Procurorul general: Traian Basescu a sunat la cabinet dupa sechestrul in dosarul Nana. Nu am avut nicio discutie

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2015, 10:45 Actualitate | Politic


Procurorul general al Romaniei, Tiberiu Nitu, a declarat miercuri ca fostul presedinte Traian Basescu a sunat la cabinetul sau dupa punerea sechestrului in dosarul Nana, dar ca nu a discutat cu acesta, transmite Agerpres.

Intrebat daca Basescu l-a sunat dupa ce s-a pus sechestru in dosarul Nana, seful Ministerului Public a raspuns: "A sunat la cabinet. La aceasta intrebare (n.r - ce i-a cerut?) nu eu va pot raspunde. Cel care initiaza un apel stie de ce il initiaza si pentru ce. Nu am avut nicio discutie cu dumnealui".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10231 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    n am inteles nimic (Miercuri, 18 martie 2015, 11:05)

    jackalphonse [utilizator]

    a suna, nu poate raspunde de ce a sunat, dar nu a discutat. pana la urma base a sunat, a cerut ceva, informatii, la care procurorul i a trantit telefonul in nas?
    care i stirea de fapt?
    • +7 (25 voturi)    
      greu de priceput?! (Miercuri, 18 martie 2015, 11:29)

      lili [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      A sunat la cabinet, s-a prezentat, a raspuns secretara sau sefa de cabinet(nu stiu ce are ministrul Nitu) si a cerut sa vorbeasca cu Nitu iar secretara i-o fi spus ca nu este prezent sau ca este ocupat, adica NU i-a facut legatura telefonica!
      Deci NU au vorbit.
      Mare filozofie!
      • +4 (10 voturi)    
        lilisor, nu te contrazic filozoafo (Miercuri, 18 martie 2015, 12:04)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui lili

        dar nu asa scrie in articol. completarile tale sau ale mele nu sunt stiri:) in articol sunt aruncate niste randuri. te rog sa citesti si articolul din gandul, sa vezi cum este axplicata acolo situatia. exista in inceput, cuprins si incheiere. mare filozofie...
        • +5 (5 voturi)    
          tova lili...a" lucrat"..... (Miercuri, 18 martie 2015, 13:38)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          prin asemenea locuri, mai dosnice, mai bolsivizate, are experienta.....treb. sa o credem, nu degeaba i s-a dat o pensie nesimtita.
      • +1 (1 vot)    
        deci? (Miercuri, 18 martie 2015, 23:10)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui lili

        cu cine a vorbit? despre ce? i-a dat raportul TB secretarei lui Nitu?
        bre pana si ridicolul postacilor rosii are limita [nu si la tine].
    • +5 (9 voturi)    
      e simplu (Miercuri, 18 martie 2015, 12:21)

      Unul [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      e simplu ca bunaziua, a incercat sa ia legatura cu procurorul, probabil a dus cu presul de secretara (Nitu' e intr-o sedinta, etc).

      Interesant e ca a sunat taman cand era discutia cu Nana, deci toata lumea are liber la speculatii. De asta e stire.

      La antena 3 probabil ca o sa fie dezbatuta asta toata ziua, gen "v-am zis eu ca procurorii is/erau la comanda lui Base, etc", etc.
    • 0 (0 voturi)    
      ce ? (Miercuri, 18 martie 2015, 23:11)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ce era TB la momentul PRESUPUSEI chemari? mai era in functie? daca nu, decizi tu si lili ce drepturi are un pensionat in RO?
      trebuie sa-ti ceara tie vreo permisiune?
  • +16 (26 voturi)    
    Prefer sa aud versiunea lui Traian Basescu! (Miercuri, 18 martie 2015, 11:09)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Tiberiu Nitu minte ca Ponta, iar cel care a ridicat aceasta intrebare a fost un jurnalist de la TVR pe care il suspectez ca lucra in tandem cu Nitu care parea ca astepta aceasta intrebare cu telefonul.
    • -7 (19 voturi)    
      nu uita sa subliniezi (Miercuri, 18 martie 2015, 11:39)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      ca Tiberiu Nitu este suspectat ca a tras in populatia razvratita care se ascundea in blocurile din Dorobanti.

