Alina Gorghiu: Votul in cazul Udrea arata o intelegere categorica intre Ponta, PSD, Udrea, Basescu si Oprea/ Cam toti parlamentarii liberali au votat cu bilele deasupra urnei. Problema nu este a PNL-ului

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 29 octombrie 2015, 16:58 Actualitate | Politic


Liderul PNL Alina Gorghiu a declarat joi, intr-o conferinta de presa la Targu-Jiu, ca votul parlamentarilor privind incuviintarea urmaririi penale si a retinerii Elenei Udrea, dar nu si a arestarii preventive a acesteia, a fost rezultatul unei intelegeri categorice intre Elena Udrea si Victor Ponta, Traian Basescu si Gabriel Oprea.

"Rezultatul este unul care pe mine ma surprinde, suspectez si eu ca si multi altii ca rezultatul votului este urmarea unei intelegeri categorice intre Ponta, PSD, Udrea, Basescu, Oprea. Indiferent de cine a fost condus PSD, sa stiti ca a avut acelasi comportament si aceleasi metehne anti-justitie si pro-coruptie. Indiferent de varianta, PSD a aparat in Parlament in permanenta interesele Elenei Udrea si ieri la vot s-a vazut acest lucru, acesta fiind codul de conduita al PSD-ului", a declarat Gorghiu, potrivit Agerpres.

Intrebata cum comenteaza faptul ca, potrivit unor surse politice, nu toti parlamentarii PNL ar fi votat miercuri cu bilele la vedere, liderul PNL a afirmat ca membrii partidului pe care il conduce au avut un comportament corect si nu a existat "niciun fel de emotie" privind conduita acestora.

"Cam toti parlamentarii liberali, eu am stat in prima banca si am vazut tot, nu stiu cum se vede din spate, au votat cu bilele deasupra urnei. Problema nu este a PNL-ului. Si daca toti parlamentarii PNL ar fi votat pentru doamna Udrea si impotriva cererilor Justitiei, era insuficient pentru ca noi suntem minoritate in Parlament. Daca PSD-UNPR, ALDE ar fi votat asa cum au anuntat, lucrurile erau in regula, dar sa stiti ca parlamentarii PNL au avut de data aceasta un comportament corect si nu a existat niciun fel de emotie privitor la conduita noastra", a mentionat Gorghiu.

Amintim ca deputatii au salvat-o miercuri pe Elena Udrea de la arestarea preventiva, respingand prin vot cererea DNA in acest sens. Au aprobat insa cererea de urmarire penala si cererea de retinere.

Votul pentru cele trei cereri a fost secret, cu bile. Desi atat liderul PNL Alina Gorghiu cat si liderul PSD Liviu Dragnea au anuntat ca deputatii din partidul pe care il conduc vor vota "la vedere", la cei mai multi deputati nu s-a putut vedea cum voteaza.

Ce inseamna vot cu bile


Votul cu bile, ca procedura, este unul secret. Parlamentarul primeste cate o bila alba si una neagra pe care trebuie sa le puna in cele doua urne. Bila alba in urna alba si bila neagra in urna neagra inseamna vot "pentru", bila alba in urna neagra si bila neagra in urna alba inseamna vot "contra". Ambele bile in urna neagra inseamna vot nul.

Pentru ca votul sa fie "la vedere", deputatii ar fi trebuit sa dea drumul bilelor deasupra urnelor, asa incat sa se vada culoarea acestora, ceea ce putini au facut.

Printre cei care insa au votat "la vedere" se numara Alina Gorghiu si Liviu Dragnea.

Citeste si: FOTO/VIDEO Cum s-a vazut votul deputatilor in cel de-al treilea dosar al Elenei Udrea


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1261 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    E penibil ce spune Alina (Joi, 29 octombrie 2015, 17:00)

    un domn [utilizator]

    baiul este ca nu isi da seama...kkrau macar era de ras
    • +3 (3 voturi)    
      dau vina unii pe altii (Joi, 29 octombrie 2015, 21:14)

      eras [anonim] i-a raspuns lui un domn

      dar toti sunt in aceeasi oala. De ce nu se mai dau sedintele parlamentului la TV, cu se facea cu cativa ani in urma, sa vedem si noi cum se desfasoara lucrurile? Lucrarile Parlamentului au devniet mai ceva ca secret service.
  • +7 (7 voturi)    
    Important este sa se dea incuviintarea.... (Joi, 29 octombrie 2015, 17:20)

    gigiN [utilizator]

