Traian Basescu despre redeschiderea dosarului privind rapirea jurnalistilor: Este evident ca procurorul general face un joc politic, urmarirea penala in rem nu-l oprea nimeni sa o faca

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2015, 16:32 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Traian Basescu a afirmat, vineri, ca pentru el este de neconceput cum un procuror general si un judecator pot accepta ideea ca si-ar fi insusit vreun ban din operatiunea de salvare a ziaristilor romani rapiti in Irak si a sustinut ca seful Parchetului face "un joc politic" in cazul sau.

Potrivit lui Basescu, dovada in acest sens este faptul ca nu s-a dorit inceperea urmaririi penale in rem in dosarul in care Judecatoria Sector 5 a decis redeschiderea urmaririi penale impotriva sa pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu, transmite Agerpres.

"Nu mi se pare normal ca in spatiul public, inainte de a face o minima verificare, sa redeschida un dosar legat de fraude facute cu ocazia rapirii unor ziaristi in Irak. Pentru mine este de neconceput cum un procuror general si un judecator pot accepta ideea ca seful statului roman si-ar fi insusit bani din operatiunea de salvare a ziaristilor. Asta arata un nivel moral extrem de scazut la care au ajuns cei care lanseaza suspiciunile in spatiul public in mod oficial", a declarat Traian Basescu, la sediul Miscarii Populare (MP).

El a adaugat totodata ca nu ar fi putut concepe sa ia vreun ban din suma destinata salvarii ziaristilor rapiti. "Niciodata n-as fi putut concepe ca un cent din banii destinati salvarii ziaristilor sau din operatiunea din Irak sa fie insusiti de mine. Este exclusa o asemenea posibilitate, cu atat mai mult cu cat in aceasta operatiune nu s-au vehiculat bani. Este pentru mine, daca vreti, o mare dezamagire faptul ca un procuror general al republicii a putut sa puna sub semnul intrebarii aceasta realitate. Probabil, toti gandesc la nivelul moral pe care-l au. Si iata ca procurorul general al Romaniei a crezut ca presedintele Romaniei ar putea sa faca o afacere din salvarea unor cetateni romani. Asta e nivelul moral", a declarat presedintele MP.

Basescu a completat ca procurorul general ar fi trebuit sa constate daca existe probe in acest caz. "Urmarirea in rem nu-l oprea nimeni sa o faca, insa este evident ca domnul procuror general face un joc politic. (...) In mod categoric, in opinia mea, avand in vedere gravitatea solicitarii, ar fi trebuit facuta o urmarire penala in rem sa vada daca exista macar urme care sa duca la o asemenea concluzie", a spus fostul sef al statului.

El nu a dorit sa comenteze despre cine ar putea fi in spatele jocului politic pe care l-ar face procurorul general in acest caz, adaugand, insa, ca este clar ca seful Parchetului General a generat "o haituire politica" la adresa lui "prin numarul mare de dosare a caror redeschidere a cerut-o, inclusiv in cele in care erau date solutii de catre Parchetul General".

Magistratii Judecatoriei Sectorului 5 au confirmat cererea Parchetului General de redeschidere a urmaririi penale impotriva fostului presedinte Traian Basescu pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu in dosarul rapirii jurnalistilor romani in Irak.

De asemenea, instanta a constatat ca ramasa fara obiect cererea de redeschidere a urmaririi penale fata de Vasile Blaga.

Acest dosar a fost deschis dupa ce Corneliu Vadim Tudor a depus o plangere penala la Parchetul General in care ii acuza pe Traian Basescu si pe presedintele PDL de la acea vreme, Vasile Blaga, ca si-au insusit o parte din rascumpararea platita de statul roman pentru eliberarea celor trei jurnalisti romani rapiti in Irak in anul 2005.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1637 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    ce face? (Vineri, 30 octombrie 2015, 16:41)

    evoque [utilizator]

    joc politic? asta nu este atac la justitie?
    • +3 (3 voturi)    
      nu este atac (Vineri, 30 octombrie 2015, 17:16)

      cib2 [anonim] i-a raspuns lui evoque

      caci stie deja si omu de la tara ca Nitu e omul lui Ponta; vezi mascarada cu dosarul mineriadei si inchiderea dosarului revolutiei pe sest..pile,relatii,asa se fac angajarile in functiile inalte, in Romanistan !!!
    • +3 (3 voturi)    
      IMITATIE DE PARCHET DE BAMBUS DE AFRICA (Vineri, 30 octombrie 2015, 17:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Si daca e, ce... Un suspect are voie sa se apere, cum considera de cuvinta. Da, e un joc politic, Basescu,are dreptate, (are un avocat bun). Se putea face o urmarire in rem (cu privire la fapta) si nu in personnam (cu privire la persoana), si daca se descopereau indicii, daca exista o suspiciune rezonabila, se putea continua. Toata lumea stie rezultatul final, dosarul se va inchide, dar jocul politic asta e, sa se arunce cu noroi in Basescu pt ca vin alegerile.
  • +2 (4 voturi)    
    ei hai (Vineri, 30 octombrie 2015, 18:01)

    bogdan1477 [utilizator]

