VIDEO Traian Basescu: Am calitatea de suspect in dosarul Gabriela Firea, la fel ca procurorul general Nitu, suspectat ca a impuscat oameni la Revolutie / Oreste e bolnavior, mai e si raspopitul de la Antena 3

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2015, 17:45 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres
Traian Basescu a declarat luni ca are calitatea de suspect in dosarul de santaj care o priveste pe senatoarea PSD Gabriela Firea, la fel ca si procurorul general Tiberiu Nitu, "suspectat ca a impuscat oameni la Revolutie".

Basescu a replicat dur, dupa ce a aparut informatia ca a fost pus sub acuzare in acest dosar, acuzand-o pe Firea ca a transferat bani de la "firma securitatii" Crescent intr-o companie din grupul lui Dan Voiculescu.

"Daca Firica isi aduce aminte de chestia asta ar fi bine", a spus el, la iesirea din sediul PMP, adaugand ca "tot doamna Firulescu asta a facut o plangere la Curtea Constitutionala" pentru declaratiile facute de fostul presedinte.

Reamintim ca Traian Basescu i-a transmis anul trecut Gabrielei Firea "sa stea in banca ei", pentru ca este posibil ca, "intr-o zi, sa nu-si mai gaseasca sotul acasa, daca nu este atenta".

De notat ca opiniile lui Traian Basescu despre Tiberiu Nitu au variat destul de mult de-a lungul timpului.

Daca la numirea sa in functia de procuror sef Basescu afirma, in 2013, ca acesta "poate face fata functiei si ca justitia nu se va prabusi si nici nu va fi pusa sub control politic", parerea lui s-a schimbat dupa cinci luni, in urma revocarii din functie a procurorului Lucian Papici. "Independenta justitiei s-a prabusit, cu binecuvintarea domnului Ponta", declara atunci Traian Basescu.

Basescu a declarat ca CCR "i-a explicat ca presedintele e liber sa faca orice declaratie politica in timpul mandatului si are aceeasi libertate ca si parlamentarii", dar se va duce miercuri, la ora 11.00, la Parchetul General, unde i se va aduce oficial la cunostinta calitatea de suspect in acest caz deoarece respecta institutiile statului.

"Mi-au transmis o scrisoare prin care am aflat ca sunt suspect. E cam la fel cum au facut cu Nitu, eu sunt suspect ca am facut o declaratie, el e suspect ca a impuscat oameni la Revolutie" cand era militar in trupele Securitati sii "probabil ca a impuscat cativa terosti".

In ceea ce o priveste pe Gabriela Firea, aceasta "a semnat imprumutul de la Crescent catre compania unde era administrator, Media press sau Casa press, 400.000 euro si 1,2 mil dolari", a continuat fostul sef de stat.

Intrebat de unde are aceste informatii, Traian Basescu a spus ca a primit "un biletel pe care scria 10.000 de euro de la doamna Udrea, ii ceruse un ziarist, Oreste, care ceruse 10.000 de euro ca sa-i i dea doamnei Udrea aceste documente. Ea mi le-a dat mie, eu le-am dat institutiilor statului care nu se ocupa de aceste probleme", a acuzat el.

Basescu a mentionat ca Elana Udrea nu i-a dat acesti bani lui Oreste, motiv pentru care acesta il critica acum .

"Cred ca Oreste e bolnavior, sincer sa fiu, dar este si raspopitul ala de la Antena 3 care spune cum trec cu barca peste lacul Floreasca. Lacul Floreasca e secat din toamna pentru ca se fac constructii", a adaugat fostul presedinte, referindu-se la Mihai Gadea.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23425 vizualizari

  • +30 (38 voturi)    
    oricum moldoveanca (Luni, 16 martie 2015, 17:48)

    un domn [utilizator]

    e ascunsa..e crivatzul DNA..cod roshu in p$d...si nu se stie..daca mai raman locatari la kiseleff...sau isi muda sediul social la Brutarie
    • -3 (3 voturi)    
      BASESCU DEFENDA EST ! (Marţi, 17 martie 2015, 11:53)

      CATO [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Cato the Elder (Cartaginezul) : BASESCU DELENDA EST (must be destroyd).
      Also Patapievici and Liicevici. The three allogenes !.
  • +34 (44 voturi)    
    parașuta asta câștiga mai mult dacă îl făcea (Luni, 16 martie 2015, 17:51)

    visio [anonim]

    din cuvinte pe Băse! Știu, e aproape! :) pasiunea ei sunt cuvintele...murdare!
    oricum, și-o va lua în freză așa cum și-a luat-o și Patriciu; Firea nu a fost atentă la ce a spus băse; în acea propoziție există un ”dacă”...e greu frate când e creier puțin!
  • +40 (52 voturi)    
    Genial e omul asta! Fara el, am fi pierduti! (Luni, 16 martie 2015, 17:59)

    EdwardEugene [utilizator]

