Calin Popescu Tariceanu ii raspunde lui Liviu Dragnea: "Daca deputati ALDE au votat impotriva arestarii Elenei Udrea, nu am ce sa le reprosez. Eu si colegii mei ne-am pozitionat impotriva arestarilor abuzive"

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 30 octombrie 2015, 15:01 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Calin Popescu Tariceanu, liderul ALDE, a declarat vineri, ca raspuns la acuzatiile lui Liviu Dragnea, ca nu are ce sa le reproseze deputatilor din formatiunea pe care o conduce daca acestia au votat impotriva cererii DNA de arestare preventiva a Elenei Udrea. In plus, Tariceanu afirma ca isi va pastra aceasta pozitie si intr-o viitoare discutie in cadrul coalitiei de guvernare sugerata de liderul PSD Liviu Dragnea.

"Subliniez ca nu stiu cum au votat deputatii ALDE , dar chiar daca au votat impotriva arestarii nu am ce sa le reprosez pentru ca atat eu, cat si colegii mei din ALDE, ne-am pozitionat, in mod consecvent, impotriva arestarilor abuzive, cu exceptia cazurilor de flagrant sau de violenta, in care arestarea preventiva se justifica. In restul cazurilor, noi nu consideram ca trebui aceasta practica utilizata - a arestarilor preventive, mai ales in situatia in care vorbim despre acte de coruptie petrecute in urma cu peste opt ani", a declarat Calin Popescu-Tariceanu vineri pentru Agerpres, ca reactie la afirmatia lui Dragnea potrivit caruia au existat parlamentari UNPR si ALDE care au votat impotriva cererilor justitiei la Elena Udrea si ca in acest sens trebuie sa exista o discutie in coalitie.

"Vreau sa mai spun ca, in pofida faptului ca doamna Udrea ne este adversar politic si eu nu am o parere buna despre ea, din contra, acest lucru nu ar fi justificat o atitudine de incuviintare pe baza acestor considerente a densitatii politice sau a impresiei sau parerii unora sau altora proasta.

Cred ca este normal ca fiecare dintre parlamentari sa judece, sa analizeze. Este dreptul lor suveran pentru ca asa prevede Constitutia ca, in astfel de chestiuni, ei sa decida", a mai spus presedintele Senatului.

"Eu nu cred ca acuzatiile care i se aduc dnei. Udrea, faptele despre care ea este acuzata, nu erau cunoscute atunci cand domnia sa era consiliera si apropiata a presedintelui (Traian Basescu - n.r.). Stau si ma intreb de ce s-a bucurat de imunitate atata vreme cat era in preajma presedintelui si acum, cand Basescu nu mai este presedinte, lucrurile astea ies la suprafata. Avem de-a face, oare, cu o Justitie selectiva? Asta este intrebarea retorica pe care mi-o pun", a adaugat Tariceanu.

Intrebat daca in coalitia de guvernare, intr-o viitoare discutie pe subiectul votului dat in Camera Deputatilor in cazul Udrea, isi va mentine pozitia, Tariceanu a replicat: "Fara indoiala".

Acuzatiile lui Dragnea:

"Cei de la PNL au votat in bloc, cei de la UNPR - la fel, cei de la ALDE si o mare parte din liberali. Dupa parerea mea, a fost o organizare foarte buna. Trebuie discutat in Coalitie, e un subiect serios. Ceea ce noi am stabilit la congres nu au fost vorbe in vant.

Nu e firesc ca noi, ca parlamentarii, sa ne dam cu parerea pe cererile justitiei. Nu noi stabilim arestarea sau retinerea, noi dam posibilitatea. Acolo a fost o actiune organizata, prin care s-a stabilit ca cele doua cereri sa fie respinse. Poate cei pe care Udrea i-a amenintat cu dezvaluiri in comisia juridica", a spus presedintele PSD, Liviu Dragnea, potrivit Digi24.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1278 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Asa-i! (Vineri, 30 octombrie 2015, 15:21)

    mitg [anonim]

