Traian Basescu: Iohannis sacrifica stabilitatea guvernamentala pentru imagine, teatrul consultarilor prelungite este o mizerie provinciala

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 11:44 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres
Traian Basescu afirma, intr-o postare pe Facebook, ca presedintele Klaus Iohannis sacrifica stabilitatea guvernamentala pentru imagine, in conditiile in care stie deja numele premierului pe care vrea sa-l desemneze, acesta fiind Dacian Ciolos. "In afara desemnarii imediate a premierului, teatrul consultarilor prelungite este o mizerie provinciala care nu se ridica la nivelul celui mai important om in stat", spune fostul presedinte.

Mesajul postat vineri seara de Traian Basescu pe pagina sa de Facebook:

"Este doar o parere.

Uneori, un presedinte poate lucra si la imaginea lui.

Dar, daca pentru imagine sacrifici stabilitatea guvernamentala, cu siguranta este un cost prea mare pentru tara, mai ales cind stii numele premierului Ciolos pe care vrei sa-l desemnezi.

In afara desemnarii imediate a premierului, teatrul consultarilor prelungite este o mizerie provinciala care nu se ridica la nivelul celui mai important om in stat".


Presedintele Klaus Iohannis a anuntat vineri ca va convoca o noua runda de consultari la inceputul saptamanii viitoare, precizand ca este posibil ca la sfarsitul saptamanii viitoare sa vina deja cu o concluzie pe care sa o poata prezenta public, noteaza Agerpres. Seful statului a apreciat ca o singura runda de consultari nu este suficienta, fiind vorba de o situatie speciala.

"Toata lumea a inteles ca e vorba de mai mult decat o schimbare de guvern, ca electoratul si piata sau strada asteapta schimbari in abordarea politica, asteapta mai multa curatenie, mai multa seriozitate, mai multe solutii, mai multa transparenta in politica. Aceste lucruri au fost bine intelese si m-am bucurat. Am constatat (...) ca nu a venit nimeni cu o propunere de prim ministru. E o noutate in politica romaneasca. N-a venit nimeni cu idei fixe, toti au venit cu multa deschidere, toti au venit cu deschidere spre solutii care sunt si asteptate si dorite", a afirmat Klaus Iohannis.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


10199 vizualizari

  • -28 (68 voturi)    
    da (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 11:50)

    george [anonim]

    Mai taci din gura ! Golane !
    • -2 (30 voturi)    
      Tu esti UNUL dintre motivele (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:58)

      mcv [utilizator] i-a raspuns lui george

      pentru care ne aflam in aceasta situatie.
      • -5 (13 voturi)    
        da (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:46)

        george [anonim] i-a raspuns lui mcv

        Ar trebui sa ai bunul simt sa nu ma jignesti. Probabil esti unul din cei care il considera un neprihanit. E la fel ca si ceilalti crede-ma. Interesul personal. Ai sa vezi cand isi da drumul haita la mizerie...
        Sau mai bine hai in piata daca te tine...
    • +9 (25 voturi)    
      golan (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:23)

      sn [utilizator] i-a raspuns lui george

      golan e ala care te plateste sa postezi.
      • 0 (8 voturi)    
        da (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:39)

        george [anonim] i-a raspuns lui sn

        Sa ai tu parte de banii care i-am primit pentru comment-urile mele.
    • -6 (20 voturi)    
      "Golan" e un apelativ onorabil (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:44)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui george

      si vad ca multi s-au suparat ca l-ati calificat astfel.
      Nu stiu ca TB sa fi fost printer "golani" in 1990.
      • -3 (19 voturi)    
        Basescu golan? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:28)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        La a doua venire a minerilor in '91 cine era ministru al transportului?

        Hai sa fim seriosi.

