Alina Gorghiu: PNL vrea alegeri anticipate

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:36 Actualitate | Politic


Alina Gorghiu
Foto: Facebook
Copresedintele PNL Alina Gorghiu a declarat miercuri ca liberalii se pronunta pentru alegeri anticipate, in conditiile in care "e nevoie de un nou start in politica romaneasca".

"PNL a inteles foarte clar un lucru: manifestarea de aseara este o manifestare impotriva neglijentei, a arogantei, a coruptiei din administratie. Este categoric un avertisment puternic pe care cetatenii, societatea civila, il da clasei politice, societatii in ansamblul sau", a declarat Gorghiu, intr-o conferinta de presa, dupa demisia premierului Victor Ponta.

In opinia sa, anticipatele reprezinta "cel mai rezonabil lucru, care vine in asteptarea societatii civile".

In acest sens, liberalii propun un acord politic intre partidele parlamentare: "Daca exista bunavointa si putin respect fata de cetatean, printr-un acord politic putem sa rezolvam aceasta criza", a pledat ea.

Intrebata de ziaristi daca parlamentarii PNL isi vor da demisia din parlament in cazul in care propunerea de anticipate e respinsa, Alina Gorghiu a raspuns ca discutia este prematura, dar "demisia unui numar de parlamentari nu inseamna alegeri anticipate".

"Alegerile anticipate inseamna un nou Parlament, care are legitimitatea votului popular", a mai spus aceasta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8682 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    pfff (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:41)

    ardeleanu_ion123 [anonim]

    bunavointa??? putin respect?????

    astea le aveti voi pentru noi???

    mars la munca putorilor!!!!!!! la puscarie!!!!!!!!!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      cei doi au fost jalnici... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:22)

      asa [anonim] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      alina vrea la buuuci anticipat..si apoi la gornuta..cainele vrea cotet (jilava)
    • +3 (5 voturi)    
      V-o puteti imagina pe Monica Macovei (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:38)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      pupandu-se toata ziua cu Dragnea prin parlament?

      Alina Gorghiu cu tot parcursul ei educational oarecum dubios nu are what it takes sa fie un lider.

      Un singur semnal poate sa dea aceasta doamna Gheorghiu pupandu-se toata ziua cu Dragnea prin parlament?

      Ghici ce este?
    • +6 (6 voturi)    
      PUPAz-o, i-al pe Dragnea de mana (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:41)

      Daniel G. [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      si pupati-va cat veti vrea in afara parlamentului. Iesiti cu toti coruptii astia din Parlament (PSD, PNL, UNPR si toti securistii inscaunati) -

      Iesiti din istoria vietilor noastre. Vrem o alta tara - si nu ne regasim in mentalitatea voastra de corupti infectati.
      • 0 (2 voturi)    
        i-al (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 21:33)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

        la scoala generala revolutionarule,sa inveti ortografia limbii romane!
    • +5 (5 voturi)    
      pe bune ? atunci demisia din Parlamant ! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:17)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Pai daca nu-i numai gura de voi apoi dati-va demisia din Parlament voi astia din PNL si PDL daca "Interesu' national" si cu PSD nu vor alegeri anticipate!
  • +29 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:41)

    [anonim]

  • +23 (23 voturi)    
    iar eu vreau partid nou (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:42)

    scepticu [utilizator]

    cu figuri noi, nu alegeri noi cu mutre vechi.
  • +7 (13 voturi)    
    Alinuta, (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:44)

    victor L [utilizator]

    citeste Carticica, pina la alegeri anticipate trebuie parcursi niste pasi.
    Asa spune o lege a Statului de Drept.
    NB,
    si eu vreau alegeri anticipate, dar respecind Constitutia.
    • +4 (4 voturi)    
      Ai dreptate Victor (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:33)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Eu nu inteleg reactiile unora dintre cei care scriu aici si in primul rand ale celor care ti-au dat minus fiindca vrei alegeri anticipate. Pai ei ce vor? Un nou guvern votat de parlamentul de acum? N-ar fi normal sa vrem sa scapam de acest parlament corupt? Daca vrem scgimbarea clasei politice ar trebui sa incepem cu eliminarea celor care sunt acum in parlament.
  • +25 (25 voturi)    
    RESPECT (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:48)

    untaru [anonim]

    Nu a inteles nimic! Revolta este impotriva CORUPTIEI in general! Si se cere RESPECT. Doamna Gorghiu de 1un de zile doar doreste si va ramane cu doritul. Intai oferi si apoi ceri. Daca Presedintele va numi pe cineva de la PNL, s-a terminat si cu Presedintele. PNL crede ca nu avem de ales si acesta este somnul lor de veci. Sa te feresti de cei fara optiune.
  • +28 (30 voturi)    
    Really? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:50)

    muciflenduri [utilizator]

