PD isi face harakiri

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Luni, 26 noiembrie 2007, 19:10 Actualitate | Politic


Vasile Blaga
Foto: Rompres

Esecul referendumului se va rasfrange asupra presedintilor de organizatii care au avut rezultate slabe. Secretarul general al PD, Vasile Blaga a declarat luni, dupa sedinta Biroului Politic, ca se vor face analize 'la rece' asupra activitatii organizatiilor democrate din tara si se vor lua masuri. Blaga a recunoscut ca nu este multumit de rezultatul alegerilor sustinand ca se astepta la un procent de 40% in favoarea PD. Presedintele PD, Emil Boc, ca sa mai indulceasca amarul, a anuntat intr-o conferinta de presa, ca proiectul de lege privind votul uninominal este finalizat si urmeaza a fi depus la Senat marti.

“Se putea si mai bine. Sunt organizatii si as vrea sa spun ca majoritatea au peste 35% unele chiar 40% , dupa cum sunt si unele organizatii care au in jur de 20%, nu sunt multe, dar sunt. Am spus ca asta va face obiectul unei analize foarte serioase', a declarat Vasile Blaga.

Secretarul partidului a asigurat ca toata activitatea si rezultatele vor fi analizate “cu toata atentia, la rece” si ca vor fi luate masurile care se impun. De asemenea Blaga a anuntat ca presedintele organizatiei de la Botosani si-a asumat responabilitatea pentru activitatea si rezultatele obtinute.

Potrivit unor surse de la varful partidului, la sedinta Biroului Politic a inceput deja analiza activitatii si au fost identificate 12 filiale cu rezultate slabe atat la euroalegeri, cat si la referndum.

Blaga isi apara filiala Bucuresti

Prezenta redusa la vot in mediul urban, in special in Bucuresti, nu l-a suparat prea tare pe Vasile Blaga care este si presedinte al organizatiei Bucuresti. Blaga s-a declarat multumit de rezultatul obinut pe Capitala.

“Organizatiile din Bucuresti, Caras, Oradea , Bihor au obtinut acum 40%, Bucurestiul are 40% acum, cel mai mult atins de noi in Capitala este 44%. In tara mediul rural a fost 10% peste mediul urban,” a explicat Blaga.

Boc incearca sa salveze aparentele

Presedintele PD Emil Boc a incercat sa salveze aparentele vorbind insufletit, in cadrul conferintei de presa despre proiectul de lege privind votul uninominal. Boc a anuntat ca in cursul diminetii de luni s-a finalizat acest proiect de lege care prevede ca parlamentarii sa fie alesi in doua tururi de scrutin prin vot uninominal, la fel ca si primarii.

“90 % din cei care s-au reprezentat la vot doresc votul uninominal Aceasta vointa nu trebuie ignorata, pe cale de consecinta PD va depune acest proiect de lege marti la Senat si vom discuta cu toate partidele politice in vederea sustinerii si adoptarii acestei legi”, a afirmat liderul PD.

Democratii neaga supararea lui Traian Basescu

Intrebat de ziaristi daca presedintele Traian Basescu i-a felicitat pentru scorul obtinut la alegeri , Emil Boc a evitat sa raspunda la intrebare. “Domnul presedinte a trecut aseara prin Modrogan 22 si am discutat cateva aspecte legate de referndum si alegeri si noi am prezentat faptul ca lucram la forma finala a proiectului pentru votul uninominal dupa care domnia sa a plecat spre casa” .

Presedintele Traian Basescu a trecut pe la sediul de campanie al democratilor, dupa miezul noptii - o vizita in biroul sefului de campanie al PD, Vasile Blaga care a durat mai putin de doua minute.

La intrebarea ce le-ar fi spus seful statului intr-un timp atat de scurt, Emil Boc a evitat raspunsul declarand ca “minutele presei sunt altele decat minutele noastre si ca intodeauna am discutat aspecte de referndum si de alegeri”.

