Iohannis: Nu inclin acum spre anticipate

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 8 noiembrie 2015, 21:35 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Bogdan Dinca / HotNews.ro
Presedintele Klaus Iohannis a declarat duminica seara in Piata Universitatii ca "nu inclin acum spre anticipate", potrivit Digi 24. Iohannis a facut aceasta declaratie in timpul vizitei facute in mijlocul protestatarilor din Piata Universitatii.

Reamintim ca presedintele a avut saptamana trecuta consultari cu partidele parlamentare si cu reprezentanti si societatii civile dupa demisia premierului Ponta. Iohannis a declarat dupa consultari ca anticipatele ar putea fi o solutie politica, la fel ca si numirea unui guvern de tehnocrati. Solutia alegerilor anticipate e sustinuta de PNL, in timp ce PSD a respins-o intr-o prima faza.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


15310 vizualizari

  • -2 (34 voturi)    
    Omu se respecta (Duminică, 8 noiembrie 2015, 21:38)

    io [anonim]

    Program de Bugetar.
    De vineri de la 16 pana Luni la 9, nimic nu misca...poate sa arda tara

    Sa ne traiesti Maria Ta!
    • +3 (3 voturi)    
      Adica? (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui io

      ce trebuia sa faca? Sa decida premierul simbata seara?
    • +4 (4 voturi)    
      Alooo (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:54)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui io

      A fost duminica nu luni-vineri.
      Esti spalat pe creier?
  • +28 (30 voturi)    
    Corect (Duminică, 8 noiembrie 2015, 21:51)

    max# [utilizator]

    La ce ar ajuta anticipatele? Crede cineva că Plagi va lua mai puțin de 70% la el în colegiu? Eficiență în curățarea clasei politice a dovedit doar DNA și o parte a justiției pănă acum, prin sentințe de a nu-i mai lăsa să candideze (altfel și Năstase era parlamentar acum, cu 80%). Voiculescu a luat și el de vreo 2 ori peste 70%, mai vreți dovezi? E trist, dar numai așa am fost apărați de noi înșine. Trebuie lăsați și susținuți să curețe mai departe cei care o pot face, noi la urne nu putem, doar îi vom legitima și mai bine.
  • -13 (21 voturi)    
    mdea (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:01)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    usl traieste :)) dreptate pana la capat :)) abureala pentru fraieri...acuma de, decat ponta...
  • +7 (13 voturi)    
    ce anticipate (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:05)

    mavi [utilizator]

    am cerut sa plecati nu am cerut nici un anticipat! mai vreti inca 26 de ani de furaciuni
    • 0 (2 voturi)    
      Cum adica? (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mavi

      Bun, si daca pleaca toti cine mai conduce tara? Democratia presupune parlament ales prin vot. Ce facem? Declaram razboi SUA si dupa aia ne predam? Inteleg ca e in trend acu sa-i dai jos pe toti, dar asta nu rezolva problema deloc.
  • +6 (28 voturi)    
    la revedere , timpul schimbarii adevarate (Duminică, 8 noiembrie 2015, 22:55)

    mnicku [anonim]

    a trecut.

    Saptamina trecuta puteai sa impui o schimbare parlamentului.

    Iar ai dormit
    • +5 (15 voturi)    
      Pe baza carui articol din Constitutie? (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:19)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Sau pe ce alta baza?
      • 0 (4 voturi)    
        in baza bunului simt si sustinut de strada (Luni, 9 noiembrie 2015, 8:31)

        mnicku [anonim] i-a raspuns lui somesanu

        De-o saptamina toti tac in parlament si tremura de frica . Momentul prielnic a trecut si blegul nu a profitat de el.
        Nici un parlamentar n-ar fi avut tupeul sa ceara suspendarea Presedintelui daca le-ar fi cerut imperativ :

        - adoptarea legii pt parlament cu max 300 bucati - ei acum functioneaza neconstitutional , vezi hot CCR
        - fara imunitate parlamentara pt anchte penale
        Vezi si cele 4 pcte scrise de Mixich

        Din ce in ce mai mult inclin sa cred ca avem un ....escu 2 la Cotroceni. N-are stofa de Presedinte.

