Marian Petrache (PNL): Traian Basescu nu a revenit in politica pentru interesul romanilor, ci pentru interesul lui personal. I-ar sta foarte bine in haina pensionarului

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 20:41 Actualitate | Politic


Secretarul general al PNL, Marian Petrache, a declarat sambata, dupa congresul partidului Miscarea Populara in care Traian Basescu a fost ales presedinte al formatiunii, ca fostul presedinte "putea sa aiba decenta de a face un pas in spate", aratand ca, in opinia sa, revenirea lui in politica are la baza interes personal si nu interesul romanilor.
  • Comunicatul de presa al secretarului general al PNL Marian Petrache
"Marea inscaunare a lui Traian Basescu de astazi nu a mai surprins pe nimeni. Acesta a fost mentorul politic al PMP, chiar si fara carnet de partid, inca din momentul in care formatiunea a luat fiinta. Dupa 10 ani in care a condus Romania intr-un mod discretionar si dupa toata nemultumirea societatii, Traian Basescu putea sa aiba decenta de a face un pas in spate. Mi-e greu sa cred ca, dupa 10 ani de scandal si haos, si mai ales dupa cei 7,4 milioane de oameni care i-au spus sa plece acasa, Traian Basescu mai poate sa ofere o directie romanilor.

Intrebarea fireasca pe care oricare dintre noi si-o pune este: pentru ce a revenit Traian Basescu in politica? De un lucru sunt convins: acela ca nu a revenit pentru interesul romanilor, ci pentru interesul lui personal. Daca mai reprezinta si un alt interes, la fel de convins sunt ca il vom descoperi in curand.

Fostul presedinte, prin orice iesire publica si mutare pe scena politica, insista sa ramana in atentia spatiului public. Cred, si nu este doar parerea mea, ca lui Traian Basescu i-ar sta foarte bine in haina pensionarului."

Marian Petrache,
Secretar General al PNL
24 octombrie 2015"

Marian Petrache este unul dintre liderii PNL aflati intr-o buna relatie cu PSD.   






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3058 vizualizari

  • +35 (41 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 20:55)

    polonyca [anonim]

  • +27 (33 voturi)    
    asta da! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 20:55)

    athos64 [utilizator]

    Nu ca Dl Petrache, sau de altfel toti ceilalti politicieni, care sunt ceea ce sunt in interesul strict al romanilor. Aferim!
  • +15 (19 voturi)    
    Petrache intr-o relatie buna cu PSD. Seriously? (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 20:58)

    EduardPopa [anonim]

    ”Marian Petrache este unul dintre liderii PNL aflati intr-o buna relatie cu PSD.”
    Banuiesc ca nu ati prins cand se injura cu Firea dupa europarlamentare, nu? :))
    Fiecare cu interesul partidului sau. Interesul PNL e sa tina in frau atat electoratul liberal cat si cel democrat-liberal. De aceea dau astfel de mesaje.
  • +25 (29 voturi)    
    Asa e . Basescu e suspect (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 20:59)

    Sparafucile [utilizator]

    Noi il suspectam ca vrea sa ajunga presedintele Romaniei .
  • +30 (36 voturi)    
    Basescu s-a intors fiindca n-avem cu cine (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 21:01)

    emil bobu [utilizator]

    Macar el mai intelege una, alta, despre politica externa si situatia geopolitica.
    • -2 (2 voturi)    
      "sora lu' stanga" (Duminică, 25 octombrie 2015, 20:49)

      El Condor [anonim] i-a raspuns lui emil bobu

      Daca n-aveti cu cine, gasi in magazine de dpecialitate pentru oameni maturi, vibratore si alte obieste ajutatoare. Daca nu aveti bani, puteti sa va serviti de "soara lu' stanga", sau de amandua,ca-s gemene .
  • +26 (30 voturi)    
    Petrache, un USL-ist de ultima speta! (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 21:09)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    El si Atanasiu incearca reinfiintarea USL caci omul are probleme la Ilfov unde a furat de a stins. Astia au distrus tara din 2012 pana azi si acum mimeaza democratia fiind unii pe stanga (PSD) si altii pe dreapta (PNL), fiind de fapt acelasi partid vopsit in rosul sau galben. Zici Petrache, zici Dragnea!
  • +15 (19 voturi)    
    Toata nemultumirea societatii (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 21:12)

    bfc [utilizator]

    Cam mult spus toata sau a fost desemnat purtatorul e cuvant al societatii si eu nu am fost la vot.
    Poate eram bolav ... se mai intampla.
  • +12 (14 voturi)    
    . (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 21:22)

    claudiu [anonim]

    Spre deosebire de ceilalti politicieni, care sunt in politica pentru tzara si popor?

