Traian Basescu publica pe Facebook presupusul contract semnat intre Crescent si o firma condusa de Gabriela Firea

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2015, 18:55 Actualitate | Politic


Traian Basescu a publicat miercuri pe contul sau de Facebook patru fotocopii prezentate ca fiind un "contract de imprumut intre Crescent, firma a fostei securitati si SC Media Casa Press SRL, firma parte a trustului turnatorului Felix, administrata de doamna Firea".

Publicarea acestui contract vine dupa ce Traian Basescu i-a cerut, in urma cu doua zile, Gabrielei Firea sa explice "cati bani a transferat din Crescent in trustul lui Voiculescu".

"Daca-si aduce aminte sa fi semnat vreo hartie prin care tot imprumuta, asa, an de an, si nu platea inapoi, 400 de mii de euro si vreun 1,8 milioane de dolari, de la Crescent si ii transfera intr-o companie care era in grupul domnului Voiculescu. Daca isi aduce aminte lucrul acesta, ar fi bine sa se spovedeasca public", a declarat marti Basescu.

In replica, senatoarea PSD Gabriela Firea i-a cerut marti acestuia sa-si probeze afirmatiile.

"Am inteles ca fostul presedinte al Romaniei este in posesia unor informatii potrivit carora as fi girat, prin semnatura mea, actiuni comerciale ilegale, in cadrul trustului Intact, atunci cand eram unul dintre managerii Diviziei de print. Ii adresez public rugamintea domnului Traian Basescu sa predea 'dovezile' organelor de cercetare abilitate", a afirmat Firea, conform unui comunicat citat de Agerpres.

"Sunt convins ca doamna Firea ne poate spune cand s-a rambursat imprumutul", scrie miercuri fostul sef de stat, pe Facebook, alaturi de patru pagini fotocopiate.

Acest contract de imprumut in valoare de 400.000 euro si 1.830.000 dolari, rambursabili pana la sfarsitului anului 2010, pare semnat in 15.11.2007 intre Crescent Commercial & Maritime (Cyprus) LTD, cu sediul in Nicosia, si SC Media Casa Press SRL, in numele careia semneaza Gabriela Firea, "Manager Director".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10185 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    GAME-SET-MATCH (Miercuri, 18 martie 2015, 19:03)

    un domn [utilizator]

    oare madam Firea mai e actionara in ferma aceea ? a declarat asta in declaratia de avere ? mai este Madam Firea in libertate ? e pushcariabila cumva ?...Mazeta, rogu te spune ne parerea ta..Cipru este leaganul banutzilor KGB al Securitatii si..al lui Felix..tu ce crezi ? e facatura ce a postat Base ?
  • +33 (33 voturi)    
    Zis si facut (Miercuri, 18 martie 2015, 19:06)

    Sparafucile [utilizator]

    Deci ce a spus distinsa dna Firea ? "Ii adresez public rugamintea domnului Traian Basescu sa predea 'dovezile' organelor de cercetare abilitate " . Ne macina banuiala ca dl Basescu ii va indeplini rugamintea . Nu de altceva dar e publica . Si nu poti refuza o doamna care exprima rugaminti publice .
  • +40 (42 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred! (Miercuri, 18 martie 2015, 19:07)

    EdwardEugene [utilizator]

    Cred ca Traian Basescu o santajeaza pe Gabriela Firea rugand-o frumos sa ne spuna cand s-a rambursat imprumutul facut din banii Securitatii...sau o fi amenintare???...
  • -28 (38 voturi)    
    Cateva intrebari ... (Miercuri, 18 martie 2015, 19:16)

    fdan [utilizator]

    1. De unde are documentele? Nu cumva de pe vremea cand era presedinte? Sunt printre dosarele cu care se spune ca a plecat de la Cotroceni?
    2. E ceva ilegal, penal ... in aceste documente? Daca da, de ce nu au ajuns la organele in drept?
    3. Sunt oare documente compromitatoare "dosite"pentru a fi folosite pentru santaj? Asa pare dupa momentul in care au fost lansate.
    • +26 (26 voturi)    
      A spus ca le are de la Oreste! (Miercuri, 18 martie 2015, 19:28)

      EdwardEugene [utilizator] i-a raspuns lui fdan

      Si ca le-a trimis la organele competente, dar nu s-a intamplat nimic. Mai trage odata, n-ai reusit! :)))
    • -10 (16 voturi)    
      de unde sunt documentele? de cand le are? (Miercuri, 18 martie 2015, 19:35)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui fdan

      daca ar fi sa dam crezare informatiilor din presa, le-a dus oreste la udrea si ar fi vrut 10k euro pentru asta.
      nu rezulta de nicaieri cand le-a adus oreste si cand le-a primit base de la udrea: in anii precedenti sau in 2015.
    • +15 (21 voturi)    
      cateva raspunsuri (Miercuri, 18 martie 2015, 19:43)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui fdan

      1. conform propriilor declaratii, are copiile de la un fost angajat al lui Voiculescu.
      2. la prima vedere nu este nimic ilegal intr-un imprumut. la fel cum nu ar fi nimic ilegal daca debitorul ar fi Ponta si creditorul Putin. poate fi insa imoral. totusi nu cred ca electoratul senatoarei Firea va fi deranjat de aceste dezvaluiri. vorbim totusi de publicul latrinelor.. pentru ei este o onoare sa te crediteze varanul.
      3. compromitatoare sunt cu siguranta. santajul este exclus de vreme ce sunt deja publice... cu ce sa o mai santajeze?
  • +27 (27 voturi)    
    Pe mine ma sperie sumele (Miercuri, 18 martie 2015, 19:30)