        Dar te intreb eu in baza carui art din Constitutie isi bat joc de RO si pot fura de 25 de ani ???????
      • 0 (4 voturi)    
        amice Constitutia , azi ,NU mai (Luni, 9 noiembrie 2015, 8:52)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

        serveste Poporului, ci doar Clasei Politice !!1
        Proclamatia de la Timisoara si legea Lustratiei TREBUIE sa fie Capitole din Constitutie !, de asemenea confiscarea IMEDIATA a averilor celor 600 este NECESARA !!!
    • +2 (2 voturi)    
      schimbare cu ce? (Luni, 9 noiembrie 2015, 8:51)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      pe cine sau ce pui in loc?
      anticipatele ar putea rezolva dar sunt greu de obtinut
      pana la toamna se fasaie tot.
      Acum tre actionat cand inca sunt cu pantalonii pe vine.
    • 0 (2 voturi)    
      Citeste constitutia (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:11)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Scrie acolo ce poate face si ce nu poate.

      Si inca ceva: parlamanetarii alesi acum prin anticipate au mandat de doar un an. Nu se justifica efortul si costurile.
    • 0 (2 voturi)    
      Visul romanului (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:19)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Schimbarea de care vorbesti nu se face in 2 zile, dupa care mergem acasa si ne vedem de ale noastre. Schimbarea se face in timp, cu presiune constanta asupra guvernantilor.
  • +11 (15 voturi)    
    Presedintele joaca alba neagra cu noi (Duminică, 8 noiembrie 2015, 23:30)

    mihai [anonim]

    Adevarul e ca toate partidele fac in pantaloni. Pana si Basescu face pe el. Sunteti toti o apa si un pamant.
  • +12 (22 voturi)    
    In strada (Luni, 9 noiembrie 2015, 0:10)

    CititorulComentator [utilizator]

    Altfel nu se va schimba nimic. Iohannis e momaie...daca nu chiar complice.
    • -17 (21 voturi)    
      klaus (Luni, 9 noiembrie 2015, 0:22)

      gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Iohanis e suspendat de sforile papusarilor ar trebui suspendat de referendum de demitere.
      • +1 (3 voturi)    
        nu rezolva problema... (Luni, 9 noiembrie 2015, 8:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

        P$D in ilgalitate, si penele, apoi restul partidelor..confiscarea averilor celor 600 !!!
    • 0 (2 voturi)    
      Adica? (Luni, 9 noiembrie 2015, 10:21)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Ce ar fi trebuit sa faca? Ce solutie vezi tu pe termen scurt? Ce vrei sa obtii prin iesitul in strada? Sa plece toti? Atunci ce pui in loc?
  • +13 (17 voturi)    
    KiWI " declinam " si noi ceva concret ? (Luni, 9 noiembrie 2015, 6:33)

    Plagarus [utilizator]

    Ceva memorabil ,macar un lucru bine facut in 2015 ?
    • 0 (4 voturi)    
      ... da, expresia " nur langsam Sie bitte" (Luni, 9 noiembrie 2015, 11:29)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      apoi om vedea cum sta treaba.

      Vrei mai memorabil ? vezi ca se supara si pleaca in Madeira , ca-i sezon.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu vrea nimeni anticipate (Luni, 9 noiembrie 2015, 6:52)

    emil bobu [utilizator]

    inafara de PNL care adulmeca ciolanul pe care nu l-au mai gustat de cativa ani, ca niste bestii ce sunt.
  • +1 (5 voturi)    
    Proverbiala..letargie a presedintelui... (Luni, 9 noiembrie 2015, 6:59)

    gigiN [utilizator]

    ...a facut sa se piarda o ocazie unica de a se pune macar o ..bariera acualului,sa zicem,parlament pentru un an de zile.Dca intradevar toate partidele au spus,inclusiv psd ,ca vor face asa cum va spune Iohannis,atunci apare alta problema-Iohannis nu stie ce ar vrea si chiar daca ar sti dureaza..secole pana se hotaraste.De frica maselor,parlamentul ar fi acceptat ORICE i s-ar fi impus.Dar este deja tarziu cand esti condus de un ..somnambul!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Iohannis inclina spre (Luni, 9 noiembrie 2015, 7:19)

