Traian Basescu nu crede ca pot fi organizate alegeri anticipate: Constitutia pune piedici mari. / Catalin Predoiu, viitorul prim ministru al Romaniei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2015, 12:59 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Presidency.ro
Fostul presedinte Traian Basescu a declarat miercuri, la Digi 24, la scurt timp dupa anuntul demisiei Guvernului condus de Victor Ponta, ca nu crede in varianta organizarii de alegeri anticipate in acest moment, aratand ca "In momentul de fata nu cred ca avem conditii, Constitutia pune piedici foarte mari pentru dizolvarea Parlamentului. Cred ca schimbarea claei politice se poate face odata cu alegerile parlamentare. Clasa politica trebuie sa isi duca onest mandatul pana la urmatoarele alegeri, nu vad alta solutie. Pana atunci insa ar trebui pus un Guvern." Traian Basescu a adaugat ca, "daca se vor respecta angajamentele", viitorul prim ministru al Romaniei este Catalin Predoiu.

Fostul sef al statului a vorbit si despre protestele anti-coruptie, spunand ca "Aici lucrurile sunt mult mai complicate decat par, nu ai cum sa rasucesti un buton sa spui de maine am nemti, nu romani, in toate institutiile publice. Problema coruptiei este o chestiune de mentalitate in primul rand. DNA-ul, judecatorii vor continua sa lucreze, dar asta e limitat. Noi avem o problema de mentalitate."

Despre coicidenta care a facut ca Victor Ponta sa demisioneze chiar de ziua sa de nastere - fostul sef al statului implineste miercuri 64 de ani - Traian Basescu spune ca "N-as face nicio legatura, desi poate e o chestiune de destin, asa a fost destinul lui. Cred ca Victor Ponta a facut ce trebuia, chiar daca a facut-o foarte tarziu: trebuia sa demisioneze la vestea plagiatului, la trimiterea in instanta. La strada nu mai avea cum sa evite, nu mai putea sa vina nicio comisie sa spuna ca strada nu are dreptate."

"Daca se respecta angajamentele, viitorul prim ministru este Catalin Predoiu. Nu cred ca se poate face o tinta anticoruptie din Catalin Predoiu, fost ministru al Justitiei", a adaugat Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


15918 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Hmmmm (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:08)

    MSN [anonim]

    NICI O SANSA!
  • +8 (8 voturi)    
    Mare coalitie de tip "german" (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:11)

    Momentul lui Iohannis [anonim]

    Nici PSD, nici PNL, nu au in acest moment vreun interes in a coopta UNPR pt o alianta,impactul asupra imaginii ar fi dezastruos pt campania electorala viitoare, iar UDMR e vlaguit, slabe sperante sa mai prinda parlamentul, a depus si contestatie la votul prin corespondenta, are lideri cu dosare penale, etc.

    Cred ca se va ajunge la numirea unui premier "de consens" si formarea unui guvern sustinut de PSD si PNL, acesta avand avantajul de a dispune de o majoritate confortabila si de a organiza "amiabil" alegerile.

    Exista exemple in Europa de astfel de "mari coalitii", e "european" sa arati ca treci peste clivajele ideologice si guvernezi pragmatic, util pt societate.

    Presedintele Iohannis va avea de demonstrat ca e capabil sa navigheze politic cu succes in aceste ape, e momentul in care isi poate cladi o imagine solida si deveni inconturnabil pentru marile partide.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 23:27)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Momentul lui Iohannis

      marea coalitie va fi de fapt usl, iar presedintele robot incapabil johanis nu va demonstra nimic mai mult decit ii va dicta mialake, care stim cine este.
  • -3 (7 voturi)    
    junghiu si tusea, alt ratat (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:16)

    mnicku [anonim]

    nici vorba .

    Exista o persoana mult, mult mai competenta , cu viziune asupra dezvoltarii Romaniei;

    l-as vota pe Calin Georgescu.
  • -1 (7 voturi)    
    despre Predoiu (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:20)

    george [anonim]

    Predoiu e cel mai potrivit, ca fost prieten al brokerului Cristian Sima are o bogata experienta pe piata forex
  • +3 (11 voturi)    
    Domnule Basescu! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:20)

    Anna O. [utilizator]

    V-am votat, v-am sustinut, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu de acord cu Dvs. in tot ceea ce spuneti. Si va replic: nu! Nu Predoiu, nu Gorghiu ( sa nu mai zic Blaga et comp. ) ! Poate nu intelegeti ce s-a intamplat aseara, ce se intampla in continuare cu adevarat...
    Si mai sper ca Iohannis sa inteleaga si sa nu se lase " invins de sistem " cu una, cu doua, cu nouazeci si noua.
  • +7 (11 voturi)    
    LIBERATATE / PRIN ANTICIPATE ! (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:33)

    un domn [utilizator]

    LIBERATATE / PRIN ANTICIPATE !
    LIBERATATE / PRIN ANTICIPATE !
    LIBERATATE / PRIN ANTICIPATE !