      ca asa a zis Matrozul!
    • -11 (19 voturi)    
      nu ai ce sa auzi de la Basescu (Miercuri, 18 martie 2015, 11:40)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Fii sigur ca Nițu are înregistrarea apelului.
      Chiar dacă o "secretara", probabil Onaca, o fi sunat la cabinetul procurorului general: "Buna ziua, domnul președinte Basescu dorește sa vorbească cu domnul procuror general".
      Dar Basescu ar fi in stare sa susțină ca nici nu a cerut cuiva sa sune la PG. Nici nu m-ar mira, la caracterul lui...
      • 0 (0 voturi)    
        iar bubui? (Miercuri, 18 martie 2015, 23:13)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        mai era presed. TB la momentul apelului? sau iar trebuie sa ceara pemisiunea un pensionar mariei sale Gustav ca sa deschida gura?
    • -8 (16 voturi)    
      este o conspiratie mondiala impotriva lui base (Miercuri, 18 martie 2015, 12:05)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      si eu prefer sa aud ce spune base, dar din banca acuzatilor.
    • -1 (1 vot)    
      Basescu a sunat la cabinetul ministrului Nitu!!! (Miercuri, 18 martie 2015, 20:26)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      "Traian Basescu recunoaste ca l-a sunat pe procurorul general Tiberiu Nitu dar nu spune pentru ce: Sper ca in zilele urmatoare veti vedea de ce
      HotNews.ro
      Miercuri, 18 martie 2015, 20:00

      Traian Basescu a confirmat miercuri ca l-a sunat pe procurorul general Tiberiu Nitu, dar nu a dorit sa comenteze care au fost motivele acestui apel, precizand doar ca nu avea legatura cu Dosarul Nana.

      Procurorul general al Romaniei, Tiberiu Nitu, a declarat miercuri ca fostul presedinte Traian Basescu a sunat la cabinetul sau dupa punerea sechestrului in dosarul Nana, dar ca nu a discutat cu acesta, potrivit Agerpres."

      Acum credeti?!!!!!!!!!!!!!!!
      • +1 (1 vot)    
        iar? (Miercuri, 18 martie 2015, 23:15)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui lili

        AGerpres e de stat?
        Mai era presed. TB la momentul apelului?
        Unde e abuzul [a sunat un pensionar pe o PRESUPUSA problema].
        Daca avea "ministrul" [iei vreo alocatie pentru pupat?] Nitu vreo inregistrare o dadea de mult, caci era de datoria sa sa o comunice la CSM.
  • -8 (10 voturi)    
    nedumerire (Miercuri, 18 martie 2015, 11:16)

    MihneaR [utilizator]

    Presedintele a sunat la cabinetul Procurorului?!
    Nu cumva seful cancelariei prezidentiale a sunat la Nitu?!
    • -3 (11 voturi)    
      poate ca seful cancelariei prezidentiale a sunat (Miercuri, 18 martie 2015, 11:37)

      lili [anonim] i-a raspuns lui MihneaR

      Dar, fiti sigur ca dupa ce s-a prezentat, a spus ca Dl Presedinte Basescu doreste sa vorbesca cu Dl Ministru Nitu!!
      E tot aia, nu?!
      Probabil ca a sunat seful cancelariei prezidentiale si a raspuns secretara sau sefa de cabinet a lui Nitu!
      Tot un drac!
      Problema este: de ce dorea sa voorbeasca Basescu cu Nitu DUPA punerea sechestrului la Nana?!
      Oare, de ce, voia sa-l salute doar, sa-i spuna Buna dimineata?!
      Mai ales, ca ieri T Basescu il ataca pe Dan Tapalaga dupa ce scrisese acel articol cu "Clubul borfasilor de lux" al lui Basescu si in replica zicea Basescu ca el NU a sunat niciodata nici un procuror, dar l-a sunat pe procurorul general DUPA sechestrul de la Nana!!!
      Curata minciuna!
      • +1 (1 vot)    
        Nana? (Miercuri, 18 martie 2015, 18:43)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui lili

        dar ce va face sa credeti ca Presedintele voia sa intrebe ceva chiar despre Nana? Nitu a zis ca N-AU VORBIT. Punct. Chiar credeti ca Presedintele TREBUIA sa-i spuna (si chiar ar fi spus?... nu-l cunoasteti?) secretarei ce va vorbi cu impuscatorul de securisti??? Malaxorul diversiunii functioneaza de minune la noi, oare de ce? Indiferenta ne face complici iar complicitatea la diversiune ne va costa...Atentie la lichelele strecurate printre noi doar pentru a denatura adevarul! Si sa va fie clar: lichelele din virtual tot pe banii nostri traiesc, ca si cele din politica!
        • -1 (1 vot)    
          lasa postacii rosii! (Miercuri, 18 martie 2015, 23:16)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

          la momentul apelului TB era pensionar. Care sef al cancelariei prezidentiale?
  • -13 (23 voturi)    
    hai cu statu' de drept, ala stramb de fapt!! (Miercuri, 18 martie 2015, 11:17)

    lili [anonim]

