Sindicatele din Politie, solidare cu Gabriel Oprea: Cum pot unii sa creada ca ministrul Oprea poate fi vinovat de moartea colegului nostru, cand este singurul ministru care a facut ceva?

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 25 octombrie 2015, 18:49 Actualitate | Politic


Sindicatul National al Politistilor si Personalului Contractual (SNPPC) sustine ca toti ministrii de interne si alti ministri au beneficiat de protectie, subliniind ca responsabilitatea juridica pentru moartea lui Bogdan Gigina ''nu poate fi aruncata asupra ministrului pentru a atinge interesul de moment al unora''. Sindicalistii cer ca tragedia familiei Gigina sa nu fie transformata in "rafuiala politica'' si isi exprima solidaritatea cu Gabriel Oprea. De asemenea, sindicalistii cer ca ancheta in acest caz sa se desfasoare ''fara presiuni, fara influente, nepartinitor si fara a inventa vinovati inainte'', potrivit unui comunicat citat de Agerpres.

"Daca pe noi nu ne intreaba nimeni cine merita sau nu sa fie ministru de interne, asta nu inseamna ca noi nu avem ceva de spus. Ori in mandatul ministrului Oprea, orice angajat al MAI, poate sa confirme ca am avut foarte multe rezultate pozitive. Am primit drepturile legale pe care ani de zile nimeni nu le mai acorda, am beneficiat cea mai buna logistica din ultimii 15 ani, iar pentru salarii si pensii am vazut ca, impreuna cu sindicatele, se poate lupta cineva si pentru noi, cu rezultate reale. Cum pot unii sa creada ca ministrul Oprea poate fi vinovat de moartea colegului nostru, cand este singurul ministru care a facut ceva pentru cei care sunt raniti sau si-au pierdut viata in misiune. Datorita lui, familiile celor care au avut de suferit accidente, sau care si-au sacrificat viata, au simtit ca statul este alaturi si ii ajuta'', se afirma in comunicatul SNPPC.

Pozitia SNPPC este sustinuta si de Federatia Politistilor ''Sed Lex'', Federatia Sindicatelor Democratice a Politistilor din Romania ''Al.Ioan Cuza'' si de Federatia Sindicatelor Nationale ale Politistilor si Personalului Contractual.

Sindicalistii afirma ca toti ministrii de interne ''si alti ministri au beneficiat de protectie'', ''firesc'' si adauga ca in cazul acestor functii situatiile de urgenta ''pot interveni oricand'', iar cei care au ocupat aceasta functie cunosc aceasta realitate.

"In aceste zile fiecare angajat al MAI a trait cu durere ceea ce s-a intamplat cu colegul nostru Bogdan Gigina, indiferent ca suntem politisti, pompieri sau jandarmi, membrii de sindicat sau nu, simpli angajati sau cu functii in conducerea institutiei. Este evident ca aceasta emotie a fost transformata si se vrea valorificata politic prin atacuri nemeritate la adresa ministrului de interne. E cea mai mare greseala sa stergem tot ce a fost bun si sa limitam totul la acest eveniment nefericit, spunand ca ministrul ar fi vinovat. Suntem politisti si stim ca responsabilitatea juridica pentru moartea colegului nostru nu poate fi aruncata asupra ministrului pentru a atinge interesul de moment al unora'', se mai precizeaza in comunicatul SNPPC.

''Stim ce inseamna coloana oficiala, stim ce inseamna protectia unui demnitar, stim ce inseamna riscurile meseriei de politist, asa ca nu putem sa ne lasam mintiti de aceasta diversiune. Sunt cei care acuza pe site-uri cu adevarat interesati de soarta politistilor? Tuturor acestora le transmitem sa nu transforme tragedia familiei Gigina in rafuiala politica. Dupa atatea zile de emotie, e nevoie de ratiune. Suntem solidari cu ministrul Oprea si il sustinem pentru ca il cunoastem si stim ce a facut pentru angajatii MAI. Nu putem accepta ca, in mod arbitrar, sa se darame tot ceea ce s-a construit pentru aceasta institutie. Solidaritatea inseamna sa fim alaturi de acest om transformat astazi intr-o tinta politica. Nu stim cine poate sa ceara demisia acestui om, fara sa-l cunoasca si fara sa stie ce a facut pentru sistem. Ministrul Oprea nu trebuie sa demisioneze. Suntem total de acord ca ancheta trebuie sa se desfasoare fara presiuni, fara influente, nepartinitor si fara a inventa vinovati inainte de a se finaliza ancheta judiciara'', mai spun reprezentantii sindicatelor.

