Cristina Guseth (Freedom House), posibilul ministru al Justitiei in guvernul Ciolos

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Duminică, 15 noiembrie 2015, 13:22 Actualitate | Politic


Cristina Guseth
Foto: Facebook.com
Cristina Guseth (56 de ani), care conduce ONG-ul Freedom House, este cel mai probabil ministrul Justitiei in guvernul Ciolos, au declarat pentru HotNews.ro surse politice convergente.

ATENTIE! Urmareste aici LIVETEXT conferinta de presa in care Dacian Ciolos isi anunta lista de ministri

Cristina Guseth este din 1998 directorul fundatiei Freedom House Romania, unul dintre ONG-urile cu mare credibilitate in zona de integritate si politici anti-coruptie.

A initiat si coordonat programe de pregatire pentru jurnalisti si manageri de presa si a coordonat programul scolii BBC in Romania. Freedom House Romania organizeaza concursul "Tanarul Jurnalist al Anului", prin care sustine jurnalismul de investigatie, potrivit prezentarii de pe site-ul organizatiei. Intre 2005-2007, Guseth a coordonat relatiile media ale Delegatiei Comisiei Europene la Bucuresti.

Ea a absolvit in 1983 Facultatea de Electronica si Telecomunicatii a Universitatii Politehnica Bucuresti. Dupa Revolutie a absolvit cursuri de comunicare la Emerson College (Atena).

In madantul sau, Cristina Guseth va avea de luat una dintre cele mai grele decizii, cu impact urias asupra luptei anti-coruptie: ca ministru al Justitiei va face nominalizarile pentru sefia DNA si a Parchetului General in primavara anului 2016, cand expira mandatele Laurei Codruta Kovesi (DNA) si Tiberiu Nitu (Parchetul General). Nominalizarile viitorilor sefi de parchete vor merge la CSM pentru aviz consultativ, iar numirile sunt facute de presedintele Klaus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















19413 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Go for Laura Stefan, Ciolos. (Duminică, 15 noiembrie 2015, 13:38)

    Daniel G. [utilizator]

    Laura Stefan - are profesionalismul si anvergura de care un adevarat ministru al justitiei are nevoie. Look at the doors that open before her both in Europe and the States - and you know what I'm talking about. She's a sharp cookie. She's going to go far.
  • 0 (0 voturi)    
    Astsa imi aminteste de bisnitarii de valuta din 90 (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:24)

    Mihai [anonim]

    Iohannis ne-a aratat cartea cu Laura Stefan ca sa ne entuziasmam ca prostii degeaba. Cand era sa faca trazactia, a schimbat rapid cartile cu mafiotii lui.
  • +1 (3 voturi)    
    propunerea pentru Min.Justitiei (Duminică, 15 noiembrie 2015, 14:58)

    miciulica [anonim]

    Foarte interesant!! Ma bucur pentru d-na Guseth si sper sa confirme numirea.Este o femeie capabila si serioasa ,iar nominalizarea la sefia Ministerului Justitiei este o confirmare. FELICITARI !
  • +3 (3 voturi)    
    Curios (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:14)

    MPop [utilizator]

    Sincer eu speram la Laura Stefan...dar sa vedem daca Doamna Guseth se va ridica la nivelul Laurei.
  • +2 (2 voturi)    
    guvern (Duminică, 15 noiembrie 2015, 15:17)

    gggas [anonim]

    Cred ca mult mai interesanta era Laura Stefan, cu un discurs mai coerent si mai pe intelesul tuturor.
  • 0 (0 voturi)    
    o (Duminică, 15 noiembrie 2015, 16:54)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    tot plingeti pe Laura Stefan, eu am inteles ca nu a acceptat nominalizarea de la bun inceput.
  • +1 (3 voturi)    
    am inteles, ONG de succes (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:19)

    ong-ist [anonim]

    Dar ce legatura are cu justitia??? Inginer electronist, trecuta in domeniul media, scoala jurnalism. Si unde e specialitatea de jurist, sau macar implicarea de lunga durata in trebuirle justitiei din tara? Doar ca s-a implicat in jurnalism de investigatie? Investigatia nu e justitie!
    • 0 (0 voturi)    
      O recomanda cumva ONG (Duminică, 15 noiembrie 2015, 22:55)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui ong-ist

      Da apropos
      Poate sa fie in continuare Conducaroare la Organizatia Non Guvernamentala facand parte din Guvern?
      Sau e numai un nume pompos asa ONGul asta?
  • 0 (4 voturi)    
    Studii (Duminică, 15 noiembrie 2015, 19:20)

    Nevermind [utilizator]

    Juridice nema?
  • 0 (0 voturi)