Procurorul general, Laura Codruta Kovesi, a trimis 6 scrisori Parlamentului

Modificarea CPP va bloca 250.000 de dosare

de Andreea Pora     HotNews.ro
Joi, 29 noiembrie 2007, 14:54 Actualitate | Politic


Peste 250.000 de dosare vor fi blocate daca se adopta modificarile la Codul de Procedura Penala, a spus procurorul general Laura Codruta Kovesi. Se anuleaza actele de urmarire penala si se favorizeaza infractorul, declara Kovesi. In ultimele trei luni s-au inregistrat 36 de restituiri de dosare catre procurori. "Asistam la o disolutie a autoritatii statului", a fost verdictul procurorului general, care a trimis nu mai putin de 7 scrisori catre sefii celor doua camere ale Parlamentului, Comisiile juridice si CSM, prin care trage un semnal de alarma asupra consecintelor adoptarii CPP in aceasta forma.


Procurorul general, Laura Codruta Kovesi,  a declarat la finalul Adunarii generale a procurorilor ca daca modificarile operate la Codul de Procedura Penala vor intra in vigoare, vor fi blocate peste 250.000 de  dosare. " Printre modificarile aduse CPP exista o prevedere potrivit careia o ancheta nu poate dura peste 6 luni de zile, iar in acest moment sint  250.000 de dosare aflate in situatia aceasta, dosare care au depasit termenul si care  vor fi blocate", a declarat Koversi.

Procurorul general a mai precizat ca prin modificarile aduse CPP  se anuleaza actele de  urmarire penala si se extind drepturile persoanelor suspectatre de savirsirea unor infractiuni. " Asistam la o disolutie a autoritatii statului", a declarat Laura Codruta Kovesi.
 
 In ce priveste avalansa de restituiri de dosare de la judecator catre procuror, Kovesi a precizat ca doar in ultimele trei luni s-au inregistrat 36 de restituiri in toata tara. " Nicaieri in dreptul penal francez, italian, belgian sau elvetian nu exista institutia restituirii de la judecator la procuror", spune Kovesi, atrangind atentia ca situatia devine ingrijoratoare. Procurorul general a comandat o analiza la nivelul intregului Minister Public pentru a se vedea care au fost motivele acestor restituiri.
  
Incercarea de unifica DIICOT cu DNA printr-o Ordonanta a guvernului a fost contestata de procurorul general, care a declarat ca nu a stiut nimic despre aceasta intentie si ca nimen i nu i-a cerut un punct de vedere. " Deocamdata se functioneaza foarte bine pe aceste structuri distincte", a spus Koversi.
 
Procurorul general al Romaniei a trimis scrisori catre  presedintii Camerei Deputatilor si Senatului, catre Comisiile juridice ale Parlamentului si catre Ministerul Justitiei prin care trage un semnal de alarma asupra consecintelor adoptarii CPP in forma modificata, aratind totodata ca toti procurorii sint disponibili oricind pentru a fi consultati in elaborarea acestei legi. O alta scrisoare a fost adresata CSM, cu solicitarea de a institui un dialog intre procurori si judecatori privind institutia restituirii dosarelor. Intregului Parlament i-a fost adresata o scrisoare referitoare la Ordonanta DIICOT, cu precizarea ca unificarea DNA cu DIICOT ar avea un impact negativ asupra dosarelor de mare coruptie.

 La Adunarea generala au participat peste 300 de procurori din intreaga tara, scopul fiind analizarea  modificarilor aduse CPP si gasirea unor solutii pentru constientizarea politcienilor asupra consecintelor ce se vor produce. A mai fost dezbatuta criza de procurori, stiut fiind ca tot mai multi magistrati vor sa paraseasca procuratura. Motivul, asa cum l-a prezentat Laura Codruta Kovesi, este faptul ca procurorii invoca " incertitudinea statutului".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