Ei subliniaza si ca orice declaratii publice ale celor implicati in evenimentul in care si-a pierdut viata Bogdan Gigina pot influenta ancheta organelor judiciare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3475 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    mda (Duminică, 25 octombrie 2015, 18:57)

    mda [anonim]

    pai voi sindicalistii cum sa nu urlati cum zice seful vostru, adica ministrul de interne

    nici nu ar trebui bagati in seama, e ca si cum i-ai asculta pe badea si gadea cum se plang ca seful lor felix care a ajuns la parnaie
  • +12 (12 voturi)    
    Lingailor (Duminică, 25 octombrie 2015, 18:59)

    PaulAtreides [utilizator]

    Nici nu puteati sa va manifestati mai "frumos". A murit colegul vostru nesimtitilor !!! Ce tot o dati cu polititca care nu are nici o legatura?
    Cred ca politistii ar trebui sa-si schimbe liderii de sindicat, asta spre binele lor.
  • +11 (11 voturi)    
    aoleo (Duminică, 25 octombrie 2015, 19:07)

    winnetou [anonim]

    ce limba lunga si atotlingatoare au sindicatele la pieile albe care poarta sepci, table si bulane.

    "singurul ministru care a facut ceva" v-a dat un pic de tain din banu' public ( cat de doua gogosi si o cafea) si acuma vreti sa-l tineti pe veci acolo?

    fugiti mbah la munca si lasati burtile la sala.
  • +8 (8 voturi)    
    Jigodii , Carpe ordinare ! (Duminică, 25 octombrie 2015, 19:22)

    Andy Latimer [utilizator]

    Niste Excremente ,asta sunteti Lepadaturi de sindicalisti ! Oamenii Rationali VA SCUIPA INTRE OCHI !
  • +9 (9 voturi)    
    "singurul ministru care a facut ceva".... (Duminică, 25 octombrie 2015, 19:32)

    lili [anonim]

    "Generalul Oprea a reuşit, ironic, să scoată în evidenţă două lucruri dintre cele mai urâte de către şoferii români: gropile şi coloanele oficiale.
    Ele simbolizează dispreţul suprem al celor care deţin puterea politică şi administrativă a acestei ţări, faţă de cetăţeanul de rând.

    Acelaşi dispreţ pare să aibă Generalul şi pentru trupele sale, în ciuda cadourilor pe care le face de câte ori are ocazia: sporuri la salariu, raţie de hrană, spor de uniformă, majorări de pensie, dotări auto.
    Aceste DREPTURI ale poliţiştilor sunt prezentate drept gesturi de bunăvoinţă ale Generalului, de către departamentul său de PR plătit din bani publici, demne de vreun general african pentru trupele sale de gherilă, nu nişte legi şi drepturi întărite ale unei forţe de ordine dintr-un stat european.

    Măsura supremă a preţuirii sale pentru trupele din subordine şi-a dat-o domnul General în urmă cu aproape doi ani, la un bilanţ anual al Poliţiei Române.
    A fost o gafă mică, dar edificatoare. Încercând să gâdile orgoliul poliţiştilor, în stilul lui încruntat şi des-clipitor, vicepremierul Oprea a rezumat astfel misiunea lor: „Dacă ne facem datoria, românii dorm liniştiţi acasă, se gândesc că sunt în siguranţă, nu le sare nimeni în curte sau le intră în apartamente, nu le fură nimeni bicicleta”.

    Apoi a venit pulanul final peste caschetele poliţiştilor anti-hoţi de biciclete: „Scrie acolo, pe maşinile dumneavoastră, Siguranţă şi Respect. Acest lucru îl aşteaptă românii de la dumneavoastră!”.

