Ion Iliescu despre dosarul Mineriadei: Pozitia mea fata de acele evenimente nu s-a schimbat, este publica si bazata pe fapte concrete, nu pe fantezii. Materiale de arhiva sunt prezentate abuziv drept raspunsul meu la reluarea cercetarilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 15:16 Actualitate | Politic


Ion Iliescu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Ion Iliescu afirma, intr-un comunicat postat pe blogul sau, ca "doreste sa faca cateva precizari" legate de aparitiile sale din ultimele zile: "Nu am acordat niciun interviu, niciunui jurnal si niciunei televiziuni, in ultima vreme. Ce au prezentat-sau vor sa prezinte-televiziunile de stiri, sau televiziunea  publica, sunt materiale de arhiva. Ca urmare ele pot fi prezentate doar abuziv drept raspunsul meu la reluarea cercetarilor intr-un dosar ce priveste evenimente din urma cu 26 de ani. Oricum pozitia mea fata de acele evenimente  nu s-a schimbat in acest timp, ea este publica, si bazata pe fapte concrete, nu pe fanteziile unora sau altora."

Fostul lider PSD adauga ca "As dori ca, atunci cand astfel de materiale sunt reluate, respectivele institutii de presa sa faca precizarile de rigoare in legatura cu momentul, si contextul, in care s-au realizat acele inregistrari, sau emisiuni in direct, pentru corecta informare a publicului."

"Nu consider sanatos, nici pentru actul de justitie, nici pentru viata politica, transformarea lor in spectacol mediatic. Ca urmare nu am intentia sa fiu actor in acest spectacol. Ma voi exprima public pe marginea unor subiecte doar atunci cand voi crede ca acest lucru se impune, si o voi face fara a privilegia o institutie de presa sau alta", incheie Ion Iliescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1984 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    spune-le asta parintilor celor ce au murit (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 15:34)

    mnicku [anonim]

    si vezi ce raspuns primesti ///. Din dispozitile tale au murit oameni altii au ramas cu sechele pe viata si tu te consideri nevinovat. Noi NU.

    Tu si gasca ta ati facut praf Romania iar acuma vreti sa va bucurati in liniste de bunurile dobindite dubios in timp ce cca 4 mil de romani au plecat din tara in speranta unei vieti mai bune.

    un gind bun....La puscarie cu tine
  • +8 (12 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 15:50)

    SkyDan [utilizator]

    Numai tu sti sa judeci, numai tu cunosteai realitatea!
    Adevarul se judeca prin efecte: ai dat tara pe mana securitilor si a nomenklaturii comuniste si s-a ales praful de ea. Tara e infestata de mizerabilii care au torturat Romania timp de 50 de ani.
    Un fost secretar de partid in fruntea Romaniei - ce rusine mai mare, ce mizerie mai mare?
    Salvatorul securitatii si nomenklaturii erijat in democrat, in salvator.
    ///
  • +11 (13 voturi)    
    Cam senil batranul (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 15:52)

    EduardPopa [anonim]

    Deci, tovarase, ca sa ne intelegem:
    Tu nu vrei ca declaratiile tale din trecut sa fie scoase din context, dar in acelasi timp tu nu ti-ai schimbat parerea fata de evenimentele din trecut.
    Pai si atunci care mai e rostul acestei postari pe blog?
    O sa ne ajunga pe toti senilitatea.
    • +2 (4 voturi)    
      Senil o fi . (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 18:53)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui EduardPopa

      Dar cand a comis crimele nu era. Deci FAPTA a fost comisa cu discernamant.
      Scriu asta ca sa nu incerce cativa avocati smecheri sa-l scape , pe motiv ca e senil si nu are discernamant .
  • +8 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 16:07)

    [anonim]

  • +6 (10 voturi)    
    /// (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 16:09)

    toma [anonim]

    tot mincinos ai ramas !
    adicatalea aia in revolutie s-au sinucis cu gloante si astia la mineriade s-au sinucis cu bate !
    matale n-ai nici o vina, asa-i ?
    si faptele s-au prescris, asa-i ?
    ///
    • +1 (5 voturi)    
      pai nu i-a omorat el,nu? (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 19:02)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui toma

      deci e nevinovat.
      durak !!
      • -1 (3 voturi)    
        Durakule, tu ai auzit de chain of comand? (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 23:51)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui kripton

