UPDATE Andrei Baciu, inlocuit cu Patriciu Achimas-Cadariu ca propunere pentru Ministerul Sanatatii

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:18 Actualitate | Politic


Andrei Baciu, fosta propunere a lui Ciolos pentru Ministerul Sanatatii
S-a confirmat oficial ca Andrei Baciu nu mai este propunerea lui Dacian Ciolos pentru Ministerul Sanatatii, el fiind inlocuit cu Patriciu Achimas Cadariu.

"Nominalizarea pentru Ministerul Sanatatii trimisa Parlamentului in aceasta seara de catre domnul prim-ministru desemnat Dacian Ciolos este domnul conferentiar universitar doctor Patriciu Achimas-Cadariu, in prezent director al Institutului Oncologic Cluj Napoca".

Numele lui Achimas-Cadariu a aparut in presa locala in contextul unei investigatii DNA la Institutul Oncologic Cluj, unde acesta e manager. 

La acel moment, procurorii cautau dovezi despre legaturi ilegale intre medici care aveau cabinete oncologice si firme de medicamente. 

Premierul desemnat Dacian Ciolos a decis sa nu il mai includa in Cabinetul sau pe Andrei Baciu, pe care il propusese pentru postul de ministru al Sanatatii, decizia fiind luata in urma controverselor aparute in spatiul public dupa nominalizarea acestuia, au declarat anterior, pentru Mediafax, surse oficiale.

Potrivit unor surse Hotnews, printre inlocuitori erau vehiculati Patriciu Achimas Cadariu si Marcel Tantau.

Dupa anuntul premierului desemnat privind nominalizarea lui Andrei Baciu pentru postul de ministru al Sanatatii, pe Facebook au inceput sa circule fotografii in care Andrei Baciu aparea in lenjerie intima, ca model.


Citeste mai multe despre   

















34236 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Romania retrograda (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:27)

    dadan [utilizator]

    romanii nu au nici o problema cu fosile securiste in parlament, cu dinozaurii comunisti in toata administratia, cu analfabetii manglitori pe post de primari... dar daca apare un tanar destept si frumos este torpilat dinainte sa arate ce poate.... eu am tot zis ca politica in romanica e cu circuit inchis ... nu intra nimeni de capul lui la borcanul cu miere al tarii...
  • +11 (13 voturi)    
    Pacat (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:27)

    epishebe [utilizator]

    Chiar ma bucuram ca este tanar. Empatizeaza mai bine cu medicul rezident care se chinuie sa traiasca dintr-un salariu infim. Medicii consacrati au uitat de mult sentimentul asta.

    Putin imi pasa ca e frumos, ca stie asta si c-a pozat in tineretile lui in nu stiu ce reclama.
  • -2 (2 voturi)    
    ministrul chilotar (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:27)

    xanti [utilizator]

    Noul guvern Ciolos de apuca rasul de cat profesionalism in acest guvern
  • -1 (15 voturi)    
    decizie corecta (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:31)

    transilvania [utilizator]

    nu poti conduce un minister numai pe pile, fara experienta in sistemul medical.
    Corecta decizia, dar nici macar nu ar fi trebuit sa apara
  • +14 (38 voturi)    
    ipocrizie maxima! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:32)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Bai, frate, dar ce importanta are ca omul a pozat odata in lenjerie intima, putea sa pozeze si nud, pb lui. E vb de Sanatate, nu de portofoliul Moralitatii, nu? Si chiar si asa, trecutul e trecut.
    Chiar in halul asta de 'sensibil" sa fie Ciolos la niste comentarii "controverse" in online, ca numai astea au fost azi, legate de faptul ca tipul propus arata bine si ca a pozat odata ca model?!
    Daca era ceva de comentat, era poate lipsa de experienta, nu ca sunt controverse ca a pozat nu stiu cum. Dar chiar si asa, pana la urma nu ministrul face totul intr-un minister, de multe ori sunt mult mai importanti consilierii, sefii de cabinet, secretarul general, secretarii de stat din minister, deci era importanta echipa cu care venea, nu ce facut el nu stiu cand!

    Deja m-am lamurit si cu acest guvern. f prost inceput. Diletanti.
    .
    • -1 (1 vot)    
      Au inceput prost ? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:23)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Pentru ca nu a acceptat un smecheras fotomodel, tentativa de doctor, pregatit in chirurgie pe banii statului si facut brusc manager ?
      Sa vedem cum reusim sa eliminam din politica romaneasca oameni jenanti precum Busoi... este evident ca de la el provine minunea de baiat.
    • -1 (1 vot)    
      trecutul e trecut (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:25)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      se aplica si la Ponta, sau ipocrizia nu te lasa ?
    • +1 (3 voturi)    
      a facut cel putin 3 nominalizari proaste (Duminică, 15 noiembrie 2015, 22:05)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Toba, doctorul junior si Dincu, de parca-i incepator in management.

