VIDEO Ion Iliescu implineste marti 85 de ani

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2015, 13:20 Actualitate | Politic


Ion Iliescu (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Ion Iliescu implineste marti 85 de ani, el urmand sa petreaca prima parte a zilei acasa, in familie, alaturi de sotia sa, Nina Iliescu, urmand ca seara sa participe la un concert privat, oferit in cinstea sa de catre membrii Clubului de la Bucuresti.

Surse din anturajul fostului presedinte au precizat, luni, pentru Mediafax, ca Ion Iliescu nu va avea niciun fel de activitate publica in prima parte a zilei de marti, pe care o va petrece acasa, in compania sotiei sale, Nina Iliescu.

Sursele citate au mentionat ca Ion Iliescu va participa, in cursul serii, la un concert privat, unde se va canta muzica clasica, dar nu numai, oferit in cinstea sa de catre membrii Clubului de la Bucuresti, fundatie al carei membru fondator este.



Presedintele PSD, Victor Ponta, i-a urat, luni, "La multi ani!" presedintelui de onoare al partidului, Ion Iliescu, in numele BPN, cu o zi in avans, transmitandu-i multumiri pentru tot ce a facut si exprimandu-si speranta ca si social-democratii sa ajunga la varsta acestuia.

"Si, desi cu o zi mai devreme, dar vreau in numele dumneavostra - o sa-i spun si personal maine - sa-i spun ￯La multi ani!￯ domnului Ion Iliescu, sa-i multumim pentru tot ce a facut si sa ne dorim sa ajungem si noi la varsta domniei sale - macar o parte dintre noi - si sper sincer ca luna martie sa fie intr-adevar cu primavara, ca iarna a fost destula", a spus Ponta, in debutul sedintei BPN a PSD, la care presa a avut acces.

Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, nu a fost prezent, luni, la sedinta BPN, absenta sa de la sedintele formatiunii devenind, in ultima perioada, de notorietate.

Anul trecut, la implinirea varstei de 84 de ani, fostul sef de stat nu a avut program public.

Iliescu nu a participat la concertul de muzica clasica organizat in 2 martie pentru sarbatorirea sa, apropiati ai presedintelui de onoare al PSD afirmand ca acesta si-a petrecut seara acasa, impreuna cu familia. Membrii Clubului de la Bucuresti, organizatie prezidata de catre fostul sef de stat, au organizat in 2014, cu o zi in avans, la Ateneu, un concert de muzica clasica in interpretarea Orchesterei Nationale de Tineret. La eveniment au participat membri ai PSD, admiratori ai fostului presedinte, dar si fostul sef de stat Emil Constantinescu.

Si in 2012 a fost organizat un concert la Ateneu cu ocazia zilei de nastere a lui Ion Iliescu. El a fost felicitat, la finalul concertului dat in onoarea sa, de catre invitatii sai, acestia ciocnind o cupa cu sampanie cu fostul sef al statului la implinirea de catre acesta a varstei de 82 de ani.

In 2013, presedintele de onoare al PSD si-a petrecut ziua de nastere acasa, alaturi de sotia sa, Nina, iar seara a mers la Ateneu, unde s-a lansat o carte despre el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1913 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    asteptam sfarsitul mai animalule (Marţi, 3 martie 2015, 13:57)

    escrocu [utilizator]

    Inca ne asteapta (pe un prieten bun de-al meu si pe mine) o naveta de vin bun. De multi ani am hotarat ca atunci cand scursura asta bolsevica o sa isi dea duhul, sa sarbatorim o saptamana intreaga. Acest lucru nu ne va da niciodata inapoi ceea ce acest om ne-a furat, dar nu putem sa nu sarbatorim un asemenea eveniment.
  • +11 (11 voturi)    
    sanatate (Marţi, 3 martie 2015, 14:02)

    grongobar [utilizator]

    sa-i dea Dumnezeu sanatate,macar pana ajungem sa-l vedem in boxa acuzatilor.
  • +10 (10 voturi)    
    La Mulți Ani ! (Marţi, 3 martie 2015, 14:13)

    Tescovin [utilizator]

    La mulți ani cu executare, domnule președinte !
  • +9 (9 voturi)    
    Multi (Marţi, 3 martie 2015, 14:46)

    Soljenitin [utilizator]

    Prea multi ani, ioane!
  • +10 (10 voturi)    
    Grabiti procesu'...(revolutiei) (Marţi, 3 martie 2015, 15:04)

    IancuJianu [utilizator]

    ...sa nu moara alesu'. Sa-i putem spune "La multi ani...cu executare!"
  • -11 (11 voturi)    
    La multi ani ! (Marţi, 3 martie 2015, 15:34)

    ionelcoroiu2010 [utilizator]

    La multi ani cu sanatate si cit mai multe bucurii !
    Sa intervina ori de cite ori e cazul in politica psd , care a trecut de partea mafiotilor ( cu ponta in frunte ,alaturi de hrebenciuc ! )
    • +5 (5 voturi)    
      Probabil ca mananci (Marţi, 3 martie 2015, 16:18)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui ionelcoroiu2010

      rumegus ca si acest "monstru " comunist...
  • +5 (5 voturi)    
    Sa ne traiasca nea Nelu ?! (Marţi, 3 martie 2015, 17:33)

    Plagarus [utilizator]

    Bre, ai cam intinat idealurilii economiei de piatza libera(mai pe doctrina matale ale capitalismului ) si stii ca urmeaza " zidul " !
  • -2 (4 voturi)    
    La multi ani, domnule presedinte! (Marţi, 3 martie 2015, 18:39)