196 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Care stat? (Joi, 29 noiembrie 2007, 15:17)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    === &quot;Asistam la o disolutie a autoritatii statului&quot;, a declarat Luara Kodruta Kovesi. ===<br/><br/>Vin si eu si-ntreb: care stat? Ca deja multe, daca nu majoritatea, dintre institutiile care teoretic formeaza statul roman nu mai sunt in slujba cetatenilor din ale caror impozite sunt platite, ci a mafiilor care controleaza economia, politica, media, si care nu pot fi decat deranjate de lege.<br/><br/>Dar nu-i nici o problema, au mafiile oamenii lor din guvern si modifica si legile...
  • +3 (7 voturi)    
    nu doar infractiune pe fata (Joi, 29 noiembrie 2007, 15:30)

    Cristi [anonim]

    Ci chiar bataie de joc pe fata. Am furat, furam si vom fura e mesajul parlamentarilor iar acum o sa dam o lege care sa ne scape de inchisoare si amenzi. Poporul roman e un fraier dupa baietii destepti care sunt in parlament. Si tinand cont de absenta de nedescris de la vot (europarlamentare + referendum) poate ca asa si e. Solutii. Unde esti tu Tepes doamne. Nu cred ca se poate aplica. Sa fii mers la vot era un inceput al solutiei. Sa fii pus presiune asupra institutiilor statului era un alt inceput al solutiei. Dar noi ce facem. Ne injuram unii pe altii in functie de preferintele electorale si ne gandim sa plecam din tara. Asta este. Nu facem nimic, isi bat joc altii de noi. Vorba aceea &quot;life is&quot; si nimic mai mult. Viata o traim asa cum ne-o facem. By the way, ziaristii acestia de o morala extraordinara cum de nu pun tunurile pe alesii nostrii. Nu ma refer la articole partinitoare ci pur si simplu logica, bun simt, analiza si sa traga concluzie. Parlament = nesimtire + prostie.
  • +4 (8 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 29 noiembrie 2007, 15:33)

    Mihai Basel [anonim]

    Felicitari Laura Kodruta Kovesi!<br/>In sfarsit cineva lucid ia atitudine impotriva catastrofei di justitie!<br/>Sa speram ca va avea si efect.<br/>Succes!
  • +1 (5 voturi)    
    Degeaba... (Joi, 29 noiembrie 2007, 15:47)

    Dan [anonim]

    degeaba, poate sa scrie 1 milion de scrisori pe zi, nu va face decat sa strice echilibrul ecologic global prin risipa de hartie...singura solutie este sa apeleze la Comisia Europeana si la Curtea de Justitie - sa vezi atunci cum se mobilizeaza &quot;alesii&quot; nostri....
  • -2 (8 voturi)    
    Militie in continuare daca nu se schimba codul pen (Joi, 29 noiembrie 2007, 15:52)

    gibi [anonim]

    In codul penal din romania e militie curata. Numai abuzuri se fac. <br/>Suntem cei mai aberantzi din europa la capitoul asta.<br/>Oameni buni, daca voi credetzi ca s-a schimbat ceva radical in &quot;militie&quot; din `89 pana acu, va inselati amarnic.<br/>Suntem cu totii oameni, fie ca esti enorias, gainar sau narcoman.<br/><br/>Numai in romania esti infractor pana dovedesti contrariul.
    • -4 (4 voturi)    
      @ gibi (Joi, 29 noiembrie 2007, 16:11)

      Alias [anonim] i-a raspuns lui gibi

      De pe server ai pus comentariul? Ca forumul de pe Cotidianul e pazit de baietii vajnici de la &quot;justitie&quot;.
  • +8 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 29 noiembrie 2007, 16:14)

    [anonim]

  • +5 (9 voturi)    
    Nesimtitii din guvern si parlament (Joi, 29 noiembrie 2007, 17:06)

    moshu49 [utilizator]

    dupa pozitiile fara echivoc ale ambasadorilor SUA si M. Britanii apare si interviul ambasadorului Olandei, la fel de transant http://www.romanialibera.ro/a112519/ambasadorul-olandei-jaap-werner-olanda-e-ingrijorata-de-justitia-romana.html<br/>ca sa nu mai vorbim de atacurile din tara si ... nimic!
  • -1 (3 voturi)    
    322 curve versate (Joi, 29 noiembrie 2007, 17:57)

    seba [anonim]

