UPDATE Alina Gorghiu ii cere demisia lui Gabriel Oprea, dupa o reactie initiala mai putin ferma

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2015, 16:04 Actualitate | Politic


Alina Gorghiu
Foto: Facebook
UPDATE Alina Gorghiu a revenit cu un "UPDATE" pe pagina sa de Facebook, mult mai transant fata de declaratia precedenta: "Daca vicepremierul Gabriel Oprea nu lamureste urgent si complet toata situatia nu exista alta solutie decat demisia sau demiterea acestuia."

Copresedintele PNL Alina Gorghiu a comentat pe Facebook cazul politistului Bogdan Gigina care a murit dupa ce a cazut intr-o groapa cu motocicleta, in timp ce insotea coloana oficiala a lui Gabriel Oprea. Gorghiu i se adreseaza direct vicepremierului criticandu-l pentru lipsa de comunicare in aceasta situatie si face apel la acesta sa raspunda inclusiv la intrebarea "de ce era necesara deplasarea in regim de coloana oficiala".


Redam mesajul Alinei Gorghiu pe Facebook:

"Nu asa se face domnule vicepremier, Oprea, ministru al Afacerilor Interne!

Nu se asteapta doua zile, sa va mai ganditi daca este cazul sau nu sa admiteti ca politistul care a decedat facea parte din coloana dumneavoastra oficiala.

Nu se poate ca printr-un vag comunicat al Politiei Capitalei sa minimalizati o tragedie. Trebuie sa furnizati familiei, opiniei publice, colegilor politisti toate informatiile necesare: ce activitate a avut loc, de ce era necesara deplasarea in regim de coloana oficiala, cu ce viteza se deplasa coloana?

O politica responsabila inseamna asumare si transparenta, asa ca va solicit sa reveniti asupra exercitiului de comunicare cu care sunteti dator opiniei publice.
"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5045 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    TV Paprika prin spikeritza (Joi, 22 octombrie 2015, 16:08)

    un domn [utilizator]

    alina godpodina...tov coleg de USLam G.O : nu I asa ca nu ati fost la Mineriada din 1990 ? nu I asa ca ati fost "erou" la explozia de la Mihaileshti ? asa este..aplaudati tovarashi pe vashnicul burdihanos coleg de USLam...uraaaaaa....uraaaaaa
  • +4 (8 voturi)    
    draga de ea... (Joi, 22 octombrie 2015, 16:12)

    anonim [anonim]

    Cata viteza a prins!!!
    Atentie sa nu va izbiti prea tare de Interesul National!
    Este tare ca piatra si poate dauna grav sanatatii Dvs
    • +1 (3 voturi)    
      sau poate se contopoesc (Joi, 22 octombrie 2015, 16:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      e si varianta asta ..in urma impactului )))))
  • +7 (7 voturi)    
    Cam pe langa subiect (Joi, 22 octombrie 2015, 16:26)

    racing [utilizator]

    In urma cu ceva timp (2-3 ani) un membru al parlamentului sau guvernului britanic si-a dat demisia pt ca a decontat o factura de la un hotel in care erau mentionate servicii de televiziune pt canale adulti. La noi moare un om si nu se intampla nimic nimanui, iar dna. Gorghiu ii cere dlui. Om Ministru si Ministru Om sa isi revizuiasca comunicarea (aici merge cacofonia). Nici oprea, nici ponta si nici johannis nu spun nimic. E mai rau sa moara un om asa decat rapit in africa de vreo grupare terorista...
    • 0 (2 voturi)    
      USLamul este coprofag (Joi, 22 octombrie 2015, 18:19)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui racing

      prin definitie
  • +11 (11 voturi)    
    Ca o mamaliga ... (Joi, 22 octombrie 2015, 16:31)

    Carcalete [utilizator]

    Si ea si Johannis.
    • +3 (3 voturi)    
      TV Paprika cu Okelari (Joi, 22 octombrie 2015, 16:42)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Carcalete

      o noua mamaliga ..la romani )))
  • +5 (5 voturi)    
    in ziua de azi (Joi, 22 octombrie 2015, 17:03)

    Raluca [anonim]

    astia te omoara si tot pe tine te scot vinovat.

    Dumnezeu sa-l ierte pe decedat, care si-a facut din plin datoria, iar doamnei Gheorghiu i-as recomanda sa-si tina gura daca nu are nimic de zis, pentru ca nu ne reprezinta.
  • +3 (3 voturi)    
    usor cu pianu... (Joi, 22 octombrie 2015, 17:20)

    capatu` satului [anonim]

    pe scari;

    poate ne explica madam goghiu cum a reusit sa aplice reteta lui ponta de supt bani de la firme de stat prin contracte de avocatura;

    iubesc tradarea, dar urasc pe tradator.
  • +5 (5 voturi)    
    Doamna, sunteti un dezastru! (Joi, 22 octombrie 2015, 17:27)

    mcv [utilizator]

    Nici macar iluzia ca am mai avea vreo speranta, nu sunteti in stare sa ne-o furnizati!
    Mergeti naibii toti acasa pana n-o sa innebuniti un popor intreg!
  • +2 (2 voturi)    
    Mai ciudata (Joi, 22 octombrie 2015, 17:56)

    mercedes [utilizator]

    este ipocrizia intregii Massmedia care nu indrazneste sa atace frontal subiectul : avea dreptul Oprea sa mearga cu girofaruri si antemergatori intorcandu-se de la o petrecere sau nu ? Oprea, acest pericol national, si-a construit in ultimele luni un soclu foarte inalt cu ajutorul Mediilor si asa von afla in curand ca nu a fost vina lui, nu a fost vina mortului (ca deobicei) ci a fost de vina groapei careia nu i se poate intenta proces penal.
    • 0 (2 voturi)    
      Scufitza Galbena cu sageata (Joi, 22 octombrie 2015, 18:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

      doar la tachinat pe tov jeneral..ca deh..trebe voturi la motiuni
  • +1 (1 vot)    
    Pana acum (Vineri, 23 octombrie 2015, 9:29)

    un Revoltat [utilizator]

    Nu am vazut nimic pozitiv si constructiv la aceasta d-na Gorghiu.
    Ma mir ca din tot partidul ala nu s-a gasit cineva mai reprezentativ, mai performant, sa il conducă.
    Vad numai reacții de precupeață, dictate de natura momentului si nu vreo strategie sau disciplina.
    Pe de alta parte , Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe polițistul mort in accident.
    • +1 (1 vot)    
      precupeatza iese la Tribuna... (Vineri, 23 octombrie 2015, 13:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui un Revoltat

      copiind pe Tribunul CVT...vedem un CVT Feminim...nasol...foarte nasol !!!