Klaus Iohannis viziteaza luni arhivele CNSAS: In aceste dosare se afla memoria comunismului si nu avem dreptul s-o trecem sub tacere

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:07 Actualitate | Politic


Presedintele Klaus Iohannis va face luni dimineata o vizita la depozitele de arhiva ale Consiliului National pentru Studierea Arhivelor Securitatii din Popesti Leordeni, a anuntat sambata Administratia Prezidentiala. Klaus Iohannis a precizat duminica pe Facebook, referitor la aceasta vizita, ca in arhivele fostei Securitati se regaseste "o parte din istoria poporului nostru".

Mesajul lui Iohannis:

"Arhivele fostei Securitati reprezinta o parte din istoria poporului nostru. Dosarele intocmite de politia politica inchid in paginile lor nenumarate vieti de oameni nevinovati.

Maine voi vizita arhivele pastrate de CNSAS la Popesti-Leordeni. CNSAS detine, dupa Germania si Polonia, a treia arhiva ca marime, preluata de la fostele servicii secrete comuniste.

In aceste dosare se afla memoria comunismului si nu avem dreptul s-o trecem sub tacere. Dimpotriva, ea va avea o contributie importanta la deschiderea unui Muzeu al Comunismului, despre care am vorbit la Timisoara imediat dupa alegeri."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1681 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:30)

    [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Jos palaria! (Duminică, 25 ianuarie 2015, 20:19)

      Serban. B [anonim] i-a raspuns lui

      Cred ca e cel mai bun comentariu care l-am vazut in ultimele luni. Scurt si cu greutate! Bravo!
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 ianuarie 2015, 17:48)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Dl. Presedinte (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:04)

    RA [anonim]

    Dl. Presedinte a uitat ca o alta parte din "memoria comunismului" din Romania se afla la Arhivele Nationale care detin alte parti din memoria acestei tari. Din pacate, Arhivele NATIONALE sunt intr-o saracie crunta, lipsite de dotari pentru secolul XXI
  • +5 (5 voturi)    
    Tarziu,din pacate... (Duminică, 25 ianuarie 2015, 18:46)

    cristian_n [utilizator]

    Papa Ilici@aparatorul statului de drept@altii...de mult au adrese definitive,irevocabile,etc,etc...ca nu au "cantat"..
    Poi nu e ashe???
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:22)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    La avocatul poporului nu face o vizita? (Duminică, 25 ianuarie 2015, 19:43)

    ty [utilizator]

    macar acum cand ordonanta cu primarii traseisti a fost declarata neconstitutionala si teancuri intregi de alte ordonante asteapta la rand.
  • 0 (2 voturi)    
    un semnal bun (Duminică, 25 ianuarie 2015, 21:35)

    Vlad-I [utilizator]

    Cand face gesturi bune, trebuie apreciat neamtu. Daca iesea Pontacu nu-l vedeam la arhiva , asa ca avem o diferenta spre bine.
    • 0 (0 voturi)    
      E platit pentru semnale? (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:52)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Parca zicea ceva de lucru bine facut. Ai idee cam ce o fi aia?