Klaus Iohannis spune ca intalnirea cu Victor Ponta a fost "foarte normala" si ca s-a discutat "foarte eficient" despre refugiati. Duminica presedintele spunea ca premierul s-a plimbat la Sofia, iar luni Ponta a declarat ca Iohannis s-a dus la Bruxelles "ca surda la hora"

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2015, 11:43 Actualitate | Politic


Presedintele Klaus Iohannis a declarat miercuri ca intalnirea cu premierul Victor Ponta a fost ''foarte normala'' si ca discutiile ''eficiente'' au vizat problema refugiatilor si valurile de migratie, informeaza Agerpres.

"Am avut o intalnire foarte normala. Am discutat la rece cum se spune, foarte eficient despre chestiunile legate de refugiati, valuri de migratie. M-a informat in privinta catorva chestiuni bugetare dupa care ne-am despartit. A fost o intalnire de lucru normala", a spus seful statului despre intalnirea de marti cu premierul Victor Ponta. 

Presedintele Klaus Iohannis a participat miercuri la deschiderea Targului Indagra.

Premierul Victor Ponta, care s-a intalnit marti cu presedintele Klaus Iohannis, a postat un mesaj pe Twitter in care isi exprima "deschiderea totala" pentru dialog si pledeaza pentru "respect reciproc" si colaborare "pentru bunul mers al Romaniei.

Declaratiile celor doi vin in contextul in care luni  Victor Ponta l-a atacat dur pe Klaus Iohanis, dupa ce presedintele spusese ca premierul s-a plimbat la Sofia fara sa aiba mandat sa discute cu omologii sai din Bulgaria si Serbia. "S-a dus la Bruxelles ca surda la hora, si cum s-a dus s-a si intors", a spus Victor Ponta.

Premierul a spus ca vrea sa "lamureasca populatia si pe cetateanul Klaus care e treaba cu refugiatii" si a sustinut ca a mers sa discute cu liderii bulgari si sarbi pentru a se coordona in contextul in care alte tari isi inchid granitele si ar fi "incorect si imposibil" ca toti refugiatii sa ramana in Romania, Serbia si Bulgaria daca "toti isi inchid granitele".

"Problema nu e ce spune domnul Iohannis, e ca nu face nimic", a sustinut Ponta. "Stiti ce a facut la Bruxelles? Se duce, tace din gura, se intoarce si tace din gura", a adaugat premierul.

Presedintele Klaus Iohannis a declarat, duminica, la Arad, despre afirmatiile premierului Victor Ponta privind o pozitie comuna a Romaniei, Bulgariei si Serbiei in cazul inchiderii frontierelor, ca prim-minisrtul nu l-a consultat, nu a avut mandat sa angajeze Romania si s-a "plimbat pana la Sofia".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1388 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Iohannis pierde procente. (Miercuri, 28 octombrie 2015, 11:55)

    ouyang [utilizator]

    Si nici macar nu realizeaza. Cu fiecare porcarie de genul asta ponta ii mai fura cate un procent. Iohannis iese ca slab si incapabil. Desi are toata populatia in spate spre desebire de Inscaunatii ponta si oprea nealesi de nimeni niciodata el se comporta ca emil constantinescu. Cere omule si vei vedea reactii. Cheama oamenii sa te sustina si debarca-i pe misei. Nu e nevoie de multe vorbe. Ma tem ca populatia e cu nervii intinsi si nu mai e mult pana sa dea foc la tot.
    • +1 (3 voturi)    
      Sa ceara ce? (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:57)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Cum crezi tu ca-i poate debarca pe misei?
    • -2 (4 voturi)    
      de ce nu-si pune poalele in cap ? (Miercuri, 28 octombrie 2015, 13:01)

      LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui ouyang

      ca asta asteapta societatea noastra.
      Vrea scandal ! Sa fie ca la Kapatos.
      • +3 (5 voturi)    
        LiviusAcris1 & bogdan1477 & altii ca voi (Miercuri, 28 octombrie 2015, 15:37)

        MPop [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

        Putea macar sa fie primul care spunea tare si raspicat ca Oprea sa isi dea demisia, stiind foarte bine ca Oprea a abuzat de girofar.

        Acelasi presedinte sta la CSAT cu ambii (Oprea si Ponta) de aproape 1 an...asta cum ti se pare? Mie mi se pare ca deja ca le tine parte...