    Nu ca n-ar avea dreptate.
  • +24 (28 voturi)    
    ?/?/.//?/? (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 21:33)

    solar [utilizator]

    Modernizarea Romaiei nu s-a incheiat. Modernizarea Romaniei ABIA ACUM INCEPE!
    Asa ca Basescu a ramas in atentia spatiului public si va ramane.
    Interesul romanilor nu e doar interesul PNL sau PSD!! Chiar daca s-au coalizat comunistoizii intre ei in USL!! Atunci li s-a vazut cel mai bine interesul: HOTIA; LACOMIA si NEOMENIA.
    JOS COMUNISTII !!
    Am mai scris lozinca asta si o sa o mai scriu !!
  • +28 (32 voturi)    
    Fireste... (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 21:37)

    Kroko Dilu [anonim]

    Spre deosebire de dumneata,domnule Petrache,care servesti interesul national.Multe scursuri se mai gasesc si la PNL,pardon..USL.
  • +32 (38 voturi)    
    Mary-Ane (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 21:56)

    vasile [anonim]

    Basescu a venit inapoi in politica pentru ca acolo ii este locul va tremura chilotii uslinosi pe voi c-o sa va dea iar la gioale si-o sa va ia din voturi.
    Basescu este cel mai bun si cel mai competent politician actual al Romaniei, pe linga el nu sinteti decit niste pusti ///
  • +27 (31 voturi)    
    ...iar lui Marian Petrache... (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 22:13)

    Observator roman [utilizator]

    ...tartorul tranzactiilor subterane ale PNL in Ilfov, cot la cot cu primarul Pandele din Voluntari, i-ar sta foarte bine sa dea cu subsemnatul la DNA!
    Am aflat insa ca asta se va intampla curand. Poate schimba si Petrache haina, cu una mai dungata!...
  • +22 (26 voturi)    
    pfff (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 22:19)

    ardeleanu_ion123 [anonim]

    da, exact, si tu PNL-istule fix din cauza interesului national esti in parlament!
  • +14 (18 voturi)    
    o fi Djuvara batran, dar de ce tot pnlul (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 22:59)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    e in pensie ?
  • -5 (19 voturi)    
    Eu cred... (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 23:39)

    SH [anonim]

    ... ca Domnul Presedinte Basescu ar trebui s faca un "inventar" al reusitelor sale in functie de promisiunile facute in cei 10 ani de putere inainte sa se relanseze in viata publica.
  • +18 (24 voturi)    
    Dar de blatul vostru cu PSD ce spui??? (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 23:46)

    Parzivall [utilizator]

    Phonta si guvernul PSD trebuia sa zboare imediat dupa ce a iesit Iohan presedinte....
    Mai nou voiati sa-l bagati si pe Oprea pe cai mari, ce naiba faceti mah cu Romania???
  • +23 (27 voturi)    
    Va e frica de Basescu. (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 23:53)

    AKM [utilizator]

    Mereu ati pierdut in fata lui. Veti pierde iarasi.
    De ce nu va duceti voi cei din USL la pensie? Oricum, pentru "interesul national" v-ati votat pensii speciale, aveti toate motivele sa plecati.
    Aaaaaa, va retin si alte "interese nationale", inteleg...
  • +12 (12 voturi)    
    Imi pare rau ca-mi irosesc un minut (Duminică, 25 octombrie 2015, 7:12)

    John M. [utilizator]

    din viata sa te intreb:"Cine esti tu, mai Petrache?"
  • +13 (13 voturi)    
    A vorbit //// Marian Petrache! (Duminică, 25 octombrie 2015, 7:43)

    hotnewsfil [utilizator]

