Victor Ponta: Eu nu vad PNL pregatit sa guverneze azi

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 8 martie 2015, 20:20 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Facebook
Premierul Victor Ponta a declarat duminica, intr-o interventie telefonica la postul de televiziune Romania TV, ca nu crede ca o motiune de cenzura a opozitiei va trece, adaugand ca nu se simte in pericol ca liberalii se pregatesc sa ia puterea.

"Nu cred ca va trece motiunea de cenzura. Astazi majoritatea functioneaza, eu cred ca va functiona si la motiunea de cenzura, dar mai mult decat atat, eu nu vad PNL-PDL..., eu nu-i vad absolut deloc pregatiti sa guverneze azi, nici ca program si nici ca oameni nu stim pe cine ar vrea sa puna ministri. Nici ca o majoritate functionala, pentru ca sa spui ca vei guverna inca un an si zece luni pana la alegeri (...). Am inteles, vreti sa veniti, foarte bine, dar spuneti-ne cu ce program, cu ce oameni, cu cine guvernati", a raspuns Ponta la o intrebare pe aceasta tema, potrivit Agerpres.

El a adaugat ca nu se simte in pericol de faptul ca liberalii se pregatesc sa ia puterea.

"Nu ma simt in pericol, nu am reusit sa vad foarte mult din ce a lansat domnul Predoiu si PNL. Ideea este urmatoarea, avem un guvern care functioneaza, avem un presedinte in functie, avem alegeri in noiembrie sau decembrie 2016, si cred ca (...) situatia actuala in care e un echilibru politic si in care presedintele, Guvernul, Parlamentul lucreaza impreuna, e o situatie foarte buna si nu vad de ce ar trebui sa o stricam", a mai afirmat liderul PSD.

El a mai spus ca nu vede nicio colaborare cu Traian Basescu pe viitor.

"Nu. Ultima data cand am avut, intre ghilimele, placerea sa-l vad pe domnul Basescu a fost la CSAT-ul din luna noiembrie. De atunci nu-i simt lipsa, dar nici nu ne-am vazut, nu ne-am auzit, nu cred ca avem lucruri de dezbatut impreuna", a afirmat prim-ministrul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2772 vizualizari

  • +23 (31 voturi)    
    Auzi mai Plagiatore, (Duminică, 8 martie 2015, 20:31)

    cetatean [anonim]

    Tu ai fost pregatit vreodata?
    Esti cea mai mare rusine a Romaniei ever.
    • -1 (5 voturi)    
      auzi ma cetatean ? (Luni, 9 martie 2015, 7:10)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      Esti sigur ca vrei PDL la guvernare cand se va trece la Euro ? Stii ce inseamna asta dupa modelul PDL ? Iti zic eu:
      - conversia salariilor in EUR la cursul curent
      - conversia creditelor in lei la cursul EUR de la momentul creditarii
      - conversia preturilor in EUR cu rotunjire in sus

      Ti se pare corect ? Avem nevoie de o guvernare de stanga pentru momentul ala, nu de dreapta. Uita-te la masurile luate de PDL pana acum. Oamenii au fost mereu cei sacrificati, in avantajul bancilor si companiilor mari care fac lobby,
  • +14 (20 voturi)    
    evident, Ministrii lui Ponta sunt "de neinlocuit" (Duminică, 8 martie 2015, 20:36)

    lili [anonim]

    Sa-i luam pe rand:
    1. Ministrul Economiei, Mihai Tudose - ce-a facut, ce face, a auzit careva ceva despre el ?!
    Adica, UN NO NAME!!
    2. Ministrul Energiei, Andrei Gerea - la fel NO NAME!!
    3. Ministru sporturilor, Gabi Szabo - ce-a facut de cand e in Guvern?!
    NIMIC.
    4. Ministrul Culturii, Ioan Vulpescu - a auzit careva de el, a facut ceva?!
    NIMIC.
    5. Ministrul pentru Relatia cu romanii de peste hotare: Angel Tilvar - ce face, ce-a facut?!
    NIMIC(asta trebuia sa bata saua cu votul prin corespondenta!)
    6. Ministrul ptr Dialog social - Liviu Pop, un analfabet, de "neinlocuit", probabil!!
    7. Ministru ptr Relatia cu parlamentul, Eugen Nicolicea, alt analfabet de "neinlocuit"!
    8. Ministru Educatiei, Sorin Campeanu - ne-a demonstrat "supusenia" fata de Ponta. ATAT.
    9. Ministrul Muncii, Rovana Plumb - cea care condamna explorarea gazelor de sist de catre Guvernul MRU, dar care dupa ce USL a juns la guvernare nu mai stia cum sa le laude, ca Ministra a Mediului!!
    10. Ministrul Transporturilot, Ioan Rus - catastrofa!!
    11. Ministrul Mediului, Gratiela Gavrilescu - ati auzit ceva de a, ce face?!
    NIMIC.
    12. Ministrul de Interne, Gabriel Oprea - un analfabet la fel de "neinlocuit" in toate guvernele de pana acum!!!
    13. Ministrul aparariii nationale, Mircea Dusa - un figuranr de "neinlocuit", probabil!!
    La ceilalti ramasi, nu-mai mai mai pierd vremea...
    Conclizie: astia-s Ministrii de neinlocuit ai lui Ponta?!

