Victor Ponta a anuntat ca Darius Valcov a demisionat din functia de ministru al Finantelor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 15 martie 2015, 19:05 Actualitate | Politic


Ponta si Valcov
Foto: Colaj foto
Darius Valcov a demisionat din functia de ministru al Finantelor, a anuntat duminica premierul Victor Ponta, intr-o interventie telefonica la RTV. Ponta a facut anuntul la scurt timp dupa ce presedintele Klaus Iohannis ii ceruse printr-un comunicat de presa sa il demita pe ministrul Finantelor, impotriva caruia DNA a inceput urmarirea penala pentru trafic de influenta, fapte petrecute in mandatul de primar al orasului Slatina.

Reamintim ca DNA l-a pus sub acuzare pe Valcov vineri seara, cand actualul ministru al Finantelor a si fost adus la DNA. El este acuzat de procurori ca ar fi luat mita 2 milioane de euro pentru a truca mai multe licitatii publice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11287 vizualizari

  • -51 (65 voturi)    
    mânca-v-aș (Duminică, 15 martie 2015, 19:15)

    Mazeta [utilizator]

    Bre, dar unde e fragrantul? DNA aduce numa povești cu capre și cimitire de acu trei ani, dar dovezi nema. Singurii care a făcut înregistrări meseriașe a fost neamurile lu Bercea. Poate deaia și înfundă pușcăria.
    • +37 (39 voturi)    
      pai (Duminică, 15 martie 2015, 19:23)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Da la Udrea unde e flagrantu???? Atunci era bucuros si cu gura mare!!!!!!!!! Eeeeeeeee....
    • +25 (27 voturi)    
      Lol (Duminică, 15 martie 2015, 19:27)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Fragrantul?
      • +12 (12 voturi)    
        si "singurii care a facut", "a fost neamurile" (Duminică, 15 martie 2015, 21:20)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        o fi trecut de abecedar?
      • +10 (12 voturi)    
        E mazeta mai dastept decat voi? (Duminică, 15 martie 2015, 21:59)

        Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Nu va prindeti ca el vorbeste intentionat ca neamurile lui Bercea, "singurii care a facut inregistari meseriase"?
        • +2 (2 voturi)    
          Nu este (Luni, 16 martie 2015, 9:38)

          snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

          Clanul bercea este abia acum la puscarie pentru ca a corupt in mod continuu autoritatile judiciare din Oltenia pana au intreprins fapte investigate de DNA, moment in care totul a fost scos la iveala.
          PS: Motivul principal pentru care majoritatea infractorilor sunt prinsi este cauzat de lacomie. Pur si simplu nu stiu cand sa se opreasca, in parte si pentru ca nu stiu sa faca altceva.
      • +2 (2 voturi)    
        Da, da (Luni, 16 martie 2015, 10:02)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Fragrantul....ca e frumos mirositor :-)) Parfumat.
    • +31 (31 voturi)    
      Lasa, papushe, nu-ti face griji. (Duminică, 15 martie 2015, 19:29)

      Martin Juvete [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Pe langa inregistrari, mai au si acte contabile si declaratiile "pulifricilor". Nu stii tu tot ce-i in dosarul ala.
    • +22 (22 voturi)    
      sigur ca exista ! (Duminică, 15 martie 2015, 19:37)

      Sandu S. [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Alea meseriase sunt cu ponta in Rusia , China si Dubai.
    • +13 (15 voturi)    
      analfabeția salvează (Duminică, 15 martie 2015, 19:52)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Bre, ce-i aia "fragrantul"? Are legatură cumva cu "fragrance"/parfum? De ce faci comentarii despre parfumuri la un articol despre altceva? Iar comentariile matale e chiar aiurea. ///
  • +29 (31 voturi)    
    Adio dar raman cu tine (Duminică, 15 martie 2015, 19:17)

    ty [utilizator]

