Klaus Iohannis: Tragedia de la Colectiv a atins cel mai sensibil nerv al natiunii romane / Consultari cu partidele, maine, cel tarziu poimaine

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:03 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Facebook - Klaus Iohannis
Presedintele Klaus Iohannis a afirmat, miercuri, intr-o declaratie de presa sustinuta la Palatul Cotroceni, ca "Tragedia de la Colectiv a atins cel mai sensibil nerv al natiunii romane", iar "Oamenii au aratat clar ce asteapta: schimbare. In fine, tarziu, foarte tarziu guvernul a demisionat. A fost nevoie sa moara oameni ca aceasta demisie sa se produca. Daca s-ar fi impus respectarea normelor si a legilor, niciunul nu ar fi trebuit sa moara." Iohannis spuna ca politicienii au inteles "foarte tarziu ca nu pot ignora vointa poporului". Seful statului a adaugat ca "Urmatorul guvern va trebui sa vina cu solutii." Iohannis a anuntat consultari cu partidele, pentru nominalizarea unui nou premier, "maine, cel tarziu poimaine".

Declaratiile sefului statului:

Un eveniment foarte importante care s-a desfasurat aici la Bucuresti.

Am avut in cursul diminetii un summit NATO la care au participat opt sefi de state dinnregiune sin inca doua delegatii.

Am ajuns la concluzii de substanta in ce priveste evolutia in flancul estic.

Acest summit a fost o bila alba pentru Romania.

In paralel, am avut si evenimente interne asupra carora voi face cateva aprecieri.

Acum un an de zile, am fost in plina campanie electorala pentru turul doi al alegerilor prezidentiale.

Acum un an, voi ati decis ca eu sa stau aici si sa fiu presedintele Romaniei.

Ati decis acest lucru impotriva unui aparat de partid imens care a dorit altceva.

Atunci s-au vehiculat sloganuri importante: altfel de a face politica, o abordare noua, o politica curata.
Aceste lucruri le-ati dorit pentru Romania.

Alegerea mea a fost primul mare pas spre acest altfel de politica, una curata, noua, transparenta.

De atunci, am facut inca multi pasi in directia buna, pasi mai mici, desigur decat primul pas care a constat in alegerea presedintelui Romaniei.

In ultimele saptamani lucrurile au luat o turnura care a dus la evenimentele consemnate azi.

In 20 octombrie, a avut loc un accident, politistul Bogdan Gigina  a murit intr-un accident. Acest lucru a produs multa emotie si indignare.

Dupa zece zile, a avut loc tragedia de la Clubul Colectiv.

Aceasta tragedie a afectat nervul natiunii, a atins cel mai sensibil nerv al natiunii romane.

Oamenii care initial au fost doar indignati au devenit revoltati, au asteptat actiuni, rezultate, demisii din partea unor politicieni care evident au esuat.

Oamenii au asteptat ca cineva sa isi asume raspunderea sa apara in clasa politica acea responsabilizare politica.

Majoritatea politicienilor nu au inteles aceste cerinte decat foarte tarziu.

Foarte tarziu au inteles ca nu pot face orice, nu pot ignora vointa poporului.

Acele accidente, si cu politistul care a murit, si tragedia de la Colectiv, s-au produs fiindca legi si norme au fost ignorate, fiindca cei responsabili de verificarea, de impunerea legii nu si-au facut datoria.

Si atunci oamenii, la inceput mai timid, pe urma tot mai vocal, au cerut o schimbare.

Aseara indignarea romanilor s-a transformat intr-o revolta autentica.

Zeci de mii de oameni au iesit in strada pentru a-si arata indignarea, revolta, majoritatea in Bucuresti, dar si in multe alte oras s-a iesit in strada.

Trebuie sa recunoastem, manifestantii au avut dreptate. Au solicitat lucruri de bun simt: demisiile celor vinovati, raspunsuri, clarificari.

Aseara au avut loc cele mai potrivite manifestatii de strada pe care le-am vazut eu. Oamenii au iesit, au protestat, au mers in diferite locuri unde si-au spus nemultumirile. Practic nu au fost incidente, incaiarari, abordari nepotrivite.

Oamenii au aratat clar ce asteapta: schimbare. In fine, tarziu, foarte tarziu guvernul a demisionat. A fost nevoie sa moara oameni ca aceasta demisie sa se produca.

Daca s-ar fi impus respectarea normelor si a legilor, niciunul nu ar fi trebuit sa moara.

Acum, avem o situatie noua. Un guvern demisionar, astept ca primul ministru sa imi inainteze demisia, si imediat dupa aceea voi lua legatura cu partidele politice si voi convoca consultari.

Aceste consultari in varianta optimala, vor avea loc deja maine, cel tarziu poimaine.

Vreau in aceasta saptamana sa finalizez prima runda de consultari, pentru a avea o imagine despre cum vad partidele solutionarea situatiei.

Vom avea un guvern interimar.

Vom avea o solutie pe care o voi comunica atunci cand se cristalizeaza.