    A nu se intelege ca ceea ce ne paste prin venirea unui guvern al "noului" PNL este salvarea natiei, mai ales ca vechii PDListi(alde Ioan Oltean, Roberta Anastase, Sulfina Barbu, Vasile Blaga, Gheorghe Flutur si alti portocalii ne-au arata ce "pot", la fel cum ne-au arata si fostii PNListi in fosta USL!)!
    NU!!
    Toti o apa si un pamant, politruci veseli care se perinda de 25 de ani prin functiile inalte ale statului roman, functii din care se imbogatesc ei si acolitii lor!
  • +17 (25 voturi)    
    Moshule (Duminică, 8 martie 2015, 20:43)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...esti cel mai tare sfetnic al natiunii. Cum le zici tu, mai rar bibicule. Grija tarii si a romanasilor te framanta de nu mai poti sa te odihnesti, n-asa? Las-o, breh, odata jos, ca macane rau.
  • +9 (19 voturi)    
    Eu nu vad P$D sa fie pregatit vreodata (Duminică, 8 martie 2015, 20:58)

    emil bobu [utilizator]

    sa guverneze.

    In schimb P$D este intotdeauna pregatit sa ne fure, sa ne insele, sa ne tradeze, iar si iar si iar.

    Cum sunt cretinii astia inca la putere?
  • +10 (18 voturi)    
    Rusinea Romaniei (Duminică, 8 martie 2015, 21:19)

    Piron [utilizator]

    Ponta pleaca ca vad ca mereu esti copy paste. Halal PM
  • +12 (18 voturi)    
    intrebare (Duminică, 8 martie 2015, 21:33)

    miluch [utilizator]

    Ce faceti voi vi se pare ca ar putea primi numele de guvernare?? Doar intreb...
  • +7 (13 voturi)    
    Ai dreptate (Duminică, 8 martie 2015, 21:54)

    vasile-roaita [utilizator]

    Plagiatoare. Nici penalistii nu-s mai buni decit voi, pesedistii, sinteti o apa si-un pamint clica uslinoasa doar puscariabili cu totii. sper sa vad cit mai multi dintre voi la brutarie in viitorul apropiat.
  • -4 (12 voturi)    
    nu vad (Duminică, 8 martie 2015, 22:13)

    evoque [utilizator]

    pnl. se vede doar pdl cu alta "blonda" in fata.
  • +9 (15 voturi)    
    dar cine PEEEPP PEEEP (Duminică, 8 martie 2015, 23:24)

    potaissa [utilizator]

    te-a pus pe tine la butoane? Mojicule!
  • +8 (14 voturi)    
    pesedeaua nu e buna de cand a aparut (Duminică, 8 martie 2015, 23:33)

    Dalinar [utilizator]

    cele mai mari furaciuni is facute de pesedele...asa ca stai jos Dofttore, nota 2, esti repetent la capitolul bun simt.
  • +10 (16 voturi)    
    Zise pata maro... (Luni, 9 martie 2015, 0:00)

    CititorulComentator [utilizator]

    De pe istoria Romaniei...
  • +8 (14 voturi)    
    Viorele fa-te ca lucrezi si tu oaresce ! (Luni, 9 martie 2015, 4:51)

    Plagarus [utilizator]

    Termina-ti inca un " doctorat "la Comarnic si lasa-ne.
    Apropos ce contează că autostrada Comarnic-Brașov e pe locul 9 la “eficiență”? Ea e pe locul 3 la “priorități”in MPGT !
    Guvernul " cinstitilor " nu a realizat un calcul cost-beneficiu al autostrăzilor pe care plănuiește să le construiască.
  • +3 (7 voturi)    
    daaa! (Luni, 9 martie 2015, 8:27)

    backup13 [utilizator]

    nici tu nu esti pregatit si totusi guvernezi ...
  • -3 (9 voturi)    
    Din comentariile de mai sus (Luni, 9 martie 2015, 9:02)

    xrogo [utilizator]

    se vede orientarea "sanatoasa" a majoritatii postacilor de aici,transformati din basisti convinsi in penelisti si mai convinsi.
    Daca si PNL va fura cum a furat componenta PDL din noul partid,atunci mai bine stati pe margine si comentati anti psd,dar nu nazuiti la putere!!!
  • +3 (7 voturi)    
    cert este ... (Luni, 9 martie 2015, 9:03)

    astronaut [utilizator]

    faptul ca d-ta ai aratat , cine esti , ce stii, ce faci , cum faci , nici nu prea mai avem nevoie de opinia matale , asa ca onorabil (de unde atata) ar fi sa DEMISIONEZI si sa teduci'' unde a mancat lupu oaia'', fii sigur de un lucru cei care vor veni dupa tine nu au nevoie de opiniile dtale ''clarvazatoare'' !!.
  • +4 (8 voturi)    
    Ponta tu ai pretentii ca ai guvernat vreodata ? (Luni, 9 martie 2015, 9:05)

    andreesanu [utilizator]

    Cine si-a gasit sa vorbeasca de guvernare !!!,Ponta cel care habar nare ce-i aia guvernare ,Ponta care 3 ani a dormit pe el ,Ponta care a schimbat 4 adunaturi de asa zisi ministri !!!.