    Gustav666 [utilizator]

    Pentru ca aderarea la NATO si UE vi se datoreaza, alaturi de Nastase. Pentru erori, sa va judece istoria.
    • +2 (4 voturi)    
      Nato &UE datorita l'u Nelu+Adelu= gluma (Marţi, 3 martie 2015, 19:32)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Am intrat în NATO pentru că SUA, factorul decisiv al Alianţei, au vrut-o !
      În lupta împotriva terorismului islamic, SUA aveau nevoie de noi aliaţi; în acest context, România a devenit membră a NATO. A fost o decizie americană, nu un merit al guvernanţilor români. O situaţie similară şi în cazul intrării în Uniunea Europeană. Directoratul marilor puteri ale Uniunii a decis extinderea ei în Est
      Sansele imense care se ofereau ţării noastre au fost ratate şi, astfel, România împarte cu Bulgaria şi Albania ultimele locuri din clasamentul ţărilor foste comuniste.
      Clasa politică românească este cea mai incompetentă, cea mai lacomă şi cea mai arogantă din istoria României. Lipsită de expertiză, avidă de căpătuială şi sigură de impunitate, ea s-a aruncat asupra României cu un singur gand: să se îmbogăţească.
      Când România o să fie o țară pe media Occidentului, în parametrii săi fundamentali, când nu va mai exista risc de ireversibilitate, abia atunci ar trebui să fim multumiti.
      Suntem pe calea europeană, cum spunea Lovinescu, dar haideți să o parcurgem până la capăt, să ne asigurăm de ireversibilitatea occidentalizării.
      " Marea Neagră este astăzi cea mai importantă mare pentru Rusia sau undeva la paritate cu zona de nord a Pacificului. În aceste zone sunt dezvoltate două jocuri geopolitice foarte intense. Întotdeauna Marea Neagră a fost un buzunar al Mării Mediterane. Flota rusă din Marea Neagră este relevantă și pentru Mediterana - vezi cazul sirian. Astfel se explică mișcarea curajoasă a Rusiei de anexare a Crimeei. Dacă ne uităm la istoria rusă, Moscova a avut în Marea Neagră trei obiective constante: Crimeea, gurile Dunării și strâmtorile Bosfor și Dardanele"(Iulian Fota )

      UE. Administrația romanesca ar trebui să fie în stare să prevină 90% din probleme iar DNA să se ocupe de restul de 10%, altfel te trezești că ai un DNA lucrînd din plin și o țară sistematic coruptă.
  • +2 (2 voturi)    
    Multi ani ... (Marţi, 3 martie 2015, 19:41)

    Observatore [utilizator]

    ... cu boli , frig si foame !
  • +2 (2 voturi)    
    intrebare (Marţi, 3 martie 2015, 19:51)

    cis [anonim]

    I: ce ii place lui Iliescu mai mult ca un 69 ?
    R: un 89
  • +2 (2 voturi)    
    Aniversare Ion Iliescu (Marţi, 3 martie 2015, 22:16)

    paulparvu [utilizator]

    Astazi, 3 martie 2015, (Ghin)Ion Iliescu implineste 85 de ani de viata şi... 25 de ani de ani de vai de viata noastra! De ziua "Bunicutei", o urare pentru acest dinozaur comunist: "Mai, animalule (preistoric)!", iti dorim sa poti sa continui, cat mai curand, partida de cerculete inceputa, in 1976, la Iasi (vezi foto 4), cu Ceausescu -1 (Mai tineti minte: "Iliescu, pentru noi, / Este Ceausecu-2!"), meci intrerupt in 25 decembrie 1989, din cauza accidentarii (mortale a) primului, care a si fost eliminat din joc, arbitrul, evident cumparat, aratandu-ne, de altfel, la toti (romanii), sa ne-ajunga, cartonasul ROSU, cu secera si ciocanu-n mijloc...
    Ca un, speram: ULTIM (!!!!!!) martisor, cu fir ROSU, cum îi place lui Iliescu, ne permitem sa îi dedicam si o miscatoare epigrama-EPITAF-ferpar, scrisa de catre colegul de presa Claudiu Val (Contevici), ramasa, din pacate, inca dezirabil-actuala, desi omul o pregatise, nerabdator, inca de la SăntIonul lui 2007. De ziua “Bunicutei”:
    ,,La o asa manifestare, / Si eu m-as duce, sa spui drept, / Dar numai ca sa-i duc o floare, / Si sa i-o pun, pios, pe… piept!”
    Hai, nea Nelule, poate la a 25-a incercare iti iese, hai ca poti: te-asteapta nea Nicu sa terminati partida!

    I-a facut un cadou, taman azi (3 aprilie 2015, cand CRIMINALUL din decembrie 1989 si din timpul "mineriadelor" comandate si organizate de tovarasia sa, Ion "Ilici" Iliescu, implineste PREA multi ani, 85 la numar), derbedeul de Victor Ciorbea, care, in calitate de "avocat al poporului" (-pesedist) a sesizat Curtea Constitutionala, in legatura cu procedurile de REdeschidere a urmaririi penale!... Dar tot nu scapi, pana la urma, "Mai animalule (preistoric)!", mai dinozaurule komunisto-kagebist!!!!!!

    Toate urarile sunt de la Paul Parvu, ziaristul de la "Telegraf" caruia tovarasul Ion Iliescu i-a bagat mana-n gat si i-a strigat: "De ce urli, MAI, ANIMALULE!", cand, pe 15 august 1992 (Ziua Marinei), in fata Prefecturii Constanta, l-a intrebat despre mortii din dec. 1989...