătă, 22 decembrie 2007, 19:28)

    george marinescu [anonim]

    in topul circului politic number one sunt, de departe: 1.G. Becali, 1.V. Tudor, 1.Vanghelie - cele mai basale exctractii sociale ale chinuitului neam romanesc, care au compromis definitiv 3 categorii sociale( ei singuri!): oamenii de afaceri, parlamen-tarii, primarii; cu ce suntem de vina ca trebuie sa-i rabdam non-stop?
  • 0 (2 voturi)    
    primul comentariu ( si imagine ) Traian Basescu... (Sâmbătă, 22 decembrie 2007, 20:38)

    mihai [anonim]

    ha ha ha pai "ziarista" e naspa rau! ( ca si atitia altii ) la asa abordare a unui presedinte, asa reactie...Pe bune!!! T. Basescu e om de actiune, pentru care nu conteaza decat fapta si nu fitele "figurantilor" care mai mult "zic' decat fac. Oamenii pragmatici vor duce societatea inainte...! Ceilalti...vor fi prezenti...
    • 0 (0 voturi)    
      Jurnalistii ... (Luni, 24 decembrie 2007, 12:37)

      D. [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Pe cand un top al gafelor jurnalistilor ? Ar fi mult mai amuzant. In plus, asa zisa gafa a presedintelui nu e gafa ci indiscretie si lipsa de profesionalism.
  • +2 (2 voturi)    
    Numai idioti (Sâmbătă, 22 decembrie 2007, 22:41)

    STEVEN [anonim]

    de ce ii votam noi pe astia nu inteles. Niste ipocriti, care nu fac absolut nimic
  • 0 (0 voturi)    
    din burta! (Duminică, 23 decembrie 2007, 10:45)

    gabi [anonim]

    pe unii i-ati bagat acolo din burta, probabil pt ca nu va plac voua. de ex imaginile cu chiuariu chiar nu il incrimineaza cu nimic, la fel si unul din filmuletele cu vanghelie.
    va respectati blazonul de pro-basescieni. chiar va credeti mai buni decat politicienii de mai sus?
  • 0 (0 voturi)    
    inca una, pentru presedinte! (Miercuri, 26 decembrie 2007, 6:04)

    Ion [anonim]

    Ce parere aveti de initiativa presedintelui de a comanda pactul Ribbentrop -Molotov, repetand un gest care s-a comis in Parlamentul Romaniei acm 16ani? Parlamentul Romaniei, la 24 iunie 1991 a adoptat DECLARATIA PRIVIND PACTUL RIBBENTROP/MOLOTOV SI CONSECINTELE ACESTUIA PENTRU TARA NOASTRA (publicata in Monitorul oficial nr 136 din 27 iunie 1991). In declaratia adoptata in unanimitate se spune : “…in numele poporului roman, Parlamentul condamna acest pact ca fiind ab initio nul si neavenit. Tot astfel trebuie sa fie considerata si consecinta directa a acestor intelegeri secrete dintre Stalin si Hitler…”