    Valcuv si-a depus demisia dar ponta l-a rugat sa mai ramana pana se gandeste la un succesor. Din cei vreo 60 secretari de stat din guvernu ponta cred ca pe la finante sunt vreo 10. Oare niciunul nu poate inlocui un ministru care si-a depus demisia?
    • +19 (21 voturi)    
      De ce nu,madam Usturoi. (Duminică, 15 martie 2015, 19:29)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Tot este consilier financiar a lui Ponta!
      • +11 (11 voturi)    
        sau Vosganian (Duminică, 15 martie 2015, 21:21)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui vali47

        ca le are cu miru'...
      • +7 (7 voturi)    
        Daca ambi au aceeasi destinatie (Duminică, 15 martie 2015, 21:30)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui vali47

        poate sa-i fie orice.
    • +4 (4 voturi)    
      la inceputul (Luni, 16 martie 2015, 8:10)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ty

      mandatului lui de prim ministru, tonta a zis ca guvernul lui (ala de atunci) e cel mai cinstit si capabil guvern.
      dupa atatia ani de lapte si miere (doar pentru el et co.) si "n"-spe remanieri, singurul care nu se da inlocuit e el insusi. insusi prim mincinosul tarii.
      din pacate, sunt inca destui care dau si acuma vina pe base ca alt argument nu mai au) pentru incapacitatea intelectuala si de putirinta politica a acestui carlan.
  • +27 (27 voturi)    
    Si cine va mai lucra la Codul fiscal? (Duminică, 15 martie 2015, 19:25)

    Marin Juvete [anonim]

    Pai nu zicea ieri ca va lucra in continuare la noul Cod Fiscal? E clar, iar ne-a mintit michimaus.
    • +20 (20 voturi)    
      Apa de ploaie pt. fraieri = noul cod fiscal (Duminică, 15 martie 2015, 20:10)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Marin Juvete

      Iesit din spumele mafiote ale guvernarii de Dambovita.

      Ieri Valcov zicea ca n-a demisionat - iar astazi, daca nu-i chema Johannis la castane, tineau porcul in papusoi.

      Pinocchio incercase o contra rapida pe fb spunand cat e de pretios Valcov si noul cod fiscal.

      *Tot Pinocchio se crede in sezonul 3 din House of Cards, pentru el codul fiscal e similar cu AmWorks-ul lui Kevin Spacey. Tine cu dintii de guvernare, i-au iesit coltii la loc.

      Asteptam votul pentru Sova.
    • +2 (2 voturi)    
      cum cine? (Luni, 16 martie 2015, 8:18)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Marin Juvete

      harvard petreasca. sau, ca sa plagiez si eu pe cineva care fu ministresa la invatamant, harDvar petreasca, specealista ca si el in MeTeO.
  • +25 (25 voturi)    
    DV (Duminică, 15 martie 2015, 19:46)

    kronk [utilizator]

    Noul cod fiscal se organizeaza la cimitir.Acolo e liniste si SRI nu vine.Cine stie ce infractor vine la rind ca ministru la finante.
    • +10 (10 voturi)    
      e un primar bun in Pantelimon (Duminică, 15 martie 2015, 21:22)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      sau Vosganian, ca a mai fost si stie deja manevrele...
  • +29 (29 voturi)    
    Alooo, aia cu cel mai cinstit guvern (Duminică, 15 martie 2015, 19:48)

    Captain Obvious [utilizator]

    Mai e de actualitate?
  • +25 (25 voturi)    
    Hai Dottore, s-a facut loc pt alt penal (Duminică, 15 martie 2015, 20:02)

    Parzivall [utilizator]

    In Cel Mai Cinstit Guvern.
  • +18 (24 voturi)    
    AVERISMENT PUBLIC (Duminică, 15 martie 2015, 20:05)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Către membri tuturor partidele politice din România.

    Vrem să vă reamintim că datorați poziția voastră actuală votului pe care vi l-a dat acest popor!