        Mai mult, ce solutii a oferit Basescu:
        -> incalcarea legii pentru a impune 'solutiile' proprii;
        -> solutii precum Udrea, Videanu, etc

        Inca multi suporteri Basescu pe aici, platiti sau nu?
    • 0 (18 voturi)    
      Bai, de ce spui ,,DA” fara sa gindesti? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:45)

      Entiu [anonim] i-a raspuns lui george

      Adica, oamenii stau pe strazi ca sa se schimbe ceva si tu esti nauc!? Chiar nu stii, nu auzi ce se vrea in Romania? Asculti iar ce spune Basescu ,care are alte interese personale? El de ce nu este cercetat? Sunt milioane care au jefuit tara. Sa fie luati banii furati si folositi pentru spitale, drumuri, scoli, etc.
      Bai, de ce spui ,,DA” fara sa gindesti?
      • -6 (10 voturi)    
        1.2% (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:42)

        Lulu [anonim] i-a raspuns lui Entiu

        1.2% - asta e procentul maxim din total populatie Bucuresti al celor care au iesit in strada zilelele astea.
  • +27 (63 voturi)    
    Traiane, Traiane.... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 11:56)

    dandra [utilizator]

    Ai si tu dreptate, dar fii si tu mai putin agresiv in aceste momente. Nu cumva asta iti doreai de la public, de la fanii tai, de la tineri. Sfatul meu este sa dai o mana de ajutor, daca mai poti, altfel, lasa-ne sa incercam macar de a ne construi un viitor diferit de ce am avut pana acum. P.S. las-o mai usor cu sustinerea blondei corupte - ea este o mafioata, o interlopa care a ranit aceasta tara cu pixul si cu toate spagile pe care le-a luat.
    • +13 (31 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:26)

      mordor [anonim] i-a raspuns lui dandra

      asta si face, da o mina de ajutor si incearca sa-i deschida mintea lui KJ.

      are pefecta dreptate basescu.
      in momente de genul asta trebuie sa fii precis si sa actionezi urgent.

      stii ce aia stabilitate guvernamentala ?
      cred ca nici Mihalache nu stie,iar KJ nici atit.

      de o saptamina aud despre resetari si schimbari de paradigma.
      wake-up Klaus!
      pune un prim-ministru si in rastimp reseteaza si schimba tot ce trebuie inclusiv tot parlamentul.
      ce se intampla daca prim-ministrul propus nu va primi votul de incredere de la parlament?
      astepti sa vezi sau actionezi ?
      ai sanse mari acum cat sunt buimaci, cu cat intarzii mai mult cu atit va fi mai greu. si nu cred ca ce promit partidele se va si intampla in parlamentul ala plin de mancatori de pizzetti.

      lucru bine tacut.
      • 0 (18 voturi)    
        Da o mana de ajutor? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:15)

        invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui mordor

        Ai uitat ca lui Basescu i-a luat o luna si ceva sa desemneze un premier cand a picat guvernul Boc? :))

        Vorbeste despre stabilitate, cat de importanta e, dar dupa ce pica Boc el vine cu variante gen Croitoru (care n-a fost votat de parlament) sau Liviu Negoita? Si dupa o luna si ceva de scandal il numeste premier ... tot pe Boc, cel demis mai devreme?
        • +7 (11 voturi)    
          hm (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:46)

          mordor [anonim] i-a raspuns lui invalidprotocol

          am impresia ca ai memoria scurta.
          sa facem un "reset memory", asta ca sa nu mai manipulezi aiurea :

          După alegerile legislative din 2008, niciun partid nu a obținut suficiente mandate pentru a forma singur guvernul.
          O coaliție între PSD și PD-L a susținut imediat după alegeri un guvern condus de Emil Boc.
          În preludiul alegerilor prezidențiale din 2009, PSD s-a retras de la guvernare și guvernul Boc a fost demis prin moțiune de cenzură, la data de 13 octombrie.

          A fost pentru prima oară, în istoria post-decembristă, când un guvern a fost demis de către Parlament, prin adoptarea unei moțiuni.

          Campania electorală a acestor alegeri (prezidentiale 2009 ) s-a suprapus peste această criză politică, criză care, alături de cea economică, a constituit principala temă de dezbateri în campanie.

          Candidatul PSD, Mircea Geoană, a propus în campania electorală o coaliție cu PNL și UDMR cu un guvern condus de Klaus Johannis( unii au uitat chestia asta, eu nu am uitat-o) ,dar Traian Băsescu a fost reales cu propunerea sa pentru o guvernare de dreapta.

          Un prim candidat la funcția de prim ministru propus de Băsescu, Lucian Croitoru, fusese respins de parlament(cum bine zici),iar candidatura lui Liviu Negoiță era la acel moment înghețată în legislativ(ai uitat si asta).