    Asta cu nivelul moral nu merge... Adica, cu alte cuvinte, Basescu spune ca nu isi inchipuie cum un procuror ar crede ca un presedite ar comite un furtisag, indiferent cit de mare sau de imoral. Asta nu e OK, procurorul trebuie sa investigheze orice suspiciune.
    Dar acu sa vedem probele. Daca probele se rezuma la declaratiile lui Vadim, atunci avem o problema. Mare. Pai daca am ajuns sa credem acuzatiile unui (fost) nebun, atunci hai sa deschidem dosar penal si pentru toti organizatorii de alegeri parlamentare si prezidentiale din '90 incoace, ca doar Vadim de fiecare data dupa alegeri a acuzat ca el e de fapt cistigatorul alegerilor si i-au fost furate 10-20-30% din voturi. Si dupa aia sa luam mizeriile de reviste pe care le-a patronat, si sa verificam fiecare gogomanie de acuzatie de acolo. Si crek are parchetul general ce face citiva ani buni.

    Daca sunt si alte probe, atunci poate fi credibil demersul. Daca e vorba doar de declaratiile nebunului, e naspa. Desi mie tare-mi miroase a proces deschis fix ca sa aibe Base cum se victimiza in piata publica, poate-poate mai prinde si el nitele procente...
    • +3 (3 voturi)    
      MARE PISICHER, RAPOSATU, ZAU ! (Vineri, 30 octombrie 2015, 20:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Deci ,Vadim a fost omul lui Basescu si a vrut sa-l ajute in modul asta, inca din 2006 ca sa se victimizeze Basescu in 2015.( S-au vorbit atunci cei doi buni prieteni, pt "nitele procente".) E tare de tot, mai ai de-astea ? PS. Bine ca nu l-ai bagat in "intelegerea" dintre cei doi si pe Procurorul General Tiberiu Nitu, desi trebuie sa recunosc ca ar fi fost mai palpitant.
      • 0 (2 voturi)    
        n-ai prea rpins ideea... (Duminică, 1 noiembrie 2015, 19:26)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Vadim a acuzat, cum zic si eu mai sus, pe toata lumea din toate partidele, zonele culturale, stiintifice, etc. N-a iertat pe nimeni. Nu despre Vadim discutam aici, ci despre parchet care deschide proces penal pe delatiunile nebunului, doar atunci cind ii convine.
        Deci aici treaba e intre Nitu (adica Ponta) si Basescu. Si hai sa ne gindim cine are de cistigat din deschiderea acestui proces... In cazul total improbabil in care basescu e gasit viinovat, marele cistigator cine e? Nu cumva Base, expert desavirsit in ale auto-victimizarii?
        • 0 (2 voturi)    
          EU AS VREA S-O PRIND, DAR EA NU SE DA PRINSA ! (Duminică, 1 noiembrie 2015, 23:42)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Tu glumesti, nu-i asa ? Altfel cum pot sa iau ce ai spus tu, decat ca pe o gluma ; citez : " In cazul total improbabil in care basescu e gasit vinovat, marele castigator cine e ? Nu cumva Base, expert desavarsit in ale auto-victimizarii ?" Trebuie sa recunosc ca esti prea subtil pt mine, pt ca nu pot sa-mi inchipui de loc, cum i-ar sta lui Basescu in postura de "marele castigator" din mijlocul unei celule din inchisoarea Rahova In rest, sper ca esti sanatos, ceea ce-mi doresc si mie.
  • +3 (3 voturi)    
    3 INTREBARI ESENTIALE PT HN (Vineri, 30 octombrie 2015, 19:31)

    Susufler0 [utilizator]

    1. Daca scriu ca e atac la justitie, merge ? 2. De ce cenzurati textele scrise intr-un limbaj decent si care nu constituie atacuri la pesoana ? 3. Mai aveti respect de sine ?