    Vrem să vă reamintim faptul că menirea voastră este de a sluji intereselor lui, ale țării, ale națiunii române!

    Vrem să vă reamintim că întregul tezaur material și spiritual al României de astăzi și al Daciei de ieri aparține acestei națiuni!

    Vrem să vă reamintim că voi trebuie sa fiți în slujba acestui popor și nu el în slujba voastră!

    Vrem să vă reamintim că aveți o datorie sacră față de această națiune!

    Vrem să vă reamintim faptul că sunteți datori față de toți cei care de-a lungul timpului au muncit, au luptat și sau jertfit pentru ca noi, urmașii lor, să trăim demni într-o țară demnă!

    Pentru toate astea vă spunem clar și răspicat:

    Vrem politicieni care își iubesc țara și neamul!

    Vrem politicieni incoruptibili, care să respecte legile acestei țări!

    Vrem politicieni fideli națiunii, poporului și țării lor!

    Vrem politicieni care să servească în primul rând interesul național și apoi alte interese!

    Vrem politicieni care să ne respecte ca oameni și care să accepte că avem dreptul să trăim cu demnitate în țara noastră!

    Vrem politicieni care să ne aducă toți copiii acasă, prin tot ceea ce fac și vor face pentru țară!

    Prin urmare, vă somăm, vă avertizăm public:

    REFORMAȚI-VĂ DIN TEMELII ȘI SCHIMBAȚI-VĂ MODUL DE A FACE POLITICĂ!!!

    Dacă nu o faceți voi, în acest an 2015, atunci, în anul 2016 vă vom reforma noi!

    Și vom face asta împreună cu toți cei care s-au săturat să-i chinuiți, să-i batjocoriți, să-i mințiți cu nerușinare, să le jigniți inteligența!

    Cum vom face asta? Veți vedea!

    Vă vom reforma pentru că ne-am săturat să vă vedem cum lucrați împotriva interesului național și cum umiliți această țară!

    Răbdarea noastră a ajuns la sfârșit! Nu încercați să mai păcăliți încă odată acest popor și în 2016.

    NU VEȚI MAI REUȘI! DIN CONTRĂ! VEȚI AVEA O SURPRIZĂ… U R I A Ș Ă !!!
    • -9 (9 voturi)    
      frontu' dacic? (Duminică, 15 martie 2015, 20:52)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      ce surpriza pregatiti voi? schimbarea numelui in Dacia? lol
    • +9 (9 voturi)    
      De acord... (Duminică, 15 martie 2015, 21:40)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      De acord Miscarea Focului Dacic, dar hai sa le dam bani. La 7000 cat au acum salariu, vin doar hotii pe pozitii cheie. Presedintele 12.000 euro pe luna, ministrii 10.000 euru/luna, secretarii de stat 7.000 euro/luna. Acum noi le cerem dar stiti cum este, daca nu le dai ce poti sa le ceri? In felul asta vom vedea oameni din multinationale, oameni de cultura ca intra in politica. Pana atunci vom vedea doar profitori si hoti.
  • +26 (26 voturi)    
    A demisionat în stilul lui Ponta. (Duminică, 15 martie 2015, 20:12)

    vali47 [utilizator]

    Vîlcov a demisionat,dar mai stă câteva zile să termine codul fiscal,cod care spunea ieri Ponta că este gata și își va asuma răspunderea.Voi ați înțeles ceva?Așa guvernează Ponta,de nu înțelege nici el ce face.Să credem că Vîlcov a demisionat,ar trebui ca Ponta să numească un înlocuitor.Sper ca Johannis să nu accepte o asemenea măgărie marca Ponta.
    • +13 (13 voturi)    
      ponta a guvernat macar un minut? (Duminică, 15 martie 2015, 20:28)

      bizonul_nou [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      eu nu am vazut ca ponta sa guverneze macar o ora
  • +26 (26 voturi)    
    cred ca la nivel european, chiar global (Duminică, 15 martie 2015, 20:21)

    bizonul_nou [utilizator]