    Mai are careva vreo rezerva ca T Basescu suna cand voia si pe cine voia, si ca nu misca nimic fara voia lui?!
    A-propos de atacul lui T Basescu de ieri de dupa articolul lui D Tapalaga, spunea Basescu: NU am sunat nici un procuror niciodata" !
    Hai cu "statu" stramb de "drept" al lui Basescu!
    Oare ce-ar spune Codruta Kovesi daca si-ar putea permite sa vorbesca sincer si sa spuna ADEVARUL in legatura cu statul de drept si T basescu?!
    Oare, ce?!
    Oare vom afla vreoadata?!
    Eu cred ca DA.
    • +9 (19 voturi)    
      Da... (Miercuri, 18 martie 2015, 11:34)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui lili

      Sunt sigur ca T. Basescu a sunat-o pe Kovesi si i-a zis sa-l aresteze pe frate-su', bai desteptule...
    • 0 (14 voturi)    
      oameni buni ... (Miercuri, 18 martie 2015, 11:48)

      Danielitos [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ... va dati seama ca antibasistii sunt spalati pe creier rau de tot. Adica ei sunt la nivelul in care oricine zice ceva de rau de Basescu, cred 100% din ceea ce zice orice tampit. Si mai rau de atat duc la un nivel dramatic orice ba.sin.a spusa de orice tampit. Diferenta intre basisiti si antibasisiti este uriasa: noi basistii nu credem orice tampenie, fie ea spusa chiar si de Base iar voi, antibasisitii, credeti orice tampenie, fie ca ea este spusa de un om fara valoare (si nu ma refer aici la procurorul NItu). eu de exemplu nu cred cand zice Basescu ca Udrea e nevinovata si sustin sa se duca si Basescu la "beciul domnesc" daca a gresit, in schimb voi sustineti cu tarie ca orice condamnat care a fost impotriva sistemului lui Basescu este "condanat politic". WTF ...!!!!
    • +2 (6 voturi)    
      Pai si de unde stii de ce a sunat Base? Esti tele- (Miercuri, 18 martie 2015, 14:49)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui lili

      patica? Sau poate a sunat de la Cancelaria Prez. la Procuratura Gen. si Nitu sluga Plagiatorului si a coruptilor clicii lui face un subiect adaugand numele Nana? Daca era ceva concret sigur dadea tot! Nu e evidenta manipularea? A sunat sa ce? Base personal?
    • +1 (1 vot)    
      stai cam stramb.... (Miercuri, 18 martie 2015, 18:51)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Pai hai sa fim sinceri pana la capat: Presedintele a zis ca NU a sunat niciun procuror sa-i CEARA o favoare pentru cineva, pricepi? Nu sa-l intrebe ce informatii are despre..., sau alte probleme care nu-s de nasu' nostru, ci sunt problemele lor profesionale. El NU a intervenit pentru e influenta actul de justitie; e cam greu lilico....sau s-au facut noi inregimentari ca s-a-nmuiat asfaltul si le trebuie intariri? Da' Mazeta e-n schimbul doi?
      • -1 (1 vot)    
        probabil... (Miercuri, 18 martie 2015, 20:29)

        lili [anonim] i-a raspuns lui roman diaspora

        L-a sunat sa-i spuna Buna dimineata!
        A-propos, oricum ar motiva acum TB tot nu l-as crede, este un mincinos ordinar!
        • +1 (1 vot)    
          Uni or fi mincinosi dar alti sigur au noroc..... (Miercuri, 18 martie 2015, 23:24)

          Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui lili

          ...ca nu doare!
          :)
  • +17 (23 voturi)    
    hilar (Miercuri, 18 martie 2015, 11:24)

    Inuka [utilizator]

    Adica procurorul-revolutionar Nitu spune ca seful statului a sunat la Procurorul general al Romaniei, pe care l-a numit si cu care presedintele are o relatie institutionala, dar acesta nu i-a raspuns la telefon.
    Nu ca ar fi incercat sa intervina in interes personal in anumite cauze, nu ca ar fi incercat sa influenteze vreun dosar in cercetare ci doar ca ar fi incercat sa contacteze procurorul general si acesta a refuzat sa raspunda.
    Ce sa te mai mire la cel mai cinstit guvern al lui Pinochio?
    • +1 (11 voturi)    
      nostalgie (Miercuri, 18 martie 2015, 11:48)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

      Inteleg ca unii sunt nostalgici, dar vezi ca Basescu nu mai e presedinte de ceva timp. Sechestrul s-a pus la inceputul lui martie 2015...
      • +3 (7 voturi)    
        Zau !!! (Miercuri, 18 martie 2015, 12:31)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