Azi deja s-au vehiculat variante. Nu vreau azi sa intru in detalii tehnice. Dupa ce parcurgem urmatorii pasi si dupa prima runda de consultari voi expune primele concluzii si opinia mea in ce priveste demersul ulterior.

Aceste schimbari sunt doar un nou pas, un pas important, dar doar un pas in directia schimbarii politicii romanesti in directia imbunatatirii performantei clasei politice, spre o politica eficienta pragmatica, transparenta. Mai e mult de facut.

Nu putem sa credem ca o simpla schimbare a guvernului rezolva problemele Romaniei, nici macar problemele clasei politice.

Eu sunt dispus sa imi asum aceste demersuri care in final vor duce la un altfel de politica in Romania, o politica pentru cetateni, previzibila si transparenta.

Si apropos de solicitarile de alta natura care au aparut in cursul ultimelor zile si care au fost formulate in cursul demonstratiilor de aseara.

E adevarat si demonstrantii au facut un lucru simplu, ne-au spus ce cred ei ca trebuie sa se intample in viitorul previzibil.

Cred ca aceste solicitari sunt corecte, sunt de bun simt.

S-a vorbit despre cladirile din Bucuresti supuse riscului seismic si unde trebuie internvenit, perfect adevarat,, despre imbunatatirea situatiei din spitale - perfect adevarat.

Au fost facut propuneri care trebuie luate in seama de politicieni.

Urmatorul guvern va trebui sa vina cu solutii.

Pentru asta e nevoie de consultari publice si politicienii vor trebui sa se obisnuiasca sa asculte pe cei care l-au trimis acolo.

Daca e sa fim cinstiti, noi stim aceste lucruri, doar ca unii care au guvernat au preferat sa le amane sua sa le ignore.

Sper ca urmatorii guvernanti nu vor repeta aceasta greseala.




Citeste mai multe despre   


















48727 vizualizari

  • -41 (63 voturi)    
    Repede...repejor (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:18)

    Je__ [utilizator]

    Ca la 17:30 KJW termina programul, si nu vrem sa intarzie mult cu munca!
    • +31 (41 voturi)    
      Texte si replici (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:50)

      TheLionKing [anonim] i-a raspuns lui Je__

      Suntem o tara plina de oameni de oameni care isi chinuia creierul pentru a fi cat mai "funny", de a da cea mai buna replica a zilei, sa arate cat de smecheri sunt.

      Si astfel, surpriza, am ajuns sa avem astfel de politicieni care sa ne conduca. Politicieni care tot timpul dau replici, fac formulari cat mai "iscusite", dar sa faca o chestie ca lumea: 0
      • +2 (8 voturi)    
        bravo! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:09)

        Europiu [utilizator] i-a raspuns lui TheLionKing

        Prietene, sa ai o zi buna! Cred ca e una din cele mai inspirate chestii pe care le-am citit pe un forum. Scurt si la obiect, asa e!

        PS: nu-mi bat joc de tine, pe bune!
        PS2: pentru ca mai mult de unul nu pot, aici inca o serie de plus-uri: +++++++++++++++
      • +5 (15 voturi)    
        Fara entuziasm... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:16)

        _MaG_ [utilizator] i-a raspuns lui TheLionKing

        ...acest discurs al președintelui. L-am votat dar parca nu are acel ceva "efervescenta, autoritatea" unui președinte. Poate mi se pare....dar parca a venit la o declarație atât de importanta cam nepregătit, cu un discurs despre victime (nepotrivit cred eu) și mai putin despre ceea ce își dorește "strada" - CURĂȚAREA CLASEI POLITICE!
      • +4 (8 voturi)    
        Corect! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:18)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui TheLionKing

        Ai mare dreptate! Toti vor sa iasa in evidenta, dar nu prin pareri pertinente si argumentate, ci prin a batjocori.
    • +3 (9 voturi)    
      Ce rapid ai fost,si cu gandu' (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:07)

      Persuasive [anonim] i-a raspuns lui Je__

      si cu scrisu'.Te-ai vrut spiritual si ai iesit jalnic.Treci in banca si pe viitor abtine-te.
    • +5 (11 voturi)    
      Incearca (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:25)

      PaulAtreides [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      ...pe la Antene cu textele astea.
    • -5 (15 voturi)    
      Demisia IOHANNIS (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:15)

      babayag [anonim] i-a raspuns lui Je__

      Demisia repejor. Cat ati fost primar in Sibiu cate cluburi au fost autorizate ISU? raspundeti*ne la aceasta intrebare.
  • -32 (48 voturi)    
    face ore suplimentare sau se apuca de lucru (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:36)

    mnicku [anonim]

    ca pina acuma a fost cam plimbaret s-adormit.