    „Nu scrie, domle!”, au murmurat câţiva poliţişti prin sală, cu privirea în podea. Nu scrie.
    Pe toate Loganurile deşelate de Poliţie din ţărişoara asta, scrie Siguranţă şi Încredere. Detalii. Mărunţişuri, suficiente cât să îţi explici de ce domnul General se ascunde în spatele trupelor când e de rău şi le stă în frunte când e de câştigat imagine. Câtă siguranţă şi încredere or mai avea poliţiştii în Generalul lor?"
    http://www.gandul.info/puterea-gandului/generalul-care-se-ascunde-1485890
  • +8 (8 voturi)    
    Dreptul cetateanului la informatie (Duminică, 25 octombrie 2015, 19:46)

    delest [anonim]

    Lasati gargara. Nu vreau decit sa aflu :
    - avea sau nu dl. Oprea dreptul LEGAL (nu "normal") de a avea "protectia" politiei in deplasari si, in mod special, in ACEA deplasare ?
    - Care au fost circumstantele accidentului ? Viteza, conditiile meteorologice, echipamentul erau in ordine ? Daca nu, cui ii revine responsabilitatea nerespectarii regulamentelor ?
    Nu de discursuri lacrimogene avem nevoie ci de raspunsuri precise la intrebarile de mai sus. De 5 (cinci !) zile le cerem si NU le avem.
    Si inca o intrebare : acelasi discurs sentimentaloid si acuzator l-am auzit si de la o tinara "consiliera" a d-lui Oprea. Aflu, spre stupoarea mea, ca are 23 de ani.
    Vreau sa stiu care sunt competentele domnisoarei A.D., care este domeniul in care il consiliaza pe Dl. General Oprea, ce studii si ce experienta are in domeniul respectiv, prin ce excelenta s-a evidentiat la virsta de 23 de ani, cu ce isi justifica salariul pe care contribuabilul roman i-l plateste ? Pe ce baza a fost numita, ce a recomandat-o in mod special ? A fost sau nu un concurs organizat dupa toate regulire legale ?
  • +8 (8 voturi)    
    sila (Duminică, 25 octombrie 2015, 19:49)

    torna_fratre [utilizator]

    astea sunt sindicatele lui Oprea?
    eu stiam ca sindicatele sunt de partea sindicalistilor si nu de partea patronatului...
    mi-e sila de sindicatele romanesti.
    pupincurism dus la extrem.
    ps.
    o plati si izmana de Oprea cotizatie sindicala cumva?
  • +8 (8 voturi)    
    A murit totusi un om, nu luati totusi masuri ? (Duminică, 25 octombrie 2015, 19:49)

    Ioana [anonim]

    Cum puteti sa nu dati documentele cerute de procurori cand vi se cer ? Ce minister domnule , ce sindicate .. E o vorba cine acopera crima se face partas cu cel ce a savarsit acest lucru - poate candva veti intelege aceste vorbe . Poate sunt de vina beneficiile actuale si cele promise in viitor daca se acopera moartea unui om ....
  • +7 (7 voturi)    
    Mentalitate de militieni sclavi (Duminică, 25 octombrie 2015, 19:53)

    SergiuPanait [utilizator]

    Astia nu pierd nicio ocazie sa demonstreze ca au ramas la aceeasi mentalitate de militieni sclavi...

    Dupa mintea lor mica, daca un om face lucruri bune, poate face si ilegalitati, ca n-are nimic... Pe ideea asta, Jiji Becali nu avea ce cauta in puscarie...

    Pentru clownii astia nu conteaza daca stapanul lor a comis vreo ilegalitate, a facut abuz in serviciu, a avut un comportament nedemn pentru functia pe care, din pacate, o are..

    Rusine bai sindicat de militieni jenibili!
  • +3 (5 voturi)    
    astia sunt niste lingai (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:01)

    pragmatism [utilizator]

    Rusine ... salariile voastre babane au fost alimentate inclusiv din salariul politistului mort!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Politistilor, (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:12)

    Nevermind [utilizator]

    daca mai stati in sindicatele astea de militieni, conduse de militieni, va meritati soarta. Cum s-a iesit si pentru voi, desi nu toti sunteti usi de biserica si va iubim maxim cateodata, poate ar fi momentul sa faceti si voi ceva. Faceti-va un sindicat nou. Dati-le peste bot astora.
  • +6 (6 voturi)    
    rusine (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:23)

    anonim3 [utilizator]

    „Cum pot unii sa creada ca ministrul Oprea poate fi vinovat de moartea colegului nostru, cand este singurul ministru care a facut ceva pentru cei care sunt raniti sau si-au pierdut viata in misiune”? Pur si simplu pentru ca abuzul ministrului a condus la moartea politistului.
    Cat despre ceea ce a facut concret ministrul Oprea „pentru cei care sunt raniti sau si-au pierdut viata in misiune”, definirea lui „ceva” ramane pentru un moment ulterior. Ea nu este relevanta acum pentru instrumentarea cazului concret legat de sfarsitul tragic al politistului Bogdan Gigina.
  • +7 (7 voturi)    
    Jigodiile! (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:26)

    triciupa [utilizator]