    CititorulComentator [utilizator]

    Mediocritate!
  • +6 (6 voturi)    
    Normal ca nu! (Luni, 9 noiembrie 2015, 7:23)

    Jolly Roger [utilizator]

    Anticipate acum?
    Pai si ce sa alegem? Ca tot hotii astia 600 vor fi pe liste!
    In prezent au ajuns sa isi justifice prezenta in parlament cu "nu e constitutional" sa plece si nevoia de a fi alesi din nou cu "asa e constitutia"!
    Asta inseamna ca acolo e prima problema care trebuie rezolvata - avem o constitutie facuta de hoti pentru hoti!

    Asa ca normal ca nu trebuie anticipate acum, mai intai trebuie alesii inghesuiti sa voteze legal o noua constitutie care sa contina modificarile cerute de noi - 300, uninominal, fara imunitate, posibilitatea declansarii anticipatelor, etc...

    Si abia sub noua constitutie alegeri anticipate!
  • +1 (5 voturi)    
    El (Luni, 9 noiembrie 2015, 7:36)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    N-are interes nici in revizuirea constitutiei a zis ca abia dupa 2016 vorbim, deci clar, se tine de scaun, cauta sa se protejeze, sa nu-l afecteze si pe el schimbarile! Cum e acum e bine, sinecura perfecta!
    Si voi de ce sunteti uimiti, cand a promis inca din prima zi ca va respecta constitutia, si ca n-o va forta dupa modelul lui Base? Omu nu-i facut pt. asa ceva, nici el nu stie cum a aterizat in functie, nu v-ati dat seama de 1 an de zile ca-i un incapabil? A luat derogare de la partid sa poata candida...Crin a fost santajat de aia din afara, ca nu le-ar fi convenit ca presedinte, ca a vituperat impotriva lor, asa ca l-au gasitpe prostu asta care tace si face...ce i se ordona de la Washington!
  • +3 (7 voturi)    
    Primul pas. (Luni, 9 noiembrie 2015, 8:22)

    Martinezu [utilizator]

    La un an de cind am inceput marsul cu Johannis, lucrurile s-au inrautatit atit de mult ca a fost nevoie de o minirevolutie. Sper ca Johannis nu si-o va trece in cont la realizarile mandatului sau.
    Pina azi nu a aratat absolut nimic.
    Despre anticipate...eu sunt pentru. Daca se pierde acest suflu , cred ca nu s-a schimbat nimic. Tot un Dragnea si un Tariceanu vom avea. Cu ei nu se va face nicio schimbare.
    Eu as dori anticipate, cu interdictia de a participa la alegeri actualii parlamentari. Sa vezi atunci faramitarea partidelor.
    Sa se interzica traseismul politic. Ai fost ales pe o functie in stat din partea unui partid, ori ramai ori pleci. Fara cai de mijloc si fara raspundere/
    Johannis ar fi avut o sansa. Acum o vad cam spulberata. La ce bun discutiile cu reprezentantii strazii daca la anul alde Tariceanu si cu Dragnea iau 50%? Daca cumva Alinuta si cu Oprea fac 50%?
  • -1 (3 voturi)    
    Asadar romanii au luat teapa! (Luni, 9 noiembrie 2015, 9:10)

    Sutcivni [utilizator]

    Saptamana trecuta, romanii in plin avant revolutionar, au sperat la o schimbare adevarata. Avand ca reprezentanti de seama generatia feisbuc, rockerii satanisti, membri galeriilor, sustinatorii partidelor politice, Actorii de Criza, infiltratii serviciilor secrete romanesti si straine, speranta a fost deturnata iar politicienii corupti isi continua misiunea si anume distrugerea Romaniei.

    Rusine sa va fie tuturor, de la politicieni la generatia feisbuc revolutionara!

    Romania si romanii au nevoie de o contrarevolutie. Numai asa ALOGENII, acesti hoti de identitate romaneasca camuflati in straie romanesti, vor disparea odata pentru totdeauna de pe pamantul strabun. Dl. Werner face parte din aceasta gasca de lacuste mondiale.

    Doamne ajuta!