    Sper sa nu-i treaca prin cap sa numeasca pm un individ gen Predoiu.
  • +40 (42 voturi)    
    Apropo (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:37)

    intruderul [utilizator]

    Mircea Dușa a fost și membru al Partidului Comunist Român. Ca să nu vă faceți iluzii.Asa ca mare atentie cu interimatul asta.http://www.kmkz.ro/investigatii-2/ancheta/ministrul-apararii-mircea-dusa-si-a-falsificat-cv-ul/
  • -6 (38 voturi)    
    somnic domnul mihalache (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:56)

    xanti [utilizator]

    O sa sforaie 2 minute despre cum o sa ceara el sa se construiasca "guvernul meu"
  • +1 (19 voturi)    
    Sa plece toti! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:11)

    nic [anonim]

    Johannis, TREZESTE-TE, ca venim si la Cotroceni!!!!
    Astazi cerem demisia lui ISARESCU si DANIEL patriarhul; dizolvarea Parlamentului ( adunatura de penali) si alegeri anticipate in 6 luni, astfel incat sa nu schimbam pnl cu psd. E nevoie de noi oameni politici!!!!!
    • +2 (8 voturi)    
      Sa plece! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:20)

      dan [anonim] i-a raspuns lui nic

      Ar fi bine sa demisioneze ei de pe acum si sa se retraga din politica si din viata publica. Toti liderii si mascaricii din toate partidele, Patriarhul, parlamentarii, primarii si prefectii corupti si incompetenti. O sa va luam pe toti unul cate unul pana veti demisiona toti si asa se va curata clasa politica din Romania foarte rapid!
    • +3 (11 voturi)    
      ??? esti sigur? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:27)

      VaxXXL [anonim] i-a raspuns lui nic

      BNR este o institutie non-politica care face doar "politica monetara". Iar guvernatorul tot zice de coruptie si birocratie de fiecare data cand trebuie sa faca rost de bani sa achite datoriile facute de guverne de incompetenti ce au furat din buget sau care au oferit pomeni electorale. Biserica are propriile ei reguli si nu patriarhul sau Biserica au data avize pentru cluburi, ci oamenii politici corupti. Probabil ca si rabinul si muftiul ar trebui sa demisioneze ca nu s-au prezentat la slujba de comemorare.
      • -2 (6 voturi)    
        Dar tu? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 20:11)

        marius [anonim] i-a raspuns lui VaxXXL

        Cred ca nu ai habar ce abuzuri sunt in sistemul bancar reglementat de BNR si pastorit de Isarescu. Clauze si comisioane abuzive, executari silite, mii de familii distruse. Lasa propaganda BNR-ului! In fata bancherilor puternici si protejati de legi draconice nu poti decat sa accepti frustrarea sau umilinta.
        • 0 (2 voturi)    
          Cu 3 ani in urma (Joi, 5 noiembrie 2015, 0:04)

          VaxXXL [anonim] i-a raspuns lui marius

          am reclamat la BNR o astfel de situatie. Raspunsul l-am primit in 48 ore. Spunea negrul pe alb, dar si conform legilor din Romania - BNR nu poate interveni intr-un contract semnat intre terti, doar justitia si legiuitorul.
          Sa-ti traduc?
          • 0 (0 voturi)    
            Hotia (Joi, 5 noiembrie 2015, 11:58)

            mopsu [utilizator] i-a raspuns lui VaxXXL

            exista si la bnr " vezi olteanu, bufnita vasilescu, lux si salarii uriase , isarescu cel vesnic etc.
  • 0 (8 voturi)    
    :-) (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:11)

    MSK [anonim]

    .... dupa cum a inceput .... eu adorm :-(
  • +3 (17 voturi)    
    ca de obicei (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:14)

    Itsoc [utilizator]

    fraze descriptive, generalitati, sterilitati, banalitati.
    nicio idee, nicio propunere.
    management 0
    leadership 0
  • +10 (14 voturi)    
    Presedintele doar relateaza ... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:15)

    Geo7 [utilizator]

    Presedintele Iohannis doar relateaza niste fapte... Mulți dintre noi așteapt de la președinte schimbarea. Doar atunci cand românii doresc schimbarea, doar atunci când se iese în stradă, când există mobilizare și acțiune! Schimbarea vine de la oameni, nu așteptând pe alții să hotărască pentru noi! Dorim implementarea Referendumului din 2009! Doar 300 parlamentari! Vot prin corespondență al tuturor românilor, vor electronic general, 1% cotă de intrare în Parlament, partide de minim 3 membri sa poată participa. Se poate!
  • +3 (15 voturi)    
    Vorbe cu subinteles (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:22)

    Pas [anonim]

    Ce vrea sa spuna domnul presedinte cu toti pasii este defapt: PAS la schimbare si dorintele voastre.
  • -4 (12 voturi)    
    Nu vineri... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:22)

    dragos_k [utilizator]

    ...domnu' presedinte, ca va strica plimbarea de week-end la Sibiu.
  • -8 (20 voturi)    
    Santa Klaus incompetent (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:27)

    Gugurila [anonim]