    Cum se inghesuie pe langa tartita grasa a generalului izmana! Il pupa, il corcolesc, ii schimba scutecele cufurite, ii canta nani-nani, fac orice doar sa vada sefu' ca ei sunt de gasca, baieti-gigea, sa nu-i taie din portie la marea hapaiala. Cum de-i rabda pamantul pe toti ticalosii astia?
  • -7 (9 voturi)    
    te pui cu "opozitia" ? (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:29)

    El Condor [anonim]

    Tocmai de aia e vinovat, pentru ca a mai facut cate ceva. Stati ca nu a iesit inca la rampa cameleonul pirato-fermer. Atunci sa vedeti voi scuipaturi, scrasneli si amintiri de viata linistita. Mai ales ca o sa-l apare doua "garzi de corp : una - ca e "pensiona presedintist", iar a doua - ca este presedinte de partid.
    • +2 (2 voturi)    
      Lasa tu... (Duminică, 25 octombrie 2015, 23:26)

      PaulAtreides [utilizator] i-a raspuns lui El Condor

      Lasa tu opozitia, ca nu aia l-a bagat in groapa pe baiatul ala. Sunteti patetici.
    • 0 (0 voturi)    
      esti departe de subiect... (Luni, 26 octombrie 2015, 12:25)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui El Condor

      dar ca sa iti aduc doar 2 argumente pe tema pe care tocmai o canti este ca
      1. Piratul pe cand era Presedinte daduse interzis la premergatori si
      2, Piratul isi conducea singur masina....

      Tiamina, lecitiana sau uleiurile Omega-3 fac bine cand se inregistreaza scurt-circuitari la memorie - incercati si poate va ajuta...

      din dragoste de viata!
  • +1 (1 vot)    
    Bai "sindicalistilor"! (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:43)

    transalpinarum [utilizator]

    Voua nu va este bai un pic de rusine, chiar v-ati pierdut simtul ratiunii? Hai sa sintetizam un pic mesajul vostru: "Sindicatul National al Politistilor..." sunteti siguri ca sindicatul? sau niste burtoshi din fruntea lui vorbesc in numele tuturor fara sa-i consulte? "in mandatul ministrului ...Am primit,... am beneficiat, ...", asa, si ce v-ati zis, uite bah ce face "interesu' national", hai bai sa-l ducem cu alai prin bucale si prin tzara. "cine poate sa ceara demisia acestui om, ... fara sa stie ce a facut pentru sistem". Cuvantul cheie este sistem! Da, sistemul vostru ticalosit pe care noi, ceilaltzti nu-l mai inghitim! Da, mi-era si-mi este scarba si de alti ministrii care circula cu antemergator si care nu dau doi bani pe restul lumii. Pacat de acesti oameni tineri din politie care din pacate trebuie sa execute, nu sa discute ordinele nistor dubiosi cu radacini militiene. Asta nu e atitudine de politia romana, i-mi aminteste de militzia lui Ceausescu. Ce nu realizati voi, tzutzerii lui Oprea, este ca cu cat mai multe asemenea interventzii in media, cu atat scarba populatiei fata de voi (atentie, nu fatza de politia romana) si fata de oprea, o sa fie si mai mare. Nu numai ca oprea nu v-a mai ajunge "interesul national" dar si-a cam mancat si malaiul de playmaker in politica romaneasca pentru ca nici un om cu scaun la cap nu o se mai asocieze cu un asemenea specimen.
    • 0 (0 voturi)    
      BUNI NEGUSTORI SINDICALISTII ASTIA ! (Luni, 26 octombrie 2015, 16:01)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Mesajul sindicatului este si mai pervers : "Cum pot unii sa creada ca ministrul Oprea poate fi vinovat de moartea colegului nostru, cand este singurul ministru care a facut ceva..." Cu alte cuvinte " 1. Oprea a facut atat de mult bine, incat -aprioric-este nevinovat ; 2. Oprea, chiar daca este vinovat pt voi, cei din afara sistemului, pt noi el a facut atat de mult bine incat noi nu putem concepe ca ar putea fi vinovat iar el afland care este pozitia noastra vis a vis de persoana sa, va avea in continuare grija de noi, ba chiar mai abitir ca pana acum; 3. Mesaj catre viitorii ministrii : Oprea a fost singurul care ne-a dat si datorita acestui fapt l-am ajutat cand a fost la ananghie. Urmati-i exemplul !