    Parlament technocrat ! Ne am saturat de cat s a furat !
    Parlament technocrat ! Ne am saturat de cat s a furat !
    Parlament technocrat ! Ne am saturat de cat s a furat !
    Parlament technocrat ! Ne am saturat de cat s a furat !
  • +12 (12 voturi)    
    Iti spun eu cum (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:38)

    Lili_1024 [utilizator]

    Numeste un tehnocrat - Parlamentul il respinge
    Mai numeste un tehnocrat - aceiasi poveste
    Dupa a treia respingere poti dizolva Parlamentul
  • +7 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:39)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      300 parlamentari (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 18:44)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui

      a fost referendum
  • +2 (6 voturi)    
    predoiul... (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:42)

    capatu` satului [anonim]

    este o tinta,
    este exemplul perfect al lui agamitza dandanache;

    daca imi amintesc bine, predoiul declara ca nou` cod pinal si nou` cod de procedura pinala sunt rezultatu` intelegerii dintre toate partidele din palavrament, desi au fost adoptate prin angajarea raspunderii - respectiv, ne angajam sa facem legi bune pt. tara si sa ne asumam raspunderea pe ele dar numa daca ne intelegem inainte cu coledzi de hotie din comisiile palavramentului;

    CCR a constatat neconstitutionalitatea foarte multor articole din noile coduri civile si penale, inseamna ca s`a lucrat bine, autorii si`au luat banii la fel ca membrii comisiilor palavramentului - responsabil nu poate fi decat predoiul care coordona activatatea de elaborare,

    iubesc tradarea, dar urasc pe tradator
  • +6 (8 voturi)    
    formulare nefericita; (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:46)

    victor L [utilizator]

    Basescu spune doar ce prevede Constitutia.
    Vrem un stat de drept?
    • +5 (9 voturi)    
      Constitutia TREBUIE (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Amendata cu Proclamatia de la Timisoara si Legea Ticu, Otrepe Bolshevice : P$D, USLam, pemepe, penele, pece..SA NU AIBA ACCES IN PARLAMENT EVER !!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Basescu nu-i pregatit de anticipate (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 13:58)

    rov [utilizator]

    In plus are si de rezolvat pe tanti udrea.
    Nu-i problema, daca PMP nu poate, votam doar M10!!!
  • -1 (3 voturi)    
    belea (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:09)

    dumitru [anonim]

    o tara fara CONSTITUTIE e o tara de caca bai fratilor dar ne traba o carte pe care cine nu o respecta sa se duca dacului.Apoi unghe gasim un om cinstit ca tati e hoti ca daca nu stii a fura nu esti BUN ROMAN . Hai sa punem in fruntea tarii un turc ,pai ala o sa vre ciubuc,danii,biruri,spaga ,a ,aha . Hai sa puna strada ca e la moda acum un oaches sau bala oaches si va intreb ,une vom fi la anul DOMNULUI 2016? N U ar fi mai bine sa puna p[oporul un caine ca tat miriim uni la alti de 3000 de ani . A ia ar hi ghinii fratilor si va zic sa invatam de la cei morti care stau dea dreapta .AMIN.
  • 0 (2 voturi)    
    constitutie (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:30)

    stefan [anonim]

    Schimbare constitutie asa cum au facut islandezii
  • +1 (7 voturi)    
    angajamente (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 14:41)

    un anonim [utilizator]

    "Daca se respecta angajamentele, viitorul prim ministru este Catalin Predoiu"

    Pai vezi tu, noua ni s-a cam luat de angajamentele voastre. Iar Basescu n-are niciun motiv sa iasa acum la rampa dupa ce in 2012, cand i se cerea demisia in strada, el il arunca pe Boc la sacrificiu. Poate el a uitat dar noi nu uitam. Si cand o sa scoatem ghilotina in piata (vb la figurat, desigur) ca sa scapam de cleptocratie, ca francezii acum 200 de ani, o sa ne aducem aminte de toti.
  • 0 (2 voturi)    
    Va apreciem pt. ceea ce ati facut DAR (Miercuri, 4 noiembrie 2015, 19:20)

    mihai [anonim]

    Predoiu nu va fi prim ministru. Trebuie sa va intre in cap odata pt. totdeauna voua politicienilor. S-a terminat. Plecati acasa cu totii, Nu va vrem pe nici unul. Toti vor fi schimbati. Mars.
  • 0 (0 voturi)    
    no way ! (Joi, 5 noiembrie 2015, 10:49)

    dana eugenia [anonim]

    sunt basista (si fosta PMP-ista, 1 an) - Base, nu intelegi nici acum ca oamenii vor figuri noi ?!

    Iti amintesti cum I-ai pacalit pe Papahagi si altii ca el ? si cum a venit cercetata penala care s-a sters la fund cu toate principiile si ideile din statutul PMP-ului, la Sighisoara ? dupa care si-a pus trepadusii prin diverse filiale, s-a dus sufletului tot entuziasmul oamenilor NOI;

    marin anton, suna cunoscut? el a primit derogare ca sa fie membru, pe baza sumelor cotizate la Campania madamei, ca altfel nu indeplinea conditiile :)

    ce aveti acum in pmp/ ce valori ? ce oameni, cu ce instruire, cu ce rezultate in activitatea profesionala? cu ce ELITE va puteti mandri, voi, PMP-ul actual ?!