Monica Macovei despre Klaus Iohannis: Incalca tot mai multe dintre conditiile pe care le-a acceptat inainte sa fie ales

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2015, 14:12 Actualitate | Politic


Monica Macovei
Foto: Facebook / Monica Macovei
Monica Macovei, liderul partidului M 10, afirma, intr-un interviu pentru Revista 22, ca presedintele Klaus Iohannis ar fi trebuit sa se pronunte ferm pe anumite teme, in primele luni de mandat, europarlamentarul dand exemplul Ordonantei de Urgenta prin care Victor Ponta a scapat de raspunderea pentru plagiat. Monica Macovei critica si numirea lui Eduard Hellvig la conducerea SRI si considera ca noul presedinte incalca tot mai multe dintre angajamentele pe care si le-a luat in campania electorala, inaintea celui de-al doilea tur al alegerilor prezidentiale, cand europarlamentarul i-a acordat sustinerea sa.

"Respecta unele conditii, pe altele nu si, cu regret, constat ca acestea din urma se inmultesc. M-a surprins ca domnul Klaus Iohannis a spus ca are obiectivul ridicarii Mecanismului de Cooperare si Verificare. Ar trebui sa se gandeasca la faptul ca DNA exista si lucreaza astazi tocmai datorita MCV, pentru ca obsesia majoritatii clasei politice este de mai multi ani eliminarea DNA. Apoi, MCV exista pentru ca parlamentul si politicienii nu au vointa politica de a lupta cu coruptia, amana sau blocheaza ridicarea imunitatii. Are exemplul recent cu Vosganian. Pana nu se elimina blocajele politice din drumul justitiei, MCV trebuie sa ramana pentru functionarea dreapta si independenta a justitiei. Obiectivul nu trebuie sa fie ridicarea MCV, ci rezolvarea problemelor. A mai spus presedintele Iohannis ca justitia este <una dintre cele trei puteri ale statului, nu o supraputere>. Nici acum nu este clar ce a vrut sa spuna. Cand a dat justitia semnale sau s-a comportat ca o <supraputere>? Din contra, toate atacurile murdare au fost la adresa justitiei, a unor judecatori si procurori. Uitati-va inclusiv acum cat de tare este atacata justitia. Mai nou, ca sa nu mai atace direct DNA, unii politicieni au inceput sa atace SRI, institutia care ajuta, in unele cazuri, DNA in anchete", spune Monica Macovei.
 
Monica Macovei s-a declarat dezamagita si de numirea lui Eduard Hellvig la conducerea Serviciului Roman de Informatii si este de parere ca e nevoie de o pozitionare mai ferma a lui Klaus Iohannis in privinta anumitor teme: "M-as fi asteptat ca, atunci cand Ponta si-a dat singur OUG ca sa scape de raspunderea pentru plagiat, presedintele sa traga un semnal de alarma public. Ca sa va dau doar un exemplu. Nimeni nu zice ca presedintele sa intervina, dar nici nu poate sta fara sa se exprime ferm acolo unde apar derapaje sau pericole. Au fost cateva gesturi care m-au dezamagit, de la numirea unor consilieri controversati, pana la nominalizarea lui Eduard Hellvig la sefia SRI. Stiu ca presedintele isi alege singur echipa cu care vrea sa lucreze, oameni in care are incredere, dar, cand cei pe care ii alege sunt cei care conduceau si aplaudau asaltul asupra statului de drept in vara lui 2012, atunci am mari semne de intrebare, inclusiv asupra intentiilor reale ale presedintelui."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4948 vizualizari

  • -10 (28 voturi)    
    Cata indiferenta.. (Marţi, 3 martie 2015, 14:39)

    Tati [anonim]

    Domnule Iohannis, nu-ti dai seama ca daca nu iti acorda dna. Macovei voturile ei , astazi nu mai erai Presedinte ?
    Te ro ia creionul si o hartie si noteaza exact ce spune dansa, ca altfel...
    • +14 (28 voturi)    
      da, acum ne dam mari (Marţi, 3 martie 2015, 15:01)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Tati

      Atunci de ce nu a refuzat pur si simplu sa accepte propunerile ei? Doar nu statea in cele 5%. Dar deh, dadea bine la electorat sa vrei ce vrea si Macovei. La pus in practica e altceva. Ramane cum a fost. Adica mai nimic.
      • +10 (14 voturi)    
        Votul nu este un obiect tranzactionabil (Marţi, 3 martie 2015, 14:58)