    Prietenul la nevoie se cunoaste.
    Pe cand liste comune PMP + ALDE?
  • -3 (5 voturi)    
    "Dna Udrea" (Vineri, 30 octombrie 2015, 15:43)

    serban [anonim]

    Dl Tariceanu este unul din putinii politicieni care are, isi permite sa aiba , demnitate in relatia cu institutii de forta si cu ambasade. Chiar daca o sa fie "rapus" nu o sa laude " justitia independenta "in momentul 'executiei"
    Pentru cei ca dl Dragnea care isi imagineaza ca slugarnicia si obedienta o sa ii "fereasca" sa fie in loturile urmatoare dl Presedinte le-a sintetizat ce spunea d-na Udrea intr-un cuvant "Ghinion "
    • -1 (1 vot)    
      Ce ai tras pe nas? (Vineri, 30 octombrie 2015, 19:30)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui serban

      tariceanu si demnitate...
      Tare comentariul tau !
  • 0 (4 voturi)    
    Cat tupeu... (Vineri, 30 octombrie 2015, 15:48)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Deci eventuala arestare dispusa de un judecator, magistrat independent si inamovibil, pe baza probelor din dosar, este o masura abuziva? De cand parlamentul se substituie puterii judecatoresti? Unde e separatía puterilor in stat? Únde e egalitatea in fata legii? Ar trebui sesizata Curtea Constitutionala cu rezolvarea acestei situatii..
    Constituția României
    Art. 72 – Imunitatea parlamentară
    (1) Deputaţii şi senatorii nu pot fi traşi la răspundere juridică pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului.
    (2) Deputaţii şi senatorii pot fi urmăriţi şi trimişi în judecată penală pentru fapte care nu au legătură cu voturile sau cu opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului, dar nu pot fi percheziţionaţi, reţinuţi sau arestaţi fără încuviinţarea Camerei din care fac parte, după ascultarea lor.
    Deci acesti parlamentari infractori, care au refuzat sa dea aviz pentru arestare, desi infractiunea de coruptie nu are legatura cu voturile sau opiniile politice, AU INCALCAT CONSTITUTIA. CURTEA CONSTITUTIONALA TREBUIE SA SOLUTIONEZE O DATA PENTRU TOTDEAUA ACEASTA SITUATIE...
  • +3 (5 voturi)    
    razgandeanu (Vineri, 30 octombrie 2015, 15:48)

    Point [utilizator]

    asta e imaginea generala a clasei politice romanesti
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Vineri, 30 octombrie 2015, 15:49)

    Gigi Kent [utilizator]

    Asta mic cu mustata mare (Dragnea) e rau si musca tare. Mai are un pic si o ia si pe Ghorghiu la palme ca nu s-a votat arestarea Elenei Udrea.

    (Cred ca e joc de glezne ca sa scape de condamnare in propriul dosar. Sa vedem daca Madam Livia Stanciu inghite nada)
  • +1 (3 voturi)    
    Tariceanu KGB (Vineri, 30 octombrie 2015, 16:45)

    Mike [anonim]

    Ce ar putea sa spuna unul dintre cei mai influenti tradatori ai Romaniei, ofiterul acoperit, Tariceanu. O sa platesti intr-o zi, scursoare kaghebista !
  • +1 (3 voturi)    
    Frăția hoților? (Vineri, 30 octombrie 2015, 17:08)

    Radu I [utilizator]

    „Stau si ma intreb de ce s-a bucurat de imunitate atata vreme cat era in preajma presedintelui si acum, cand Basescu nu mai este presedinte, lucrurile astea ies la suprafata. Avem de-a face, oare, cu o Justitie selectiva?”
    Sunteți naiv sau doar vă prefaceți? Păi, dom' Tăriceanu, cine depune mărturie împotriva unui grangur, cocoțat în vârful puterii? Fiți sigur că probele s-au adunat, și s-au tot adunat, de-a lungul anilor... Așa cum se adună, probabil, și în dosarul în care sunteți anchetat. Sau tocmai asta vă roade de îi dați întruna cu tifla împotriva justiției... „selective”?
    După mine, ar trebui dat foc Parlamentului Rușinii, să ardeți, de vii, ca șobolanii ...