          După ce propunerea de intrare la guvernare alături de PD-L adresată PNL a fost refuzată, Basescu a mediat o coaliție a PD-L cu UDMR, minoritățile naționale și grupul parlamentarilor independenți. Liviu Negoiță și-a depus mandatul, iar Emil Boc a fost propus pentru un nou mandat de premier și a fost validat la 23 decembrie 2009.

          sursa:https://ro.wikipedia.org/wiki/Guvernul_Emil_Boc_%282%29

          pentru ca sa comparam mere cu mere , zici tu ca Iohannis e in aceeasi situatie ca Basescu care a avut nevoie de 71 de zile ?
          ce se intampla daca Iohannis pierde 14 zile acuma cu consultarile si i se respinge in parlament prima propunere?

          hai...protocoleaza-ma in mod valid.
          Numaram: au trecut 3 zile de la demisia lui ponta
      • -2 (10 voturi)    
        Da o mana de ajutor (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:03)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui mordor

        sa se duca Iohannis la vale, asta da!
    • +12 (14 voturi)    
      Viitorul diferit se construieste cu actiune (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:57)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      si nu cu: "N-a venit nimeni cu idei fixe, toti au venit cu multa deschidere, toti au venit cu deschidere spre solutii care sunt si asteptate si dorite" Care solutii? 300 parlamentari? Vot in doua tururi? Vot prin corespondenta la toate alegerile pentru toti romanii? Afara Ciorbea? Care dintre solutii revin parlamentului? Care din solutii revin guvernului? Ups nu avem prim ministru. Cine sa-l propuna? Mergem la ghicitoare . . .
      Astia au inteles tot asa cum au inteles si dupa algerile prezidentiale. Sperante desarte.
    • +1 (11 voturi)    
      Ajutor din partea lui Basescu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:02)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      inseamna ingroparea pe loc, fara judecata si fara sicriu. A se lipsi!
  • +22 (44 voturi)    
    Vedeti-va de treaba! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 11:59)

    mcv [utilizator]

    Sigur. Daca o spune Basescu, nu e valabil.
    Ma intreb ce s-ar fi intamplat intr-o situatie identica, daca Basescu fugea in weekend, lasand impresia ca gandeste la rezolvarea situatiei, si lasa tara intr-o astfel de incertitudine?
    Oare ce ar trebui sa se intample in tara asta, pentru ca oamenii SA VREA SA VADA realitatea lucrurilor?
    • -3 (17 voturi)    
      Tu crezi ca (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:18)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Gata il punem pe ciolos si totul se rezolva, avem "stabilitate"
      • +6 (12 voturi)    
        Unde a scris mcv de ciolos? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:00)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        poate ne luminezi
        • -2 (8 voturi)    
          printre randuri (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:14)

          vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui ty

          Mcv lasa de inteles ca basescu are dreptate, sa nu fie lasata tara in "incertitudine" peste weekend. Sa se numeasca repede un prim ministru si gata, respectiv pe ciolos, dupa cum basescu il nominalizează. Si uite asa avem stabilite, fiecare isi vede de treaba.

          Sau tu ai înțeles altceva.
    • +2 (12 voturi)    
      situatie identica (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:38)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Ca sa fie o situatie identica:

      - KJ trebuia sa desemneze rapid un no name, care sa nu aiba nici o sansa sa fie votat de parlament. Cam cum a facut Basescu cand l-a desemnat pe Lucian Croitoru dupa ce a parlamentul l-a demis pe Boc.

      - Dupa vreo 3 saptamani de consultari cu partidele sa numeasca un alt candidat, care insa sa se razgandeasca subit. Cam cum a facut Basescu cand l-a numit pe Liviu Negoita.

      - Iar la final, dupa doua luni si ceva sa-l numeasca premier inapoi pe Ponta. Cam cum a facut Basescu cu Boc.

      Cam asta inseamna "stabilitate guvernamentala".
  • -19 (39 voturi)    
    Basescu. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:00)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Traiane, recunosti ca ai folosit Licuriciul!
    • +7 (11 voturi)    
      pentru Mircea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:09)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      Ai postat o intrebare sau o afirmatie? Exprimarea ta e gresita.
      1. Ori pui la sfarsit semnul intrebarii si nu semnul exclamarii.
      2. Ori scri "recunoste " si nu" recunosti" .
      Ce ai vrut sa spui de fapt ?
      • -3 (11 voturi)    
        Basescu. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:34)

        MirceaGeorgescu1 [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        Traiane, recunosti ca ai folosit Licuriciul?
  • +3 (33 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:02)

    polonyca [anonim]

    • +7 (9 voturi)    
      In vino veritas! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:49)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      in alt glas.
  • +18 (40 voturi)    
    Ai fost bun la vremea ta, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:06)

    emil bobu [utilizator]

    dar vremurile acelea au apus definitiv cand 30 de oameni au murit fiindca un politruc de la primarie a ales spaga - ceea ce a declansat revarsarea a 26 de ani de furie.