    Marian Petrache intruneste cate o parte din numele a doua mari personalitati, care raman inscrise, cu litere de aur, in istoria Romaniei, datorita contributiei lor la dezvoltarea acestei tari : prenumele Marian il aseamana cu marele Vanghelie, iar numele Petrache ni-l aminteste pe un alt facator de minuni, in folosul tuturor romanilor - ciobanul Patrache Lupu de a Maglavit (Oltenia, langa Calafat), cel care, desi gangav, purta un dialog memorabil, cu zecilede mii de romani veniti din toate colturile tarii : 'V-ati pocait?', 'Ne-am pocait!'.
    Da, Marian Petrache este unul dintre 'ciobanii' politicii de dupa '89 - gangav dar, "in schimb", total ineficient.
    Este imposibil de inteles cum pot rabda, cu capetele plecate, membrii PDL (tolerati acum de PNL), sa auda gogomaniile iesite din gura acestui 'neica-nimeni', referitoare la cei zece ani in care au fost lasate urme pozitive, in toata tara, de ei, impreuna cu Traian Basescu, cum nu- le crapa obrazul de rusine cand cel impreuna cu care au luptat ca sa castige alegeri zece ani la rand, este batjorit de catre un tembel al politicii -Ciobanul Marian Petrache..
    Nu a existat nicio demisie din posturi de conducere a PDL, ca numultumire fata de modul in care era condusa tara, de catre Traian Basescu. Dimpotriva, ei - cei din conducerea PDL - au asigurat realegerea lui Traian Basescu, de catre populatie, ei au fost cei indepartatati de la conducerea tarii, de catre USL , adica inclusiv de catre PNL-istii subordonati total PSD -lui.
  • +13 (13 voturi)    
    Cata nesimtire! (Duminică, 25 octombrie 2015, 7:47)

    mariage [utilizator]

    Auzi la ei, ei fura din postura de politicieni in favoarea romanilor, Basescu n-o fi el sfant dar are marele merit de a fi fisurat scutul politic al hotiloe.
  • +11 (11 voturi)    
    in sfarsit (Duminică, 25 octombrie 2015, 8:00)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    cine este Petrache?
  • +10 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 25 octombrie 2015, 8:08)

    valli [anonim]

  • +10 (10 voturi)    
    dar cati sunt in folosul Romanilor (Duminică, 25 octombrie 2015, 8:15)

    serban [anonim]

    Mai bine dl M Petrache facea o lista cu politicienii care sunt acolo pentru folosul celorlalti nu al lor personal > cred ca era foarte scurta
  • +15 (15 voturi)    
    Da repede te-ai mai prins, mai, nea petrache! (Duminică, 25 octombrie 2015, 8:18)

    ionisus [utilizator]

    Deci, daca am inteles bine, Basescu isi urmareste propriile interese, in timp ce tu si colegii tai, va dati de ceasu' mortii pentru ''interesu' national''?!
    Pensiile pe care vi le-ati aprobat recent, ar fi un exemplu concludent in acest sens.
    Ma intreb daca nesimtirea ta si a celor ca tine are vreo limita!
    Intrebarea e retorica, evident!
  • +10 (10 voturi)    
    Mda... (Duminică, 25 octombrie 2015, 10:01)

    George [anonim]

    Marian Petrache, nulitatea pe care DNA-ul o va inhata in curand pentru toate matrapazlacurile comise in judetul Ilfov de-a lungul ultimilor ani. De cand marinarul a intrat din nou in joc, au intrat in vrie si impostorii aia de la PNL, clonele PSD. Care ne zic ca ei reprezinta dreapta, in fapt nefiind decat niste impostori care sunt blat cu PSD-ul.
  • -1 (7 voturi)    
    politica (Duminică, 25 octombrie 2015, 10:31)

    constantin marina [anonim]

    Bine . Ce sti despre alianta DA ?? Ipocritilor /
    • +2 (2 voturi)    
      USOR CU GRAMATICA PE SCARI ! (Duminică, 25 octombrie 2015, 19:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui constantin marina

      Dar matale ce stii despre gramatica limbii romane ?
  • +3 (3 voturi)    
    DOM PETRACHE, DIN VINA VOASTRA NU A RAMAS BASESCU (Duminică, 25 octombrie 2015, 19:01)

    Susufler0 [utilizator]

    LA PENSIE ! Iar Comunicatul asta de Presa e semn ca penelistilor nu le convine de loc revenirea in politica a lui Basescu. E si firesc sa fie asa pt ca Basescu o sa faca o opozitie eficienta, atacand fara menajamente. PSD, UNPR, ALDE, spre deosebire de PNL, care trebuie sa faca un balet continuu intre cele 3 mici partide care guverneaza alaturi de colosul PSD. Petrache stie lucrul acesta si practic, prin comunicatul asta de presa isi arata nemultumirea si totodata neputinta de a putea impiedica reintrarea in politica activa,institutionala a lui Basescu. Incepe o perioada grea pt PNL, care nu mai poate mima opzitia ; pt PSD care va fi hartuit in permanenta de Basescu si ai lui si de ceilalti , care isi vad l amenintat locul intr-o viitoare coalitie de guvernare.