Marian Munteanu: Voi candida la Senat, in Bucuresti. Ne propunem 8-13% la alegerile parlamentare

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 11 august 2016, 11:06 Actualitate | Politic


Marian Munteanu
Foto: Agerpres
Marian Munteanu, fostul lider al studentilor din Piata Universitatii si unul dintre candidatii schimbati ulterior ai PNL la Primaria Capitalei, a declarat, miercuri, ca va candida pentru un mandat de senator in Bucuresti, afirmand ca partidul pe care l-a infiintat recent, Alianta Noastra, isi propune un scor de 8-13% la alegerile parlamentare, potrivit Mediafax.

"Ne propunem un rezultat care sa ne ingaduie o prezenta semnificativa in Parlament. Cred ca un procent care sa fie undeva la 8%, 10%, 12%, 13% ne va permite sa impulsionam activitatea Parlamentului, sa il scoatem din letargia in care zace, sa oferim un punct de vedere ferit de abordarile fie populiste, fie propagandistice, fie superficiale", a declarat Munteanu, afirmand ca daca electoratul le va incredinta "un mandat suficient" se va putea pune in discutie si o posibila participare la guvernare.

Munteanu a afirmat ca va candida la Senat pe lista pe care Alianta Noastra o va depune in Bucuresti, afirmand ca "alaturi de o echipa puternica¬ si ca isi propune sa urmareasca obiectivele anuntate in luna aprilie, in calitate de candidat sustinut de PNL in cursa pentru Primaria Capitalei.

Intrebat daca ia in calcul posibilitatea unei aliante cu partidul lui Nicusor Dan, Munteanu a raspuns ca partidul Alianta Noastra nu va face aliante electorale, dar ca nu exclude posibilitatea unor colaborari.

"Am inteles ca domnul presedinte de la Uniunea Salvati Bucurestiul a refuzat postul de viceprimar. Pai, atunci stau si ma intreb de ce le-a promis bucurestenilor ca salveaza Bucurestiul, daca refuza o parghie institutionala prin care poate sa le reprezinte interesele. Iata, o intrebare la care electoratul va medita cand se vor mai prezenta idei cu salvarile care apar de nu stiu unde. Ai vazut ca nu poti salva Bucurestiul, trebuie sa salvezi restul judetelor", a mai spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3046 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    O facatura de partid (Joi, 11 august 2016, 11:16)

    Frank777 [utilizator]

    M.Munteanu isi joaca ultima misiune.Este trimis in lupta politica cu un nou partid."Nationalist" ca sa scindeze unde se poate.Alcatuit din oameni cu trecut tenebros."Participanti la rascola din 1907".Nu se stie insa de ce parte.Un partid de sertar care va da inca o teapa romanilor.Dosarul lui MM nu va aparea de la CNSAS .Ca este inca activ.Magureanu stie da tace.
    • +7 (13 voturi)    
      La fiecare alegeri parlamentare... (Joi, 11 august 2016, 11:41)

      Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      ... este nevoie de un partid care să-i adune (și, bănuiesc, să-i neutralizeze) pe nebunii cu drept de vot ai României. Până în 2008 treaba era prestată de CV Tudor. În 2012 a fost DDD. Acum este nenea MM.

      Să îi urăm succes în noua misiune (că nu este nicidecum prima).
      • +2 (6 voturi)    
        "Nebunii cu drept de vot"? (Joi, 11 august 2016, 12:13)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

        Adica toti cei care refuza sa aleaga troika PSD - PNL -PDL (PMP) in diferite combinatii?
        Speram sa fie multi.
        • -2 (8 voturi)    
          Marian Munteanu (Joi, 11 august 2016, 12:36)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui D-or

          Eroul Pieței Universității si fost președinte al Partidului Alianță Civică a avut curajul să lupte împotriva regimului atunci când alții nu făceau decât să lingă sau sa le fie prea frica de regim. Sunt convins că MM că și candidat al PNL la capitala ar fi castigat fără probleme. Bravo MM!
    • -1 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 august 2016, 12:18)

      [anonim] i-a raspuns lui Frank777

      • +1 (5 voturi)    
        Concurent pt PMP (Joi, 11 august 2016, 12:41)

        animatron [utilizator] i-a raspuns lui

        Astfel de cifre sunt intotdeauna vehiculate de micile parte inainte de alegeri in speranta ca vor crea un pic de discutie in jur, e normal ca strategie de comunicare dar deconectat de realitate.

        Interesant e ca pare singurul partid cu pretentii "parlamentare" care nu ezita sa promoveze "democratia directa" (probabil de tip referendar, nu e detaliat).

        In general partidele prefera "democratia reprezentativa" pentru ca vor sa aiba "alesi", nu vor sa fie scurt-circuitate de "niste cetateni" care vin ei cu idei de referendum.

        Prezenta la fondarea miscarii a unei doamne care conducea Alianta pt Restaurarea Monarhiei sugereaza o optiune monarhista a acestui nou partid.

        E acolo si dl economist Mircea Cosea, fost PSDR, fost apropiat al lui Melescanu, fost europarlamentar PNL, fost PRM, fost ecologist, ar sugera ca exista o "experienta politica" la unii din conducere, sigur nu sunt niste naivi pierduti in jungla clasei politice romanesti.