    26 de ani de pseudo-democratie in care toti politrucii au furat cat au putut, inclusiv PNL/PDL.
    • 0 (16 voturi)    
      Basescu are probleme mari cu memoria (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:39)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Ar trebui sa fie mai discret, el e unul din personajele acestei drame in care se afla Romania.

      Sincer, sper ca adevarul sa invinga si sa il puna pe Basescu unde merita.
      Intelegeti ce vreti
  • -1 (51 voturi)    
    Stabilitatea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:07)

    ta31 [utilizator]

    Domnul Basescu ar fi bine sa-si vada de familie si sa mai lase gargara.
    • +9 (25 voturi)    
      Piratul, acum, (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:06)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui ta31

      are aceleasi drepturi ca tine sau ca mine; de ce sa taca? asa vrea muschii vostri?
      Pai tocmai de asta nu tace, ca are grija de familie si acum si pentru viitorul nepotilor.
      Ăsta e statul de drept pe care il vreti, sa injurati pe cine nu va convine?
      Halal.
      • +1 (15 voturi)    
        A avut grija de nepoti (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:42)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui victor L

        si nu numai.

        La cate milionane s-au carat.
        Doar ca are parte din familie amenintata cu inchisoarea.

        Nu a exitat politician mai toxic ca el, mi-e ciuda cand zic asta, l-am votat ca blegul de fiecare data.
        Dar daca nici acum nu e clar ce hram poarta, atunci ne meritam soarta.

        Udrea la capitala, Basescu Prim Ministru si Eba presedinte!
  • -11 (31 voturi)    
    Inca mai are chestii de zis? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:07)

    OrlyOpinions1 [anonim]

    Pai bine mai nea Traiane, matele vorbesti care ai mai stat patru luni dupa terminarea mandatului in casa presedintelui? Ce atata graba?
    La imagine a lucrat domnul Iohannis cand a intors aiurea in tramvai codul fiscal inapoi, aia a fost a o mizerie pentru imagine.

    Acuma, jos, jos, si schimbare, schimbare, dar hai sa nu ne grabim cu pianu pe scari. Sper ca sunteti constient ca schimbarea guvernului in acest moment este foarte daunator pentru Romania.
    Este normal ca dl. Iohannis sa lucreze la imagine, pentru ca este obligat sa isi asume o responsabilitate enorma, si la ce-a mai mica greseala risca sa piarda mandatul (si de data asta nu merge vrajeala ca americanii nu concep ca un presedinte sa fie schimbat, ca totusi presedintele Romaniei este o combinatie intre guvernator si presedinte, iar guvernatorii mai pleaca acasa si in SUA)

    Deci, guvernul actual actual ramane pe pozitii pana la votarea bugetului pe 2016, dupa care o sa vina un guvern de sacrificiu pana la algeri, cand se va demonstra si stabili raportul de forte intre partidele politice, pentru ca acum nu este clar cine cate procente are.
    • +8 (8 voturi)    
      Se pare ca printre multe alte lucruri necunoscute (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:16)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui OrlyOpinions1

      pentru tine nu ai idee nici despre constitutie.
      Încetarea mandatului ARTICOLUL 110
      (4) Guvernul al cărui mandat a încetat potrivit alineatelor (1) şi (2) îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern.
  • -8 (38 voturi)    
    respecta constitutia (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:11)

    Metusala [utilizator]

    base se ia pe sine etalon cand ii judeca pe altii. Ar fi cazul sa-si vada de nepoti
    • -1 (7 voturi)    
      Cate voturi negative (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:43)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      se pare ca cititorilor Hotnews le pare metoda ruseasca a 'democratiei'
  • -7 (33 voturi)    
    DNA radeti-i! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:11)

    Dana [anonim]

    Basescu nu are ce comenta despre magarii de imagine. rebuie sa se gindeasca cum va face fata la intrebarilr DNA.
    • +3 (5 voturi)    
      Se pare ca sunt multi care trebuie sa se gandeasca (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:19)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Dana

