Gorghiu propune ca un bulevard sau o piateta din Bucuresti sa ii poarte numele Reginei Ana

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 2 august 2016, 18:07 Actualitate | Politic


Copresedintele PNL Alina Gorghiu propune ca un bulevard sau o piateta din Bucuresti sa ii poarte numele Majestatii Sale Regina Ana in semn de omagiu din partea municipalitatii.

"Majestatea Sa, Regina Ana, are un loc special in inimile romanilor. Sunt atat de multi cei care ii onoreaza memoria cu cele mai frumoase cuvinte. Cred ca si municipalitatea bucuresteana ar putea aduce un frumos omagiu, daca unul dintre bulevardele sau piatetele din Capitala i-ar purta numele Majestatii Sale. Sper ca primarul Capitalei sa primeasca ideea cu interes" a scris Gorghiu pe Facebook.

Propunerea vine dupa ce Consiliul General a aprobat ca spatiul public situat la intersectia Bulevardului Carol I cu Bulevardul Ion C. Bratianu, in Piata Universitatii, langa spitalul Coltea, sa poarte numele actorului Radu Beligan, decedat recent. Proiectul a fost adoptat cu 26 de voturi din 51 de consilieri prezenti, si a reprezentat o derogare de la regula care spune ca acest lucru se poate petrece dupa 3 ani de la deces.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1537 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Gorghiu propune....hua, ha, ha! (Marţi, 2 august 2016, 18:11)

    SkyDan [utilizator]

    Acesti semi-analfabeti si inculti mai bine si-ar termina educatia intr-o universitate decat sa tot propuna.
  • +8 (10 voturi)    
    nebunie mare (Marţi, 2 august 2016, 18:14)

    un.om [utilizator]

    Schimbarea numelor de strazi bucuria nebunilor (pardon, a consilierilor).

    Pentru carti de identitate noi cine plateste? Pentru problemele create locuitorilor din zona cine plateste?
    • 0 (0 voturi)    
      "datorie" istorica (Joi, 4 august 2016, 7:51)

      kek [utilizator] i-a raspuns lui un.om

      Pai mihaita a tradat Romania de vreo 2 ori pentru tabara globalista, deci baiatul merita macar o strada cu numele sotioarei. doar nu crezi ca le pasa "reprezentantilor" nostrii de cateva sute/mii de romani care vor suferi pentru a sluji "memoria" acestei decedate
  • +11 (11 voturi)    
    intrecere Gorghiu-Firea (Marţi, 2 august 2016, 18:17)

    codo [utilizator]

    tantile astea nu stiu cum sa ia mai repede decizii memorabile si degraba utile natiei/urbei (de fapt jalnice tentative de dopaj cu simpatia publica creata de un eveniment). firea parca a asteptat sa il ingroape pe beligan, daca nu cumva ma insel, gorghiu sa ramana mai prejos? nici nu ajunge bine cortegiul in tara ca va si strabate strada cu propriul nume. fetelor, inutilelor, daca patria ii era recunoscatoare in vreun fel, reusea prezidentul sa ii dea vreo decoratie femeii asteia cat era in viata. ce sa ne mai agitam acum ca sorcovele? a trait decenta si discreta, lasati-o sa plece decent si discret. ok, nu cunoasteti conceptul, intrebati vreun consilier.
  • +3 (7 voturi)    
    sa nu propuna si un Icar Isar la BNR (Marţi, 2 august 2016, 18:18)

    un domn [utilizator]

    in rest...sa propuna Alina ce vrea mushkiul ei
  • +3 (15 voturi)    
    Piata Capusei Batrane (Marţi, 2 august 2016, 18:21)

    Semiramidul [utilizator]

    Sau Piata Miloagei a Batarna

    Din Clanul Milogilor
  • +9 (13 voturi)    
    Asa, Alinutza ! (Marţi, 2 august 2016, 18:25)

    Susufler0 [utilizator]

    Te-ai grabit cu folos, nimeni nu a apucat sa ti-o ia inainte cu propunerea.

    Ea ramane in portofoliul de actiuni politice al PNL si are un bogat potential electoral, prin interesul si grija pe care le denota pt imbunatatirea vietii romanilor liberali si neliberali !