    Consultari cu partidele?
    O saptamana?
    Timp in care porcii mai au timp sa dea 40 de ordonante de urgenta?
    E timpul sa-l punem si pe el pe lista numelor pentru demisie...
    • +14 (18 voturi)    
      sunt interzise in timpul interimatului (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:03)

      greezly [utilizator] i-a raspuns lui Gugurila

      ordonantele de urgenta sunt interzise in timpul interimatului, ar fi bine sa ne documentam toti mai bine
  • +12 (22 voturi)    
    Off (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:28)

    mithrill [utilizator]

    Rau cand vorbeste, rau cand tace...
    Pana la urma ce vreti de la omul asta?
    Acum a vorbit si a spus lucruri corecte. De ce nu l-am crede?! Nu pare genul care sa-si bata joc de cariera in asemenea hal, din contra mi s-a parut chiar foarte grijuliu cu imaginea dumnealui. Asa ca hai sa-l lasam sa se intalneasca cu partidele si sa vedem ce ne propune. Poate are o propunere acceptabila.
    • 0 (14 voturi)    
      hmmm (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:11)

      tony [anonim] i-a raspuns lui mithrill

      Orice propunere venita din partea celor aflati azi la putere in Romania (inclusiv Iohannis) trebuie privita cu suspiciune, pentru ca toti sunt profund corupti (altfel nu aveau cum sa ajunga in varful piramidei politice corupte) si vor propune persoane care (chiar daca vor fi anonime) sunt la fel de corupte ca si ei... eu cred ca Iohannis in loc sa se consulte cu partidele corupte, mai bine s-ar consulta cu fratii lui din masonerie (aia care nu fac parte din partide si care nu sunt manelisti) si sa gaseasca o alta Marie pentru Romania, ca de schimbat palarii ne-am plictisit. Daca nu este in stare, sa-si dea si el demisia!
      • -4 (12 voturi)    
        Pai vorbeste prostii (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:21)

        Gugurila [anonim] i-a raspuns lui tony

        Consultari cu "partidele"?
        Cu cei 600 de penali?
        Mai bine tacea...
      • -2 (4 voturi)    
        nici asa, nici asa, nicicum nu-i bine (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 22:20)

        unde_esti_tu_tzepes_doamne [utilizator] i-a raspuns lui tony

        probabil ca tony si gugurila sunt doctori in stiinte politice, doar ca nu stim noi asta..

        orice ar fi zis Iohannis nu era bine si nu-i multumea pe eminentele lor tony si gugurila.. ca pt ei nu conteaza ca exista un stat de drept, ca exista proceduri politice care trebuiesc urmate, ca exista democratie si ca in astfel de situatii Europa (dar nu numai) e cu ochii pe noi ca sa vada cum gestionam criza politica..

        Am sa-i scriu o scrisoare lui Iohannis sa-i aduc la cunostinta greseala comisa; sunt convins ca o va remedia solicitand un referendum special doar pt tony si gugurila, sa numeasca ei un guvern interimar , pentru ca evident, doar ei sunt avizati sa faca acest lucru..

        Lasand misto-urile la o parte... Omul asta e de relativ putin timp in functie, si deocamdata nu s-a compromis politic si moral cum au facut-o altii de dinaintea lui. Din moment ce a fost votat ar trebui sa aveti rabdare, chiar si un mandat intreg e putin timp pt a face o schimbare profunda... Pe cei 600 de penali tot voi i-ati votat in Parlament: daca nu tu, rude de-ale tale, prieteni de-ai tai, colegi de munca, etc; nu au fost numiti parlamentari prin drept divin.

        DAR E USOR SA DAI DIN GURA SAU SA POSTEZI CEVA PE NET, CA ASA E ROMANUL, EXPERT IN TOATE, SI-N ECONOMIE SI-N POLITICA, SI-N FOTBAL
  • +11 (13 voturi)    
    Nu am auzit cuvantul coruptie (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:29)

    Georgeta [anonim]

    Cuvantul acesta a fost laitmotivul manifestatiei,revoltei de ieri.Coruptia care a ajuns sa ucida de-a dreptul.Johannis nu a inteles ca romanii nu mai tolereaza actuala clasa politica,expirata,care nu mai reprezinta poporul.Da,a trecut un an de cand a fost investit cu o imensa speranta de catre romani.Ce a facut in tot acest timp?Ponta trebuia fortat sa demisioneze in secunda doi,a trecut insa un an,daca nu se intamplau accidentele din ultimele zile,era bine-merci si acum.Toata clasa politica trebuie primenita,e greu,dar se poate.Daca e nevoie vom iesi in strada pentru fiecare derapaj, ieri a fost doar inceputul,am vazut ca se tem de puterea strazii,e bine.
  • -3 (13 voturi)    
    N-am inteles... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:30)

    CristianG [utilizator]

    Cum adica " A fost nevoie sa moara oameni pentru ca Guvernul sa demisioneze." ?! Suna ciudat.. cine a implinit nevoia asta?
  • -3 (17 voturi)    
    Alt prost (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:38)

    muciflenduri [utilizator]