      "cum va face fata la intrebarilr DNA"
    • +5 (11 voturi)    
      CE PERVERSA E VIATA CU UNII ! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:33)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Dana

      Tot va racaie treaba cu puscaria si Basescu. Iar sunteti masochisti ! Vi- l inchipuiti in puscarie si cand va treziti la realitate, va doare, dar va si place suferinta asta, nu-i asa ?
  • -18 (34 voturi)    
    Basescu anti-roman (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:21)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Fiind membru de onoare al Centrului Wiesel , Basescu isi da arama pe fata...
    • +5 (13 voturi)    
      judecata (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:25)

      sn [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      ma intreb ce ca*** ai in capul ala sa scoti astfel de aberatii.
      • -1 (3 voturi)    
        judecata reloaded (Duminică, 8 noiembrie 2015, 9:52)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui sn

        Si eu ma intreb ce /// ai in capul al sa contesti afirmatiile de mai sus
    • +8 (10 voturi)    
      Te rog nu trunchia informatiile (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:23)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Iliescu, Băsescu și Constantinescu, membri ai Institutului Wiesel.
      Institutul Elie Wiesel condus de Alexandru Florian se află în subordinea directă a premierului Victor Ponta
    • +5 (5 voturi)    
      DOAR ATAT ? VREAU BANII INAPOI ! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:37)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Nu bagi si treaba aia cu cazarii ? Sunt nemultumit, am platit pt mai mult .
  • +3 (31 voturi)    
    A uitat careva ghena de gunoi a istoriei deschisă? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:24)

    Mustata lui Dragnea [anonim]

    Pute ceva de vreo câteva zile . Unul condamnat de două ori dădea sfaturi mai ieri , unul azi . Stiu că a fost deschisa ghena istoriei pentru a face loc micului titulescu , dar să o inchida dracu careva .
  • 0 (22 voturi)    
    fara Predoiu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:30)

    xanti [utilizator]

    PDL ramane cu buza umflata ,PNL se va sparge ,Blaga va fi decapitat si uite cum creste PMP.
    Revolutie de securisti.
    • +4 (6 voturi)    
      real politik (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:27)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Lumineaza-ne si in privinta PSD ce ii prevad astrele
  • +14 (36 voturi)    
    Nu știu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:31)

    comentatordiletant [utilizator]

    dacă e neapărat o calitate, dar Băsescu avea curajul de a da de pământ cu propriii suporteri (când spun că nu-i neapărat o calitate, mă refer la ceea ce ar determina o atare atitudine).
    Iohannis ori este prea nesigur pe el acum când a rămas singur (deși demult ar fi trebuit să-și dea seama că e singur - poate aveau dreptate cei care anul trecut argumentau că nu are experiența politică necesară la un asemenea nivel), ori este prea corect față de cei cu care a încheiat înțelegeri anul trecut și nu vrea să-și asume „vina” nimicirii lor.
    Însă și eu cred că tergiversarea asta nu dă bine nici pentru imaginea lui Iohannis (față de cei care l-au votat, care nu sunt fani ai talk- și reality- show-rilor), nici pentru găsirea unei soluții cât mai bune și mai rapide.
    • -1 (11 voturi)    
      NU cilos, NU securistilor (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:55)

      de la universitate [anonim] i-a raspuns lui comentatordiletant

      iohannis nu e singur - are de partea lui o intreaga armata de odrasle (ca si el) ale securistilor si fostilor nomeclaturisti - chiar crede cineva ca a fost ales de "diaspora" ?? NU, a fost desemnat pentru a-l ajuta pe naum zis ponta sa-i imbogateasca capitalul politic, dar ouuuvreiasul naum (ponta) nu avea "puterinta" , cu tot sprijinul de la basescu - cam asta este - iohannis este sprijinit la greu nicio grija !!!!
    • +2 (8 voturi)    
      Eu cred.. (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:59)

      PaulAtreides [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      ...ca e extrem de delicat sa poti face lucrurile astea si sa fie si legal. Totusi avem o constitutie si niste legi.
      E foarte dificil sa impaci pe toata lumea.
      Cu tot respectul pe care il am pt. Basescu pt faptul ca a avut c..ie sa se bate singur cu nemernicii din PSD, acum incepe sa ma enerveze cu atitudinea recalcitranta pe care continua sa o aiba.
      Cred ca mai bine era sa ramana afara din politica, parca vremea domniei lui a fost depasita.
      Iar daca ne plac in continuare scandaluri ieftine pe model Ponta, Basescu, etc, insemna ca nu am evoluat deloc.
  • -15 (31 voturi)    
    Iar a baut... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:41)

