VIDEO Victor Ponta: Nu am discutat niciodata cu Udrea despre numirea lui Kovesi la DNA, nici cu alt om politic. Nici dna Udrea, nici alte doamne sau domni nu m-au influentat in niciun fel

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 12:00 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, premierul Victor Ponta, a declarat sambata, la Sinaia, ca nu a discutat niciodata cu Elena Udrea despre numirea procurorului-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, dar nici cu un alt om politic si ca "nici Udrea nici alte doamne sau domni nu l-au influentat", transmite Mediafax.

"Referitor la doamna Kovesi, nu am discutat cu nici un alt om politic. (...) Nu am discutat niciodata cu vreun om politic despre numirea procurorului-sef la DNA. (....) Nu am discutat niciodata cu doamna Udrea despre procurorul-sef", a spus Ponta.

El a dat asigurari ca nu a fost influentat nici pozitiv, nici negativ, in propunerea pe care a facut-o referitor la Kovesi.

"Ceea ce pot sa va asigur este ca nici doamna Udrea, nici alte doamne sau domni, nu m-au influentat in niciun fel, nici in sens pozitiv sau negativ, si nu au venit sa spuna de doamna Kovesi ca e buna sau rea", a spus Ponta.

El a aratat ca decizia pe care am luat-o referitoare la propunerea lui Kovesi s-a bazat pe faptul ca institutiile internationale cu care Romania colaboreaza, respectiv Comisia Europeana, in primul rand, dar si SUA si partenerii internationali, i-au transmis "in discutii mai mult sau mai putin oficiale", faptul ca e important pentru Romania sa aiba in funtea DNA o persoana cu credibilitate in acest domeniu.

"Nu trebuia sa-mi placa mie sau altcuiva. Am facut acea propunere, a fost votata de CSM in unanimitate, apoi semnata de presedinte. Asta e toata povestea. Numele meu mai apare in acest <House of Cards de Romania> ca sa fie pentru dumneavoastra mai palpitant", a spus Ponta.

El a aratat ca declaratiile Elenei Udrea sunt, in general, extrem de spectaculoase, dar pot si fanteziste.

"99% din ce spune doamna Udrea, nu stiu daca e adevarat sau nu, ca in general sunt lucruri extrem de spectaculoase care pot fi si fanteziste. Nu a incercat niciodata sa ma influenteze cu nimic", a spus Ponta.

Intrebat daca recunoaste faptul ca ar fi avut loc intalnirea cu Udrea, Ponta a raspuns: "Nu, iertati-ma, eu ma vad cu toti oamenii politici pentru ca asa e normal intr-o politica democratica, sa ai discutii cu toti oamenii politici, si prieteni si adversari. Nu ma apuc sa povestesc, ca altfel nu ar mai avea loc aceste intalniri".

Ponta a mai spus ca Udrea, ca si multi alti oameni politici, a avut timp de ani de zile numai cuvinte de lauda la adresa SRI si DNA, iar dupa ce a fost chemata sa raspunda pentru faptele sale, a avut "revelatia" ca cei de la SRI si DNA sunt rai.

"De joi, de cand a fost, la randul sau, chemata sa raspunda pentru faptele sale, a avut revelatia de cat de rai sunt cei de la DNA si SRI, motiv pentru care probabil ca toata lumea intreaba: dar de ce nu ai spus miecuri toate lucrurile astea? De ce le-ai zis joi, dupa ce s-a constatat ca ai un dosar penal? E dreptul sau de a se apara in fata unei situatii dificile, ca sa spun asa. Nu e deloc usor sa fii chemat sa dai raspunsuri la fapte penale", a spus Ponta.



Elena Udrea a declarat, vineri, intr-un interviu acordat HotNews.ro, ca a intervenit la Victor Ponta pentru numirea Codrutei Kovesi la conducerea DNA si ca actualul sef interimar al SRI Florian Coldea a fost cel care a propus revenirea lui Kovesi de la Bruxelles, afirmand ca cei doi au "o foarte buna relatie".

Udrea a spus ca Florian Coldea este "depozitarul tuturor secretelor tuturor", iar pe de alta parte are o foarte buna relatie cu Kovesi. "Si va spun eu, care am intervenit in numirea dnei Kovesi in functia de procuror DNA", a subliniat Elena Udrea.

Intrebata in ce sens a intervenit, ea a raspuns: "In sensul in care dl Victor Ponta nu era de acord sa se faca numirile procurorilor si numirea dnei Kovesi, era singurul nume de interes, care il interesa pe presedintele Traian Basescu. Singurul nume care interesa era Codruta Kovesi; fusese o propunere a domnului Coldea, doamna Codruta Kovesi".

