Victor Ponta, la primirea legitimatiei de italofon: Come si dice "axa"?/ Daca se schimba axa Londra-Washington in Berlin-Washington, ca e la moda, eu as propune Roma

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2015, 18:41 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Premierul Victor Ponta, aflat luni la resedinta ambasadorului Italiei, a declarat ca ar propune o axa Roma-Washington, "pentru ca e la moda", daca tot se schimba axa politicii externe romanesti cu includerea Berlinului in locul Londrei, aratand ca el prefera sa mearga mai intai la Roma si apoi in restul Europei. Ponta si-a sustinut alocutiunea in limba italiana, insa la un moment dat a intampinat dificultati cu traducerea cuvantului "axa". "Come si dice 'axa'?", a intrebat el.

"Daca se schimba axa Londra-Washington in Berlin-Washington, pentru ca e la moda, eu as propune sa facem Roma-Washington. Ca e Londra, Roma, Berlin... important e ca, in final, sa fim cu totii la Washington si Bucuresti prezenti. Cu siguranta, pentru mine intotdeauna e o placere sa merg intai in Italia, la Roma, si apoi in restul Europei", a spus Ponta, prezent la resedinta ambasadorului Italiei la Bucuresti, unde a primit legitimatia de italofon, relateaza Mediafax.

In luna ianuarie, Eduard Hellvig, noul sef al SRI, a scris, pe blog, ca prioritatea fundamentala a anului 2015 este ancorarea mai pronuntata si activa a Romaniei in ecuatia securitatii euro-atlantice, pe axa Washington-Berlin-Bucuresti, inlocuind astfel Londra cu Berlin in axa lansata de fostul presedinte Traian Basescu.

Eduard Hellvig a fost votat, luni, de plenul reunit al celor doua Camere ale Parlamentului, la sefia Serviciului Roman de Informatii, cu 498 de voturi "pentru" si 15 voturi "impotriva", din totalul de 513 parlamentari care si-au exprimat votul, el fiind propus pentru aceasta functie de presedintele Klaus Iohannis.

Premierul Victor Ponta a mai declarat luni, aflat la o actiune organizata de Ambasada Italiei, el a fost primul care a votat pentru numirea lui Eduard Hellvig la conducerea SRI, alaturi de colegii sai de partid care au votat asa cum au anuntat, adaugand ca acum nu poate decat sa-i ureze un mandat cat mai eficient.

"Eu am fost primul care am votat pentru. Colegii mei din PSD asa au spus ca vor vota si au votat. Acum, nu pot decat sa-i urez un mandat cat mai eficient la conducerea Serviciului domnului Hellvig", a spus Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3832 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    "eu as propune Roma" (Luni, 2 martie 2015, 18:48)

    Lucky1 [utilizator]

    La mintea ta, poti propune si Tirana...

    Auzi, asta este Prim Ministrul Romaniei? Un "nea Caisa" cu un creier cat o aluna.

    Pai si aici cu axa Roma este plagiator: doartoata lumea cunoaste axa Hitler-Musolini-Antonescu = Axa Berlin-Roma-Bucuresti. Ponta o da in bara in fiecare secunda, nu trebuie decat sa deschida pliscul si puf... rahatul iese si loveste paletele ventilatorului fiind astfel improscat peste noi toti...
    • 0 (0 voturi)    
      nu stiu de ce... (Marţi, 3 martie 2015, 11:43)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      ...se mai chinuie si cu Washington. Sa faca direct axa Berlin-Roma-Tokio. Cea mai misto e o axa PSD-DNA-Jilava.
  • +21 (25 voturi)    
    Viorel vrea un "doctorat " la Roma ? (Luni, 2 martie 2015, 18:53)

    Plagarus [utilizator]