    Va spun eu ce nu poate Hotnews. Traian Basescu: "Categoric ma voi prezenta in fata procurorilor. Sunt suspect ca am deranjat-o pe doamna Firea. Sa spuna doamna Firea cati bani a transferat din Crescent, firma Securitatii, la trustul Intact in perioada 2007-2011. Dovada o am de la doamna Udrea care mi-a dat niste documente primite de la Oreste, sustrase de la Intact si pentru care cerea 10.000 de euro pe ele. Le-am dat mai departe institutiilor abilitate. Cu privire la inculparea mea, Curtea Constitutionala a statutat ca Presedintele in exercitiu are dreptul la declaratii politice. Eu sunt doar suspect, asa cum Tiberiu Nitu este suspect ca a tras in oameni la Revolutie."
    • -20 (32 voturi)    
      pe voi astia din PMP va cheama pe toti Eugen?... (Luni, 16 martie 2015, 18:26)

      zexe [anonim] i-a raspuns lui EdwardEugene

      MarianEugen, EdwardEugene...
      luati cu eugenii!
  • -29 (59 voturi)    
    Asta e.. (Luni, 16 martie 2015, 18:00)

    taticutu [utilizator]

    Incet, incet da din el multe informatii, cu care a plecat de la Cortoceni... Va dati deama cu ce se ocupa acest personaj la Cotroceni ? Va dati seama cu cate " dosare " de acest gen a plecat de la Cotroceni, folosind principiul " ca nu se stie cand o sa am nevoie de ele " ! Acuma va dati seama de ce le era frica la toti din PDL de el , si-l ascultau orbeste ?
    Insa e o vorba : este un Dumnezeu si se va prabusi totul ! E o regula a dominoului, de care nu scapa nimeni !
    • +22 (24 voturi)    
      Corectie (Luni, 16 martie 2015, 18:42)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      Nu se spune "de ce le era frica la toti" ci "de ce le era frica tuturor".
      Exista in limba romana si genitiv si dativ si m-am saturat de "decat" in loc de "doar" si "la tori" in loc de "tuturor.
      Oare chiar nu mai stim de loc romaneste???
      • +5 (5 voturi)    
        Multumesc... (Luni, 16 martie 2015, 21:10)

        taticutu [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

        Corect, multumesc !
        • +3 (3 voturi)    
          Trebuia sa ii spui deschis (Marţi, 17 martie 2015, 10:50)

          math [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

          ...la noi la Antena 3 e mai important continutul decat gramatica sau prezenta scenica. BORNA de aur a presei independente il va invinge pe tiran prin dezvaluirile senzationale pe care le face nonstop de 8 ani. Tot PSD-ul in puscarie dar la Antena 3 se perinda aceleasi coruri cu Nana, Bercea, Ciuvica, Ghise.
    • -3 (5 voturi)    
      stai asa, stai asa (Luni, 16 martie 2015, 20:02)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      comentariul perfect:

      "winter is coming!"
  • -21 (47 voturi)    
    limbaj de mahala.. (Luni, 16 martie 2015, 18:03)

    lili [anonim]

    Ca si al cucoanei Firea, ce limbaj avea si ea in campanie...
    Se merita astia unul pe altul....s-au nimerit...
    • +6 (6 voturi)    
      Asa e ! Se merita ! (Marţi, 17 martie 2015, 10:52)

      math [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Pandele + Firea + copilul cu bacalaureat. Oameni adevarati care salveaza neamul de tiranie.
      • -2 (6 voturi)    
        de parca EBA e mai rasarita! (Marţi, 17 martie 2015, 11:27)

        lili [anonim] i-a raspuns lui math

        Ati uitat-o pe analfabeta EBA care se facea de ras de cate ori deschidea gura la Brussels!!
        Nici sora-sa Ioana nu e mai breaza, amandoua scolite pe seara la facultati-fabrici de diplome !!
        Mai mult, acum am vazut ca si Horia Georgescu a absolvit tot "celebrele" fabrici de diplome Dimitrie Cantemir(ca si dna Udrea!!!) si Hyperion, in anii 2000 cand nici dracu' nu stia ce se face acolo!!
        • +3 (3 voturi)    
          Mai uita omul ce sa facem, (Marţi, 17 martie 2015, 13:23)

          math [utilizator] i-a raspuns lui lili

          I-am uitat si pe Mazare, Voiculescu, Nastase, Vanghelie, Oprisan, Nicolescu, Cozma, Sova, Dragnea, Ghita, Hrebenciuc,... (lista in curs de completare).

          Stai sa vezi cum aprigii parlamentari il vor scapa si pe Sova, dupa Vosganian si Borbely. Cu vot secret fiecare dupa constiinta !!??