La randul sau,Vasile Blaga a evitat sa vorbeasca despre vizita sefului statului in Modrogan si le-a replicat ziaristilor: 'Eu tin minte ca domnia sa ne-a felicitat aseara, de la Cotroceni.”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















158 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Votul contra celorlalti (Luni, 26 noiembrie 2007, 22:47)

    Cristina [anonim]

    La referendumul din 19 mai au votat multi care nu sunt simpatizanti ai lui Basescu. Am avut noroc ca tabara cealalta a facut multe greseli si s-a discutat mult. Era inedit si foarte nedrept. Acum au jucat bine liberalii asumandu-si rapunderea. Au incurcat itele foarte mult. <br/>Si nu in ultimul timp votul la schimbarea codului de procedura penala a fost o gafa majora, care trebuie corectata rapid.<br/>Nu stiu cum o sa-si schimbe perceptia de galceava politica cei care nu au votat duminica. Cred ca PD-ul trebuie sa se abtina de la replici, dar sa informeze pe scurt. Trebuie comunicat ca cei care au votat pentru uninominal nu sunt prosti. Asa cum apare domnul Hurezeanu mereu la Realitatea, pot apare si sefii PD.<br/>Trebuie facut ceva pentru lamurirea numarului de cetateni de pe liste. In Franta sunt 44mil alegatori la 63mil locuitori (ei fac multi copii, he he). Ar rezulta la noi 15.4mil, din care 3 milioane sunt la munca. E o realitate...<br/>Mie-mi place foarte mult ce a facut domnul Videanu in Bucuresti. Pacat ca nu apare mai des la televizor. Ce vina are el ca si-au cumparat atat de multi masini anul asta ? Sa arate cum se circula pe o strada inainte sa fie reasfaltata si dupa... Ar putea fi un clip. Cu o harta care sa arate amploarea realizarilor. Trebuie inceput din timp !
    • -1 (1 vot)    
      Aveti masina? (Marţi, 27 noiembrie 2007, 10:52)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      E clar ca nu circulati cu masina, altfel l-ati injura pe Videanu si PD care are primar la capitala de ani buni. Mergeti intr-o tara din UE, la Viena de exemplu, sa vedeti ce inseamna circulatie civilizata cu un numar mare de masini. Ar fi un miracol sa mai castige PD capitala, dupe cele ce se intampla acum cu circulatia. Asfaltarea repetata a bulevardelor nu le face mai largi. Erau necesare pasaje sub sau supraterane, tuneluri, largiri de strazi si bulevarde, un transport in comun civilizat.
      • 0 (0 voturi)    
        Capitale Europene (Marţi, 27 noiembrie 2007, 13:15)

        Doru [anonim] i-a raspuns lui stefan v

        Stefan, Cristina,<br/>Oricat am vrea sa discutam, Bucurestiul va ramana o capitala supra-aglomerata.<br/>Cand se doreste largirea arterelor de circulatia, populatia se scandalizeaza (vezi cazul pasajelor). Viteza cu care parcul auto din Bucuresti creste nu poate fi atinsa de ritmul constructiilor.<br/>Cat despre Viena sau alte capitale (eu locuiesc in Bruxelles) ... la orele de varf, traficul este blocat si aici. Diferenta este ca oamenii respecta aici cozile si nu intra pe contrasens, nu claxoneaza ... eu cred ca bunul simt este foarte necesar dar lipseste la multi din bucuresteni.<br/>Fara un plan clar si detaliat al arterelor din Bucuresti, si fara cativa ani de &quot;suferinta&quot; pana la terminarea lucrarilor nimic nu se va schimba.
      • 0 (0 voturi)    
        care bucuresti? (Marţi, 27 noiembrie 2007, 14:06)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

        chiar ai mers cu masina prin bucuresti de le stii atit de bine? ia cauta si vezi cite bulevarde au fost largite si locuri de parcare au fost amenajate inainte sa vorbesti. Te ia gura pe dinainte ca pe orice baba din piatza! eu stau pe unu din bulevardelele largite si nu asfaltate de 14 ori cum spui tu, dar... asa e romanu... facerea de bine e f... de mama
  • 0 (2 voturi)    
    confuzie (Marţi, 27 noiembrie 2007, 3:58)