    Who the fuck is PNL? Alina vrea alegeri? Da' Vasile ce zice? Vrea si el?
    Fix ca proasta-n targ a mai pierdut o ocazie sa taca.
    Tembelii chiar cred ca l-au prins pe Dumnezeu de un picior si de acu vine sansa ciolanului. Nici nu intuiesc cat scarba s-a adunat, la adresa tuturor.
    Ea-si freaca mainele, gandindu-se ca daca vin alegerile, vor lua puterea, fara sa-si dea seama ce butoi de pulbere isi ia in sufragerie.
    • -1 (5 voturi)    
      Ce n-ai inteles? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:04)

      RRP [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      Ce n-ai inteles mai omule ca pleaca ai nostri si vin tot ai nostri? Nu crezi cumva ca suntem putin manipulati? E simplu, la vot sa nu mergem. Cine sa iasa?
      • +1 (3 voturi)    
        Daca stai acasa, ies tot ei! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:33)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui RRP

        Au un electorat iditotizat de Antena 3, Realitatea TV si Romania TV. Stai acasa, pierzi. Mergi la vot, castigi! Vezi Noiembrie anul trecut...
  • +9 (9 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:52)

    Radu-Mihai [anonim]

  • +13 (15 voturi)    
    Zau? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:53)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    De ce doamna Gorghiu vreti sa va ridicati pe spatele protestatarilor ca sa puneti mana pe putere? Nu erati dvs in linia intai in 2012 cand USL dadea de pamant cu statul de drept si arunca Romania in haos? Nu l-ati facut domnia voastra si marele PNL premier pe Victor Ponta?
    Iata ce zice Mihaita Calimente, viitorul de aur al noii clasei politice: "Daca strada nu ne vrea nici pe noi, atunci sa-i voteze pe bulgari." Mai pe sleau, USL trebuie sa conduca Romania in continuare, nu alta clasa politica!
  • +10 (12 voturi)    
    Propunere PNL pe lista de anticipate (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:53)

    falcoind [utilizator]

    Mihaita Calimente

    Data şi locul naşterii: 22.09.1952, Bucureşti

    Studii şi specializări
    1974 - profesor, Facultatea de Educaţie Fizică, Timişoara
    2002 - jurist, Facultatea de Drept "Vasile Goldiş", Arad
    2005 - master Administraţie Publică

    HAI sa fim serioși vrem anticipate da înainte curățați-va ograda .
  • +4 (4 voturi)    
    Neantul emite pretentii... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:54)

    Deceniu de neant... [anonim]

    5 ani de putere(cdr)+10 ani de putere(da,da,da) nu ii zic nimic lu'madam demisie,cadere,etc...
    Nici usturoi nu a mancat,nici base nu a tras...
  • +8 (10 voturi)    
    Stai jos, ai nota 4! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:57)

    OzzyO [utilizator]

    Te anunțăm noi, Alinuțo, când vrem alegeri.
  • +8 (8 voturi)    
    Erata (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:58)

    hopshio [utilizator]

    Un nou start in politica romaneasca cu oameni noi, nu cu figurile triste ale tranzitiei. Doamne ce fete au...
  • +10 (10 voturi)    
    "PNL a inteles foarte clar "??! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:03)

    lili [anonim]

    Abia ASEARA a inteles maretul PNL?!
    Pana acum chiar asa habarnisti ati fost, de 25 de ani nu ati vazut, nu ati inteles protestul chiar daca nu in strada si nemultumirea uriasa a romanilor "impotriva neglijentei, a arogantei, a coruptiei din administratie"?!
    Ce simplu vorbeste madam Alina Gorghiu: gata, noi am furat, am mintit, am fost aroganti, intelegem ca va deranjeaza, acum VREUM un nou start in politica si de maine promitem ca nu mai furam, ca nu va mai mintim, ca nu vom mai fi aroganti!
    Am inteles noi bine, madam Gorghiu?!
    NU, doamna Gorghiu, NU aratati nici acum ca ati inteles ceva, NU avem nevoie de nici un start cu voi ramasi in politica, voi trebuie sa plecati, altfel cu voi NU avem nici cea mai mica incredere ca va fi altfel!
    Asta stiti, asta faceti de 25 de ani, ati uitat ca ati guvernat alaturi de Ponta in maretul USL, ce ati facut?!
    NIMIC!
    Sau colegii vosttri din fostul PDL, aia ce-au facut cat au fost 4 ani la guvernare?!
    NIMIC!
    Ah, ba da, ati facut ceva: ati FURAT cat ati vrut, vedem acum din dosarele de la DNA ce vorbesc despre sute si sute si sute de milioane de Euro FURATE din banii publici!
    NU va este rusine, dna Gorghiu?!
    NU va este, vreti un nou start in politica tot cu voi, cu alde Ponta, cu dragnea, cu Blaga, cu udrea, cu gorghiu, dupa ce-ati furat cat ati vrut si la fel veti face in continuare!
    Pai, ce NOU start e asta, doamna, cu aceiasi vechi oameni?!
    NU!
    Asta au spus tinerii aia multi de aseara!
    NU mai avem inceredere in voi, DELOC, toata clasa politica este o adunatura de hoti si incompetenti!
  • +11 (11 voturi)    
    Tzop si ea (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:04)

