Liviu Dragnea a prezentat bilantul guvernarii PSD, in absenta lui Victor Ponta: Guvernul nostru a lasat noului guvern aproape 10 miliarde euro disponibilitati in conturi

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 noiembrie 2015, 12:06 Actualitate | Politic


 documente
(16 Nov 2015) PDF, 1019KB
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a prezentat luni bilantul guvernarii PSD in perioada 2010 - 2015, afirmand ca noul guvern are disponibili aproape 10 miliarde euro in conturi.

De notat ca fostul premier PSD Victor Ponta nu a fost prezent la aceasta prezentare.

Dragnea a precizat ca majorarea salariilor bugetarilor cu 10% "are acoperire in bugetul de stat pe anul viitor". De altfel, a aratat Liviu Dragnea, ingrijorarea legata de neaplicarea modificarilor aduse Codului Fiscal reprezinta "principala conditionare" a social-democratilor pentru guvernul Dacian Ciolos.

"Sper ca se va tine cont de faptul ca foarte multi oameni de afaceri romani si straini si-au facut bugetele pentru anul viitor si au facut investitii legate de reducerea TVA si a impozitului pe dividende", a argumentat el, prezentand realizarile guvernului Ponta, de la cresterea PIB-ului la majorarea salariului minim pe economie sau cresterea cu 25% a salariilor din educatie si sanatate.
  • Citeste in atasament documentul publicat de PSD.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3097 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Cat (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:13)

    Gigi [anonim]

    Ar trebui sa ne spuna si cat au furat ?
    • +6 (6 voturi)    
      cele 10 miliarde sunt imprumutate (Luni, 16 noiembrie 2015, 13:30)

      Catalin_N [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Acele miliarde sunt cele 10 miliarde imprumutate in perioada cat a guvernat.

      "Deşi se laudă cu creştere economică şi cu majorarea încasărilor la buget, din 2012 şi până azi guvernanţii au adăugat la debitele României 10 milioane de euro pe zi, nivelul de îndatorare trecând de pragul de siguranţă de 40% din PIB."
      sursa:
      http://www.capital.ro/guvernul-ponta-a-crescut-cu-10-miliarde-de-euro-datoria-publica.html
  • +9 (13 voturi)    
    Si datorii de 30 (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:14)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cum poti sa afirmi ca un guvern a lasat o suma peste datorii cand ai depasit deficitul (deci ai cheltuit mai mult decat ai incasat). Ori e prost ori vrea sa ne prosteasca. In clasicul stil psd.
  • +7 (9 voturi)    
    Guvern de hoti (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cel mai corupt guvern din toate cite au fost: hoti, mafioti, plagiatori, o adunatura de indivizi pusa sa se imbuibe, ei si clientela lor. RUSINEA ROMANIEI au fost.
  • +6 (10 voturi)    
    yeap ... (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:17)

    dana eugenia [anonim]

    ... si datorii cat ati lasat? ultima emisiune de bonduri a fost in valoare de cat? la ce dobanda?
  • +7 (7 voturi)    
    Returnarea sumelor platite drept Taxe de mediu (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:18)

    Johanis [utilizator]

    si atunci de ce ati dat ordonanta sa returnati sumele incasate ILEGAL drept Taxe de mediu?
    probabil ca noul Guvern va indrepta aceasta ILEGALITATE. Din moment ce exista Hotarari IREVOCABILE acestea ar trebui puse in aplicare DE INDATA.
    • 0 (2 voturi)    
      ordonanta stabileste ca returnarea (Luni, 16 noiembrie 2015, 13:15)

      Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      sumelor sa se faca in 5 ani.
  • +11 (11 voturi)    
    Pai asta este o performanta...? (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:34)

    JestersTear [utilizator]

    Sa detii cash suma asta inseamna ca esti putred de ineficient, respectiv economic inept.

