Alina Gorghiu, dupa consultarile de la Cotroceni: Presedintele ne-a propus varianta unui guvern tehnocrat, PNL este de acord/ Sunt convinsa ca va avea o propunere de premier distincta de cea a PSD

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2015, 19:44 Actualitate | Politic


Alina Gorghiu si Vasile Blaga
Foto: PNL
Copresedintele PNL Alina Gorghiu a declarat luni seara, la iesirea de la consultarile de la Cotroceni, ca liberalii sunt de acord cu solutia unui guvern tehnocrat, dupa ce presedintele Klaus Iohannis le-a propus aceasta varianta in cadrul discutiilor, in contextul in care propunerea PNL privind alegeri anticipate nu a fost agreata de celelalte partide. La randul sau, Vasile Blaga a precizat ca PNL nu a propus o varianta de premier.

"Sunt convinsa ca presedintele va avea o propunere distincta de cea a PSD-ului, ca sa nu existe dubiu", a mai afirmat Gorghiu.

Amintim ca propunerea inaintata de social-democrati sefului statului pentru postul de premier este Liviu Voinea, viceguvernator BNR si fost ministru al Bugetului in Guvernul Ponta 2.

Declaratii Alina Gorghiu:

  • Varianta pe care PNL a propus-o si si-a dorit-o si pe care a considerat-o o varianta cinstita este cea a alegerilor anticipate
  • Conditia pentru realizarea acestora era acordul politic cu celelalte partide parlamentare. N-au fost de acord, motiv pentru care PNL nu a dorit sa blocheze dialogul pentru iesirea din aceasta criza politica
  • Astazi, in discutiile pe care le-am avut, presedintele a adus in discutie, ne-a propus varianta unui guvern tehnocrat, a unui premier tehnocrat, o varianta cu care PNL este de acord
  • Este o varianta care impune din partea noastra o agenda, un calendar foarte precis in interiorul caruia va trebui sa demareze toate reformele pe care noi le dorim
  • Sa stiti ca nici de data asta nu am fugit de guvernare, noi avem un prim-ministru desemnat - Catalin Predoiu, un cabinet din umbra, un program de guvernare
  • Insa, in acest context social, acest context politic, intelegem argumentele presedintelui privind necesitatea unui guvern tehnocrat
  • Atragem insa atentia asupra urmatorului lucru: daca acest guvern condus de un prim-ministru tehnocrat nu va intelege ca va trebui sa-si fixeze ca prioritate zero depolitizarea administratiei de sus pana jos, credem ca tot PSD va guverna de facto
  • Sunt convinsa ca presedintele va avea o propunere (de premier, n.r.) distincta de cea a PSD-ului, ca sa nu existe dubiu

Declaratii Vasile Blaga:
  • Evident, nu s-au dorit alegeri anticipate, noi singuri nu le-am putut declansa in absenta unui acord politic
  • Presedintele ne-a propus ca si solutie clara astazi un premier si un guvern compus din ministri tehnocrati, un premier care sa cunoasca administratie si care sa nu aiba asupra sa nicio umbra ca nu ar indeplini criteriile de moralitate necesare in astfel de functii
  • Acel premier va trebui sa vina si la PNL, sa mearga si la alte partide pentru a obtine sustinere parlamentara si evident atunci vom discuta cu domnia sa despre prioritatile noastre, care in mare parte coincid cu cele ale strazii
  • Dl Voinea nu a fost in stare sa gestioneze bugetul si pana si PSD l-a dat afara, cum o sa gestioneze Guvernul Romaniei
  • Nu o sa votam niciodata un premier propus de PSD, suntem in opozitie cu PSD, asta inseamna opozitie






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


5356 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Dar nu//tehnocratul//Liviu Voinea. (Luni, 9 noiembrie 2015, 19:57)

    mircea [anonim]

    Dacă îl acceptă pe LV,liberalii pot pleca acasă.Definitiv.
  • +5 (9 voturi)    
    Consens (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:04)

    ipolitic [utilizator]

    Penelistii, bine dresati, aporteaza prompt,
    cu un marait de-abia auzibil:
    -Tehnocrat, primesc, numai uselist sa fie...
  • +8 (10 voturi)    
    ! (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:07)

    Kpriciu [utilizator]