    666 [utilizator]

    &#8220;Organizatiile din Bucuresti, Caras, Oradea, Bihor au obtinut...&quot;<br/>Oradea e in Bihor. Si in Caras e Frunzaverde, care... ce sa mai vorbim. O sa avem timp sa ne rusinam cu el ca parlamentar european, n-avea grija, dle Blaga.
  • -2 (2 voturi)    
    Mai exista PD? (Marţi, 27 noiembrie 2007, 7:34)

    moshu49 [utilizator]

    Se pare ca, momentan, da! Dar daca din iunie pina azi (5 luni!) pierde peste 20 la suta, ma intreb daca, in ritmul asta, va mai intra in parlament peste un an cind liberalii le&#39;or trage si o aroganta de prag electoral de 10 la suta. Atunci sa vedem troica Boc, Blaga &amp; Videanu pe unde mai scoate camasa!<br/>Deocamdata cei trei au facut dovada incapacitatii manageriale in domeniu!
    • 0 (0 voturi)    
      re: (Marţi, 27 noiembrie 2007, 8:26)

      Kevi [anonim] i-a raspuns lui moshu49

      Voberste PNL care nu a facut nici jumatate din scorul PD si care e la doi pasi de a fi depasit de PLD?
    • +1 (1 vot)    
      Mosule, vorbesti prostii!!! (Marţi, 27 noiembrie 2007, 9:32)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui moshu49

      Degeaba ai 49 de ani, vorbesti pe nas si numai imbecilitati! La o prezenta la vot de peste 40% PD culeagea usor 37%, PSD avea numai 15% (a spus-o Mitroi, pe Antena 3) si PNL sfarsea sub 10%! E o mare victorie pentru PD in conditiile in care au iesit si au votat prostii (peste 52%) si cei care au doar liceul (27%). La urmatoarele alegeri vor vota mult mai multi, miza fiind alta! Urmatorul guvern va fi PD-PLD!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Marţi, 27 noiembrie 2007, 14:52)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Marian

        frate nu face pe nimeni prost, sau destept esi numai tu,poate ca ca daca votau mai multi iesea psd cu un procentaj mai mare,asa ca mucles.ne-am c-am saturat toti de pd
    • 0 (0 voturi)    
      Mosule, doar prostii debitezi la 49 de ani! (Marţi, 27 noiembrie 2007, 9:53)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui moshu49

      La o prezenta normala si cu miza, de peste 40%, PD ar fi contabilizat usor peste 37%, dar PSD si PNL ar fi fost maturate de electorat. Mitroi, de la Adevarul, spunea la Antena 3 ca absenteismul a propulsat PSD la 23%, altfel ar fi luat 15%! Acelasi lucru este valabil si pentru PNL, care ar fi fost sub 10%! E chiar un succes pentru PD, in conditiile in care nu si-a facut deloc campanie si nu a fost votat de prosti (peste 52% doar cu educatie primara, de la tara-conform CSOP) cum au fost votati PSD si PNL, care impart acum acelasi bazin electoral! Un dus rece e bun si ii va pune pe roate, PD fiind cel mai bun la campanii electorale! PD si PLD vor forma viitorul guvern!
    • 0 (0 voturi)    
      ?! (Marţi, 27 noiembrie 2007, 11:40)

      vali [anonim] i-a raspuns lui moshu49

      Omule, esti idiot ? <br/>PD-ul va exista si se va intari. Pacat ca exista atat de multi mancatori de rahat ca tine in tara asta !
  • 0 (0 voturi)    
    Se astepta?! (Marţi, 27 noiembrie 2007, 8:13)