    Bibanski [utilizator]

    Fata asta pare sa aiba doua calitati: persistenta si - pe surse, ca tot e la moda expresia - talent la orizontala. Pentru cea de a doua virtute o felicit, mai ales daca sursele vorbesc din experienta personala.

    Prin persistenta ei insa nu face decat sa devina din ce in ce mai antipatica. Oare fatuca asta nu a inteles nimic din mesajul transmis aseara de demonstranti? Oare nu isi da seama ca personaje precum ea si Blaga sunt la fel de toxice in ochii opiniei publice precum cei care tocmai au coborat de pe podium? Astia sunt oameni care au chemat persoane in Piata Constitutiei la motiune, ca apoi sa nu iasa in strada din cauza ploii (!!!).

    Este clar ca liderii PNL-ului actual sunt niste incapabil nepregatiti. Lucrul asta s-a vazut in incercarile lor esuate de a demonta guvernul lui Ponta, pe care pana la urma tot oamenii l-au inlaturat.

    Nu e nevoie sa vina acum "ceilalti", ci sa se revigoreze intreaga clasa politica, sa se promoveze oameni cu care tinerii se pot identifica. Pana la alagerile de la anul e timp pentru asta. Sa vedem daca Iohannis va sti sa gestioneze situatia, daca va opta pentru un guvern interimar tehnocrat, sau daca se va grabi sa ne bage pe gat PNL-ul actual, situatie in care probabil se va iesi din nou in strada in viitorul relativ apropiat.
  • +9 (9 voturi)    
    Alinuta si PNL, noul Iliescu si FSN (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:06)

    andreis [anonim]

    o emanatie a revolutiei de aseara..
  • +12 (14 voturi)    
    pe bune? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:07)

    ceghevara [utilizator]

    Nu ati inteles nimic. Vrem sa plecati toti, dar absolut toti. Angajam manageri de proiect pe lucrurile care ne intereseaza si ne facem singuri treaba. Oferim comision procurorilor pentru tot ce recupereaza de la voi ca avem nevoie sa ne platim doctorii.

    Nu avem nevoie de voi, mascaricilor!
  • -4 (16 voturi)    
    oare (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:11)

    Mazeta [utilizator]

    Feisbuc ce zice? e de acord?
    • -1 (3 voturi)    
      mars de-aici potaie (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:42)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeto, fa bine si de data asta taci!
  • +1 (1 vot)    
    ..de acord... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:16)

    za_omu [utilizator]

    Iar pe buletinul de vot, in dreptul numelui, in caz de suspiciune de coruptie sau orice altceva penal, sa apara un semnul exclamarii :) macar asa se mai elimina din confuzie ...
  • +1 (1 vot)    
    Alegeri anticipate (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:29)

    Daniel [anonim]

    D-na Gorghiu,
    Un minim bun-simt ar trebui sa va spuna sa cereti intregului Parlament sa demisioneze, numai astfel ati putea avea alegeri anticipate, asa cum spuneti ca va doriti. Si sunt convins ca va doriti, ca doar n-o sa candideze Papa Francisc!
    Si apoi sa cereti revizuirea Constitutiei, dupa model AMERICAN, astfel incat sa putem allege si demite rapid pe toti cei care nu-si respecta cuvantul dat. Poate chiar reintroducerea pedepsei capital pentru Tradare de Tara! Si inchisoare pe viata pentru coruptie!
    Si nici atunci nu sunt sigur ca v-as putea crede ca aveti intentii bune; deaceea, conform zicalei "Paza buna trece primejdia rea", mai bine sa va tragem in teapa, ca tot l-ati invocat de atatea ori pe Tepes Voda!
  • +1 (1 vot)    
    asta e (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:33)

    keiser_soze [utilizator]

    ultimul banc cu Alinuta, da ?
  • 0 (2 voturi)    
    imi este scarba (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:35)

    sergiu [anonim]

    auzi Alino, te-a intrebat cineva ce vrei‽ne doare-n cur de ce vrei tu si loaza ailalta. psd ,pnl, udmr, unpr, pdl sunteti toti pusi pe furat.(am scris cu litere mici pentru ca nu meritati egortul si respectul).Vreau sa traiesc onorabil in tara mea frumoasa, fara sa dau spaga , fara moluste clipitoare , fara generali izmana, fara buldogi and shit.
  • +1 (1 vot)    
    Prea putin respect (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:45)

    marc [anonim]