    Mirobo [utilizator]

    de unde atatia bani din meseria de prezentator ?
    ceva e putred !!!!
    • +12 (12 voturi)    
      la mii de euro /luna si ursu joaca (Miercuri, 18 martie 2015, 20:14)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      d-aia sint toti vocali si cu aere de printi sau printese de kksburg.
      Taxe la stat ioc, pensii zero, sanatate zero... etc zero dar ei cu figuri in program .

      acuma firutza are reputatia indoita rau si va sta cu galusca-n gura mult si bine .
  • +21 (21 voturi)    
    Cine a avut curajul sa o imprumute pe una ca ea? (Miercuri, 18 martie 2015, 19:43)

    Maniu [utilizator]

    doar daca banii erau de haram, asa cum au si fost.
  • -18 (18 voturi)    
    Biletelul II (Miercuri, 18 martie 2015, 19:51)

    cinev@ [utilizator]

    ca sa vezi istoria se repeta. oare si acest bilet a fost tot roz? si prin aparitia acestui contract tinand cont de ceea ce a afirmat inainte se intelege ca D-na Udrea a platit informatia?
    • +7 (7 voturi)    
      Serios?! (Miercuri, 18 martie 2015, 20:22)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui cinev@

      Curios!
      Voi puneti semnul egal intre prost si inteligent; tipic pentru unii care isi trag sevele de pe latrine. Cineva cu cap ar fi stiut sa judece; tu esti doar un amarat de lingau caruia ii sade bine langa picioarele pline de zoaie! Pofta mare!
      • -1 (1 vot)    
        daca nu intelegi o ironie (Joi, 19 martie 2015, 13:59)

        cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        e clar ca faci parte din prima categorie descrisa de tine,mai ales prin limbajul ales de a te exprima.
  • -8 (10 voturi)    
    alta culoare (Miercuri, 18 martie 2015, 20:01)

    Nevermind [utilizator]

    cica ar fi galben.
  • +11 (11 voturi)    
    Cam tarziu, dar tot e bine... (Miercuri, 18 martie 2015, 21:10)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ca incep sa fie desgropate documente care pot proba ca, de fapt, firma cipriota Crescent a fost a Securitatii si dupa 1989 a devenit, ilegal, a lui Voiculescu.
    Trebuie urmarit drumul banilor...
    Iar mme Firea se vede ca a mancat-o in fund pentru ca este acum pasibila de complicitate la bancrute frauduloase si cine mai stie cate alte capete de acuzare.
    Sigur DNA se va sesiza in urma publicarii acestui document, iar Crescent va fi documentata ca firma Securitatii iar banii pe care i-a detinut in cont trebuie recuperati de la cei care i-au incasat necuvenit.
  • +16 (16 voturi)    
    crescent (Miercuri, 18 martie 2015, 22:17)

    cris80 [utilizator]

    pentru cine nu isi aminteste: Crescent e firma din Cipru a Securitatii lu' Ceausescu la care Voiculescu era director general din 1984 pana la Revolutie si prin care se efectuau exporturile Romaniei, in firmele astea erau banii (cereale, fier, lemn, etc, tot ce exporta atunci RO era de stat si era exportat prin firmele Securitatii).
    Si Voiculescu la Revolutie s-a trezit cu banii din conturi pe mana (ca erau si bani care au fost virati si dupa Revolutie, in contul livrarilor facute inainte).

    Apoi banii Securitatii (ai Romaniei adica) au fost folositi de Voiculescu sa finanteze trustul Intact prin intermediul unor firmulite ale oamenilor de incredere (cum era si firma asta la care Firea era director).

    Capisci?
  • +3 (7 voturi)    
    "Presupusul contract"? (Miercuri, 18 martie 2015, 22:24)

    solar [utilizator]

    Pai daca il presupuneti, stimate HN, ai toata libertatea sa ceri in justitie expertiza si confirmare olografa de semnaturi si redactare... De ce nu o faci? Nu inteleg...
    • +2 (2 voturi)    
      asta e jobul justitiei (Joi, 19 martie 2015, 8:16)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui solar

      sa vedem insa cind se pune pe treaba
    • +3 (3 voturi)    
      Catre HN (Joi, 19 martie 2015, 8:53)

      chiaburu [utilizator] i-a raspuns lui solar

      DE CE PRESUPUSE?????.....
      Doresc sa stiu de sunt presupuse?
      Daca le publica pe FB santajista aceasta fost la antena 3 ar fi fost veridice???..
      Astept un raspuns !
  • +3 (3 voturi)    
    hotnews (Joi, 19 martie 2015, 8:23)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    de ce "presupusul" contract?
    Doar nu credeti ca Oreste ar fi vrut sa vanda unul fals!
  • +3 (3 voturi)    
    Presupusa firma condusa de presupusa Firea? (Joi, 19 martie 2015, 10:26)

    Don Ciccio [utilizator]

    De ce afirmati ca este un "presupus contract", si nu un contract chiar pe bune?!?
    • +3 (3 voturi)    
      Astia cu presupunerile, (Joi, 19 martie 2015, 11:04)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

      procedeaza exact ca radio Erevan, care la intrebarea unui ascultator: "cum este corect, Schubert sau
      Schumann?", raspunde " corect este Sostakovici!"
  • 0 (0 voturi)    
    contract autentic? (Joi, 19 martie 2015, 18:02)

    Ion Zapada [utilizator]

    poate verifica cineva daca contractuul e autentic?
    Atat e suficient...rstul e doar gargara dambovitzeana.