Traian Basescu: PMP depune azi doua proiecte de lege 

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 9 noiembrie 2015, 9:42 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Hotnews
Traian Basescu a scris astazi un mesaj pe Facebook intitulat "Din Strada, in Parlament - prima reactie", in care anunta doua propuneri legislative pe care le va depune luni in Parlament partidul sau. 

"Astazi parlamentarii de la Miscarea Populara depun in Parlament doua initiative legislative : 

1.Modificarea legii alegerilor locale prin care primarii sa fie alesi in doua tururi de scrutin ; 

2.Modificarea legii alegerilor legislative prin care Parlamentul Romaniei va avea 100 senatori si 200 deputati", scrie fostul sef de stat. 

"Asa poate incepe reforma clasei politice". incheie mesajul presedintele PMP.


Citeste mai multe despre   
















3722 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    La revedere! (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:47)

    dandra [utilizator]

    AI ajuns sa zici de ponta ca e demn - in trecut de admiram probabil mai mult pentru ca il uram pe ponta, dar acum te-ai comportat ca un adevarat politician: un sarpe cu doua fete, fara sa jignesc serpii, aceste animale inteligente.
    Alcoolul te afecteaza si iti modifica starea. Lasa-ne!
  • +1 (1 vot)    
    Simte strada ! (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:49)

    NicolaeA [utilizator]

    Propunerile astea se pot legifera doar acum, sub presiunea strazii; dupa ce le trece frica, jogodiile din casa poporului nu vor mai fi de acord deloc !
  • -2 (2 voturi)    
    trebuia sa faca asta cand avea majoritatea (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:58)

    Metusala [utilizator]

    in parlament si pe Boc premier, dar atunci nu i-a convenit
    • +2 (2 voturi)    
      fals (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:06)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      el a facut referndumul valid pentru trei sute, iar parlamentul nu a vrut sa-l aplice. Nici acum nu vrea.
      Nici tu nu vrei, pentru ca nici varanul nu vrea.
  • -2 (2 voturi)    
    Nu reprezinti decat sistemul corupt! (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:10)

    ouyang [utilizator]

    Nu mai ai treaba cu poporul. Dupa declaratiile de ieri ti-ai dat foc singur la nucleul principal de sustinatori. Mazeta newlook millennium si restul rusofili te-au sustinut ieri in declaratii. Mai mult de-atat nu am nevoie sa vad. Sa te asculte de-acum trogloditii lui ponta sau zombalaii lui dragnea!
  • +2 (2 voturi)    
    De acord (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:18)

    aladdin [utilizator]

    E clar ca Basescu incearca sa stranga capital politic pentru PMP. Dar macar incearca sa o faca propunand doua legi de care e nevoie. Alegerea primarului intr-un singur tur de scrutin e cea mai antidemocratica lege pe care, probabil psd-ul, au dat-o pentru a-si asigura primari si acolo unde peste 60% dintre cetateni nu-i vor la conducere. Despre reducerea numarului de parlamentari nu mai zic nimic, am spus-o toti la referendum.
  • -1 (3 voturi)    
    ihi (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:20)

    Nevermind [utilizator]

    1. sa se inceteze cercetarea lenutzei
    2. partenerul ponta sa fie decorat pentru demnitatea cu care si-a dat demisia
  • +2 (2 voturi)    
    haha (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:21)

    liviu_ [utilizator]

    mult noroc...
    legile sunt bune, dar nu o sa voteze asta... mai ales a 2a
  • -3 (3 voturi)    
    Asta e turc (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:24)

    io [anonim]

    Nene Basescule, noi am votat parlament UNICAMERAL cu 300 de membri, nu BICAMERAL.
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Luni, 9 noiembrie 2015, 13:22)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui io

      stii diferenta dintre sisteme si de ce este mai bun bi cameralul?
  • +1 (3 voturi)    
    Base (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:00)

    termopan [utilizator]

    Inca o data marinarul betiv ne da lectii de conduita politica.

    Multumim Base!
  • 0 (4 voturi)    
    Poate depuneti si pentru restul de cerinte?! (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:01)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Sau doar astea credeti ca sunt suficiente? la cele cu alegeri locale, clar avantajeaza si PMP alegerile in doua tururi. Iar la cei 300- se pune in practica decizia suverana a poporului, este o OBLIGATIE, nu ne faceti niciun fel de favor. Din contra, ar trebui sa platiti cumva pt ca nu ati facut asta mai demult!

    Iar celelalte cerinte? sau va e frica ca ajung sa va afecteze? Nu va faceti griji, Lenuta are deja atatea acuzatii ca nu mai scapa "nepatata".
    • +1 (1 vot)    
      decizia suverana (Luni, 9 noiembrie 2015, 15:10)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      a poporului a aparut in urma referendumului organizat de base. Altfel eram departe de asa ceva. La fel alegerea primarilor in doua tururi. Asa ca las-o moale cu lenuta.
  • -1 (3 voturi)    
    Si pragul electoral da? (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:18)

    Gugurila [anonim]

    Trebuie eliminat complet pentru ca altfel fortezi pana si politicienii cinstiti (daca exista asa ceva) sa se afilieze la organizatii mafiote mari.
    Daca sunt mai mult de doua partide relevante in parlament mai avem o sansa sa se toarne unii pe altii...
    • +2 (2 voturi)    
      matematică (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:43)

      bsg [anonim] i-a raspuns lui Gugurila

      Păi, dacă numărul parlamentarilor scade, nu creşte matematic pragul electoral real? Cu cât sunt locuri mai puţine, cu atât ai nevoie de voturi mau multe. Poate greşesc.