    Penibilul masteratat in Catania se crede inca spiritual si "dansu-i " cu DNA-ul in curtea casei ?
  • +27 (31 voturi)    
    Eu tot nu pot intelege (Luni, 2 martie 2015, 18:59)

    potaissa [utilizator]

    cum mama dracului a ajuns primatul asta prim ministru? A fost votat doar de prosti?
    • +7 (9 voturi)    
      NU numai (Luni, 2 martie 2015, 19:25)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      A fost votat de grupul infractional de mafioti al psd
    • +12 (12 voturi)    
      mda (Luni, 2 martie 2015, 20:20)

      Dan Surpateanu [anonim] i-a raspuns lui potaissa

      N-a fost votat, a fost numit.
      De acolo si problema legata de legitimitate, cand se batea cu Baseaua - simtea ca ala a fost votat direct de popor, si i-a opus numarul de voturi din spatele celor ce l-au numit pe el PrimMinistru. Sperand ca noi sa fim asa de idioti sa nu ne prindem ca intre ei doi nu exista comparatie, el fiind un nimeni in drum ce nu a castigat nici o alegere comparabila.
      Nu urla el ca in spatele lui sunt cei 7.2 milioane?
  • +28 (30 voturi)    
    la fel... (Luni, 2 martie 2015, 19:02)

    deville2010 [utilizator]

    de infantil ca intotdeauna
    Puie Monta forever
  • +23 (25 voturi)    
    Come si dice RIDICOL? (Luni, 2 martie 2015, 19:12)

    lucky luck [utilizator]

    Enfin, le ridicule ne tue pas. Te face doar sa pierzi alegerile si sa amuzi cetatenii...
  • +15 (19 voturi)    
    Nu mai vreau Ponta! (Luni, 2 martie 2015, 19:13)

    Kpriciu [utilizator]

    Abia astept ziua cand mascariciul asta cu ras iliescian va deveni trecut, in politica, ca si basescu, antonescu si altii!
  • +25 (25 voturi)    
    comentarii de 2 lei (Luni, 2 martie 2015, 19:15)

    subcultura [utilizator]

    pe langa faptul ca Italia pur si simplu nu conteaza (de aia il mai si baga in seama pe Ponta), glume din astea de 2 lei care in opinia lui fac sens in lupta politica interna, nu fac decat sa ridiculizeze pozitia diplomatica a Romaniei intrucat, da, din pacate asta e si prim ministru
    • +13 (13 voturi)    
      asa este ! (Luni, 2 martie 2015, 19:26)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Iresponsabilul nici nu-si da seama de consecintele afirmatiilor sale.

      In plus ma ingrijoreaza entuziasmul pontac si PSD-ist pentru noul sef al SRI .
    • 0 (8 voturi)    
      Poliția limbii române vă aduce la cunoștință (Luni, 2 martie 2015, 19:34)

      bocristi [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Stimate domn, adineaori am primit la birou un denunț pe numele dumneavoastră! Scrie acolo că "fac sens" reprezintă o deturnare gravă și ilicită a limbii române. După normele noastre aceasta constituie contravenție și se pedepsește cu o creștere de 10% a cantității zilnice de text citit în limba română în comparație cu cantitatea citită în alte limbi, mai cu seamă în limba engleză! De asemenea instanța vă obligă să reveniți cu formularea corectă cât mai curând!
  • +8 (8 voturi)    
    O dovadă de prostie politică. (Luni, 2 martie 2015, 19:19)

    vali47 [utilizator]

    Ponta visează o axă București-Roma-Atena?Sunt și premierii de acolo plagiatori ca Ponta?
  • +10 (10 voturi)    
    Eu as propune Jilava (Luni, 2 martie 2015, 19:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru plagiat, furt electoral si constituirea unui grup infractional calificat pus pe jaf, cu numele PSD
  • +5 (5 voturi)    
    ha ha (Luni, 2 martie 2015, 19:34)

    ci ciong [anonim]

    avem chef de bancuri, ne radem, glumim de nu mai putem pe noi... sunt curios cum o rezolvi pe aia cu 1,8 mld de euro de scos din tara pe anul asta... sau stai, da, am uitatm, noi platim :((

