Tudor Chiuariu a fost exclus din PNL

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 23 ianuarie 2015, 19:26 Actualitate | Politic


Tudor Chiuariu
Foto: Agerpres
Conducerea PNL, reunita la Iasi, a decis, vineri, excluderea din partid a senatorului Tudor Chiuariu, prin procedura radierii, dupa ce liberalul a fost condamnat in urma cu un an pentru fapte de coruptie, iar recent a fost trimis in judecata in dosarul retrocedarilor ilegale de paduri, scrie Mediafax.

Decizia, luata unanim, a fost confirmata ulterior de co-presedintele PNL Alina Gorghiu.

Surse din cadrul Biroului Politic National al vechiului PNL au precizat ca Tudor Chiuariu si-a pierdut calitatea de membru al partidului, prin radiere.

Chiuariu a optat pentru autosuspendarea din PNL in urma cu 10 zile, insa aceasta procedura statutara era aplicabila doar pentru ocuparea de functii publice incompatibile cu calitatea de membru de partid.

Senatorul PNL, Tudor Chiuariu, a decis, in 13 ianuarie, sa se autosuspende din Partidul National Liberal pana la clarificarea acuzatiilor aduse impotriva sa in dosarul privind retrocedarile ilegale, mentionand ca face acest gest pentru a nu oferi prilejul unor atacuri la adresa PNL. "Am luat decizia de a ma autosuspenda din Partidul National Liberal, pana la clarificarea situatiei legate de acuzatiile formulate saptamana trecuta. Fac acest gest pentru ca nu vreau ca acuzatii nefondate sa fie prilej de atacuri politice impotriva PNL, partidul in care am intrat acum 18 ani si de care se leaga intreaga mea activitate politica. Le multumesc colegilor pentru sprijinul moral. Raman fidel ideilor si valorilor liberale, pe care le-am promovat in toate functiile politice si demnitatile publice pe care le-am detinut", se arata in comunicatul de presa citat.

Fostul ministru al Justitiei Tudor Chiuariu a primit trei ani si sase luni de imchisoare cu suspendare, potrivit deciziei definitive luate de ICCJ in dosarul "Posta Romana".

Directia Nationala Anticoruptie a anuntat, intr-un comunicat de presa transmis in 10 ianuarie, ca Tudor Chiuariu a fost pus sub control judiciar pentru trafic de influenta si spalare de bani, dupa ce ar fi stabilit sa primeasca 2,5 milioane euro, pentru interventii privind retrocedarea in cazul lui Sturdza, banii fiind disimulati prin incheierea unui contract de asistenta juridica.

Fostul deputat Viorel Hrebenciuc, fiul acestuia, Andrei Hrebenciuc, deputatul Ioan Adam, senatorul Tudor Chiuariu si alte 13 persoane au fost trimisi in judecata de procurorii anticoruptie, in dosarul retrocedarii ilegale de paduri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7722 vizualizari

  • +40 (42 voturi)    
    Abia acum (Vineri, 23 ianuarie 2015, 19:40)

    MPopa [utilizator]

    Cam tarziu a venit excluderea. Acest smecheras a facut Iasiul de ras, impreuna cu Fenechiu si Vlasov. Trebuia sa dispara de mult din politica, noul PNL ar trebui sa-si revizuiasca atitudinea fata de membrii vizati de acuzatii de coruptie.
    • -23 (25 voturi)    
      nu va mai poate multumi nimic (Vineri, 23 ianuarie 2015, 21:03)

      CateluPirat [anonim] i-a raspuns lui MPopa

      omu' era suspendat. acum a fost exclus.

      nu v-ar multumi decat daca s-ar pogori JC din cer si l-ar numi presedinte pe basescu pe veci.

      gtfoh
      • +2 (2 voturi)    
        prietene .... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 12:17)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui CateluPirat

        Nu ti-as fi raspuns dar pomenesti de Presedintele Basescu in mod ireverentios. Poate nu stii dar Traian Basescu a rugat in fel si chip PNL sa-l retraga pe Chiuariu din postul de ministru pentru daunele de imagine aduse Romaniei in exterior. Astazi PNL exclude pe Chiuariu si se face ca ploua, n-au vina, nu puteau face altfel, etc. Caracteristic pentru mafioti este solidaritatea in rele - nu seamana cu PNL ?
      • +5 (5 voturi)    
        multumire (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 13:00)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui CateluPirat

        recunosc ca nu m-am gandit la asta ,dar voi reflecta si poate voi fi multumit ... :))))))) da' voi astia indoctrinati de antena3 sunteti pierduti pe vecie.
    • +13 (19 voturi)    
      Le-a trebuit un an ca sa-l dea afara! (Vineri, 23 ianuarie 2015, 21:46)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Daca asta inseamna un lucru bine facut, sa nu-l mai faca!...
      • -1 (1 vot)    
        Pentru cârcotașii de serviciu... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 9:34)