    SH [anonim]

    ?!
  • +3 (33 voturi)    
    Domnule Basescu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:53)

    MyGame1 [utilizator]

    V-am votat de doua ori, ati fost presedintele nostru de doua ori. Ati spus ca după cele doua mandate va retrageți din politica. Ne plac oamenii care își respecta cuvântul!
    • +1 (7 voturi)    
      aaaaăaa (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:17)

      marmarin [utilizator] i-a raspuns lui MyGame1

      Minti.
  • -9 (25 voturi)    
    stai linistit (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:55)

    evoque [utilizator]

    tovarase basescu, simuleaza cu GDS-ul dumneavoastra.
  • +2 (14 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:59)

    nesuferitu [utilizator]

    dl basescu nu se poate abtine. deloc.
    cred ca este momentu sa-ti asumi si tu starea deplorabila a politicienilor, ca doar ai fost dintre ei si nu s-a vazut nimic din ceea ce spui ai facut. sa-ti aduc aminte si de moldova??? lasa calculele mizerabile in a obtine aderenti simulacrului de partid ''onest'' pe care-l conduci!
    n-am decat sa-ti doresc daca vei fi judecat vreodata, sa ajungi coleg de celula cu voiculescu. stii tu de ce...
  • +3 (11 voturi)    
    IMAGINE SAU PAS CU PAS, DAR DE FURNICA ? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 12:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Presedintele a dat de inteles ca nu va desemna primul ministru la sfarsitul saptamanii viitoare Cat va ajunge euro pana atunci ? Ce va gandi UE vazand cat ii trebuie Romaniei sa rezolve o banala criza politica determinata de demisia unui Prim Ministru ? In raport de toate acestea, UE poate sa-si faca propriile evaluari vizand viteza de reactie cu care poate tara noastra raspunde unor crize politice serioase, de exemplu, unei recrudescente a crizei refugiatilor. Cred ca la asta se refera in subtext si fostul presedinte.
  • 0 (12 voturi)    
    Stabilitate guvernamentala ?? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:04)

    adrian88000 [utilizator]

    Aici Basescu a dat-o in bara. Poporul nu vrea stabilitate Dimpotriva ! Vrea o schimbare structurala a clasei politice.
    Incepand cu parlamentul care va avea o camera si 300 de membrii !
    Nu stabilitate ! Resetare !
  • -2 (14 voturi)    
    vaaaiii... "stabilitatea"...! (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:09)

    Codruta N [utilizator]

    De parca de dragul "stabilitatii" ar fi iesit lumea in strada!

    "Lasati guvernu' sa lucreze!" (ca sa citez din clasici - clasicii anilor '90 care l-au pus pe val pe Basescu) :P
  • 0 (14 voturi)    
    Basescu n a inteles nimic (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:17)

    vindicomvs [utilizator]

    Noi nu vrem asa zisa "stabilitate guvernamentala", noi vrem schimbare. Oprea & ponta asigurau suficienta stabilitate, nu crezi?

    Ciolos singur n ar schimba nimic. Guvernarea unei tari nu se face cu un singur om. Se face cu ministri si secretari de stat si directori etc etc. Toti astia sunt pusi acolo politic iar coruptia si hemoragia banului public aici se întâmplă in cea mai mare măsură.

    Schimbarea doar a prim ministrului ar fi doar o fumigena menita sa calmeze spiritele.
  • 0 (12 voturi)    
    Buna pentru...Romania (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:32)

    B [anonim]

    Aniticipate = Blonda la racoare. Un nou parlament inseamana ca tovarasa nu mai are imunitate. Normal ca-l deranjeaza negocierile si-ar vrea sa tina in viata actualul parlament care a votat impotriva arestarii ei. Stabilitatea pentru el are cu totul alta semnificatie. Stabilitate pentru el inseamna libertate pentru ea.
  • -1 (13 voturi)    
    Ascultati iar ce spune Basescu ? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:49)

    Entiu [anonim]