Elena Udrea a subliniat ca ea a fost cea care a discutat cu Victor Ponta numirea lui Kovesi, sustinand ca Victor Ponta "nu dorea acest lucru".

Intrebata cine i-a spus toate aceste lucruri, ea a precizat: "Pai, faptul ca Victor Ponta nu dorea era evident si stiam de la presedinte. Dar era evident, pentru ca spunea pe toate partile ca nu doreste. Iar eu am fost cea care a mers la Victor Ponta sa discut tocmai numirea Codrutei Kovesi in functie".

Elena Udrea a sustinut ca discutia cu Ponta a avut loc intr-o seara, in 2013, la biroul lui Victor Ponta, pe care il are in blocul in care acesta locuieste. "Am discutat atunci cu dl Ponta si unul din argumentele pe care le avea, obiectiile pe care le avea, era tocmai faptul ca era extrem de apropiata sau ca ar fi fost extrem... ar fi ascultat foarte mult de SRI. Acesta era unul din argumentele pentru care Victor Ponta se opunea numirii. Unul din ele", a relatat Udrea, subliniind ca a intervenit "in calitate de persoana care, la momentul acela, putea sa discute cu el, ceea ce n-ar fi facut, spre exemplu, nici presedintele".

Elena Udrea a ajuns, joi, la DNA, unde i s-a comunicat ca este urmarita penal pentru spalare de bani si fals in declaratiile de avere, fiind acuzata ca a dobandit si folosit bunuri despre care stia ca provin din infractiuni. Ea a fost pusa sub control judiciar pentru 60 de zile, respectiv pana la 29 martie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3152 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 12:07)

    [anonim]

  • +11 (13 voturi)    
    Zi zau!!! (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 12:25)

    ionut [anonim]

    Ponta chiar ne crede prosti? (normal, toti ne cred asa)Nu s-a consultat cu nimeni? Nu l-a ,,convins,, nimeni? A uitat ca initial a facut alte doua propuneri respinse de Basescu? A uitat ca a doua oara a negociat, chiar spunand ca trebuie sa faca asta altfel Basescu nu va accepta pe nimeni si raman Parchetele fara sef ? Cat de penibil este !!! Cat priveste aprecierile lui Udrea ca inainte SRI si DNA erau bune iar acum sunt rele la Ponta este invers, inainte erau rele iar acum sunt bune ! Deci tot aia! Doi penibili infractori Udrea si Ponta!!!
    • +2 (4 voturi)    
      ponta a lucrat pentru Udrea&Cocos, (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 14:12)

      __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui ionut

      cine se aseamana, s-aduna.

      http://www.riseproject.ro/articol/victor-ponta-avocatul-familiei-udrea-cocos/
  • +10 (12 voturi)    
    Canci ! (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 12:37)

    vali47 [utilizator]

    Degeaba vrea Victor să dezmintă?Și-a pierdut de mult credibilitatea.Partea proastă este că a pierdut repede o credibilitate foarte mare avută și degeaba încearcă unii care au investit în el să o țină ridicată.Dacă Ponta nu pleacă singur de la guvernare,cred-că va pleca feștelit rău.Victoria lui Johannis în alegeri pare mai mare decât s-a văzut la început.Rămășițele comuniste(și Ponta este o rămășiță),trebuie să lase liberă guvernarea.Johannis a spus-începem o nouă etapă a democrației.Deci Victore-valea!
  • +6 (8 voturi)    
    ...nu sunt... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 12:39)

    ALTUN [anonim]

    ...si nu am fost fan Udrea...insa...crede-ma Ponta,ea are oarece credibilitate...in ceea ce te priveste,credibilitatea ta e ZERO !!!
    • -1 (7 voturi)    
      Ce? (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 15:43)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui ALTUN

      De acord ca Ponta nu are nicio credibilitate, dar cu ce e mai breaza ea? De ce ai da doua parale pe ce spune Udrea?
  • +6 (8 voturi)    
    nu e sanatos la cap (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 12:40)

    Adrian_. [utilizator]

    daca te apuci sa imiti scene din filme in timpul cursei prezidentiale si la 2 luni distanta continui sa te asociezi unui personaj dintr-un film serial....inseamna ca esti serios traumatizat si afectat psihic de vreo boala.
  • +8 (10 voturi)    
    Ponta 3 în 1 ! (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 12:59)

    vali47 [utilizator]

    Depinde cu care Ponta a-ți vorbit.Udrea a spus că a vorbit cu premierul Ponta.Dacă a-ți vorbit cu deputatul Ponta,s-au cu cetățeanul Ponta,are dreptate.Nu a vorbit cu Udrea despre numirea lui Kovesi.
  • +4 (6 voturi)    
    cine te mai crede pe d.ta? (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 13:00)

    ovi [anonim]