    Politicienii de genul Dragnea, intra in categoria manelistilor care ne "incanta" cu "valoarea_mea - valoarea_mea" facand o mica arteziana cu bancnote...
  • -1 (11 voturi)    
    Draga Liviule (Luni, 16 noiembrie 2015, 12:53)

    tepesvoda [anonim]

    Draga Teleormanene Liviu Dragnea rezultatele sunt ale guvernului PONTA si asa vor ramine in istorie.Tu vei ramine cel care ai daramat guvernul Ponta din interior. Ai facut tot posibilul sa il sapi pe Ponta dar nu mai mira nimic pentru ca de unde esti mata unii au taiat capul la cal sa ii poat lua clopotul de la gat.Asa ca mai bine vorbesti cu BOMBONICA sa isi faca abonamnet pentru vizite la puscarie. Te vor rade astia la apel si ai sa stai la puscarie pana când va fi numit Ponta a doua oara premier. Adica la pastele cailor verzi.
  • +4 (8 voturi)    
    Atit a ramas.... (Luni, 16 noiembrie 2015, 13:00)

    Cetatean97513 [utilizator]

    ..dupa ce ati furat voi cit ati putut!
  • +9 (9 voturi)    
    pretul corect: (Luni, 16 noiembrie 2015, 13:31)

    goguleana lugojana [utilizator]

    pretul acelui surplus este:
    - investitii in infrastructura aproape nule -> somaj in constructii pana la cer -> mii de firme de constructii inchise -> autostrazi care se inchid
    - educatie si cercetare la pamant, investiile si bugetele in acea directie fiind aproape de limita de supravietuire. Am adus bani de acasa ca sa continui un proiect in institutul de fizica pentru ca fie birocratia fie lipsa banilor m-au determinat sa fac asta.
    - un sistem medical paralizat de coruptie si spagi.

    Domnu' Dragnea, nu mai cumparam dom'le poame d'astea, ca am mai vazut si sunt acre.

    Cand vine fluturasul sau ne lovim de administratie ne intrebam:
    - cati bani ducem acasa la sfarsitul lunii?
    - copii nostri o duc bine? ce le dam sa manance maine? or sa aiba unde sa se angajeze?
    - imi cere iar medicul spaga cand merg cu copilul la spital? dar cand il operez pe tata?
    - De ce trebuie sa cumpar eu medicamentele cand am platit impozitele?
    - ce salarii au demnitarii si cat de bine isi fac treaba?
    - oare burtosul ala de la vama de la otopeni care mi-a cerut de la obraz ciocolata mai lucreaza acolo? o sa ne mai intalnim si data viitoare cand o sa am o sacosa sclipitoare cu dulciuri pentru copii?

    Sa continui? mai am o mie de intrebari la fel ca cele de sus... guvernul Ponta nu mi-a raspuns decat la o intrebare pe care mi-am pus-o acum cativa ani: oare urmatorul partid va fura la fel de mult ca si pana acum?

    Noroc ca DNA-ul mi-a confirmat un lucru: dom'le, nu se mai poate, s-a furat prea mult. Trebuie sa se termine intr-o zi totul. Acea zi a inceput, cu Nastase, Voiculescu, Fenechiu, Vangelie, Becali, Oprescu si inca multi altii.
    • -6 (6 voturi)    
      referitor acuzatiile DNA (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:57)

      katy [anonim] i-a raspuns lui goguleana lugojana

      Atentie: DNA A acuzat pe unii din membrii PSD, dar multi dintre ei nu sunt condamnati, nu sunt judecati, ceea ce inseamna ca nu sunt probe
  • +4 (4 voturi)    
    Minciuni, asta-i Bilantul guvernarii Ponta!!! (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:18)

    lili [anonim]

    "Raportor ONU: Romania neaga amploarea saraciei si a discriminarii / 34% dintre copii sufera de privatiuni materiale severe

    Romania ocupa ultimul loc, sau aproape, in ceea ce priveste educatia, sanatatea, locuintele si serviciile sociale" in cadrul UE, a declarat, Philip Alston, Raportor special al ONU pentru saracia extrema si drepturile omului, intr-o conferinta de presa la Bucuresti.