    Adica, oamenii stau pe strazi ca sa se schimbe ceva si tu esti nauc!? Chiar nu stii, nu auzi ce se vrea in Romania? Asculti iar ce spune Basescu ,care are alte interese personale? El de ce nu este cercetat? Sunt milioane care au jefuit tara. Sa fie luati banii furati si folositi pentru spitale, drumuri, scoli, etc.
  • 0 (10 voturi)    
    traiane... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 13:51)

    liviu_ [utilizator]

    nu e ilegal sa te consulti cu nimeni...
    nu e ceva oficial...
    in legatura cu instabilitatea.... lasa ca e mai stabila tara cu niste hoti care fura miliarde... cu oameni care apara anumite persoane (blonde de exemplu) s.a.m.d.

    da politic , pe termen scurt, o sa avem oarecare probleme din cauza instabilitatii! dar acum este sansa unica sa inceapa sa se schimbe ceva! daca lasam lucrurile asa (ca sa avem stabilitate , nu?) nu o sa se schimbe nimic si iar o sa ne multumim cu 10 km de autostrada noi pe an
  • +2 (14 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 14:21)

    IonIon [anonim]

    Are domnul Basescu destule "bube", dar ziceti-mi si mie, cand, in ultimii 3 ani, nu a avut dreptate in ceea ce a zis ? Haideti, cu exemple, va rog.
    Multumesc.
    • 0 (10 voturi)    
      Mda ... Udrea e cinstita (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 15:48)

      Io [anonim] i-a raspuns lui IonIon

      L-am sustinut pe Base cat a fost presedinte, dar in ultimul timp zice numai prostii. Sa ceara el insusi redeschiderea dosarului flota si atunci vom vede cat de curat este. Tot un politician smecher e si Baselu'nostru. Mi-e lehamite de aceasta specie, ar trebui sa taca si el.
      • -1 (5 voturi)    
        Am o rugaminte (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:55)

        IonIon [anonim] i-a raspuns lui Io

        Din nou, va rog, exemple de ziceri ale lui Basescu neconfirmate.
      • 0 (8 voturi)    
        UNII TIN CONFERINTE, BASESCU CERE DESPAGUBIRI MARI (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 18:00)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Io

        Scurta e memoria romanului ! Basescu a fost PRIMUL om politic roman de dupa 1989 care si- a dat demisia din Parlament pt ca, in lipsa imunitatii parlamentare, sa poata fi anchetat de Parchet in cazul "Flota" ! PS. Spre stiinta ta, te anunt ca Marinarul nu are imunitate. Deci, poftiti si serviti, daca va da mana !
    • +3 (9 voturi)    
      ai uitat ? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:01)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui IonIon

      Ai uitat ca tocmai Basescu l-a numit PM pe Ponta ?
      Si inainte de Ponta pe Boc ?
      Ce au facut acestia 2 PM pentru a lupta impotriva coruptiei ?
      Tara asta este un dezastru si din cauza lui Basescu!
      • -2 (4 voturi)    
        Am spus, in ultimii 3 ani (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:54)

        IonIon [anonim] i-a raspuns lui CRMS

        Va rog, in ultimii 3 ani, nu cand l-a pus pe Boc pm, sau cand era ministru al transporturilor, sau cand chiulea de la scoala.
    • -1 (7 voturi)    
      Pai, Basecu a spus atatea, ca oricand alegi (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 17:10)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui IonIon

      si vreo cateva lucruri adevarate, din ghemul ala de vorbe. Si de vorbit, s-a descurcat destul de bine, de facut a facut altfel decat a vorbit.
  • +1 (5 voturi)    
    de ce provinciala? (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:03)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    Nu inteleg de ce mizeria e provinciala?
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 19:40)

      [anonim] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

      • 0 (0 voturi)    
        Comment sters de user (Duminică, 8 noiembrie 2015, 12:43)

        andipetre [anonim] i-a raspuns lui

  • +1 (3 voturi)    
    Nea Base .., (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 16:15)

    Traiasca-Romania [anonim]

    ... Am avut ani de zile parte de mizerie Dimbovitzeana. Hai sa vedem daca cei din provincie fac tot mizerie. Eu nu cred.
    • +1 (3 voturi)    
      Lasa-ne, Lasaaa-neee... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 20:29)

