​Iohannis anunta o premiera: va consulta societatea civila si reprezentanti ai manifestantilor inainte sa anunte propunerea de premier

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2015, 12:07 Actualitate | Politic


Reprezentantii strazii, chemati la Cotroceni
Foto: Adina Florea/Hotnews
Presedintele Klaus Iohannis va consulta la Cotroceni membri ai societatii civile, dar si reprezentanti ai protestatarilor inainte de a decide numele viitorului premier. Este o premiera in istoria Romaniei ca, in afara partidelor politice, la consultarile cruciale pentru desemnarea unui nou premier sa fie invitati si oameni din societatea civila. Pana la acest moment nu e clar cine va reprezenta societatea civila si strada.

In cazul societatii civile, exista zeci de ONG-uri care s-au implicat activ in viata politica si in dezbaterile publice. Insa in ceea ce priveste manifestantii din Bucuresti si celelalte orase, lucrurile stau diferit: nu exista lideri informali care sa fi fost acceptati de multimile uriase aflate in marile piete. Exista cateva personaje care au incercat sa se erijeze in lideri, deseori fiind vorba de personajele care detineau portavoce.

Reamintim ca principalele cerinte ale manifestantilor sustin lupta anti-coruptie, curatarea clasei politice si imbunatatirea administratiei. Exista cateva ONG-uri care sunt implicate masiv in sustinerea acestor cerinte, unele dintre ele partenere cu Comisia Europeana sau cu ambasadele occidentale de la Bucuresti.

Declaratia de presa integrala a lui Klaus Iohannis:

„Bună ziua! Am acceptat demisia Prim-ministrului Ponta. Am decis, astăzi, să numesc în poziția de Prim-ministru interimar pe domnul Ministru Sorin Câmpeanu. Am semnat acum, înainte de conferinţa de presă, ambele decrete.

Am urmărit aseară, cu mare atenție, manifestaţiile de stradă. Sunt foarte mulțumit că au fost manifestații fără violenţe, fără exagerări şi am un mesaj important pentru toți cei care au fost şi aseară şi alaltăieri în stradă: V-am văzut, v-am auzit, voi ține cont de solicitările voastre!

Am decis ca în continuarea consultărilor cu partidele politice, pe care le-am planificat pentru astăzi și pentru mâine, să consult în premieră un nou actor: societatea civilă. Voi convoca pentru vineri după–amiaza un grup care reprezintă atât societatea civilă, cât și ceea ce se numește strada. Este important pentru mine și doresc să le cunosc părerile și opțiunile. În acest fel voi cunoaște, atunci când voi lua o decizie, și opțiunile partidelor politice, dar, și acest lucru mi se pare important, opțiunile societății civile.

Vă mulțumesc!”








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


15932 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    apartid (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:15)

    c# [anonim]

    vrem guvern apolitic, apartid, tehnocrat, cum vreti voi sa-l numiti. oamenii din el sa aiba trecut curat si reputatie de oameni harnici, muncitori, seriosi.
    vrem sa se faca treaba in Romania.
    nu mai vrem politicieni corupti la conducerea tarii.
    • +2 (12 voturi)    
      Daca vine Claudiu Craciun sau Axinte, e clar! (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:59)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui c#

      Liderii de la Unitisalvam sunt inregimentati la PNL si au fost impotriva stattului de drept in 2012 cand Claudiu Craciun a mers la Bruxelles trimis de PNL si PC-ul lui Dan Voiculescu. Antena 3 l-a promovat enorm.
      Daca astia sunt liderii, mai stam in strada o tura pana scapam si de ei, si de Iohannis!
      • -2 (2 voturi)    
        go back to square one (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:54)

        c# [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        chiar nu ai inteles ce am scris? apolitic, cu trecut curat si cu performante dovedite? e plina Romania de astfel de oameni.
      • +1 (1 vot)    
        DA, nu vrem jucatori la doua capete (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:44)

        verdeata [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Nu mai vrem mincinosi, indivizi vu doua fete, care pe e o parte isi insusesc o parte de agenda cu cerinte corecte (cu care ii pacalesc pe altii) in timp ce in rest sunt complici care lupta impotriva interesului public. Nu vreau Claudiu Craciun si altii de teapa asta, sa se duca la stapanii lor sa se gudure.
  • +4 (14 voturi)    
    parca am o banuiala cine e societatea civila (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:16)

    rios [anonim]

    Oamenii merg in strada sa-si strige ofurile, iar alte grupuri restranse care nu au mare lucru in comun cu cererile strazii merg sa negocieze. Clasic.
  • -8 (12 voturi)    
    Ce film, ce teatru ieftin .... (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:23)

    Velma Kelly [utilizator]

    fara cuvinte ...
    • +7 (11 voturi)    
      Si evident fara minte (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:54)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Calificative fare argumente. Ce postare ieftina...
  • +1 (5 voturi)    
    nedumerire (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:25)

    tiana [utilizator]