    "A fost nevoie sa moara oameni ca aceasta demisie sa se produca"

    Asa, Somnorila, foloseste-te si tu de tragedie. E clar ca daca era Predoiul premier, nu se mai aprindea buretele.
    Deloc nu ganditi inainte de a vorbi.
    • +5 (11 voturi)    
      a fost nevoie.. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:26)

      MIHAI [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      adica..ba..care te faci ca nu pricepi...aceasta demisie trebuia sa sa se produca cu mult timp in urma dar nu s-a intamplat..sia fost nevoie de sa moara oameni ca sa forteze mana unora sa demisioneze care altfel nu ar fifacut acest pas...tot va faceti atat ca nu intelegeti...
      • -3 (9 voturi)    
        aa, daaa? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:58)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI

        Bine Mihaita, esti foarte destept, iti multumesc ca ai copiat ce a spus Iohannis, m-ai luminat.
        Acum am inteles ce e laptele.
        • +3 (7 voturi)    
          mai simplu (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:42)

          VelciuDoriana1 [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

          Iohannis nu il putea demite pe Ponta. A fost nevoit sa astepte sa isi dea demisia. Si ponta si-a dat demisia foarte tarziu. Asta e ideea.
          Una peste alta a vorbit decent si realist. Ca peste noapte nu are cum sa faca el singur curatenie, asta e clar. El azi de exemplu si-a facut treaba pe care o avea (intalnirea NATO din cursul zilei). Eu inca ii mai acord credit.
          • 0 (0 voturi)    
            Deci (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:06)

            mopsu [utilizator] i-a raspuns lui VelciuDoriana1

            nu exista posibilitatea de a declansa un referendum care sa schimbe si hotia si banditismul din politica ? pentruce este presedinte ales de popor ? Cica realist ! Cu cine , cu gghhhorghiuuuu, bbllaagggaaa, mutul de predoiu si altii ? Da ai dreptate...
  • -5 (17 voturi)    
    20 Octombrie ? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:41)

    Mirela [anonim]

    Politistul Bogdan Gigina a murit pe 21 Septembrie, Domnule Presedinte, nu pe 20 Octombrie.

    RUSINE !
  • +10 (18 voturi)    
    din pacate, slab comunicator (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:43)

    georgeb [utilizator]

    Esentialul: coruptia ucide. I-a scapat pasarica pe gura samabta dimineata si a spus-o, probabil dupa aia s-a gandit ca daca dezvolta subiectul o sa sune prea basist si o sa ii creasca suvita sau o sa inceapa sa hâhâie.

    Coruptia ucide. Nu doar vineri, in Colectiv, nu doar pe Gigina. Coruptia ucide, cum extrem de bine scria cred Dan Tapalaga acum cateva zile, in spitale, prin deturnari de fonduri, prin furt, pe soselele patriei, prin furtul de la autostrazi. Colectiv este doar un caz cu vizibilitate clara si impact emotional urias. Coruptia mutileaza, coruptia distruge vieti. Coruptia alunga oamenii din tara.

    Iar clasa politica s-a dovedit nereformabila. Asta e tristul adevar. Coruptia este intruchipata, intretinuta cu buna stiinta, asumata cu totul si folosita la maxim de clasa politica.

    Asta as fi vrut sa aud de la fostul candidat flasc, actualul presedinte flasc. Dar deh, nu poate spune asa ceva, ca prea suna a Basescu. De parca Basescu nu ar fi compromis deja mesajul anticoruptie suficient prin aproape tot ce a facut dupa terminarea mandatului, si prin ce putregai a iesit la iveala din timpul mandatului lui -- nu vad cum ar mai putea risca Iohannis sa sune basist dupa toate astea.
    • +2 (4 voturi)    
      si (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 21:38)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      ce-a facut ma basescu dupa terminarea mandatului, lumineaza-ma, si ce putregai a iesit la iveala, ca sint prost si nu stiu. Daca nu ai dovezi, intreaba-i pe gidea sau badea, ca ei au. Daca nici astia nu au, varanul e disponibil la vorbitor.
      • 0 (2 voturi)    
        da o cautare pe internet si gasesti "dovezile" (Joi, 5 noiembrie 2015, 10:35)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        voi, astia, postacii de partid vreti numai mura in gura sau nu va doare capul, doar numanad multiplul de 50 de bani pe zi?
  • +22 (30 voturi)    
    ardelean și sas (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:44)

    ikstar [anonim]

    Ok. Deci președintele a vorbit.
    Sunt ardeleancă și fac parte - mai corcită așa din tagma sașilor.

    Sașii ăștia pot să vă spun că au o bubă mare, rău de tot! În ziua de azi, buba se face buboi, pentru că oamenii sunt obișnuiți cu declarații INCEDIARE! circ de ultima speță, precum curvele pe marginea drumului.

    Care-i buba? Păi buba e că ”rufele murdare nu se spală în public”.