    "România va trebui să aloce anul viitor, în plus față de acest an, aproape o jumătate de procent din PIB pentru plățile aferente pachetului de asistență externă contractat în 2009 prin acordul cu FMI-UE-BM. Astfel, în anul 2015 va fi atins vârful de plată pentru achitarea datoriilor contractate cu acel prilej, suma totală necesară (rate de capital plus dobânzi și comisioane) fiind de peste 1,8 miliarde euro."
    • -2 (2 voturi)    
      ha ha ha (Luni, 2 martie 2015, 20:41)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui ci ciong

      Cine e curios sa-i intrebe pe Base-Boc, ei au fost partizanii si singurii decidenti in contractarea acestor imprumuturi .. dar stai, uitam ca pe ei nu ii interesa la momentul respectiv, tocmai numarau spaga primita de la Cocos-Stefan pt campania electorala. Ala varf de plata!!!
    • +1 (1 vot)    
      pai JK a dat solutia (Luni, 2 martie 2015, 21:06)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui ci ciong

      "Nu as putea incheia acest discurs fara a ma referi la doua importante chestiuni, devenite recurente in ultimul timp: recuperarea prejudiciilor si resursele de care dispune parchetul anticoruptie. Vreau sa subliniez foarte clar ca recuperarea prejudiciilor este, asemenea executarii pedepsei, obligatorie, nu optionala pentru autoritatile statului. Recuperarea prejudiciilor reflecta eficienta luptei anticoruptie si descurajeaza fenomenul" - Iohannis
      "Situatia din prezent - in care gradul de recuperare si executare a prejudiciilor de catre Ministerul Finantelor este in cuantum de aproximativ 10% - este, pur si simplu, inacceptabila" - Iohannis

      Detalii aici:
      http://monitorizari.hotnews.ro/stiri-sentinte_definitive_articole-18734201-recupereaza-statul-roman-asa-greu-prejudiciile-din-dosare.htm

      dar si raportul de activitate DNA ..
  • +11 (13 voturi)    
    Victor Viorel Ponta şi-a revenit complet. (Luni, 2 martie 2015, 19:35)

    Kentt [utilizator]

    după înfrângerea din 16 noiembrie anul trecut.

    Se vede din glumele tâmpite pe care le face din nou la fel de degajat ca înainte de a o lua pe coajă de la Diasporă.
    • +2 (2 voturi)    
      da, este corect observatia... (Luni, 2 martie 2015, 23:09)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      Chiar gandeam de cateva zile, vazand aplombul lui victoras in crestere, ca se simte de-acum in siguranta. Probabil pericolul pentru el si ai lui a trecut. Toate revin la matca lor, incet incet lucrurile se aseaza si ii revin buna dispozitie si poantele idioate cu care ne obisnuise.
  • +6 (6 voturi)    
    Sa plece odata (Luni, 2 martie 2015, 19:37)

    Carmen [anonim]

    In Senegal impreuna cu celalalt coleg "dotat"
  • -8 (8 voturi)    
    propun un cerc nu o axa (Luni, 2 martie 2015, 19:37)

    xanti [utilizator]

    Sa treaca prin UE cu Italia lui Ponta, USA si Rusia ca doar traim toti pe acest pamant.
    O piata ca Rusia nu e de lepadat,numai indoctrinatii mintali nu gandesc mai departe de atat.
  • +10 (10 voturi)    
    P.S. Ponta e atât de p..enibil (Luni, 2 martie 2015, 19:37)

    Kentt [utilizator]

    încât crede că dacă în Italia la guvernare e stânga, trebuie să-şi tragă legitimaţie de italofon.
  • +3 (5 voturi)    
    AXA (Luni, 2 martie 2015, 19:43)

    Stefan_michiu@yahoo.com [anonim]