    Este constitutional?!
    • +11 (11 voturi)    
      este neconstitutional? (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:47)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui tiana

      poate sa consulte pe oricine
    • +5 (5 voturi)    
      Nu are limitări (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:03)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui tiana

      Este obligat să se consulte cu partidele parlamentare, pe ele nu le poate ignora. În rest, poate să se consulte și cu oricine altcineva dorește.
  • +4 (6 voturi)    
    Johanis a auzit....a vazut (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:26)

    Geambasu [anonim]

    Domn Presedinte a vazut,a auzit protestele din strada,dar ce o sa faca Domn Presedinte pentru ceea ce a vazut s ce a auzit?
    O sa ia Domnul Johanis atitudine pentru impunerea unui sistem cu 300 de parlamentari?
    Osa ia Domnul Johanis atitudine pentru curatirea sistemului politic de toti acest HOTI si pe care nu-i putem numi oameni politici?
    O sa ia Domnu Johanis atitudine impotriva distribuirii bugetului Romaniei inspre buzunarele politicienilor,si indreptarea acestuia spre Sanatate si Invatamint?
    Exemplele ar putea continua la nesfirsit,si ceea ce ne arata Domnul Johanis acum este cu totul diferit de ceea ce noi toti am asteptat de la Presedinte,acel Presedinte nou pe care cu toti il asteptam ....de cind?
    Si nu in ultimul rind Domnul Presedinte ar trebui sa inceapa curatenia in curtea de la Cotroceni(vezi cei care "il sfatuiesc".
    Iesiti in strada Domnule Presedinte asa cum si noi am iesit atunci cind v-am ales,si renuntati o data pentru totdeauna la POLITICA de la TELEVIZOR!
    • +5 (5 voturi)    
      n-are cum (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:49)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Geambasu

      in mod direct si constitutional
    • +3 (3 voturi)    
      IOHANIS are astazi dreptul la o singura incerca !! (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:17)

      ana-pat [utilizator] i-a raspuns lui Geambasu

      A auzit si a vazut ce putere are strada. Mingea este in terenul lui !! Iar lista de revendicari a "STRAZII " din kmkz este mai mult decit decenta. Repet: o singura incercare !
  • +11 (11 voturi)    
    Strada trebuie sa impuna parlamentarilor programul (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:36)

    ty [utilizator]

    ei altfel acestia isi vor croii programul care le convine asa cum au facut mereu.
    - DEMOCRATIA PARTICIPATIVA nu se poate aplica in cazul a 18.000.000 de alegatori. Parlamentarii sa voteze ca orice alegator roman din tara sau din diaspora sa poata vota pe internet daca asa vrea muschi lui. Aceasta pentru orice fel de alegeri iar referendumul sa devina o obisnuinta si nu o chestie de care alesii fug ca dracul de tamaie.
    - 300 PARLAMENTARI si toate posturile politice de conducere sa fie obtinute prin votul alegatorilor si nu prin intelegeri intre partide. Acest parlament va trebui sa prefigureze viitorul romanilor pentru urmatoarele sute de ani.
  • +1 (3 voturi)    
    buna decizia :)) (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:40)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    o sa vada ce buna e decizia atunci cand cei din strada nu se vor simti reprezentati de cei chemati la consultari
  • +9 (11 voturi)    
    300 (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:45)

    corado [anonim]

    Oricine ar merge la Cotroceni, exista o singura propunere acceptabila ...alegeri anticipate pentru 300 !!! ...nici unul in plus
  • +3 (3 voturi)    
    Era si cazul (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:46)

    Anonim [anonim]

    Intrebarea este cine vor fi acei lideri ai protestatarilor si cat de mult se va tine cont de ce spun ei. Sunt extrem de curios.
  • -7 (7 voturi)    
    Constatari . (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:49)

    Marx [anonim]

    Johannis trebuie sa faciliteze si sa sprijine organizarea de alegeri anticipate . Dupa ce unul sau mai multe partide vor forma noul guvern , care cu siguranta va fi condus de PSD dupa cum arata sondajele , trebuie hotarat ca miscarile de strada care nu au un motiv concret si real , definit printr-o lege , sa fie interzise sau imprastiate cu forta . Altfel , tot timpul , niste anarhisti de meserie , sub un motiv sau altul , vor perturba viata sociala din Romania si acest lucru nu poate fi acceptat de majoritatea populatiei .
  • -4 (10 voturi)    
    Ipocrizie (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:52)

    Sorin Iaru [anonim]

    Cata ipocrizie! Unde s-a mai vazut in lumea civilizata ca prim ministrii sa fie pusi in urma consultarilor cu protestari? Vrem sa ne intoarcem la statutul de tara bananiera? Ori Domnul Presedinte mimeaza consultarea cu strada de dragul de a mai castiga ceva popularitate ori Domnia Sa nu respecta statutul de tara democratica, membra a UE ! Strada a dat un semnal acum este de datoria clasei politice sa actioneze in concordanta cu prevederile Constitutiei! Orice altceva insemana anarhie. Domnul Presedinte nu are voie sa iasa din cadrul legal de dragul popularitatii !
    • +2 (4 voturi)    
      De preferat (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:07)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Sorin Iaru