      Culmea, ca a avut timp Ciolos o saptamina sa-si faca echipa, etc, etc

      Asta denota diletantism
  • -4 (26 voturi)    
    lucrul bine făcut (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:38)

    Mazeta [utilizator]

    Cioloș a negociat îndelung, a chibzuit bine și a anunțat public, dar... "in urma controverselor aparute in spatiul public" s-a sucit. Trăiască Facebook!
    • 0 (0 voturi)    
      Adica, Traiasca RTV care a facut spume azi... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:16)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "Spatiul public" a fost televiziunea lui Ghita, care l-a facut albie de porci pe Baciu, ca e prea tanar, prea frumos, ca n-a lucrat destul....

      Acum ne alegem cu un "dinozaur" cu bube in cap...
    • +1 (1 vot)    
      Mazeto (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:30)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      aici cam ai dreptate. Au fost opinii pro si contra. cateva. Prea sensibil Ciolos.
  • +8 (28 voturi)    
    mda (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:41)

    toxx [utilizator]

    Ce popor înapoiat.... Pana acum urlați ca dementii ca avem guvern corupt și plin de dinozauri comuniști, dar nici acum nu e bine pentru ca unii miniștri propuși sunt prea tineri și fără experienta (vezi ministrul sănătății). Pana la urma ce va doriți dragilor? Dacă tot nu va convine nimic de ce nu va faceti partide și faceți studiile pe bune în vest? hai cu minusuri daca atat va duce capul !
    • 0 (0 voturi)    
      hai cu minusurileeee (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:26)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Minisurile vin tocmai pentru ca atit te duce pe mata capul...
    • +1 (5 voturi)    
      guvern tehnocrat (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:59)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Dorim un guvern tehnocrat. Asta nu se poate face cu un tinerel care inca nu si-a terminat studiile. Sa nu ne amagim: trebuie si putina experienta, un CV serios si corectitudine pentru a face un ministru bun.
  • +21 (29 voturi)    
    Pe bune?!! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:46)

    DanielElenes [anonim]

    pe bune?!!! adica il propune pe Toba - amestecat in tot felul de matrapazlacuri - si e bun iar tanarul nostru nu-i bun pentru ca ar fi fost fotomodel cica...
  • +8 (24 voturi)    
    Vai, vai, valeu muica ! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:47)

    rutger [utilizator]

    S-au cotopenit tzatzele de obeur ca baiatu' castiga si el un ban ca model in studentie ! Te pomenesti ca i-or fi schimbat si orientarea ! Sa se stie ca la noi, la comunisti si securisti trebuie sa fii mereu cu costum bleu-jandarm, camasa alba cu cravata rosie si pantofi de 106 cu cioc si sosete maron !! Asa vede structurili un viitor ministru tanar ! Le-a cam trecut frica de strada si acum revin la obiceiurile batatorite !
  • +10 (20 voturi)    
    bataie de joc...aceasta schimbare.. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:52)

    floriniulian [utilizator]

    Pe Toba de la Interne nu au gasit de cuviinta sa-l schimbe in ciuda faptului ca este total compromis ..E un personaj care nu a facut NIMIC ..doar a patronat coruptia si incompetenta in acel minister care are 0 credibilitate in fata cetatenilor si care este o cloaca de slugi si de oameni fara caracter.

    Iar pe Andrei Baciu l-au schimbat pentru niste poze din tinerete...???.

    Este o facatura ordinara.

    E clar...sunt niste schimbari de 2 lei...statul mafiot continua ...
  • +5 (19 voturi)    
    Alo domnu' Ciolos ! (Duminică, 15 noiembrie 2015, 20:53)

    math_2 [utilizator]

    Stim ca aveti multa treaba.... dar la un moment dat va trebui sa ne explicati de unde a aparut aceasta propunere absolut jenanta.
    • -1 (1 vot)    
      Care dintre ele? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:21)

      Laur_ [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Tipul cu care ati vazut poze mai dezbracate (s-a nascut cineva direct in costum? sau va inchipuiti ca restul lumii nu are piele?) sau tipul vizat de DNA?
    • -1 (1 vot)    
      Ciolos a cedat in mai multe locuri (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:24)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui math_2

      Nu stiti? Va spun eu: presiunile lui Cristian Busoi si ale Aliantei Medicilor pe ...fessebouque. A lucrat cu ambele grupuri in proiectul pentru drepturile pacientilor. Eu insa ma intreb cum ajung astfel de pitiponci absolventi de medicina. Ce mare securist ori stab politic o fi tatine-su?
      • +2 (2 voturi)    
        Pentru voi pensionarii... (Luni, 16 noiembrie 2015, 9:29)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui U_swamp

        ...facebook este acum inamicul public no. 1. Un fel de ISIS care distruge poporul si nu il lasa pe Ponta sa salveze neamul romanesc din ghearele tiraniei si imperialistilor.... Fii sicer si recunoaste !
  • +15 (31 voturi)    
    si ce? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:03)

    doejohn [utilizator]