        Ca asa nici Hitler nu era vinovat.
        • 0 (0 voturi)    
          nu ai inteles nimic (Duminică, 25 octombrie 2015, 15:51)

          kripton [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          durak e o vorba de autogara in limba rusa, adresata ''nevinovatului'' care ne ia de prosti cu asemenea ''argumente''.
          si ca sa continuam,''evident'' ca nenea dolf a fost nevinovat. el personal nu a omorat pe nimeni iar ''banditul'' stauffenberg a incercat sa-l omoare!!
          un om rau stauffenberg asta!
          lumea e destul de stupida k sa ia de bune asemenea sofisme!
  • +5 (9 voturi)    
    Pai tocmai pentru ca..... (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 16:23)

    gigiN [utilizator]

    ...pozitia ta de criminal a fost publica vei ajunge-as fi multumit fie si doar cu Saptamana Mare-la puscarie !!! POATE DE ACOLO IESI..DEFINITIV DIN POLITICA SI DIN MEMORIA NOPASTRA !!!
  • +12 (14 voturi)    
    pozitie (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 16:27)

    Simplu cetatean [anonim]

    Domnule Ion Ilici Iliescu, sa stiti ca nici pozitia mea fata de persoana Dumneavoastra nu s-a schimbat. Pentru mine tot un comunist ordinar ramineti, si Dumneavoastra si partidul a carui presedinte de onoare sunteti, oricit ati incerca sa negati acest lucru.
  • +2 (4 voturi)    
    Incurabilii:gasca Roman&Iliescu&Voican V. (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 16:47)

    Plagarus [utilizator]

    Astia au omerta in ADN !
  • +4 (8 voturi)    
    tradator (Sâmbătă, 24 octombrie 2015, 17:43)

    ak33 [utilizator]

    nenea mosule , pentru ceea ce ai vrut sa faci in nopatea de 22 decemnrie 1989 trebuia sa fii executat pt tradare de patrie , stii despre ce vorbesc , despre telefonul dat ambasadei urss cand tot chemai armata rusa sa intervina desi generaul gusa iti zicea ca nu e nevoie , mai draga
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarat. (Duminică, 25 octombrie 2015, 9:27)

    IordachescuNicolaie1 [anonim]

    Daca e sa judecam impartial,nu este Iliescu,vinovatul nr 1.Dupa cum nici Ceausescu,nu a fost in aceeasi situatie.Nu pot fi dus pe o pista falsa,uitand de adevaratii vinovati,care au profitat din plin.
    Nu a organizat Iliescu,venirea minerilor.
    Nu a stiut Iliescu,de cum se comporta revolutionarii,in Piata.
    Nu a stiut Iliescu,cum s-au comportat minerii.
    Toate astea i s-au prezentat de profitori,cum au vrut ei.
    L-am votat pe Iliescu,cu mana tremurand de ciuda,ca sa nu iasa un iresponsabil ca Vadim presedinte.Dar acum as vota cu mana pe biblie pentru nevinovatia sa,in comparatie cu multii altii,profitori din plin.Al acuza pe Iliescu,este sinonim cu iertarea celorlalti.Nu neg implicarea sa in evenimentele de atunci,dar nu pot sa-l scot responsabil,de dragul jigodiilor,care l-au manipulat si acum il urca pe rug si apoi sa stergem cu buretele.Sunt convins,ca va castiga procesul si vor iesi la iveala adevaratii vinovati.Nu sunt un admirator al lui Iliescu dar trebuie sa cantaresc corect.Asa mi se pare democratic si corect.
    Daca nu ar fi reusit revolutia,Iliescu ar fi platit cu varf si indesat.Daca a reusit,nu merita sa plateasca deloc.Chiar si pentru o mica contributie negativa.