        Si la inceputul lui martie de ce ar fii sunat !!! sa il salute pe "nitu" ? sau sa faca un "blat" ? ............................ Hai ca iar va faceti de bacanie .
        Ps: "firea" o sa faca apel la CEDO ca e "nedreptarita" (ZDRE......TA)
    • +2 (8 voturi)    
      Teoretic,nu mai exista nici o relatie institutiona (Miercuri, 18 martie 2015, 11:55)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

      Daca Basescu nu a sunat doar sa afle mai multe detalii, sau sa vada cum e vremea...nu vad de ce ar fi sunat.
    • -4 (12 voturi)    
      suspect (Miercuri, 18 martie 2015, 11:59)

      amycus [utilizator] i-a raspuns lui Inuka

      basescu traian e doar un suspect, nu e niciun sef de stat.
      a fost seful statului de plata al unei gasti de banditi de lux si presedintele Romaniei printr-o dubla frauda.
      in rest... numai de bine.
  • +10 (12 voturi)    
    Nitu si-a "tras" si o REPUTATIE SOLIDA! (Miercuri, 18 martie 2015, 12:07)

    mcv [utilizator]

    "REPUTATIA mea e solida si afirmatiile contextuale facute de oameni politici, NU o pot AFECTA". Asta ne spune procurorul general intrebat fiind despre gravele acuzatii care ii sunt aduse.
    Asadar, intrebat de gravele lui probleme juridice si/sau de incompatibilitate, el ne loveste cu reputatia lui solida, peste cap!
    Adica, intati isi lipeste el insusi, eticheta de "solida reputatie", lucru pe care il poate face oricine, inafara de el insusi, si apoi ne spune ca lucrurile sunt clarificate in ceea ce-l priveste, iar cei care trebe sa stie, stiu! Cum asa? Nu eu trebuie sa stiu? Cine-s aia care trebe sa stie si stiu? Iar daca eu nu stiu, cum puteam sa-i confer o reputatie solida?
    Apoi ne spune ca l-a sunat cetateanul Basescu, n-a vorbit cu el si nici nu stie el, de ce l-a sunat.
    Asta s-a intamplat si iata ce a gasit Hotnews sa retina din infecta atitudine a sefului procurorilor!
    Dumnezeule Doamne, in ce tara traim si ce fel de creaturi putem noi fi?
    • 0 (0 voturi)    
      a vrut sa spuna: (Miercuri, 18 martie 2015, 18:58)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Declaratia mea e solida. Aia despre impuscatul teroristilor. Da, aia e solida, gestul sau de azi e nefondat, ii cam tremura nadragii...De-aia a ajuns procuror general? Ca stie cum e cu Revolutia? De aia n-a judecat dosarul? MACAR sa fi avut o curiozitate personala, daca nu de serviciu: in cine am tras? Cine au fost teroristii? CINE NE-A DAT ORDINUL SA TRAGEM??? Vai si-amar soldat, asta ne-ar fi impuscat pe toti fara sa clipeasca...
  • 0 (6 voturi)    
    canalul de comunicatie arata intentiile (Miercuri, 18 martie 2015, 12:33)

    dipling [anonim]

    daca X ar vrea sa corupa pe Y, nu l-ar suna (de) pe cartela de PrePay neinregistrata fara sa se prezinte? toti borfasii din parlament (si nu numai) fac asa ceva...

    oameni buni, cand ai intentii "corupte" nu suni prezentandu-te "presedinte" secretarei pe linia oficiala din birou (probabil monitorizata si inregistrata)...
  • +7 (11 voturi)    
    nitu (Miercuri, 18 martie 2015, 12:54)

    vasile [anonim]

    voi chiar credeti pe mincinosul asta de nitu?panarame de doi lei.in final pe basescu il vor pupa toti in fund.el are meritul ca a inceput totul.restul sunt speculatii ale oamenilor de doi bani. niciunul nu face un leu pe langa basescu.ratati de doi lei.si excrocul de voiculescu latra din puscarie,toata lumea vorbeste de basescu parca el mai conteaza. frica se propaga inca,nu si-au revenit dupa lovituri.
    • -2 (4 voturi)    
      Bravo! (Miercuri, 18 martie 2015, 13:05)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Ești un adevărat Vasalie.
  • +4 (4 voturi)    
    Ti-am dat Bi-puie Monta (Miercuri, 18 martie 2015, 16:50)

    Pictor Vonta [anonim]

    Halal stire si halal comunicare de la ministerul justitiei care a inregistrat un apel ratat de la Basescu.
    • +1 (1 vot)    
      vezi ca... (Miercuri, 18 martie 2015, 19:01)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Pictor Vonta

      ministrul justitiei e impuscator de teroristi, nu te joci...