    S-a terminat declarația președintelui - care zău că-i ca trânta când vorbește, are o intonație de-mi vine să-l iau cu șuturi în cur. Mimozele de pe realitatea și antena 3 s-au apucat de comentat: cum că președintele n-a spus nimic concret.

    Ce pana mea, voiau să spună?
    Sasu ăla prost, era la Sumit-ul nato câmd jegul de Ponta și-a dat demisisa.

    Sasu ăla prost încă are președinți ai altor state, drept în curu lui.

    Ca om - sau mai ca... sas prost ce sunt și eu, mă întreb cum ar fi potrivit să reacționezi într-un circ din ăsta? să te bagi în el, până peste urechi?

    Dacă te bagi în tărâțe, te cam mâncă porcii.

    Să tune și să fulgere, ca să dea bine pe sticlă? Să mai aprindă și el alte scântei și alte focuri?

    Dar nu-s destule?

    Noah ce să mai spun... președinte ardelean și-a dorit țara? apoi președinte ardelean are. Ardeleanu-i ardelean. Dacă-i și sas...s-ar putea să fie și mai încet, pentru că-l încetinește bunul simț.

    Nu fac politică și nu ”țin” cu Iohanis. ”Președinte observator” zice mass media. Băse care a făcut valuri, a fost ”populist” mânce-l....

    Oare ce președinte ne trebuie?

    Președintele n-are voie să tune și să fulgere că se face de căcat că putere nu prea are.

    Primul ministru poate să taie și să spânzure, dar președintele nu.

    Mă întreb ce se aștepta de la Iohanis azi? Să facă spume în direct?

    Eu ca om, cred că atunci când ești furios și situația stă să explodeze, decât să spui ce gândești mai bine taci și aștepți să gândești ”la rece”. Nu scoți pe gură toată furia din tine necontrolat.

    Dar e nașpa pentru media, că... iar stau cu buza umflată...

    Și de aici iar și iar și iar pov
    • +8 (10 voturi)    
      bun (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:01)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui ikstar

      comentariul
    • -2 (12 voturi)    
      Baiu-i (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:08)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ikstar

      Baiu-i ca s-o gandit, ce s-o gandit si apoi tot niste prostii o spus.
      Ce sens avea sa vorbeasca despre cat de tardiv e gestul lui Ponta?
      De bine, de rau, Ponta si-a dat demisia, iar prezenta lui in politica a luat sfarsit.
      Domnu' presedinte ce planuri are? Vine cu vreo solutie reala, sau se pregateste de hibernat?
      • +2 (12 voturi)    
        da da.. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:29)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        daca vrei solutii d ela un singur om car ebate cu toate alea in masa...muta-te in coreea de nord...aici avem PRESEDINTE nu DICATOR..cand naiba o sa intelegeti
      • +3 (9 voturi)    
        ma repet... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:32)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        du-te repede in coreea de nord ca acolo e un singur om care ia decizii..cum vrea el..care e ''barbat''
        • -3 (9 voturi)    
          nieita (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:08)

          muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui mihai

          Soulica Faniohannis, asa intelegi tu democratia? Ma trimiti fuguta, fuguta, tocmai in Coreea de Nord?
          Sa ma ierti, nu am vrut nicicum sa-i daunez siestei frumosului din padurea adormita, nu mi-am dat seama ca erai cu ventuzele lipite de dosul sau.
  • -4 (14 voturi)    
    aha (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:51)

    dan [anonim]

    "A fost nevoie sa moara oameni ca aceasta demisie sa se produca" adica ce - daca guvernul asta demisiona cand a cerut el, nenorocirea Colectiv nu s-ar mai fi produs ?! ori s-a produs tocmai pt. ca acest guvern nu a demisionat !? ce idiotzenie cu iz de declaratie politica e asta ?! incearca s-o traga pe turta lui ?! pai ce, numai guvernul asta e vinovat ?! pai ce, alea de dinainte erau altfel ?! asa mi-ar placea si demisia lui, ca oricum a fost ales pentru "merite" deosebit de negative ale concurentilor si nu pt merite personale !
    da' cu cine sa-i schimbi pe toti ?! tot in timp se va face schimbarea reala - din pacate inca mult timp !
  • +13 (13 voturi)    
    Problema de fond (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:54)

    ZaR [utilizator]

    problema de fond este ca toti puietii crescuti in pepiniera PCR care s-au grupat dupa Revolutie in partide asa-zis democratice si-au facut legi care sa impiedice competitia electorala si aparitia de noi partide...pana nu schimbam asta n-am schimbat nimic!
  • -5 (11 voturi)    
    Pareri . (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:54)

    Marx [anonim]

    Presedintele ar trebui sa se consulte si cu strada , nu ? Sa vada daca nu nominalizeaza in noul guvern si reprezentanti ai starzii , din acei care n-au apucat dupa Revolutie sa-si traga si ei o vila si un gipan mai acatarilea . Sunt destui amatori . Sau , sa aleaga adevarati romani din miscarea stradala , capabili sa reprezinte interesele natiunii : Gica chelosul , Purcelu , Marcel chioru' , Fosneata , Culita narghilea , Coco jupanu' etc .
  • -7 (15 voturi)    
    Wow (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:56)

    axel [anonim]