    Catelu [anonim]

    Primarul pede din bucuresti schimba aiurea bordurile si blocheaza traficul. Primarul pede din Brasov incredinteaza lucrarile de asfaltare unei firme clientelare (Vectra) care asfalteaza in Noiembrie, pe ninsoare. <br/>Si dl Blaga se asteapta sa castige alegerile. Implicit, se asteapta ca noi sa fim idioti.<br/>Asta da empatie!
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Marţi, 27 noiembrie 2007, 8:14)

    florin [anonim]

    PD a crescut mult, acum incepe sa scada... E pacat ar fi trebuit sa ramana vreo 3-4 partide mari si atat nu toate porcariile care sunt la noi. La alegerile nationale sunt curios daca PD mai trece de 20%...dupa cum merge...nu prea cred. Gasca lui base parca incepe sa scartaie, au inceput sa faca prea multe porcarii crezand ca sunt cei mai buni cei mai tari cei mai mirifici.
  • 0 (0 voturi)    
    Sindromul cozmanca (Marţi, 27 noiembrie 2007, 8:17)

    Ciobanu [anonim]

    Asta-i baiatul ala care a facut aluzie la legalizarea prostitutiei undeva pe la inceputul lui martie. Sa se uite intai in oglinda si pe urma sa dea vina pe &quot;teritoriu&quot;.
  • -1 (1 vot)    
    Mafia PD (Marţi, 27 noiembrie 2007, 9:06)

    Alexa [anonim]

    PD-istii bihoreni au fost organizati ca mafia. In toata Oradea nu a fost NICI UN indicator care sa arate unde sint sectiile de votare pentru PE, ci doar spre referendum. Deci sa voteze numai cei care voiau sa voteze si la referendum si foarte probabil pentru PD la parlamentare. Reprezentantii PD, cu camasi sau bluze portocalii, refuzau sa stea la mese sa lucreze ca si ceilalti membri in comisii, ci stateau in picioare, la intimpinare, sa vada lumea cine e stapinul, dupa cum li s-a spus la sedinta de partid. Probabil ca acesta a fost scenariul in toata tara. Si totusi, Blaga minte ca de obicei: au obtinut si in aceste conditii &quot;doar&quot; 30%, nu 40% cum spune el fara sa clipeasca.
  • 0 (0 voturi)    
    basescu a cerut furios sa cada capete.. (Marţi, 27 noiembrie 2007, 9:29)

    sanki [anonim]

    In alte analize din presa.. &#39;basescu si blaga au analizat profund, timp de doua minute, rezultatele alegerilor&#39;.. ce bine e sa fii in afara sistemului si nu la cheremul unor astfel de &#39;factori de decizie&#39;.. ce bine-ar fi daca ar analiza Romania pe dinafara..
  • 0 (0 voturi)    
    Apropo de harakiri (Marţi, 27 noiembrie 2007, 10:48)

    A [anonim]

    Ritualul de fapt se numeste seppuku. Hara-kiri era o denumire ne-uzuala data de tzarani (plebe) acestui ritual.
  • 0 (0 voturi)    
    acuma au proiect de uninominal .... (Marţi, 27 noiembrie 2007, 11:40)

    andrei [anonim]

    sansa PD este sa se lupte pentru proiectul lor de vot uninominal. cunosc foarte multi simpatizanti PD care nu s-au dus la vot dezamagiti de neimplicarea PD in campania pentru referendum.<br/><br/>o activitate consistenta care sa demonstreze ca sunt seriosi si ... sa zicem ca au asteptat sa vada ce se intimpla la referendum si acum vor actiona conform cu rezultatele acestuia .... are sa le aduca procente bune in plus la locale.<br/><br/>daca nu ... va creste PLD.
  • 0 (0 voturi)    
    dupa vot (Marţi, 27 noiembrie 2007, 11:40)

    yggdrasil [anonim]

