Scandalul dezinfectantilor diluati Klaus Iohannis: Astept din partea Ministerului Sanatatii o analiza exacta si un plan clar de masuri de urgenta

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 6 mai 2016, 19:23 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis spune ca asteapta "din partea Ministerului Sanatatii o analiza exacta si un plan clar de masuri de urgenta cu privire la situatia din domeniul sanatatii, ca urmare a publicarii listei cu spitalele in care au fost depistate probleme cu dezinfectantii". Seful statului a scris, vineri, pe pagina sa de Facebook ca "Crizele repetate din sistemul sanitar dovedesc inca o data ineficacitatea unor solutii partiale la problemele majore existente si impun interventia ferma din partea celor responsabili."

Este a doua reactie a lui Klaus Iohannis in scandalul dezinfectantilor, dupa ce seful statului afirmase, pe 28 aprilie, intrebat de jurnalisti daca a discutat cu ministrul Sanatatii despre aceasta problema, ca "Este clar ca aici unii nu si-au facut datoria, vom avea o analiza si vom trage concluziile care se impun", adaugand ca  lucrurile nu mai pot continua asa si ca situata este "paguboasa".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2521 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Klaus poate sa mearga mai departe (Vineri, 6 mai 2016, 19:30)

    zzztop [utilizator]

    Apreciez calmul dar cred ca e momentul sa mearga mai departe si sa ceara responsabilitati si demisiile celor care au vieti pe constiinta.

    Ma gandesc la pacientii arsi din Colectiv si infectati in spitale in timp ce oficialii din acel moment spuneau ca sunt tratati in cele mai bune conditii.
    • +4 (8 voturi)    
      Demisii ? (Vineri, 6 mai 2016, 19:46)

      brifcor [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

      Nu, omule, nu de demisii e vorba aici. E vorba de FAPTE PENALE ! Si Herr Werner n-are decat sa-si asume responsabilitatile ce-i revin in tara lucrului bine facut !
    • +7 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 mai 2016, 20:19)

      [anonim] i-a raspuns lui zzztop

  • +6 (12 voturi)    
    si eu astept sa te trezesti, totusi dupa 17 luni (Vineri, 6 mai 2016, 19:54)

    linarel [utilizator]

    ar fi cazul safaci ceva .

    Daca nu poti face nimic pleaca de unde ai venit , in USL
  • +6 (12 voturi)    
    ! (Vineri, 6 mai 2016, 20:04)

    Kpriciu [utilizator]

    Culca-te la loc, Klause, somn usor si scuze ca te-am trezit!
  • +6 (10 voturi)    
    Asteapta ! (Vineri, 6 mai 2016, 20:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Intre timp, poate mai faci vreo vizita si mai bifezi o tara cu doamna Carmen.
  • -1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 6 mai 2016, 20:14)

    [anonim]

  • +3 (9 voturi)    
    mda... (Vineri, 6 mai 2016, 20:44)

    bancheru83 [utilizator]

    asteapta linistit....
  • +3 (7 voturi)    
    Domnule Presedinte, (Vineri, 6 mai 2016, 21:05)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Cred ca nu va indoiti de faptul clar ca aproape totul depinde in tara noastra de atitudinea echipei de manipulatori de la A3. Poate va veti folosi competenta constitutionala de mediator si veti ruga pe respectivii sa ajute, de data asta, la rezolvarea situaiei din sanatate.
  • +4 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 6 mai 2016, 21:07)

    tonyzzz [utilizator]

    Asta e presedintele cu cea mai usoara munca. E atat de simplu sa spuna la fiecare problema majora "astept sa..." si sa castige timp pentru cateva luni in care sa nu faca absolut nimic. Iar cand asteptarea se finalizeaza, cu siguranta apar si alti factori ce necesita alta perioada de asteptare.

    La incheierea mandatului, cand va da publicitatii lista cu obiectivelor atinse pe timpul mandatului de presedentie, o sa avem parte numai de "Am asteptat sa ***, dupa care am asteptat si ***, inca mai astept sa se faca ***, iar problema *** s-a rezolvat de la sine dupa 4 ani de asteptare".

    Eu zic sa asteptam impreuna cu el, pana aflam pentru ce mai trebuie sa asteptam, ca omul le stie bine pe astea.
  • +1 (3 voturi)    
    Oh, ce bine! Ne-am liniștit :) (Sâmbătă, 7 mai 2016, 11:28)

    Radu I [utilizator]

    „Sănătatea și Educația vor fi prioritățile mandatului meu”. Vă amintiți? Și (prea) mulți l-am crezut.
    Astăzi, Klaus doarme somnul unui „dolce farniente”. Și, din când în când, ne transmite pe facebook că „urmărește cu deosebită atenție...” (habar nu are ce). Contemplează, carevasăzică. În timp ce visează la alte călătorii spre alte destinații exotice. Împreună cu (nelipsita) Doamnă. A propos, s-a înființat cumva instituția Primei Doamne? Și dacă nu, din ce bani sunt plătite deplasările doamnei Iohannis?
  • +1 (1 vot)    
    prezidentul (Duminică, 8 mai 2016, 9:32)

    vizirul [utilizator]

    lucrului bine facut este intr-o continua asteptare si contemplatie,nu are nici o initiativa, sau sugestie,sau idee constructiva.Basescu a avut ,in schimb, prin consilieii foarte buni adunati in jurul sau,un studiu aprofundat privind sistemul de sanatate publica, dar si cel al invatamantului.Pe Johanis il consiliaza cineva cu adevarat competent? Ma indoiesc.