    Ţara arde, iar preşedintele ne vorbeste in primul rând despre un pseudo-summit NATO... wtf?? Asa este, inlocuirea unui guvern cu un alt guvern nu va schimba nimic in Romania. Coruptia va continua sa se manifeste la fel ca azi. Acum, toti smecherii din politica sunt speriati ca dupa Guvern si Primaria Sectorului 4, manifestantii vor solicita rand pe rand demisiile tuturor mascaricilor corupti care conduc azi Romania. Marii papusari din diverse partide se intalnesc prin spatele usilor inchise pentru a gasi noi cai de a ne aburi si de a ramane la putere. Daca Iohannis ar fi facut inca din prima secunda a mandatului sau ceea ce a promis sa faca, poate ca nu s-ar fi ajuns aici - problema este ca nu a facut nimic, nu stiu care sunt pasii aceia la care face referire. Eu unul cer si demisia lui Iohannis, pentru ca profita de moartea unor tineri nevinovati pentru a-si face imagine.
  • +3 (7 voturi)    
    AZI Klaus, AZI (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 17:58)

    firstfb [utilizator]

    cu celeritate va rugam, nu maine-poimane, ci AZI
  • -3 (11 voturi)    
    Da' nu si pe Mihalache. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:01)

    mcv [utilizator]

    Il vad pe Mihalache pasind inspre locul tragediei a doua zi dimineata, pasind, RAZAND, leganandu-se, fix ca un golan de cartier.
    Mi-amintesc de pozitia scarboasa in care a adormit in acea vizita in care il insotea pe Iohannis.
    Si imi amintesc ce a spus Iohannis: se urmareste compromiterea oamenilor din preajma lui.
    Adica, Iohannis a adorat pozitia lui Mihalache. Pentru Iohannis nu era nimic scarbos si rusinos in poazitia in care afost surprins creierul sau, Mihalache.
    Asta-i Romania promisa de Iohannis? Acestea sunt GUSTURILE lui Iohannis?
    Pai daca tu tii linga tine o astfel de creatura, ce exemplu mai clar despre ce mi se pregateste mie, pot avea?
    • -1 (5 voturi)    
      da ma.. (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:30)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui mcv

      hai c aai zis-o...te-ai gandit tu bine asa sa te iei de pozitia uni om aflat in PAUZA..
  • +2 (12 voturi)    
    normalitate (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:11)

    yams [anonim]

    Nu stiu la ce se asteapta unii dintre noi de la presedinte. Vrem normalitate, civilizatie, asta este domnul Iohannis, este normal, civilizat, ca un presedinte din occident. Plus ca nu are atita putere cita ar crede unii, ce ar putea sa faca el? Unii ar fi vrut sa-l demita pe Ponta, etc. pai pur si simplu nu are puterea sa o faca.
    Multi romani probabil se asteapta sa tune si sa fulgere la tv, sa injure, etc.
    Iohannis e normalitatea. Unul din putinii in care am incredere.
    • +5 (5 voturi)    
      mda (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:34)

      cri [anonim] i-a raspuns lui yams

      Nu ti se pare ca absolut TOTI politicienii au dat chix la capitolul incredere...indiferent de rasa ,religie si sex
    • +1 (7 voturi)    
      Iti spun eu (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:17)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui yams

      Eu astept sa nu doarma in izmene. Nu vreau sa stea la televizor sa dea flegme in stanga si in dreapta, dar nici sa-si asume rolul de bibelou, pe care il scoti din dulap cand vine cineva in vizita.
      Sunt aproape 11 luni de cand a promis o altfel de Romanie. Nu-mi vine in minte nimic din ce a realizat.
      Niciun proiect dezbatut la nivel national, niciun efort sa schimbe ceva.
      Si eu am incredere in Iohannis, am incredere ca poate sa doarma linistit inca 4 ani, si va fi un presedinte altfel, un presedinte vizibil doar in vizite de stat, si doar pentru ca e cu un cap mai inalt ca ceilalti.
    • 0 (4 voturi)    
      da (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 21:40)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui yams

      e normal ca o rata mecanica intoarsa cu cheia. Merge cit are arcul elicoidal de lung. Apoi sta.
  • -3 (9 voturi)    
    un strigăt sincer (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:12)

    EllenaSt [anonim]

    Dumnele Klaus Iohannis, eu va propun pe Ion Dichiseanu ca prim-ministru, care sa ne cante in fiecare zi melodia atat de frumoasa "Strada" de Radu Serban! Melodia mi-a leganat tinereatea si vreau sa-mi legene si batranetea!
  • +5 (7 voturi)    
    ha ha (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:31)

    cri [anonim]

    Da de ce trebuie ca noul prim ministru sa fie politician???? A,doar politicienii si-au intins tentaculele si-au corupt totul si doar ei cunosc cum functioneaza sistemul...ce ziceti ca meseria de parlamentar sa nu mai fie retribuita ci sa se faca pe baza de voluntariat?sint sigur ca atunci ar aparea si oamenii de valoare...la fel si meseria de ministru si presedinte...ce ziceti de prim ministru interimar un om de genul lui kovesi(sper ca am scris corect)sefa dna???no, sa te tii atunci...
  • -1 (9 voturi)    
    Singura alternativa ! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:39)

    Monica Macovei -Prim Ministru ! [anonim]

    Singura alternativa in momentul de fata !