    In conditiile in care "peste 40% din populatie se confrunta cu riscul saraciei si al excluziunii sociale", cheltuielile statului care vizeaza imbunatatirea situatiei sunt "extrem de scazute", a spus el.

    "Exista o statistica ce vorbeste de o puternica reducere a ratei saraciei in ultimii 10 - 15 ani (...) dar, potrivit Bancii Mondiale, nu este fiabila", a spus el.

    Potrivit acestuia, pe baza acestor cifre inselatoare, "un inalt oficial al Ministerului de Finante a mers pana acolo incat sa spuna ca 'Romania are multe probleme dar, din fericire, saracia extrema nu este una dintre ele'".

    Situatia este deosebit de dramatica pentru copii, in conditiile in care 34% sufera de "privatiuni materiale severe", si pentru romi, unde 90% dintre gospodarii traiesc in saracie si 84% nu au apa curenta si electricitate.

    Aici, numerosi responsabili au "negat orice problema" si orice discriminare a romilor, iar unul dintre ei a evocat "oameni care nu vor sa munceasca".

    Potrivit lui Alston, Romania a adoptat o strategie nationala care vizeaza integrarea acestei comunitati, dar "lipseste vointa politica de aplicare" a sa, in conditiile in care guvernul nu alocat fonduri pentru punerea ei in practica.

    "Raspunsul nu este ca acesti oameni vor sa ramana saraci ci ca Guvernul NU vrea sa joace rolul care ii revine pentru a-i scoate din saracie", a spus el.

    Evocand incendiul din Colectiv, el a estimat ca aceasta drama pune in lumina "negarea, coruptia, serviciile guvernamentale inadecvate si un refuz de asumare a responsabilitatilor".

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20579034-raportor-onu-romania-n
  • 0 (2 voturi)    
    prezentarea bilantului guvernului Ponta de catre D (Luni, 16 noiembrie 2015, 14:43)

    Ecaterina [anonim]

    Nu-mi place atitudinea lui Dragnea, telemormanenii oriunde ar fi tot tradatori sunt, nu-mi place acest om, nu mi-a placut ca a participat la alegerile pentru sefia PSD singur, ca sa fie sigur ca o sa castige, a reusit sa bage PSD in opozitie si a avut o atitudine de tradare a lui V.PONTA si a guvernului PONTA. Foarte urat, PSD o sa piarada datorita tradarilor interioare.
  • +2 (2 voturi)    
    ha (Luni, 16 noiembrie 2015, 17:06)

    moshu [anonim]

    Liviu Dragnea a prezentat bilantul guvernarii PSD, in absenta lui Victor Ponta: Guvernul nostru a lasat noului guvern aproape 10 miliarde euro disponibilitati in conturi''.... in care conturi bre?
  • +1 (1 vot)    
    Numai laude.... (Luni, 16 noiembrie 2015, 20:37)

    Theodor Iliescu [anonim]

    Frizerul de teleormanu' - se lauda ca proasta in balci !
    Pai bine jnapane - gata condamnat !!! - nu vrei sa te uiti ca "marele si eficientul" (zexe !) govern Tonta nu a facut "mai nimic" - ca sa nu spunem NIMIC la invstitii ?
    @015 va fi primul an din istoria tarii cu "castig negative" la autostrazi !!!
    Va laudati cu cresterea PIB - dar nu vreti sa vedeti ca aceasta crestere este PE CONSUM ! Si consumul se acopera din IMPORT ! Ca de produs .... nu prea se vad cresteri - doar in imaginatia "teleormaneana " !
    SIKTIR PUNGASILOR ! De bine ce-i merge tarii sunt peste trei milioane de romani la munca pe tot globul !
    ar de milionul de locuri de mnca - cu care de fericea - din "gurita" evident - mincinosul WC tonta n-am auzit nimiuc !! Sau le-at creiat "prin strainataturi" pe unde va tot plimbati pe banii contribuabililor !