    .....nu cred sa existe un guvern mai penal ca acesta al lui ponta; oare are cineva rabdare sa numere citi ministri s-au carat fortat din 2012 - cind a pus laba pe guvern - si pina azi? incepind cu liviu pop, grajdan, etc etc etc;

    ar fi chiar nostima o lista cu ponta si haita de penali!

    lista lui ponta!
    cel mai penal guvern de pe mapamond!
    :)
    • +1 (1 vot)    
      13 (Luni, 16 martie 2015, 12:16)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

      http://adevarul.ro/news/eveniment/cel-mai-cinstit-guvern-ajuns-13-ministri-penali-1_5505d0ae448e03c0fd95b6a7/index.html
  • +13 (13 voturi)    
    "cel mai cinstit guvern"... (Duminică, 15 martie 2015, 20:37)

    lili [anonim]

    Merge incet, dar sigur la puscarie!!
    Drum bun, asa cred ca vom scapa, incet dar sigur de voi!
    Parca mai zilele trecute ne asigura Ponta ca Darius Valcov isi va continua mareata activitate la noul Cod fiscal, desi DNA incepuse sa-l ancheteze ca inculpat!!
    DNA, la Ponta cand veti ajunge, ca prietenul de afaceri Sova deja este pe drumul spre puscarie!?
    Succes DNA, succes Codruta!
  • +8 (14 voturi)    
    baselu (Duminică, 15 martie 2015, 20:48)

    mart [anonim]

    chestiunea este ca pontica pentru a nu da satisfactie lui baselu, a asteptat reactia lui johanis impuscand doi iepuri dintr-un foc. Intrebarea este: ce va face cu al doilea cartus?
  • +16 (16 voturi)    
    demisie (Duminică, 15 martie 2015, 20:54)

    sampras [anonim]

    A dimisionat pt ca in caz de urmarie penala imunitatea ii putea fi ridicata de Iohannis fiind ministru. Asa trebuie acordul parlamentului, si stim cu toti ce se va intampla
  • +15 (15 voturi)    
    demisie (Duminică, 15 martie 2015, 22:06)

    Alex [anonim]

    ...Ma intreb-oare Ponta cand isi anunta demisia? E cel mai slab si prost prim-ministru pe care l-am avut,si conduce un guvern de corupti si incompetent-el fiind cel mai de soi dintre ei.Nici o umbra de bun simt si responsabilitate din partea lui si a psd-ului care il sprijina si il tine in functie! Rusine!!!
    • +14 (14 voturi)    
      daca ar iesi vreo o suta de mii ... (Duminică, 15 martie 2015, 23:46)

      bizonul_nou [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      de bucuresteni in fata guvernului sa-i ceara demisia, poate asa s-ar lasa convins borfasul.
      • +4 (4 voturi)    
        nici macar (Luni, 16 martie 2015, 8:23)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

        va zice ca aia 100.000 sunt basisiti si nu au reprezentanta la nivel national.
        si, oricum, tarisoara are nevoie de el, ca e unicat.
  • +10 (10 voturi)    
    codul fiscal (Luni, 16 martie 2015, 2:02)

    sidacanu [utilizator]

    pe bune va ramane in istorie a unui penal... nu se poate....numai oameni "cinstiti in acest guvern.. cel mai cinstit"... atat de valorosi ca trebuie sa le aplicam...legile votate de ei .....nu mai avem modele si valori in tara asta ???
  • +9 (9 voturi)    
    Eu unul n-am înţeles: (Luni, 16 martie 2015, 2:05)

    Kentt [utilizator]