        In Noiembrie a iesit in strada cand a castigat alegerile...putea sa iasa acum, sa fie alaturi de o societate indignata, sa dea un semn ca asa nu mai merge si sa puna presiune pe cei in cauza.

        Domnilor...omul asta nu face absolut nimic in scaunul de presedinte...in afara de poze!
        • -1 (3 voturi)    
          o societate indignata? (Miercuri, 28 octombrie 2015, 20:28)

          un om indignat [anonim] i-a raspuns lui MPop

          care domnule, cele cateva sute de acoperiti descoperiti care au semnat condica la meetingu ala penibil? Voi va dati seama pe ce lume traiti? Va faceti naibilor de ras.
          Eu sunt indignat ca avem numai cratere in tot Bucurestiul, si se sapa peste tot, dar pt interesele voastre politice stai calm ca nu se indigneaza decat sefii vostri ca sunteti ineficienti.
        • 0 (0 voturi)    
          mmmm (Joi, 29 octombrie 2015, 11:53)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MPop

          1. Pai... de unde stia ca Oprea a abuzat de girofar? Plus... e bine ca un presedinte sa dea verdicte in anchete aflate in desfasurare??? Stiu ca la noi inca nu exista cultura separarii institiutiilor si a responsabilitatilor, dar parca totusi.... o fi bine pentru un presedinte sa dea verdicte in timp ce procurorul investigheaza?!? Mie mi se pare ca a actionat exact cum trebuia: asteptat citeva zile ca suspectul sa se explice, dupa care l-a invitat pe el si pe seful lui Monta sa vina la microfon. Mai apoi a discutat in particular cu Oprea ca sa auda care e varianta lui, si l-a sfatuit sa demisioneze. Cam asta e tot ce putea face. A cere imperativ demisia atit timp cit nu intra in atributiile tale sa demiti ministrul, e amestec in treburile guvernului.
          2. Cit despre CSAT... ce-ar trebui sa faca Johannis?!? El e presedinte, aialalti sunt membri CSAT. Ce sa faca, sa nu se prezinte la CSAT, sa-i dea pe premier si pe ministrul de interne afara de la sedinte??? Care crezi tu ca ar fi comportamentul normal in acest caz?
          3. In noiembrie a iesit sa sarbatoareasca cistigarea alegerilor... Acu ce sa faca, sa protesteze impotriva lui Oprea? Asta crezi tu ca e menirea unui presedinte??? Presedintele e un personaj aflat deasupra partidelor, deasupra scandalurilor marunte. In ce tara ai mai vazut tu ca presedintele sa participe la proteste impotriva unui ministru??? Stiu ca te-ai obisnuit cu stilul Basescu... dar nu inseama ca asha e normal sa se comporte un presedinte....
  • +6 (8 voturi)    
    Caragiale e mai actual decat niciodata (Miercuri, 28 octombrie 2015, 11:56)

    dadan [utilizator]

    sau putem cita alt borfas:
    "El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat" Gigi.
    • +1 (1 vot)    
      :-) (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:29)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui dadan

      :-)))
    • -1 (3 voturi)    
      Pai n-a zis asha ceva (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      A zis doar ca la intilnirea respectiva Ponta s-a comportat normal iar discutia a fost eficienta. Nu inteleg legatura cu jiji.
  • -2 (10 voturi)    
    Iohannis e mult mai intelept decat Basescu (Miercuri, 28 octombrie 2015, 11:59)

    Filis [anonim]

    Felicitari. Suntem satui de scandaluri, vrem ca liderii tarii sa faca ceva util pt noi, nu numai sa se certe.
  • +5 (5 voturi)    
    Suna cunoscut (Miercuri, 28 octombrie 2015, 12:25)

    BartSimpson [utilizator]

    Becali: „M-am certat și cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanță, dar nu ne-am insultat.
  • +5 (7 voturi)    
    Probabil (Miercuri, 28 octombrie 2015, 13:04)

    Vasile [anonim]

    au cazut la pace. In schimbul unor bani acolo pentru rochii de marca pentru asa zisa prima doamna, un mertzan mai bengos niste paltoane si niste excursii prin locuri exotice. Acum Jiohannis va tace iar, asa cum ii este de fapt obiceiul si menirea. Eu tot ma astept la "lucrul ala bine facut" dar astept in zadar ca nu mai vine.
  • +1 (1 vot)    
    Concluzia este una singura..... (Miercuri, 28 octombrie 2015, 19:48)

    gigiN [utilizator]

    ....Nu numai politica este o...c..va,ci si politicienii sunt la fel.