    Jos clasa politica!!!
    Gorghiu, cea care l-a primit pe mircia gutau in PNL, fost puscarias, condamnat pentru fapte de coruptie pe când era primar PDL-ist!
    n-au inteles nimic politicienii din iesirea oamenilor in strada...!
  • +7 (9 voturi)    
    La vremuri noi, tot noi (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:11)

    Parzivall [utilizator]

    Mult sgomot pt nimic, "elita" poolitica de dupa "revolutie" merge linistit inainte prin apa plina de "pietre".
  • +5 (7 voturi)    
    Nu stiu (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:14)

    roadrunner2n [utilizator]

    altii cum sunt dar de fiecare data cand citesc "cabinet din umbra" si variatiuni pe tema, indiferent de partid ma gandesc automat la aia care fac vizite noaptea, de preferat cand nu's proprietarii p-acasa
  • +2 (2 voturi)    
    Pariu: "competentul" Bogdan Olteanu (Luni, 9 noiembrie 2015, 20:44)

    neagoe [utilizator]

    Pe lista scurta e si Bogdan Olteanu, prietenul lui Chiuariu (condamnat), Vlasov (condamnat) si finul lui Tariceanu (aprig dusman al Justitiei).

    Iohannis il va propune pentru a inchide gura liberalilor si pentru a obtine o unificare pasnica intre PNL, gasca lui Tariceanu si PSD. O asigurare a penalilor ca lupta impotriva coruptiei v-a merge asa cum s-a stabilit. Tot pe loc, pe loc, pe loc.

    Strada? Colectiv? Ei, as!
  • +1 (1 vot)    
    Daca toti "ministrii" din umbra sunt... (Luni, 9 noiembrie 2015, 21:25)

    zzz [anonim]

    la fel de competent precum Lucian Bode, de la energie, ne-am lamurit de cabinetul PNL.
    Un personaj habarnist care latra la orice spune PSD-ul insa din "mi(ni)sterul lui din umbra" vine cu aceleasi tembelisme gen reactoarele 3 si 4, Tarnita si cablul pana in Turcia mai bine ramane in umbra pt totdeauna.
    Inlocuim niste hoti cu niste incompetenti defazati total de realitatea europeana si mondiala a energiei anului 2015.
  • +1 (1 vot)    
    Batista pe tambal (Luni, 9 noiembrie 2015, 21:46)

    a-politic [anonim]

    Chiar daca aparent s-a diminuat mult suflul manifestatiilor, sper ca oamenii astia sa inteleaga odata pentru totdeauna ca nu mai au de-a face cu Romania anilor '90. Daca isi fac cumva impresia ca fac o rotatie de cadre si adorm iar "prostimea" tare mi-e teama ca urmatorul eveniment o sa aiba consecinte foarte negative pentru clasa politica. Tehnocrati sau nu, propusi de PSD, PNL, PDL si alte acronime din aceeasi mocirla, macar in ceasul al doisprezecilea apucati-va de treaba. La modul serios, nu cu teatru la teve si cu mana-n buzunarul nostru pana la umar in spatele camerelor.
  • +2 (2 voturi)    
    X X X X (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:06)

    solar [utilizator]

    Ideea de a fi investit ca sef al guvernului a lui DACIAN CIOLOS este cea mai buna si mai benefica propunere pentru Romania la ora actuala.Profesionalismul , corectitudinea, inovativul cerute de toate tarile UE privitor la reforma agriculturii europene si rezolvat in fostul exercitiu legislativ UE a fost OPERA acestui OM TANAR. Iar experienta sa politica dobandita este dincolo de orice indoiala. Daca tot se avanseaza meritocratia ca si criteriu esential al progresului in bunul mers al lucrurilor,acest pas (sic!)trebuie facut. Se impune de la sine.
  • +2 (2 voturi)    
    He, he, he ...... ptiu, drace (Luni, 9 noiembrie 2015, 22:08)

    K Terinca [anonim]

    Cand il vad pe Marele Liberal Blaga, alaturi de Marea Liberala Gorghiu, mai ca-mi vine sa-mi exersez flegmele pentru cazul fericit in care i-as intalni.
    • -1 (1 vot)    
      scuipa-n sus si ... asteapta! (Luni, 9 noiembrie 2015, 23:44)

      taran [anonim] i-a raspuns lui K Terinca

      De ce sa scuipi pe Blaga si pe Gorghiu, exact pe cei care ne-au scapat de Ponta?
      Un pic de ratiune nu mai este? Daca tot vrei sa scuipi, scuipa-n sus si asteapta putin!