    Sincer, eu nu inteleg unde ii buba. Daca ai fost model in tinerete si arati bine, nu inseamna ca nu poti fi o persoana competenta. Vai noua ca societate care judecam aparentele :(
    • -1 (1 vot)    
      proabil (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:26)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      Ciolos e urât, Baciu e frumos. Cred că l-a schimbat de invidie.
    • 0 (0 voturi)    
      ba da.. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:27)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      lumea e plina de fotomodele competente. "World peace"
    • +1 (3 voturi)    
      buba e asta.... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:56)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      Buba e ca se doreste un guvern tehnocrat iar propunerea ca ministru a unui tinerel care nici nu si-a terminat rezidentiatul e ca nuca in perete. Intre un tanar care nu si-a terminat studiile si dinozaurii lumii medicale mai sunt si alte alegeri mult mai potrivite. Ciolos a dat-o in bara cu aceasta propunere din punct de vedere strict profesional. Chestia cu pozele ca model e apa de ploaie, oricum nominalizarea lui a fost criticata inainte sa apara stirea cu aceste poze.
    • 0 (4 voturi)    
      Ai vreo legatura cu sistemul medical ? (Duminică, 15 noiembrie 2015, 22:40)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui doejohn

      Probabil a devenit ca agricultura si fotbalul.... ne asteptam la oameni seriosi. baiatul asta a fost la specializare in Franta pe chirurgie (cati ajung acolo ??) pe banii poporului (!?) si apoi s-a gandit ca e mai usor sa stranga 17 diplome si sa devina un mare mahar in sanatate. Pe scurt nu era nici serios nici competent. Busoi va raspunde. Si el este un alt penibil din sistemul medical. Nu vrem doar niste urmasi ai lui Banicioiu. Politruci smecherasi care au terminat medicina.
  • +1 (1 vot)    
    E clar (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:12)

    ipolitic [utilizator]

    Cand l-am vazut pe Dancu nominalizat pe post de vicepremier, mi-am zis: nu-i nimic, Ciolos e pragmatic.
    Acum e clar ca nu e pragmatic, e oportunist.
    E de neconceput, ca dupa ce -se presupune, dupa analize serioasa- propui pe cineva, niste poze, nici macar indecente, poate sa te faca sa te razgandesti in cateva ore.
    Nu cunosc nici pe tanarul in chiloti, nici pe domnul in vizorul DNA.S-ar putea ca managerul de la Cluj sa fie alegere mai buna. Dar e chestiune de principiu: un croitor al destinului nostru ar trebui sa masoare de trei ori, inainte de a taia odata.
    .
  • -2 (4 voturi)    
    Poti face orice in viata...ORICE~ (Duminică, 15 noiembrie 2015, 21:40)

    SkyDan [utilizator]

    Dar nu poti sa mai fi ministru cand 10000 sunt la fel de buni ca tine dar care n-au pozat nud in reviste. In reprezentatii publice se cere o oarecare retinere in expresie. Buna mutare cu schimbatul lui Baciu - de altfel un barbat bine.
  • +1 (5 voturi)    
    Mare greseala domnule Ciolos (Duminică, 15 noiembrie 2015, 22:14)

    Keknarancs [utilizator]

    Putin im-i pasa daca postat ca si fotomodel. Mare greseala domnule Ciolos ca l-ati inlocuit pentru asta cu un dinozaur/mafiot! Un mare punct minus din partea mea! Ce nu ati inteles cand am cerut NU CORUPTIE!
  • +1 (1 vot)    
    mda (Duminică, 15 noiembrie 2015, 22:15)

    Mariusica.a [utilizator]

    mai sunt specimene care umblau cu primaruldin voluntari cat erau in doliunuma ca sa ajunga bine in politica
  • +1 (1 vot)    
    Trista amintire (Duminică, 15 noiembrie 2015, 22:24)

    intruderul [utilizator]

    Sa ne aducem aminte ca si presedintele Senatului a avut tendinte de fotomodel.E adevarat,ca nu trebuie sa mananci inainte de a vedea poze cu el in chiloti,dar asta nu conteaza.
  • +1 (3 voturi)    
    Al dracu de treaba... (Duminică, 15 noiembrie 2015, 22:24)

    martianu [utilizator]

    Poporul si publicul este luat in seama numai cand le convine lor.

    Nu avea nici o importanta varsta, sau ce a facut in viata privata.
  • +2 (2 voturi)    
    ok (Duminică, 15 noiembrie 2015, 23:36)

    PaoloCorbera1 [anonim]

    se înțelege că băiatul arată bine, dar la știrea asta trebuia pusă o poză cu Achimaș, nu?
  • +1 (3 voturi)    
    Romania e inca in Dark Ages de rit comunist (Luni, 16 noiembrie 2015, 1:54)

    Dalinar [utilizator]

    Un facocer falcos, dar psdist, prost dar cu experienta...ar fi fost excelent.