    In Romania prostitutia ESTE legalizata. A se vedea cele 322 de curve din parlament. Problema este ca tarfele astea sunt reprezentantii legitimi ai zapacitilor care i-au trimis acolo. Nu cred ca se poate schimba ceva peste noapte.
  • -1 (3 voturi)    
    Care cod penal? (Joi, 29 noiembrie 2007, 18:54)

    maria [anonim]

    Mai bine ar pune titulatura : &quot;codul penal pentru pedepsirea oamenilor cinstiti&quot;! De ce credeti ca au modificat CP decat pentru javrele din parlament, guvern si institutiile aferente si acolitii lor! Deci 322+249.678=250.000 c.c.t.d. Vedeti mai romani cati ne fura? Si astia sunt numai pestii mari care vor sa scape!
  • -3 (3 voturi)    
    Javrele dracului (Joi, 29 noiembrie 2007, 22:48)

    ElCid [anonim]

    Astia merita jupuiti de vii...
  • -2 (2 voturi)    
    Hotie la drumul mare (Joi, 29 noiembrie 2007, 23:20)

    Adrian [anonim]

    Nu am mai auzit de asa ceva.<br/><br/>Parlamentarii isi croiesc niste legi pentru ai scoate basma curata in fata instantelor si nu raspund pentru nimic? Vin cu afirmatii de genul .. era legal sa furi atunci fraierilor nu ati stiut?
  • -1 (1 vot)    
    uninominalul (Vineri, 30 noiembrie 2007, 5:01)

    anti 322 [anonim]

    pai daca stau fraierii in casa cand este vorba de votat ---lasa ca o sa fure pe rupte baietii destepti si apoi fraierii se vaita....<br/><br/> asta este: prostia se plateste ... dar nu numai de prosti ci si de copii lor si de copiii copiilor lor acum si in vecii vecilor amin!
  • -1 (1 vot)    
    drept de autor (Vineri, 30 noiembrie 2007, 13:34)

    Dl. Gica [utilizator]

    Doamna Kovesi sper ca are licenta de la CTP pe &quot;disolutia autoritatii statului&quot;. :)
  • 0 (0 voturi)    
    CE DISOLUTIE (Vineri, 30 noiembrie 2007, 15:18)

    DM [anonim]

    Ce intelegeti prin dizolutia statului ..... <br/>Oare prin a initia anchete ilegale nu faceti disolutia statului democratic pentru care mii de milioane de romani au pierit de-a lungul timpului ... <br/>Sinteti prea copila sa intelegeti ceva din drepturile omului ...... Calificarea de procuror nu va face decit sa doriti ,.... simtiti puterea ca o metoda de suprematie si aroganta dar mai ales ca o metoda de incalcare a drepturilor alocinduva drepturi care nu le aveti niciodata ...... Nu sint de acord cu limitarea posibilitatilor de investigare ..... ar duce la probleme grave de siguranta cetateneasca si nationala dar nu aveti dumneavoastra probitatea si experienta demonstrata in aplicarealegii pentru a face asemenea remarci..... <br/><br/>succces in distrugerea a tot ce s-a realizat in acesti ultimi 17 ani pentru a institutionaliza HAOSUL ....
  • 0 (0 voturi)    
    Stat ,..?,..Stat de Drept ,..?,..Nu inca ,..! (Vineri, 30 noiembrie 2007, 17:42)

    Peter Badesco [anonim]

    Atata timp cat nu avem o Constitutie ,...moderna ,..NU ave Stat de Drept . Functionam la intamplare ,..dezorganizat ,...avem un sistem medieval ,..cine nu vede ,...e orb.
  • 0 (0 voturi)    
    Traim in trecut (Vineri, 30 noiembrie 2007, 19:30)

    Marius [anonim]

    De ce traim in trecut si ne plangem ca nu il mai avem pe Tepes sau nu mai avem acei mari conducatori, cand noi putem face istoria ridicand capul din cenusa si stringand impotriva acestor parlamentari, partide ( sa se inteleaga organizatii mafiote ) care comit crime la nivel inalt. Oriunde te uiti vezi cum personaje de genul Patriciu, Becali, &quot;Poponet&quot; invart banii pe la nasul poporului si apoi il scuipa in cap. Asta nu e tara lor. E tara noastra.