    Stiam de Axa Berlin -Roma -Tokio!Poate la asta se gandeste nemernicul si caraghiosul-ce oroare!PM al Romaniei.Iar axa-eu care nu am document de italofon, din instinct lingvistic cred ca se spune probabil ASSE!
  • +5 (5 voturi)    
    Prostie sau sindrom London-Down? (Luni, 2 martie 2015, 19:53)

    IancuJianu [utilizator]

    Ca "spiritual" in niciun caz...
  • -3 (7 voturi)    
    Frumos.. (Luni, 2 martie 2015, 19:57)

    Mirobo [utilizator]

    ...barbat.
  • +4 (6 voturi)    
    Atat poate, atat face (Luni, 2 martie 2015, 19:57)

    Clop [utilizator]

    Poate a vrut sa zica Roma... ni, ca tiganeala politica pentru Ponta, e la ordinea zilei, atat in speech-ul lui public, cat si pe agenda lui de lucru.
  • +6 (8 voturi)    
    imi cer scuze (Luni, 2 martie 2015, 19:59)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    trebuie sa afirm cu toata sinceritatea ca dl Prim-Ministru Ponta este CRETIN !
    L'espressione potenze dell'Asse, o semplicemente Asse, è usata per indicare l'insieme delle nazioni che parteciparono alla seconda guerra mondiale in opposizione agli Alleati.
    L'Axe Rome-Berlin-Tokyo ou les forces de l'Axe (allemand : Achsenmächte ; italien : Potenze dell'Asse ; japonais : Suujikukoku (枢軸国?) ; hongrois : Tengelyhatalmak ; roumain : Puterile Axei, bulgare : Сили от Оста) regroupait les nations en guerre contre les Alliés lors de la Seconde Guerre mondiale.
  • +8 (10 voturi)    
    Va rog dati-l pe cretinul asta jos odata, (Luni, 2 martie 2015, 20:07)

    emil bobu [utilizator]

    e incredibil cat a rezistat la putere, ajunge.
  • +5 (7 voturi)    
    Roma (Luni, 2 martie 2015, 20:08)

    nimrod [utilizator]

    Ăsta e urmaşul Romei ?
  • +8 (10 voturi)    
    eehhee... (Luni, 2 martie 2015, 20:14)

    Klaus_CT [utilizator]

    Ei, cazz... aiuto, come si dicce la asta?
    Tutti Frutti, spaghetti, parmigiano reggiano, Basescu e' uno stronzo.
    Io, il primo ministro, AC Milan, certo! :)
  • +9 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 2 martie 2015, 20:15)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    On time (Luni, 2 martie 2015, 20:28)

    scharke [anonim]

    A primit la timp, e sezonul carnavalurilor in Italia, e un fel de viza "schengen for mascarici"...
  • +1 (1 vot)    
    bina ca nu a propus (Luni, 2 martie 2015, 20:39)

    AliKimiku [utilizator]

    Atena-Moskva-Beijing
    Ca dupa apucaturi la asta ii sta gandul.
  • +1 (5 voturi)    
    Altfel... (Luni, 2 martie 2015, 21:25)

    newlook [utilizator]

    Altfel, dincolo de glumitele mai bune sau mai seci ale lui Ponta, de atata "axa" Romania nu mai poate de bine.
    Capatul alalalt al axei nici ambasador nu ne mai trimite; de atata axa e deajuns portarul ambasadei sa conduca colonia !

    Hai cu minusuri, "nu-i adevarat ca ambasadorul ala e sublim dar lipseste de vreo doi ani" !
  • +1 (1 vot)    
    Prego, lasciare!! (Marţi, 3 martie 2015, 15:43)

    ..13 [utilizator]

    In care limbaj sa scriu ca ajunge cat s-a hahait si ne-a amuzat Primul Mincinos...

    Mai munceste cineva in RO, la gov?

    Daca imi aduc aminte nu ne simtim prea bine ca urmare a MTO-ului... Come si dice???

    Obiettivo a medio termine, capisci, mascalzone?