    Ce interesanta este - pentru spectatori, nu pentru cei implicati direct - trezirea la realitate! Ca sa vezi, electoratul roman se arata inca o data mai intelept decat politicienii sai atoatestiutori si megabagareti. Daca nici acum nu se intelege de ce a supravietuit si prosperat poporul acesta timp de multe sute de ani si ce mentalitate il anima in realitate, inseamna ca asa zisa &quot;clasa politica&quot; nu e decat &quot;clasa intai primara politica&quot;. Adica ce credeau cei din fruntea sondajelor si apologetii lor de pe forumuri, ca alegatorii o sa dea puterea in mana unei singure forte (PD - ul, nu?) asa ca la congresele XIII - XIV? Adica asa de buna voie si nesilit (sau neplatit) de nimeni, sa se bage cu capul in lat? Ar trebui sa se cunoasca si sa se respecte mai mult electoratul, sincer vorbind, zau...
  • -1 (1 vot)    
    PD in cadere (Marţi, 27 noiembrie 2007, 11:51)

    hipy [anonim]

    PD este pe o panta descendenta iar PSD-ul ii sufla in ceafa.Dupa ce se asteptau la 38% s-au trezit cu doar 28% si pe langa rezultatul slab referendumul lui Basescu a fost invalidat prin absenta la vot, asa ca atat popularitatea presedintelui cat si a PD-ului este in scadere. Cum cei cu experienta in jmecheria politica nu pot di tresi la raspundere este normal ca oalele sa se sparga in capul unor amarati din provincie cu toate ca esecul este al intregului partid.
  • -1 (1 vot)    
    Situatia postelectorala a PD (Marţi, 27 noiembrie 2007, 12:32)

    numamaimir [anonim]

    Desi are cel mai mare scor electoral, se pare ca nu este castigator. Daca adaugam si absenteismul la referendum (diferenta intre prezenta la PE si referendum), liderii PD cu adevarat pot sta pe ganduri. Sper ca structurile de la varf vor analiza la rece problema si se vor convinge ca trebuie sa introduca unele modificari in strategie dar si in tactica partidului
  • -1 (1 vot)    
    cat de infatuat sa fii? (Marţi, 27 noiembrie 2007, 15:16)

    pheonix [anonim]

    cat de infatuat sa fii ca sa ceri un referendum la care stii dinainte raspunsul?<br/>aveti idee cate scoli sau spitale se pot moderniza cu 20 milioane de euro?<br/>ceri un referendum ca sa vezi ca are poporul aceeasi parere cu tine sau ca sa afli parerea poporului despre un anume lucru?<br/>oricum se alegea praful (a se citi: asfaltul de 3 ori pe aceeasi strada sau reinlocuirea bordurilor) de cei 20 milioane de euro nu se facea nimic cu ei dar chiar trebuia facut refendumul? nu e cam scump acest sondaj de opinie?
  • 0 (0 voturi)    
    Viitorul PD (Marţi, 27 noiembrie 2007, 15:23)

    observator [anonim]

    Sincer sunt imgrijorat de viitorul PD. <br/>In primul rand consider ca este periculoas modul festivist cu care sunt prezentate rezultatele scrutinului. Foarte usor se poate aluneca in autosuficienta, extrem de nociva mai ales pentru perspectiva.<br/>In al doilea rand mi se pare neproductiva extrapolarea rezultatelor asupra intregului electorat. Sa nu se uite faptul ca la scrutin s-au prezentat mai putin de o treime din alegatori! Sa tragem concluzii generale din aceasta consultare este foarte periculos, ca si cand te-ai imbata cu apa rece.<br/>In al treilea rand, cred ca este timpul ca PD sa-si afirme propria personalitate, sa nu mai traiasca in umbra presidentiei. Ar trebui sa introduca nuante in relatia cu Cotroceniul, sa arate ca are si propria gandire, nu neaparat contrara, dar nuantata. Mai ales presedintele partidului trebuie sa inceteze sa fie un simplu repetor al discursului prezidential.Si ar mai fi, deocamdata atat
  • 0 (0 voturi)    
    "PD isi face harakiri" ??? (Marţi, 27 noiembrie 2007, 16:46)

    daniel [anonim]