        Cosmin [anonim] i-a raspuns lui codo

        Nu vad de ce se face atata tevatura cu sustinerea asta. Am votat cu Macovei in primul tur, in al doilea cu Iohannis. Dar nu am facut-o pentru ca a spus Macovei ca il sustine. Daca il sustinea pe Ponta, nu as fi votat cu Ponta. Nu intelege de ce tot vorbesc politicienii despre sustinerea pe care a avut-o unul din partea altuia. Omul voteaza, el este cel care alege pe cine sa sustina in turul II.
        • +1 (9 voturi)    
          asa este (Marţi, 3 martie 2015, 15:24)

          codo [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

          Dar asta nu inseamna ca face bine sa uite la ce s-a angajat. E clar ca MM nu ii cere socoteala juridic ci moral. E clar ca nici nu poate fi tinut obligat sa atinga rezultatele propuse, neavand multe prerogative, dar macar sa se faca ca nu le-a uitat. De foma, acolo...
    • -2 (12 voturi)    
      Cata prostie (Marţi, 3 martie 2015, 15:18)

      Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui Tati

      Bre, nu neaparat cei multi sunt destepti...ba de multe ori din contra.

      Romanii cei multi l-au votat pe Ilici in '90, tot ei l-au vrut pe Basescu mai apoi (de, bine ca nu l-au preferat pe Geoana sau Nastase cel putin....).

      Tot acesti romani iau la 'misto' pe oricine care nu face parte din cei 'MARI'.
      Cu alte cuvinte, romanilor nu le place clasa politica dar ii enerveaza oricine care incearca sa schimbe ceva!
      Mistocareala aia de 2 bani "partid de autobuz'.

      Faina logica bre 'tati'...la mai mare cu PSD, PNL, PDL!
      Sa traiti bine carevasazica!

      Doamna Macovei, greu va fi sa impunem logica unor irationali....asa cum sunt majoritatea romanilor!
  • -4 (18 voturi)    
    Dupa soc si groaza, MCV (Marţi, 3 martie 2015, 15:21)

    Gustav666 [utilizator]

    Dupa ce si-a dat in petec cu socul pe care l-au suportat congresmenii americani pentru ca nu li s-a cerut aprobarea pentru numirea lui Hellvig, doamna Macovei se baga in seama dandu-si cu parerea despre necesitatea MCV.
    Probabil ca doamna inca nu realizeaza ca nici macar la Bruxelles si Strassbourg n-o mai baga nimeni in seama. Pe vremea prietenei ei, doamna Reding, comisar pe justitie, rapoartele MCV erau facute cu consistenta contributie a Macoveicei. Heeei, ce vremuri...
    • +4 (6 voturi)    
      argumentatie beton (Marţi, 3 martie 2015, 17:54)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      In afara de aberatia ca un raport de tara e compus de un parlamentar din acea tara sau cu contributia lui "consistenta", din iunie 2014 Reding nu a mai fost in postul pe justitie. Cum arata ultimul raport? Ca cele de dinainte, prost.
  • -2 (8 voturi)    
    Deci care dintre cele 10 puncte a fost încălcat? (Marţi, 3 martie 2015, 15:52)

    Razvan S. [utilizator]

    Am recitit scrisoarea lui Macovei (http://www.gandul.info/stiri/monica-macovei-il-sustine-pe-klaus-iohannis-daca-ii-accepta-urmatoarele-conditii-13496488) şi nu mi-e clar care dintre cele 10 puncte a fost încălcat prin faptul că Iohannis doreşte ridicarea MCV sau prin faptul că nu a protestat împotriva unei ordonanţe de urgenţă.
    • +2 (6 voturi)    
      punctul 10 (Marţi, 3 martie 2015, 17:01)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Razvan S.

      Care priveste anticoruptia. E contradictoriu sa iti propui ridicarea MCV si mentinerea anticoruptiei la cote maxime.
      Articolul nu spune ca ordonanta plagiatului intra in vreun punct acceptat de Johannis dar e de asteptat ca un presedinte surprins de tupeul lui furtilescu sa ia macar atitudine. Sau poate nu a fost surprins, i s-o fi parut normal.
  • +3 (9 voturi)    
    Ro se construieste altfel cu Monica (Marţi, 3 martie 2015, 16:18)

    ..13 [utilizator]

    Imi pare bine ca MM si-a schimbat mult discursul - acum pune mai mult accent pe partea economica si pe imbinarea dintre economie, justitie si democratie, libertate, pe de alta parte.

    Raman constant de partea Monicai Macovei in apararea statului de drept si in incercarea de a construi altceva, altfel - se poate altfel si mult mai bine pentru noi toti.

    JK este un personaj imbacsit - poate sa schimbe toate draperiile la Cotroceni, dar mintea sa va ramane la fel de rigida, imobila.
    • -5 (11 voturi)    
      Pana acum... (Marţi, 3 martie 2015, 16:56)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ... a reusit sa fie penibila si sa lanseze un partid care inca nu e partid dar are nume de autostrada ruseasca. Bleah!