    Monica Macovei !!!!
    • -4 (8 voturi)    
      Ca asta nu este politician... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:06)

      goguvasile [anonim] i-a raspuns lui Monica Macovei -Prim Ministru !

      Deci iar cu jumatati de masura. Daca o puneti pe asta, aveti cel putin 60000 in strada...
  • -3 (9 voturi)    
    Ce Presedinte avem... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:44)

    Ioan Tambrian [anonim]

    Domnul Presedinte este mai tare ca Gabi Oprea. Cand merge la Sibiu toti se de 100 de ori dau la o parte. Cat despre priceperea dumnealui in ale politicii se tot vede ca habar nu are.
  • +2 (10 voturi)    
    PREFACUTILOR (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:53)

    mavi [utilizator]

    va prefaceti ca nu intelegeti: N U V A M A I V R E M! Ne-am saturat de "carti scrise" in puscarie de catre semianalfabeti hoti doar ptr a scapa dupa un an doi lejeri (6pm - 6am in puiscarie in rest la serviciu la gratare in liberatate). Ne-am saturat sa nu confiscati banii furati, sa inaugurati clinici ptr arsi care apoi sunt incuiate ptr ca directorul are clinica privata si nu vrea concurenta. N E - A M S A T U R A T D E V O I! PSD PNL PDL UNPR UDMR PC. Plecati toti, de la sat, de la oras, din institutii de peste tot.
    ps - Iohannis, te prefaci ca nu intelegi.
  • -5 (13 voturi)    
    Romania lucrului bine facut (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:11)

    mihai [anonim]

    Domnul presedinte. Faceti-va bagajele si mars acasa.
    Ati facut prea mult pt. tara asta. Postari pe Facebook si decoratii pt. borfasi.
  • -2 (4 voturi)    
    !? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:25)

    ion [anonim]

    Bine ca a sosit domnul ambassador , ca ca pice guvernul , cu motiunile de cenzura nu sa putut...totusi mare pacat de ce sa intamplat...
  • -1 (11 voturi)    
    Sunteti la rand domnule KJ (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:27)

    Ion Tambrian [anonim]

    Domnule Johanis,
    Nu va bucurati cum ati facut-o ieri. De-a-ti sti cat de multi,abia. asteapta sa va spuna ca nu prea va descurcati, cu o palarie asa de mare pentru capul dumneavoastra, v-ati speria,cu siguranta.Eu va doresc success.
  • -7 (11 voturi)    
    Bravo Dle Iohannis... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:58)

    Sutcivni [utilizator]

    matale esti dus cu pluta? Romaniei si romanilor le e asa de bine incat le va face placere sa urmareasca jocul politicienilor!
    Trebuie toti sa va dati demisia si organizat un referendum national pentru modificarea Constitutiei.
    Nu mai vrem politicieni! Nu mai vrem coruptie!
    Raus d'aci!
  • -6 (10 voturi)    
    Dl Iohannis... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 20:29)

    Sutcivni [utilizator]

    matale esti dus cu pluta? Romaniei si romanilor le e asa de bine incat le va face placere sa urmareasca jocul politicienilor!
    Trebuie toti sa va dati demisia si organizat un referendum national pentru modificarea Constitutiei.
    Nu mai vrem politicieni! Nu mai vrem coruptie!
    Raus d'aci!
  • +3 (3 voturi)    
    schimbare=alegeri anticipate (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 23:40)

    schimbare=alegeri anticipate [anonim]

    schimbare=alegeri anticipate

    maine cerem dizolvarea parlamentului corupt

    coruptia e crima !
  • +1 (1 vot)    
    again, Johannis este de o prostie cruntă (Joi, 5 noiembrie 2015, 6:58)

    visio [anonim]

    cel mai sensibil punct al națiunii nu este Colectiv; ci sărăcia și lipsa unei perspective imediate aunui trai mai bun; din cauza politicienilor și ata, Johannis cretin ce ești!
  • +1 (1 vot)    
    Mâine cel târziu poimâine! (Joi, 5 noiembrie 2015, 8:28)

    mircea [anonim]

    Nu te grăbi Johannis,nu-i nici-o grabă.Să faci consultări peste vreo lună.Să-și termine oamenii lui Ponta hoțiile și poate se mai potolește și strada și rămân tot PSD la guvernare că hoțul de Dragnea așa vrea.