    PS. Sa mai zica nesuferitii astia de pe net ca nu meriti sa fi presedinta PNL !
    • +1 (3 voturi)    
      penele (Marţi, 2 august 2016, 19:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      cam asa se/scriee
  • 0 (8 voturi)    
    ghorghiu maica, (Marţi, 2 august 2016, 18:42)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    da numele Elisabetei Rizea, nu iti spune nimic ?
    a fost asta regina cum a fost ion iliescu Maresal.
  • +7 (9 voturi)    
    Gretos de-a dreptul! (Marţi, 2 august 2016, 18:49)

    Cataleya [utilizator]

    Biata fiinta nici n-a fost ingropata si deja au aparut cioclii cu populismul desantat!
    Coana Gorghiu, ce-ai facut matale si PNL-ul tau pt Regina Ana cat timp a trait?
    Nerusinato!
    • +4 (4 voturi)    
      a Sarit Parleazu (Marţi, 2 august 2016, 19:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ce sa faca altceva ?
  • +4 (6 voturi)    
    Se trezeste vorbind (Marţi, 2 august 2016, 18:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Asta din cand in candȘ vorbeste dar nu spune nimis, asa cum nici nu face nimic exceptind in a-si duce la indeplinire misiunea de a distruge opozitia. Prin opozitie nu ma refer la PNL care e esl care e fsn si care nu mai e
    • +6 (6 voturi)    
      forma Pura a U$Lamului (Marţi, 2 august 2016, 19:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      un unepere vopsit in galben...
  • -1 (11 voturi)    
    Regale. (Marţi, 2 august 2016, 19:11)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Nu are Bucurestiul strazi, cate case regale are Romania! Nu mai vorbim de bulibasi!
  • +6 (6 voturi)    
    Tara arde si babele.... (Marţi, 2 august 2016, 19:16)

    tr0uble [utilizator]

    Se bat in demumit piete si piatete...

    Oamenii astia au pierdut simtul ridicolului... de ambele parti...
    O trompeta pesedizda vrea sa denumeasca piatete dupa o fosila comunista, sprijinitoare de romani verzi, iar cealalta trompeta penelizda pupa si ea o pulpana de regina fara tara...

    Astea sunt problemele care ne tin spitatele cu viermi pe pacienti. Din cauza asta avem autostrazi care se surpa la o luna dupa ce le inaugaureaza romanasul viu...

    Niste capete goale, papusate de ai nostri, din vorba aia "pleaca'ai nostri, vin ai nostri, noi ramanem tot ca prostii"...
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 2 august 2016, 19:17)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Ce mai imi place treab asta (Marţi, 2 august 2016, 19:20)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Cat timp oameni valorosi sau importanti sunt in viata ii tratam cu fundul ca sa nu spun altfel.
    Pe Regina Ana si Regele Mihai i-a dat Iliescu de-a dura pe scari cu un sut in fund, si acuma nesimtitul sare primul cu condoleante.
    Pai daca tot ii admiram sau ii respectam sa le dam nume de strazi cat sunt in viata, sa le oferim recunostiinta noastra cat timp se pot bucura de ea.
    Asa, stam pina crapa in uitare sau in mizerie materiala sau spirituala si apoi toti buluc sa ne pozam in fata la catafalc.
    Suntem un popor incult, care nu isi respecta oamenii importanti sau valorile si drept urmare probabil ca vom disparea.
    Sau pardon ne respectam ''marile valori'': manelistii, marile vedete TV, politicienii penali, si lista poate continua.
  • +5 (7 voturi)    
    Mai reprezentativ... (Marţi, 2 august 2016, 20:37)

    CezarN [utilizator]

    mai reprezentativ pentru Romania ar fi ca o piata, un bulevard sau o inchisoare din aia noua, pe bani europeni, sa se cheme "Bogdan Olteanu", ce spui Alinutza?
  • +1 (1 vot)    
    Cardinalul Iuliu Hossu? (Marţi, 2 august 2016, 21:05)

    Cryogen [utilizator]

    Nu exista nicio inscriptie, monument sau denumire (de strada, piata, statie de metrou) in Capitala tarii care sa aminteasca de patriotismul de care a dat dovada episcopul (pe atunci) Iuliu Hossu in realizarea unirii Transilvaniei cu vechiul regat la 1 decembrie 1918 De altfel, el a fost cel care a citit Proclamatia Unirii in 1918 si apoi i-a inmanat Actul Unirii Regelui Ferdinand la Bucuresti. Alte aspecte demne de semnalat din viata sa: a refuzat, la indemnul autoritatilor austro-ungare, sa condamne trecerea Carpatilor, in Ardeal, de catre armatele romane in 1916; in urma Diktatului de la Viena a ramas la Cluj, alaturi de credinciosii sai, in teritoriile vremelnic ocupate de catre horthysti; a fost inchis de catre autoritatile comuniste (apoi a avut domiciliu fortat) in urma refuzului de a-si parasi credinta.
  • +2 (2 voturi)    
    ha... (Marţi, 2 august 2016, 21:12)

