Klaus Iohannis, la plecarea in vizita la Varsovia: Relatia cu Polonia - o prioritate. Avem in vedere proiecte concrete de coperare in cadrul UE si NATO

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2015, 18:13 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: Facebook
Presedintele Klaus Iohannis a declarat miercuri, la plecarea intr-o vizita oficiala de 3 zile la Varsovia, ca "Relatia cu Polonia este o prioritate pentru Romania, subliniata de existenta unui parteneriat strategic", iar cele doua tari au in vedere "proiecte concrete de coperare in cadrul UE si NATO, cu accent pe cooperarea regionala. Vom discuta si tema securitatii, cu referire in mod special la chestiunea Ucraina. Ambele state au un interes major fata de vecinatatea estica".

Seful statului a anuntat ca vizita va incepe joi dimineata cu o intalnire cu omologul sau Bronislaw Komorowski, urmata de o intrevedere cu Radosᅤaw Sikorski, presedintele Parlamentului polonez.

Ziua de joi se va incheia cu o intalnire cu reprezentantii comunitatii romanesti.

Vineri dimineata, Klaus Iohannis se va intalni cu premierul polonez Ewa Kopacz.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2447 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    Asta mă bucură. (Miercuri, 11 martie 2015, 18:18)

    mitg [anonim]

    Unul din puținii oameni de stat care conștientizează faptul că avem nevoie de o "relație specială" cu Polonia
  • +5 (11 voturi)    
    limbaj de lemn (Miercuri, 11 martie 2015, 18:21)

    bl [utilizator]

    Vad ca desteptii prezidentiali au ramas cu acelasi limbaj de lemn si dezinformare ca si pe vremea lui Ceausescu:
    "cele doua tari au in vedere "proiecte concrete de coperare in cadrul UE si NATO, cu accent pe cooperarea regionala."

    De aici eu nu stiu nimic concret!
  • +11 (11 voturi)    
    Polonia (Miercuri, 11 martie 2015, 18:44)

    nimrod [utilizator]

    Şi Ponta a fost în Polonia ceva vreme în urmă... Şi? N-am nici o nădejde... Aurescu e acelaşi şi colo şi colo... Şi doar e ditamai ţara, odată vecină şi prietenă. Vai de capul diplomaţiei române... Avea dreptate Mihail Sebastian.
  • +4 (6 voturi)    
    aha ~! (Miercuri, 11 martie 2015, 19:47)

    nash pandelica [utilizator]

    deci, de aici curaju' palavramentarilor sa se impotriveasca aplicarii legii...
    pai, daca era von klauz in tzara, mai faceau ei asta ?!
    il mai salvau ei pe borbeli ?! :))
  • +2 (4 voturi)    
    părere (Miercuri, 11 martie 2015, 20:34)

    Arl [utilizator]

    Poate învață de la polonezi teoria lucrului bine făcut. Ei nu au semnat acorduri pt anul nspe ci s-au pus pe treabă. Au un program pe 10 ani care îi va transforma într-o putere militară de primă clasă. Aviație modernă, tancuri de ultimă generație, etc. Doar noi nu mișcăm nimic. Așteptăm 2017 și dăm din buze. Și punem poze pe facebook.
    • +1 (3 voturi)    
      alta parere (Joi, 12 martie 2015, 1:15)

      leo [anonim] i-a raspuns lui Arl

      pai daca poanta ne-a transformat in ultimii trei ani in tigrul Europei, de unde sa scoata presedintele banii pentru tancuri si aviatie moderna in 2 luni?
  • 0 (2 voturi)    
    ? (Miercuri, 11 martie 2015, 20:40)

    toma [anonim]

    oare ce am fost la vot?
  • +1 (3 voturi)    
    Ponta ABUZ in serviciu!!! (Miercuri, 11 martie 2015, 21:11)

    Mirceaio [anonim]

    PNL ne vrajeste ca Basescu a facut blat cu Ponta. Ponta trebuie sa intre in puscarie pentru ABUZ in serviciu. In mai multe ocazii el s-a folosit de pozitia de premier ca sa rezolve dispute politice. Ponta chiar si atunci cand a intarziat sa ii dea locuinta de servici lui Basescu a facut un ABUZ. PONTA!!!! tu trebuie sa dai explicatie poporului pentru deciziile tale. Tara asta NU este a ta!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    3 zile si trei nopti ? Cam mult ! (Joi, 12 martie 2015, 5:27)

    Plagarus [utilizator]

    Acasa soarecii mimeaza democratia si fenteaza puscaria !