    Ponta despre creditele in franci: “Spre deosebire de demagogi, nu vreau sa vindem iluzii”.
    Alina Gorghiu: “Noi, ca politicieni, nu ar trebui sa ne bagam nasul in cursul valutar si dobanda”.
    Stim ce a urmat. Tehnica invinovatirii victimelor este instrumentul folosit in pentru evitarea constientizarii unei probleme grave (care afecteaza sute de mii de cetateni) si pentru cautarea de solutii. Am urmarit declaratiile puterii si opozitiei din Polonia, spre comparatie. Cu totul alta abordare, daca tot vorbim de “putin respect pentru cetatean”.
    Casa tinerei decedate ieri la spital urma sa fie scoasă la licitație forțată de bancă pe 16 noiembrie. Banca a anuntat ca suspenda (nu anuleaza) executarea silita, in urma aparitiei cazului in presa. O drama din atatea altele in Romania de astazi, Romania lor, a celor puternici.
  • +3 (3 voturi)    
    Miros de sange (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:58)

    cocosila [utilizator]

    Omorati porcii, vin hienele.
  • +2 (2 voturi)    
    ce spune Moise (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:07)

    chris [anonim]

    Pentru admiratorii lui Moise Guran: "Aia cu să mergem pe străzi și să adunăm astfel mai mulți e o vrăjeală... Mai am foarte puțin și vă spun și numele celor care vă plimbă pe străzi. Dacă nu se potolesc, o sa fac și asta. Sunt aceiași care îndemnau lumea să nu voteze deloc în 2014, conștienți că lumea respectivă era o lume care oricum nu l-ar fi votat pe Ponta. Deci cine avea de pierdut?" Scris inainte de demisia lui Ponta. Fiecare intelege ce vrea.
  • +2 (4 voturi)    
    Alinuta, sa mori tu ? (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 15:55)

    Costi [anonim]

    ... ca te-ai intanlit cu Opea cand s-a intamplat nefericitul eveniment cu politistul Bogdan Gigina ?

    Mai necioplitilor, vroiati sa faceti alianta intre PNL si UNPR si ce-ati zis voi, daca il scoateti bazma curata pe Oprea si incetati atacurile cu plagiatul ... ... poate poate.


    Tu Alinuta ca si parcurs academimic este DEPARTE de media de inteligenta a unui student mediu, crede-ma ti-o spun din suflet.

    Ciocu mic !


    Costi,

    inca sustinator decent al lui Klaus J.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 16:49)

    Intrebare [anonim]

    Despre ce fel de anticipate se discuta?
  • +1 (1 vot)    
    VA ALEGEM NU PT CA ATI FI MAI DESTEPTI CA NOI (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 20:16)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce ne place noua, votantilor cand un parlamentar ca Alina Gorghiu se-apuca sa ne dea lectii, adica indirect ne considera niste prostuti carora trebuie sa le explici ca demisia parlamentarilor liberali nu inseamna alegeri anticipate si ca alegerile anticipate inseamna un nou Parlament ce are legitimitatea votului popular ! Duduie Alina, nici nu indraznim sa va contrazicem, doar ne permitem sa afirmam ca parlamentarii liberali nu-si dau demisia pt ca mai au un an la indemana sa se infrupte si sa incerce toate deliciile puterii si n-o sa piarda sansa asta pt o prostie de principiu. Ce-i ala. Si apropo doamna, sa stii ca votantii nu-i aleg pe parlamentari fiindca acestia ar fi mai destepti si mai inteligenti decat ei, ci pt ca ii cred competenti si daruiti treburilor Cetatii. Deci, incetati sa ne mai luati de "prostuti" si sa ne "explicati" lasitatile voastre ca fiind niste imposibilitati legale de exprimare parlamentara. Vreti sa va traduc ?
  • 0 (0 voturi)    
    da (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 20:34)

    eu [anonim]

    Asta e ca in bancurile cu alinuta. Scuze celorlalte persoane ce poarta numele.
    tu alino n-ai inteles. A venit timpul. Stii bancul cu timpil ?. La munca fata !!
  • +1 (1 vot)    
    Gorghiu draga,o sa-ti cam sara mustarul in fata! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 21:48)

    Plagarus [utilizator]

    /// Stefania cate "pietre" cari in poseta " ?
    Asocierea cu Pinalti in firma de energie,taticul numit director la Electrica cu ghiulul manechinului, contractele de reprezentare tot cu Electrica,arbitru la imparatul Vlasov................Turceni....?
  • 0 (0 voturi)    
    aroganta (Joi, 5 noiembrie 2015, 12:13)

    vasilica [anonim]

    Alina esti penibila!
    Nu exprimi nimic mai rau iriti!