    ...pentru urmarirea penala si nu ,in primul rand ,arestarea.Oare de cate ori pnl-ul a votat impotriva urmaririi penale in cazul diversilor penali ai sai ?Sau duduia are si memoria scurta ???Asta este un nou tipic exemplu de opozitie de doi bani.
  • +7 (7 voturi)    
    Du-te! (Joi, 29 octombrie 2015, 17:31)

    mcv [utilizator]

    Chiar asa? Dar in cazul colegilor tai de gasca(ca doar nu va puteti numi partid), cine cu cine s-a inteles sa-i faceti scapati? Scapati NU de arestare, ci de urmarire penala? Hâ? Ia zi-i!
    Ai uitat duduie ca reteta "jos Basescu" v-a transformat in cei mai penibili oameni politici pe care mi-a fost dat sa-i vad?
    Ai vrea sa uitam cum te dadeai tu uta, seara de seara, la tv-ul lui Felix, cot la cot cu plagiatorul, infierand la Basescu!
    E greu pentru tine sa-ti amintesti cum pana zilele trecute TE RUGAI de Oprea sa va faca onoarea de-a va fi ALIAT?
    Doamna, esti atat de penibila, incat mi-e jena ori de cate ori te-aud rostind. ORICE , ORIUNDE si ORICAND.
  • +4 (4 voturi)    
    LA POMUL LAUDAT SA NU TE DUCI CU SACUL ! (Joi, 29 octombrie 2015, 17:45)

    Susufler0 [utilizator]

    Desi m-am uitat la televizor toata dupa amiaza eu n-am vazut-o pe doamna Ghorghiu votand cu bilele la vedere desi as fi vrut asta. Si nici pe parlamentarii liberali votand cu bilele deaupra urnei, astfel cum le indicase sefa lor de partid, nu i-am vazut. Nici votul pt arestare n-a iesit. Noaptea, m-am uitat din nou la televizor, sperand ca... nimic...nimic...nimic... Aceleasi lucruri, aceleasi vorbe goale la Alinutza. A, ba da, a fost totusi ceva, dar tot ca o dezamagire. Eu o stiam pe Nutzi Udrea , o cocheta, o eleganta, o europeana si cand colo, ea vine imbracata la fel cum venise dis de dimineata, absolut aceleasi haine. Chiar asa ?
  • +2 (4 voturi)    
    DE CE VOT SECRET????? (Joi, 29 octombrie 2015, 17:47)

    LiviuX [utilizator]

    Parlamentarii sunt alesi de cetateni penru a indeplini un program pe care si l-au asumat si pentru a imdeplini doleantele alegatorilor. Daca votul e secret, cum stie alegatorul ce face parlamentarul ales de el, daca isi respecta promisiunile si il reprezinta? Votul in parlament TREBUIE sa fie exclusiv la vedere.
  • +3 (3 voturi)    
    Ganduri . (Joi, 29 octombrie 2015, 18:28)

    Marx [anonim]

    Poate ca semnificatia votului n-a fost nimerita de prea multi . Cred ca este posibil ca sa se fi ajuns in varful luptei anticoruptie si steaua DNA sa inceapa sa paleasca . Sper sa ma insel .
    • +2 (4 voturi)    
      fara a fi redundant.. (Joi, 29 octombrie 2015, 18:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      cred ca si Strada Ar Putea Transmite niste mesaje..Dizolvarea Parlamentului..unul din ele
  • +2 (2 voturi)    
    Penibilul ... (Vineri, 30 octombrie 2015, 9:26)

    purplehaze [utilizator]

    ca forma de manifestare a Opozitiei actuale este insistent utilizat de aceasta doamna Gorghiu.
    Aducandu-ne aminte de prestatia multor lideri liberali, actualmente ori inchisi, ori in libertate, altii cu imunitate impusa de parlament prin vot USL, ca sa nu mai vorbim de atitudinea asa-zis liberala a partidului aflat in alianta USL, texte de acest gen..."Votul in cazul Udrea arata o intelegere categorica intre Ponta, PSD, Udrea, Basescu si Oprea" jignesc inteligenta electoratului.