Victor Ponta pleaca miercuri in Mexic

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2015, 18:52 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta va pleca, miercuri, in Mexic, unde se va intalni cu presedintele Enrique Pena Nieto si va participa la Open Government Partnership Global Summit 27-29 Octombrie, eveniment care se desfasoara in capitala mexicana, informeaza Mediafax.

Guvernul nu a facut inca public programul premierului Ponta. Informatia referitoare la plecarea sa a fost confirmata pentru agentia de presa de ambasada Mexicului la Bucuresti. "Seful Guvernului se va intalni, pe 28 octombrie, cu presedintele Enrique Pena Nieto, in Mexico City pentru a revigora relatiile bilaterale dar si de a dezbate actualele teme internationale. El va sustine, de asemenea, un discurs la Open Government Summit", se arata intr-un comunicat de presa al ambasadei.

Subiectele care vor fi abordate la reuniune se refera la buna guvernare, serviciile publice, finante publice, accesul la informatii de interes public, salvarea resurselor naturale, transparenta bugetara, coruptie, solidaritate sociala, e-government, accesul la informatii, accesul cetatenilor la educatie si sanatate, transparenta decizionala etc.

Potrivit ambasadei Mexicului la Bucuresti, inaintea plecarii in Mexic, Ponta a vizitat expozitiile fotografice si gravurile mexicane de la Biblioteca Nationala a Romaniei, organizate de Ambasada Mexicului pentru a aniversa 80 de ani de relatii diplomatice.

"Ambasadorul Mexicului, Agustin Gutierrez Canet, i-a fost ghid prim-ministrului cand a vizitat cele 250 de gravuri reprezentand istoria, oamenii si peisajele din Mexic (...). Prim-ministrul Ponta a vizitat, de asemenea, portretele fotografice ale lui Emil Cioran realizate de catre fotograful mexican Rogelio Cuellar in 1990 la Paris", se mai arata in comunicat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2219 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Doamne ajuta! (Marţi, 27 octombrie 2015, 19:13)

    Ricochet [utilizator]

    Sa spun drept, nu credeam ca o sa mai scapam de el curand!
    • +7 (7 voturi)    
      realitatea e ca (Marţi, 27 octombrie 2015, 20:18)

      hopshio [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      Din pacate se intoarce...
      • +3 (3 voturi)    
        dar oceanul... (Marţi, 27 octombrie 2015, 21:11)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

        .. este mare si un Premier asa de mic se poate ...
        Este o sansa, dar mai vedem...

        Numai de bine sa avem parte!
  • +5 (5 voturi)    
    Victor Ponta pleaca miercuri in Mexic (Marţi, 27 octombrie 2015, 19:50)

    nash pandelica [utilizator]

    o-le ! :)

    poate pune si'o poza cu sombrero, pe fasbuca.
    langa aia cu ghitza. ghitza ciobanu, nu cu ghitza la Dubai.
    drum bun, cale batuta !
  • +4 (4 voturi)    
    La Cucaracha Viorele, nu te duuuuu ! (Marţi, 27 octombrie 2015, 20:06)

    Plagarus [utilizator]

    De ce în Statele Unite Nemexicane orice mexican care îsi cumpara un autoturism îsi schimba imediat volanul,punîndu-si unul mai mic?
    Ca sa poata conduce cu catuse…!!!!!!!!!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    iar fuge jigodia de puscarie (Marţi, 27 octombrie 2015, 20:15)

    moriponta [anonim]

    a aflat ca vin mascatii sa-l salte, asa ca fuge din nou.
    pariez ca fuge cu genti intregi de bani pe care-i doseste in diverse colturi ale lumii.
  • +5 (5 voturi)    
    In Europa (Marţi, 27 octombrie 2015, 20:20)

    hopshio [utilizator]

    Dar in Uniunea Europeana cand se mai intalneste cu vreun sef de stat. A..... am uitat, in lumea civilizata nimeni nu se asociaza cu unu trimis in judecata.
    • +4 (4 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 27 octombrie 2015, 20:44)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui hopshio

  • +3 (3 voturi)    
    Ponta, plimbaretul (Marţi, 27 octombrie 2015, 20:26)

    dan [anonim]

    Ponta se duce in Mexic sa se plimbe, nici macar nu este trecut in program ( cel mai inalt oficial este ministrul de externe olandez, iar din Romania ar fi trebuit sa fie consilierul sau pe IT, Radu
    Puchiu) vezi la http://ogpsummit.org/agenda.html si cati smecherasi din guvern sunt anuntati ca participanti
  • +3 (3 voturi)    
    Marele premiu de Formula1 al Mexicului (Marţi, 27 octombrie 2015, 21:50)

    A78 [utilizator]

    E si cursa de Formula1 in weekend . Nu pentru asta merge de fapt ?
  • 0 (0 voturi)    
    e bine ca se duce (Miercuri, 28 octombrie 2015, 11:01)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    dar sa-l ia cu el si pe dragnea, oprea si alti cativa si sa ramana acolo pentru urmatorii 200 de ani!