    Darius Vâlcov mai este ministrul de Finanţe al României sau nu?
    Da sau nu?
    Mai este până miercuri? I-a refuzat demisia până miercuri? Miercuri i-o acceptă? Până miercuri mai este bun ca ministru de Finanţe al României?
    Până miercuri ministrul de Finanţe al României va fi un urmărit penal?
  • +8 (8 voturi)    
    Valcov va putea (Luni, 16 martie 2015, 6:00)

    coco04 [utilizator]

    sa iasa mai repede de la inchisoare;daca scrie o carte.
    Ceva gen" Codul Fiscal reloaded".
  • +13 (13 voturi)    
    Povestea porcului: (Luni, 16 martie 2015, 7:33)

    ouyang [utilizator]

    nici imbracata nici dezbracata, nici calare nici pe jos, nici in functie dar la munca. Ridicol! HAHAHA! Auzi dom Ponta cum rade de tine tara asta?
  • +3 (3 voturi)    
    Guvernul plagiatorului (Luni, 16 martie 2015, 8:44)

    Alistar44 [utilizator]

    În curând datorită DNA-ului , Ponta va ramâne singur în guvernul lui şi în parlamentul majoritar PSD şi își va aştepta şi el arestarea. HA 1HA ! HA!
  • +1 (1 vot)    
    Plagiatorule....... (Luni, 16 martie 2015, 9:50)

    8736 [utilizator]

    ......daca stai in mijlocul unei haznale, crezi ca mai poti sa fi curat ? De pe marginea haznalei ti se striga sa iesi de acolo (demisia adica) si tu continui sa nu faci nimic in acest sens. Ce sa creada cei de pe margine ? Ori iti place si te simti bine acolo, ori esti prea adanc infipt in materiile de acolo, ori chiar tu esti parte din acea materie (cel mai probabil). Cel mai bine este sa vina vidanja (DNA-ul) si sa aspire haznaua, ceea ce se intampla acum. Si sa va tina in vidanja (la brutarie) pana va descompuneti.
  • +1 (1 vot)    
    DAR OARE NU MAI EXISTA (Luni, 16 martie 2015, 12:51)

    misa2002_2006 [utilizator]

    DAR OARE NU MAI EXISTA parlamentar, guvernant, senator, deputat sau primar corect in tara asta? Asta am produs noi dupa Revolutie? Numai hoti?
    Ce au crezut astia ca fac cu tara asta atata timp?
    Si cum dupa ce sunt prinsi nici unul nu spune ca e vinovat? Saracii- toti sunt nevinovati si judecati si inchisi pe nedrept! Nici usturoi nu au mancat si nici gura nu le pute- la nici unul!
    Este mandatar sa se dea o lege prin care sa li se confiste toate proprietatile si bunurile- si lor si copiilor lor, sa ramana numai cu ce au pe ei si sa o ia de la zero, sa vedem daca mai fac tot atata banet!
    Trebuie sa punem capat acestor hotii!
    Nu fac bine aia care in tara lor, taie mana hotului?
    Doamne cat ne chinuim noi sa ducem viata de pe o zi pe alta si sa facem fata la toate cheltuielile si impozitele si intretinerile marite in fiece an si cum astia se distreaza pe banii nostrii? Pana cand ROMANI??? Pana CAND???
    La puscarie, si sa faca munca in folosul poporului furat! La sapa la sosele, legati in lanturi si paziti, doar cu apa si biciuri pe spinare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Noul Cod Fiscal este compromis! (Luni, 16 martie 2015, 13:13)

    Hansen [utilizator]

    Sper ca nu vom fi in situatia in care "Noul Cod Fiscal" va avea drept autor un hot dovedit!
    In acest caz, intram sigur in Cartea Recordurilor.
    Cum este posibil sa pastrezi chiar si 5 minute in functie un Ministru al Finantelor asupra caruia sunt suspiciuni solide de necinste?
    Daca tov. CTRL-C / CTRL-V nu realizeaza gravitatea situatiei pentru prestigiul national, o asemenea gafa nu i se poate ierta presedintelui tarii.