      Miky113 [anonim] i-a raspuns lui Traiasca-Romania

      Dupa 10 ani de vise frumoase alaturi de papusi Barbye perfecte, tanarul bunic descopera cu stupoare ca se se poate face irigatie gravitationala (undeva la o ferna de piersici in judetul Arad ).
      Se pare ca asta se datoreaza defectului profesional: a stat enorm de mult timp inafara realitatii. Ori nu avea picioarele pe pamant, ori avea capul in nori.
      Ti-o trecut vremea ca la Hribe
      Retrage-te undeva unde nu te cunoaste nimeni.
  • +3 (7 voturi)    
    Partial... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 21:07)

    Gigi Kent [utilizator]

    Partial Basescu are dreptate aici. Dar poate ca nu e chiar asa sigur Iohannis ca vrea sa-l desemneze pe Ciolos. Poate nu vrea sa ajunga la anticipate si spera sa obtina o solutie de la partidele politice (mai ales de la PNL). Cred ca nici pe Predoiu nu prea il agreeaza. S-a trecut dincolo de punctul in care sa-i mai pese cuiva (chiar si lui Iohannis) de aiuritii din piata.
  • +4 (8 voturi)    
    Traian Basescu = Clanul Cocos si Spaga lui Udrea (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 21:56)

    Stabilitate ??? cu CORUPTIE ? [anonim]

    Sub Presidentia lui Traian Basescu sa triplat CORUPTIA in Romania .

    Datorita interventiei SUA in anul 2012 a scimbat directia fostul Sef de Stat !

    In ultimul timp ataca din nou Justitia ( dupa ce jumatate de familie este cu Dosar Penale ) si da lectii celor care sa saturat de CORUPTIA Partidelor Politice desfasurata in Parlamentul , Senatul si Guvernul al Romaniei .

    Johannis a avertizat clasa Politica de acum un an sa schimbe directia spre Statul de Drept - nu a vrut Partidele corupte si au continuat sa atace Justitia in special DNA.SRI-ANI-ICCJ .CSM .

    E , acuma au murit si va mai muri din cauza coruptiei oameni nevinovati.

    Pana cand ????
    • -1 (5 voturi)    
      Saracan de tine... (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 22:41)

      purplehaze [utilizator] i-a raspuns lui Stabilitate ??? cu CORUPTIE ?

      Antenistule, esti prada sigura A3, te-a curatat temeinic Pastorul pe creierash, zau asa !
    • 0 (2 voturi)    
      LA LATRINE CONTINUTUL BATE FORMA ! (Duminică, 8 noiembrie 2015, 0:45)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Stabilitate ??? cu CORUPTIE ?

      Acolo la Latrina 3 te-au "invatat" sa faci dezacorduri gramaticale, gen "...si VA mai muri din cauza coruptiei oameni nevinovati " ?
    • 0 (0 voturi)    
      Oricare putere trebuie criticata cand nu (Duminică, 8 noiembrie 2015, 20:39)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Stabilitate ??? cu CORUPTIE ?

      actioneaza corect. Justita cu atat mai mult pentru ca ea asigura curatenia in celelalte puteri (legislativa si administrativa) inclusiv in ograda proprie. Ori in 9 ani de la aderarea la UE justitia nostra se afla inca sub monitorizare UE - celebrul mcv.
  • -2 (8 voturi)    
    Comentariu (Sâmbătă, 7 noiembrie 2015, 22:16)

    Lukis [utilizator]

    V-am votat ca fiind raul cel mai mic. La fel am facut cu dl. Iohannis. Inca este un rau mai mic (mult mai mic) decat dvs. Publicand acest comentariu va "bagati in seama" mai mult dacat dansul. Faceti parte din clasa de politicieni cu colaborari inter-partide pentru acumularea de averi. Impotriva dvs, se protesteaza astazi in strada. Stati acasa...
    • +1 (1 vot)    
      Nu-mi amintesc ca Basescu sa fi fost suspendat de (Duminică, 8 noiembrie 2015, 20:45)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Lukis

      doua ori pentru ca a fost corupt ci a fost suspendat si de unii care ulterior au fost declarati de justitie corupti.
  • -1 (3 voturi)    
    Basescu! (Duminică, 8 noiembrie 2015, 11:26)

    Andrei [anonim]

    Basescu, vezi-ti de partidul tau si de iubita ta! Nu imi amintesc ca Iliescu sa fi iesit zilnic pe media ca sa critice, golaneste, numeroasele boacane pe care le-ai facut la inceput de mandat si ulterior