    Sa ma ierti, Luminita Parvu, insa nu inteleg titlul. Mi se pare mie sau ai vrut sa spui altceva in loc de &quot;harakiri, undeva in zona &quot;autocritica&quot;.<br/><br/>Daca e asa, ai grija sa iti faci &quot;autocritica&quot;, nu altceva.
  • 0 (0 voturi)    
    DA! (Marţi, 27 noiembrie 2007, 21:38)

    PINTILIE-BT. [anonim]

    Buna sara !<br/>Chit ca la MINI nu mini jup:) o castigat pe judet Bt. PSD ul si PNL ul , EU AM VOTAT CU PD -ul deoarece EU STAU IN BLOC CU DOMNUL ALEXANDRU VIOREL care e DE LA PD -BOTOSANI , PRIETEN DE FAMILE -PINTILIE .<br/>CHIAR AM FACUT PE ULTIMA SUTA DE METRI CAMPANIE PRO -PD PUNAD AFISE CU PRESEDINTELE ROMANIEI TRAIAN BASESCU IN BOTOSANI LA STADION , CHIAR CAND O FOST MECIUL FC BOTOSANI - CS OTOPENI , PRECUM AM DAT AFISE LA OAMENI , NU VA MINT!<br/>OARE CREDETI CA DACA NU MI VINEA IN CAP SA FAC CAMPANIE PENTRU PRESEDINTELE ROMANIEI -TRAIAN BAESCU CASTIGA PD-UL ALEGERILE IN BOTOSANI ?<br/>CRED CA NU?<br/>NORMAL PD DE BOTOSANI NU A FACUT NICI O CAMPANIE DEABIA AU IESIT DI EI DUPA CE AM VENIT EU !:(((<br/>POATE AU PIERDUT ASA MULT LA JUDET FIINDCA LA PUS PE GHIORGHITA DE LA PRM , LUMEA STIA CINE E?<br/>DE CE NU AU PUS DE LA PD CARE E BASESCU ?<br/>RESTUL......<br/>DACA NU CREDETI CA VB SERIOS PUTETI INTRA PE IDU MEU PINTILIE.MARIUS SI VA ARAT PLIANTE SI AFISE CU PD =BASESCU !<br/>VA MULTUMESC !<br/>NORMAL AM VOTAT DA LA REFERENDUM , AM DOVATA E ...BULETINUL!<br/>PREDEDINTEEL AR TREBUI SA I DEA PE TOTI AFARA DIN PD SI SA PUNA OAMENI CALUMEA SAU CHIAR S AL DESFINTEZE CA TOT MERG BANI AIUREA ?!?<br/>MAI BINE INVESTESTE IN ALTCEVA ?!?
  • 0 (0 voturi)    
    la rece.... (Marţi, 27 noiembrie 2007, 23:13)

    Alex D. [anonim]

    1. Boc este un demagog cu limbaj de lemn, care ar profita de oricine si orice pentru a face campanie lui si PD-ului. Jenant pentru PD si chiar pentru Basasescu<br/>2 Romanii ori sunt infinit de multumiti cu clasa poltitica, motiv din care nu s-au mai dus la vot, fiindca orice varianta le convenea, fie sunt prosti si delasatori fiindca nu uzeaza de singurul mijloc de a-si schimba soarta si anume votul.<br/>3. Cineva ar trebui sa le explice la romani de ce sunt prosti si cum sa scape de asta, dupa care poate se pot face referendumuri cu sens si primeniri a clasei politice.