Klaus Iohannis: Liviu Dragnea ar trebui sa se retraga

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 22 aprilie 2016, 20:52 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis i-a transmis liderului PSD Liviu Dragnea, condamnat vineri la doi ani de inchisoare cu suspendare, ca ar trebui sa se retraga de la sefia partidului. Seful statului  considera ca sanatatea sistemului politic romanesc ar fi afectata de faptul ca unul dintre marile partide ale tarii este condus de "un lider condamnat penal prin sentinta definitiva".

"Liviu Dragnea ar trebui sa se retraga. Pentru sanatatea sistemului politic romanesc, nu este in regula ca un mare partid politic sa fie condus de un lider condamnat penal prin sentinta definitiva. I-am comunicat aceasta opinie.", scrie presedintele pe Facebook.



















9911 vizualizari

  • +25 (43 voturi)    
    Uau (Vineri, 22 aprilie 2016, 20:58)

    mitg [utilizator]

    Ce miracol s-a intamplat de a luat Presedintele atitudine in sfarsit?
      #showComment
  • -23 (57 voturi)    
    pai si tu (Vineri, 22 aprilie 2016, 20:58)

    mavis [anonim]

    asta zice de Dragnea da nu se vede pe el ca a fost condamnat definitiv. Un infractor scoate ochii altui infractor
      #showComment#showComment
  • +18 (30 voturi)    
    Asa da, Klause ! (Vineri, 22 aprilie 2016, 20:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Bai, dar esti sigur tu ? Ca prea ai reactionat repede. Da, stai, ca pe facebook, nu se vede. E Mahalache, care se dezice de fostii tovarasi. Bun si-asa .
  • -15 (43 voturi)    
    W T F (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:14)

    NumaiLaNoi [utilizator]

    W T F ?
    Nu ca as fi pro sau contra, DAR TE-AI GASIT TU SA VORBESTI, PENAL LA FEL CONDAMNAT CU CASA CONFISCATA?
      #showComment#showComment
  • +2 (36 voturi)    
    sfaturi de bine (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:19)

    xanti [utilizator]

    Intre doi oameni cu probleme in justitie.
    Care o avea probleme mai mari?
  • +5 (37 voturi)    
    cum se zice (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:20)

    victor L [utilizator]

    in popol "uite cine vorbeste!"
    Las-o jos, Klaus, ca macane :P
    Daca ei vor sa fie un partid de penali, treaba lor, si rusine justitiei, care are o balanta in felul cum era "ocaua" de pe timpul lui Cuza.
    Banal act administrativ, Klaus.
  • +23 (31 voturi)    
    Dragnea , presedinte de " onoare " PSD ... (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:26)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    ...asa partid ,asa conducatori !
    Urmeaza Firea ,sa ne spuna cum a facut cariera in televiziunea lui Felix Voiculescu , sau ce relatie de amor a avut cu acesta....!
  • -9 (23 voturi)    
    penal am inteles dar Inert ? (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:46)

    un domn [utilizator]

    cum este Kiwi , adta ce inseamna ?
  • +18 (20 voturi)    
    Nu sunt sigur ca Dragnea a primit mesajul, (Vineri, 22 aprilie 2016, 21:47)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    stiti cumva daca Dragnea sta pe Facebook?
      #showComment
  • -9 (33 voturi)    
    Ar trebui sa se retraga. (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:00)

    adrian88000 [utilizator]

    Adevarat. Dar e corect ca Johannis sa ceara acest lucru ? Daca Legea nu-l obliga pe Dragnea sa se retraga, cred ca e treaba PSD-ului sa decida . Nu cred ca a facut bine Johannis ca s-a grabit cu aceasta declaratie. Va fi criticat ca se amesteca in probleme interne ale unu partid. Daca Dragnea era ministru sau prim -ministru, mai mergea. Dar asa? Cred ca este o gafa. Inainte tacea.Si gresea. Acum se grabeste sa vorbeasaca. Si greseste din nou.Din greseala in greseala spre victoria finala?
      #showComment#showComment
  • +14 (32 voturi)    
    Mda, a scris presedintele pe facebook (Vineri, 22 aprilie 2016, 22:34)