      Ai fi preferat să-i ignore complet pe cei care au cerut schimbarea? „Strada” știe că nu e suficient să tragă „semnale”, trebuie să și urmeze cu ceva concret și structurat, să-și nuanțeze și să-și mențină aceste semnale, altfel se limitează la anarhism. Țineți minte probabil cum în 2012 „semnalele străzii” au fost deturnate de politicieni fix împotriva „străzii” și transformate într-una din cele mai monstruoase guvernări și campanii din istorie.

      După cum s-a arătat mai sus, nu iese nimeni din cadrul legal.
  • +1 (3 voturi)    
    eu unul ma indoiesc ca va tine seama.... (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:25)

    gigiN [utilizator]

    ..de societetatea civiula ! Sau o va face la fel ca in cazul lui...mahalache ???
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 noiembrie 2015, 13:36)

    [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    am stat in frig si ploaie (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:30)

    Cristian [anonim]

    de doua ori..si te-am votat!!
    Lasa gargara asta ieftina, da?!
    Nu va lasati pacaliti de discursuri d-astea...continuam PROTESTELE diseara!!
  • +1 (1 vot)    
    da... (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:37)

    clara [anonim]

    minunat, sa se consulte si cu doamna care face curat la cotroceni si cu orice om din tara asta. doar sa nu vina dup-aia si sa justifice ca l-a vrut pe cutarita pentru ca "asa a cerut tara sau strada", ca tara sau strada pot fi cu usurinta reprezentate acolo de niscaiva membrii de ong-uri cu agenda proprie (asta e aproape un pleonasm, imi cer scuze).
  • +1 (1 vot)    
    urgent !!! legea raspunderii magistratilor (Joi, 5 noiembrie 2015, 14:58)

    ixescux [anonim]

    nu uitati magistratii corupti (vezi cazul fetei din Vaslui)
  • 0 (2 voturi)    
    O . . . (Joi, 5 noiembrie 2015, 15:09)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . prostie mare cat casa poporului! Unde scrie in Constitutie asa ceva?
    • -1 (1 vot)    
      tocmai de aceea (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:06)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      nu scrie nicaieri ca nu are voie
      • +1 (1 vot)    
        Uite aici scrie: (Joi, 5 noiembrie 2015, 17:54)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        ARTICOLUL 103
        (1) Preşedintele României desemnează un candidat pentru funcţia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.

        (2) Candidatul pentru funcţia de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului şi a întregii liste a Guvernului.

        (3) Programul şi lista Guvernului se dezbat de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună. Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor. Unde scrie de societatea civila? Si care sunt reprezentantii? Care mai de care se va socoti mai legitim decat altii pentru a participa la discutii. Iti dai seama ce circ va iesi. Fa un exercitiu de imaginatie!
        • 0 (0 voturi)    
          Nu va iesi circ, Bravo Johannis (Joi, 5 noiembrie 2015, 18:51)

          forumul civic [anonim] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Nu va iesi niciun circ, nu te agita panicardule...
          se vede ca nu ai fost printre ei, ca sa vezi cum si-au reglat si in trecut diferentele de opinii legat de mesaje, fara circ si certuri. S-au tu crezi ca cei multi striga dupa oricare berbec ce le dicteaza prin portavoce? Habar nu ai, esti doar un parerolog
          • 0 (0 voturi)    
            Asa o fi cum spui . . . . (Joi, 5 noiembrie 2015, 19:31)

            Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui forumul civic

            . . . dar eu aduc in sprijinul meu faptul ca si acum dupa 25 de ani sunt grupuri distincte de revolutionari unii mai revolutionari ca altii si care nu se vor intelege in veci. Si apoi am si eu dreptul sa comentez ca si tine. asa ca tineti epitetele pentru tine si ai tai. Clar!
  • 0 (0 voturi)    
    Rugaminte (Joi, 5 noiembrie 2015, 22:34)

    adi [anonim]

    Domnule Presedinte,
    Nu vreau sa particip la consultari, vreau sa ma reprezentati dumneavoastra. Vreau ca cetateanul Iohanis sa ma reprezinte la consultarile cu presedintele Iohanis. Vreau doar sa-i solicitati presedintelui Iohanis ca atunci cand va desemna un nou premier sa va garanteze ca acea persoana nu va fi corupta, nu-si va alege ministri corupti, la randul lor nu vor numi sefi la institutii persoane corupte. Sa va garanteze ca noul prim ministru va dispune organizarea concursurilor transparente pentru directorii instituriilor, scolilor, spitalelor, companiilor de stat. 
    Daca putem avea o garantie pentru aceste mici revendicari, noi tinerii putem avea sperante.