        Se pune accent pe capital romanesc, interdictia instrainarii pamantului, pe identitate nationala si pe parteneriatul strategic cu USA.

        Ar rezulta un oarecare "euroscepticism" la moda acum in Europa.

        E limpede ca "Alianta Noastra" va concura direct PMP-ul lui Basescu pentru voturile fostului PRM si PPDD, un bazin electoral heteroclit dar suficient de important pentru a permite accederea in Parlament.

        Dl Munteanu va fi atacat nu de PSD, care e incantat sa vada inca o divizare pe "dreapta" spectrului politic, ci de PMP, USR si poate chiar de PNL (functie de intentia de vot). El insusi ataca direct USR si pe Nicusor Dan, chiar in interviul de mai sus.

        Nu cred sa fie suficiente voturi pentru aceste 3 partide, la nivel national, pentru ca toate sa treaca pragul de 5%.
        PMP ramane cu prima sansa, USR inca nu e sigur de nimic, iar "Alianta Noastra" va incerca sa incurce planurile lui Basescu si ale USR.
    • -1 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 august 2016, 12:19)

      [anonim] i-a raspuns lui Frank777

  • -2 (14 voturi)    
    Nesimtit! (Joi, 11 august 2016, 11:17)

    Sani [utilizator]

    Bai, las-o jos!

    Matale ti-ai cam pierdut busola!

    Adica, in loc sa ataci PSD-ul, tu ataci partidul care se profileaza a fi adversarul cel mai inversunat al interlopilor.

    Bai, de fapt de ce ai disparut matale dupa '90 si mai ales, PE CINE AI SERVIT?

    Eu incep sa cred ca ai deturnat de fapt Piata Universitatii si ai fost mana in mana cu Iliescu!
    • -4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 august 2016, 12:29)

      [anonim] i-a raspuns lui Sani

      • -3 (5 voturi)    
        CERTITUDINE (Joi, 11 august 2016, 12:50)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui

        Mda, si au l-am admirat atunci.

        Acum insa, nu-l mai cred.
        Motive? ....aparitia la antene, declaratiile neclare si mai degraba PSD-iste, adeziunea la fostul USL (citeste PNL),...incercarea de faramitare a opozitiei la PSD.

        De fapt sunt SIGUR!
        Este 'fabricat' de PSD.
        Ei se bazeaza tocmai pe asta: IMAGINEA care a ramas in mintea noastra!
    • +1 (5 voturi)    
      oare? (Joi, 11 august 2016, 13:32)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      nu cumva nicu shordan a atacat NUMAI pnl in "campanie"? Si se mai mira unii ca a iesit firea
  • +3 (11 voturi)    
    "Alianta Noastra" ??? (Joi, 11 august 2016, 11:29)

    _CK_ [utilizator]

    0.00001 % la parlamentare.
    • -6 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 august 2016, 12:31)

      [anonim] i-a raspuns lui _CK_

  • +3 (13 voturi)    
    Vreau si eu ce-a fumat Marian Munteanu (Joi, 11 august 2016, 11:43)

    cato [utilizator]

    Marian Munteanu are un partid care nu va face nimic la alegeri. Nu va lua nici 3%. In schimb, in interviuri, nu stie inca daca accepta guvernarea sau ramane in opozitie. E fumat, clar fumat :-))))
  • +2 (8 voturi)    
    Daca omului ii place sa se faca de ras, (Joi, 11 august 2016, 12:08)

    Susufler0 [utilizator]

    ce aveti cu el ?

    Doar suntem la rubrica "Sa radem cu (de) Marian Munteanu !"

    PS. S-ar putea totusi sa fie omul cuiva, care i-a dat ordin sa smulga de la ceilalti, (acesti "ceilalti" ar putea fi partidele mici, gen PMP, USB) cat poate de mult 1%, 2%, 3%, desi 3% mi se pare deja enorm pt facatura lui MM, dar cine stie ?

    PPS. Daca ne aflam in aceasta ultima ipoteza atunci altii vor rade de noi impreuna cu Munteanu, care in plus isi va relansa cu aceasta ocazie si afacerile, disparand deci pt inca 10-15 ani din "peisaj"
  • +2 (8 voturi)    
    VORBA LUI MOS CHIORPEC CIUBOTARIUL: (Joi, 11 august 2016, 12:08)

    pointless man [utilizator]

    "He ! He ! Bine-ai venit NE-PURCELE !"
  • +3 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 august 2016, 12:17)

    [anonim]

    • +2 (8 voturi)    
      Mai, Brenciule, daca nu ti-ai schimbat (Joi, 11 august 2016, 12:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

      nickname-ul, inseamna ca esti "prospatura" pe site-ul asta si inseamna ca esti indecent de sigur in aprecierile pe care le faci la adresa celor care nu au incredere in MM.

      PS. Lasa-ne cu lozincile, ca pe-astea le stie toata lumea. Mai bine zi-mi si mie ce parere ai de scorurile pe care si le aroga Munteanu : "undeva la 8%, 10%, 12%, 13%".
    • -2 (8 voturi)    
      neah (Joi, 11 august 2016, 13:33)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui

      usb/usr-isti. Adica de stanga vopsiti in dreapta. Macar psdistii nu-si ascund culoarea