    D.le Ponta cu o asemenea autoritate morala? Continuiati sa credeti ca suntem toti iluminatii A3? O urma de demnitate ar insemna gestul demisiei Dvs.
  • +4 (6 voturi)    
    Nu am fost eu!... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 13:15)

    AlbuZahar [utilizator]

    Dar cine a influentat decizia? Sau a fost propusa de altcineva?
  • +4 (6 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 13:23)

    dandra [utilizator]

    Asa fac toti politicienii, mai intai vine negarea si apoi recunoasterea:)
    https://www.youtube.com/watch?v=VBe_guezGGc

    sublim:)

    https://www.youtube.com/watch?v=fo6bDvDHsuc&x-yt-cl=85114404&x-yt-ts=1422579428
  • +2 (6 voturi)    
    mincinosii!! (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 13:24)

    gabriel [anonim]

    Daca Elena Udrea a mintit in legatura cu aceste convorbiri(cu Ponta si Ghita) este un lucru grav. Un candidat sustinut de presedintele Basescu , cel mai onest dintre candidati asa cum o prezenta, este inculpata si nu gaseste alte mijloace de aparare decat sa minta, sa calomnieze, sa-l includa chiar si pe Basescu in acoperirea unor lucruri grave despre adjunctul SRI. Sa ai la cunostinta inca din octombrie ca gr. Coldea facea trafic de influenta si dirija bani negri de ordinul sutelor de mii de euro(cash, cum a tinut sa precizeze Udrea cu o usoara grimasa de smechera) si sa nu iei masuri, sa nu te dezici ori de Coldea ori de Udrea in scurt timp, este de neinchipuit pt. inteligenta si reactia rapida a lui Traian Basescu. Inclin sa cred ca Udrea bate campii in disperare sperand ca sare cineva in ajutorul ei. Nu-i mai pasa de nimeni, simte ca nici Alina Bica nu mai rezista mult si o va incrimina si atunci recurge la stratagema de a se da victima a unei conspiratii SRI DNA, iar pt. a fi credibila il include si pe Baescu. Jalnic. Ce oameni voiau presedintia Romaniei!
  • 0 (8 voturi)    
    Daca EU ar fi spus in campania electorala... (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 13:25)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...ca ,,...a mers intr-o seara in 2013 sa-l convinga pe Ponta s-o numeasca pe Kovesi...'' (citare aprox.), o votam, sa fiu al naibii daca nu...
  • +8 (10 voturi)    
    E periculos pentru ponta sa recunoasca (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 13:30)

    ty [utilizator]

    azi ca a vorbit vreodata cu Udrea? Parca zicea ca el vorbeste cu toti politicieni.
    "Nu am discutat niciodata cu doamna Udrea despre procurorul-sef" Daca se referea la Daniel Morar il cred. Daca voia sa fie corect trebuia sa spuna: Nu am discutat niciodata cu doamna Udrea despre numirea doamnei Kovesi.
    Ce nu face omu sa para altfel decat e.
  • +1 (3 voturi)    
    Gresala. (Sâmbătă, 31 ianuarie 2015, 13:58)

    Azra [utilizator]

    Nu stiu daca este asa sau nu,dar V.Ponta a gresit; trebuia sa confirme ca avut acea discutie cu Elena Udrea, la initiativa presedintelui Basescu si a acceptat-o, intrucat, la acea data el indeplinea si functia de ministru al justitiei(M.Pivniceru demisionase, opunandu-se categoric desemnarii Laurei Codrutei Kovesi, un candidat pentru sefia DNA).Deci, demersul Elenei Udrea pe langa dansul, trimisa de T.Basescu, aparea ca o actiune relativ normala, de cautare a unei solutii pentru sefia DNA, data fiind relatia speciala, arhi-cunoscuta, dintre T.Basescu si E. Udrea.Daca V.Ponta ar fi confirmat acea discutie cu E.Udrea, ceea ce nu ar fi aparut ca ceva anormal- in contextul acelui pact de coabitare-ar fi dat greutate si credibilitate tuturor asertiunilor facute de E.Udrea in interviul dat pt. Hotnews si ar fi usurat sarcina procurorilor in a avea probe verosimile..
  • +2 (4 voturi)    
    Ponta ofițer SRI (Duminică, 1 februarie 2015, 1:02)

    batmanss [utilizator]

    Nu va mai irositi energia , daca SRI conduce scena politca din România cum oare sa pice Ponta ? El e vârful de lance iar agenții sunt infiltrați in toate breslele soc rom. E o lupta de Sisif , o sa pice multi dar ofiterii acoperiti nicidecum.
  • 0 (0 voturi)    
    ponta..nu m-a influentat nimeni.... kovesi (Duminică, 1 februarie 2015, 15:13)

    unu [anonim]

    deci ai facut de capul tau prostia