    Cataleya [utilizator]

    Nu asa dle Johannis.
    In actuala conjunctura, trebuia sa anuntati o conferinta de presa si sa spuneti in fata natiunii ca Dragnea, Piedone, Negoita, Vanghelie, Severin, Basescu...etc, n-ar mai avea ce sa caute in functii de conducere si nici sa mai candideze la primarii sau consilii judetene.
    Asta trebuia sa faceti, sa trageti un semnal, sa aratati romanilor ca inca mai sunteti presedintele Romaniei.
    Nu sa scrieti pe facebook, ca i-ati transmis nustiu cui ca nu e frumos ce face!
    Rusinos, dle Johannis!
      #showComment
  • -7 (15 voturi)    
    Alba ca Zapada !!! (Vineri, 22 aprilie 2016, 23:10)

    Miky113 [utilizator]

    Parca era un partid cu acest nume, sefa partidului era imbracata in alb, nu chiar ca zapada , si canta la microfon; in timp ce adjunctul savura un tzap de bere !

    Unul din pititci e "Mutulica" !

    Noroc Bun ! La exportat know-how spre Sicilia !!!
  • -3 (19 voturi)    
    logica simpla (Vineri, 22 aprilie 2016, 23:34)

    merace [utilizator]

    Cum sa ii spui copilului tau ca presedintele e primul om al tarii, cand el se dovedeste un afacerist imobiliar condamnat in justitie fiindca s-a dovedit avid de avere?!
  • -10 (22 voturi)    
    iohannis (Vineri, 22 aprilie 2016, 23:38)

    bobyff [utilizator]

    ba da prost este asta... habar nu are cand sa vorbeasca. Asta e mai penal ca Dragnea.
  • +3 (9 voturi)    
    poi de ce ? (Vineri, 22 aprilie 2016, 23:54)

    Arigo Sanchi [utilizator]

    Se bazeaza pe voturile celor comdamnati,astia sunt o mare fratie,are vreo suta cincizeci de mii de laicuri dintr-un foc,plus inca pe atata care fac naveta pe la brutarie uzual,nu ai cum sa nu castigi cu asa armata de fani,sa zicem mersi ca nu ne iau la poceala pe strada !
  • +3 (3 voturi)    
    numai sau decit? (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 0:05)

    U_swamp [utilizator]

    N-ar fi singurul.
  • +1 (7 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 5:42)

    Kpriciu [utilizator]

    Dar tu, imobiliarule, ce-ar trebui să faci?
  • -2 (4 voturi)    
    Sa-i pedepsim la vot ! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 7:35)

    tontu [utilizator]

    Noi alegatorii trebuie sa pedepsim PSD-ul la alegeri si sa nu-i votam. Daca vom continua sa votam puscariasi si puscariabili inseamna ca nu credem in justitie, nu credem in democratie si capitalism si vrem restaurarea comunismului!?
  • 0 (8 voturi)    
    Nea Johann,matale ai vazut filmul (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 8:24)

    xrogo [utilizator]

    "Uite cine vorbeste",daca nu l-ai vazut trege-l de pe net si uita-te la el si apoi ofera-ne o monstra din pretioasa ta gandire
  • +2 (8 voturi)    
    De acord (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 9:48)

    Pac-pac [utilizator]

    Absolut ca Dragnea ar trebui sa-si vada de agricultura la Alexandria (impreuna cu alti penali din poza de familie) DAR cu dl. presedinte cum ramane?
    Are si domnia sa niste case pe care a pus mana prin metode mai putin ortodoxe? Dansul cand se retrage?
      #showComment
  • +3 (9 voturi)    
    Greață. (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 13:09)

    AlinL [utilizator]

    Râde ciob de oală spartă.

    De la stânga la dreapta sînt toți o apă și-un pămînt.