          Ce poti sa pretinzi de la un parlament unde UNPR partidul generalilor izmana Oprea-Ontanu-Ilie Nastase-Iordanescu are 56 (cincizeci si sase) de reprezentanti. tara noastra ca o floare.
  • -16 (42 voturi)    
    Proverb.. (Luni, 16 martie 2015, 18:04)

    taticutu [utilizator]

    Stiti ca e un proverb, putin cam " direct " intradevar, apropos de spusele lui la problema in cauza : ce are sula cu prefectura !
    Treaba cu Voiculescu este ca si sceneta ai cu " castravetele " !
    • +4 (12 voturi)    
      monika lewinski (Luni, 16 martie 2015, 18:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      blonde one..taste..a great..castravete ))))
  • -26 (32 voturi)    
    inconștientul ăsta de băsescu (Luni, 16 martie 2015, 18:18)

    ploiesteanu [utilizator]

    s-a luat de procurorul general, el un neica nimeni la ora actuală și cu nenumărate bube în cap. S-ar putea ca după această ieșire necontrolată a lui băsescu, procurorii să analizeze mai mult cele 2 mineriade în care, se pare, traian a avut și el rolul lui.
    • +22 (28 voturi)    
      ! (Luni, 16 martie 2015, 19:33)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      I-auzi! aflam noutati; deci, nu Iliescu i-a chemat pe mineri, ci Basescu.Ca sa vezi!:)))
      • -2 (14 voturi)    
        dacă te-ai fi uitat (Luni, 16 martie 2015, 22:54)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui melcul_naravas

        la ședințele CPUN ai fi văzut un cățeluș fesenist undeva în dreapta sălii, pe primele rânduri, numit traian băsescu (pe atunci avea și un smoc de păr) care făcea tot ce spune iliescu și petre roman, alte două catastrofe ale politicii românești.
        • +3 (5 voturi)    
          in cauza! (Marţi, 17 martie 2015, 10:58)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          erai poate tu sau vreo ruda!
          ia publica poza!
          si nu uita sa ne spui cum a dat TB barci ca sa aduca minerii la Buc....
          • -2 (4 voturi)    
            Dacă nu știi (Marţi, 17 martie 2015, 13:01)

            ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui cinic

            și n-ai văzut taci din gură. Ești probabil un copil prost uns de pdl cu vreo funcție și nu crezi nici când vezi cu ochii tăi. Hai marș, du-te și linge-l pe Băsescu în continuare.
  • +24 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 martie 2015, 18:23)

    [anonim]

  • +26 (36 voturi)    
    nu-s fan Base, dar... (Luni, 16 martie 2015, 18:37)

    propolis [anonim]

    De ce scoateti din context? Basescu a spus ca s-ar putea sa nu-si mai gaseasca sotul acasa daca ea tot lipseste seara din sanul familiei ca sa faca turul televiziunilor. De altfel chiar sotul senatoarei uninominale a declarat ca nu e prea bucuros ca nevasta-sa nu prea sta pe-acasa. Chiar asa, de ce nu mai sta buburuza si pe-acasa pe la copil, sau de ce l-a facut, ca sa i-l creasca bona?
    • -4 (12 voturi)    
      Corect.. (Luni, 16 martie 2015, 21:15)

      taticutu [utilizator] i-a raspuns lui propolis

      Ai o logica corecta ; dar ce treaba avea el ,ca Presedinte, sa faca aprecieri la adresa familiei cuiva , sa afiseze, chipurile, o anumita grija fata de niste probleme familiale ale cuiva ?
    • -3 (9 voturi)    
      de fapt lupu' (Marţi, 17 martie 2015, 7:48)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui propolis

      n-a mâncat-o pe scufița roșie. Mă, tu ca și băsescu dealtfel, ne crezi tâmpiți pe toți ?
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 martie 2015, 16:47)

        [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

        • 0 (0 voturi)    
          O modalitate stalinistă (Miercuri, 18 martie 2015, 20:24)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui

          de a gândi, dacă nu-i este pe plac Băsescu, e clar, fără îndoială e sluga PSD. Posesorii unei astfel de gândiri despotice au făcut sute de mii de victime în România în ultimii 60 de ani.
    • +3 (5 voturi)    
      stim (Marţi, 17 martie 2015, 8:23)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui propolis

      stim ca a spus Basescu si stiu si ei.

      Numai ca Ponta nu mai are rabdare.
      Mai eset nevoie de putin praf ca sa scape de tot.
  • +2 (8 voturi)    
    ca la piata (Luni, 16 martie 2015, 22:17)

    StefanB52 [utilizator]

    poate va era dor de "stilul" asta.
  • +4 (6 voturi)    
    :) (Marţi, 17 martie 2015, 3:29)

    Omu de pe strada [anonim]

    Si cine a dat 10000 de euroi?
  • +6 (6 voturi)    
    Firea insarcinata (Marţi, 17 martie 2015, 10:47)

    je [anonim]

    E o moda.
    Cum afla ca se apropie DNA de ele, cum raman insarcinate pentru circumstante atenuante: Ridzi, Firea, aia a lu Vanghelie, etc