    liviu_ [utilizator]

    firea cu beligan gioghiu asta cu printesa ana ...
    cu populismele cretine terminam si noi?!
    nu dealta da spitalele sun jal;nice, infrastructura e la pamant s.a.m.d. ....
    dar normal sa faci un spital inseamna sa furi niste miliarde mai putin... sa schimbi un numar de strada nu te costa nimic.
  • +1 (1 vot)    
    Alinuta! Exista un precedent ! (Marţi, 2 august 2016, 22:26)

    Carpi [utilizator]

    Carol al II lea la venirea pentru a 2-a domnie (si ultima) a ,,convins Parlamentul'' sa voteze o Lege in care se anuleaza ,,de drept'' prima domnie al lui Mihai I ( atunci minor) . S-a putut face. Hartia ,,suporta'' multe lucruri !!

    Dar ca sa poti monta o placa cu nume de strada in Bucuresti cu denumirea ,, Regina Ana'' trebuie:

    1) Parlamentul Romaniei sa organizeze un referendum in care Romania redevine Monarhie !

    2 ) Parlamentul ,,Regal'' nou constituit va vota o ,,Lege'' in care ,,Istoria Republicana a Romaniei'' va devenii ,,Nula'' , la fel cum a facut Carol al II lea cu ,,Istoria Primei Incoronari al lui MIhai I ".

    3) Parlamentul Regal va face o alta ,,Lege'' in care Postmortem ,,Printesa Consoarta Ana'' va fi incoronata ,,Regina'' !

    4) Abia atunci Parlamentul Regal va putea vota o alta Lege prin care ,, Istoria Vietii Printesei Consoarte Ana'' se modifica in : ,,ISTORIA VIETII REGINEI ANA'' ! .

    5) Si abia atunci Alinuta va putea dezveli placa stradala cu inscriptia ,,Regina Ana'' !
  • +1 (1 vot)    
    Prostie (Marţi, 2 august 2016, 22:36)

    fluturel [utilizator]

    Ce prostie.Fata asta nu are ce face.Cand o vad la tv ca incepe sa vorbeasca am senzatia ca se sfarseste lumea.Cumva regina Ana este o regina de neam romanesc?Ei sunt niste straini care vin din timpul unor imperii,dominatii.Cinstiti pe cei de neamul vostru!A trecut vremea regilor.Suntem in secolul 21.Multa prostime este in tara noastra.
  • +1 (1 vot)    
    Exista un precedent pentru Alinuta (Miercuri, 3 august 2016, 7:35)

    Carpi [utilizator]

    Carol al II lea la venirea pentru a 2-a domnie (si ultima) a ,,convins Parlamentul'' sa voteze o Lege in care se anuleaza ,,de drept'' prima domnie al lui Mihai I ( atunci minor) . S-a putut face. Hartia ,,suporta'' multe lucruri !!

    Dar ca sa poti monta o placa cu nume de strada in Bucuresti cu denumirea ,, Regina Ana'' trebuie:
    1) Parlamentul Romaniei sa organizeze un referendum in care Romania redevine Monarhie !
    2 ) Parlamentul ,,Regal'' nou constituit va vota o ,,Lege'' in care ,,Istoria Republicana a Romaniei'' va devenii ,,Nula'' , la fel cum a facut Carol al II lea cu ,,Istoria Primei Incoronari al lui MIhai I ".
    3) Parlamentul Regal va face o alta ,,Lege'' in care Postmortem ,,Printesa Consoarta Ana'' va fi incoronata ,,Regina'' !
    4) Abia atunci Parlamentul Regal va putea vota o alta Lege prin care ,, Istoria Vietii Printesei Consoarte Ana'' se modifica in : ,,ISTORIA VIETII REGINEI ANA'' ! .
    5) Si abia atunci Alinuta va putea dezveli placa stradala cu inscriptia ,,Regina Ana'' !
    Pana atunci ideea de a boteza un ,,Bulevard Regina Ana'' este un lucru deranjant pentru memoria Reginei Maria si chiar o insulta pentru memoria Reginei Elisabeta, care nici macar nu este ruda cu linia regala Ferdinand-Carol II-Mihai I !!!.
    Amandoua Regine au fost Regine de Drept ! Titlul lor de ,,Regina'' fiind stabilit prin Legi ale Parlamentului !