        Radu I [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        „Lucrul bine făcut” a început pe 21 decembrie, 2014. Punct.
        • 0 (0 voturi)    
          21 decembrie nu are nimic in comun (Duminică, 25 ianuarie 2015, 12:48)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

          cu PeNaLii din PNL, Chiuariu ca si ceilalti trebuiau sa fie exclusi de la inceputul problemelor lor cu legea, dar PNL s-a comportat exact ca si psd-ul, sa nu reamintesc de perioada usl cand ambele partide aveau acelasi discurs fata de penali. votul din 21 decembrie a fost pt. presedinte, nu pt. PNL.
    • -3 (9 voturi)    
      despre dosarul microsoft nimic ? (Vineri, 23 ianuarie 2015, 22:34)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Nu au fost pe placul platitorilor de hn stirile din acel dosar ?
      • +12 (14 voturi)    
        Ce e cu dosarul ala? (Vineri, 23 ianuarie 2015, 23:50)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Ti-e teama ca-ti intra ai tai la parnaie? O sa intre, nu-ti face probleme.
        • -5 (11 voturi)    
          se vede ca te "informezi" bine (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 0:03)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Unii din dosar au inceput sa "tradeze" si circula declaratiile prin presa. Dar no, tu te informezi de pe bloguri care publica doar ce trebuie tu sa stii. E jale mare acolo. "Se spune" ca cineva si-a facut campanie electorala pe banii aia in 2009.
          • +13 (13 voturi)    
            M-am informat foarte bine. (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 5:08)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui numaiamnume

            Mai bine ca tine. Ca ce spune ala despre Boc, e una, realitatea s-ar putea sa fie alta. Sa si demonstreze ce zice si daca e adevarat, sa-l ia si pe Bocuta (daca a fost prost; prostia si domnia se platesc).

            Din partea mea, sa intre toti, inclusiv ala mare al tau, Nascase.

            Diferenta dintre "noi" si voi" este ca "voi" tipati mereu: "dosar politic facut de Basescu", iar "noi" tipam "sa-i luati pe toti", ca doar nu m-a alaptat pe mine Boc (sa-mi fie mila de el), asa cum a facut Nascase cu tine.
            • +2 (4 voturi)    
              care "noi" si "voi" (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 11:23)

              numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              si care informare ? Boc nu a candidat in 2009. Daca te informai mai bine stiai la cine ma refer. Eu nu tip "dosar facut de Basescu". Sa-i ia pe toti care au facut lucruri ilegale. Asta e diferenta dintre noi si voi, voi vreti sange, vinovat sau nu, daca e de la PSD e bun. Noi vrem ca vinovatii sa plateasca, iar restul sa nu fie atinsi (nici macar ca si imagine de catre diversi ratati pe net).
    • +12 (12 voturi)    
      Un gest de normalitate (Vineri, 23 ianuarie 2015, 22:49)

      Peraspera [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      A apus gloria grupului liberal de la Iasi care avea influenta pe langa Antonescu si in USL si care a dat vreo cativa ministri si secretari de stat.

      Fenechiu, Vlasov, Chiuariu, Cristian David, toti cu probleme penale acum, legate de fapte de coruptie.

      Dna Pivniceru (nu afiliata, dar simpatizanta a liberalilor de la Iasi, cei care au propus-o in Guvern), a trecut prin functie si a preferat sa mearga la CCR, acolo unde e inca un liberal iesean, dl profesor Toader Tudorel.

      Sa vedem pe cine ridica MRU, el va crea noul grup de influenta al liberalilor ieseni.
      • +1 (1 vot)    
        Niște borfași.Liberalii de la Iași. (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 9:51)

        vali47 [utilizator] i-a raspuns lui Peraspera

        Grupul liberal al borfașilor de la Iasi au distrus și spiritul unirii.In ultimii ani au creat dezordini cu ocazia Zilei Unirii,pentru-ca era prezent Basescu..Fratia hotilor(USL)din Moldova au pus aceasta regiune pe butuci,aruncand oamenii intr-o saracie lucie.Singurul lor scop este hotia.Cred-ca nu se vor schimba lucrurile pana nu vor fi arestati toti.Bacau,Iași,Vaslui,o zona unde mafia USL parjoleste totul.Nimeni nu mai indraznește sa investeasca ceva acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai uitat (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 13:08)

      soringusar [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      ai uitat de sotul d-nei Vlasov , onorabilul domn Cristian David , fost ministru de interne.
  • +4 (4 voturi)    
    Prea putin (Vineri, 23 ianuarie 2015, 20:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Marea majoritate a parlamentarilor, baronii locali, primarii, mai toti sunt mafioti corupti. Ar trebui facuta curatenie in PNL, incepind chiar cu aceasta politruca incompetenta care e o rusine penttru liberali.
  • +11 (13 voturi)    
    Dragi PNL-isti (Vineri, 23 ianuarie 2015, 20:19)

    arheopterix [utilizator]

    In politica se face focul cu lemnele aflate la indemina . TOTUSI o ,,minima moralia ,,este necesara . Sfatul meu , al unui om de dreapta este sa umblati la statut si sa treceti acolo citeva chestii . 1 Membrul de partid trimis in judecata este suspendat din partid si din functiile unde l-a numit partidul . 2 Membrul condamnat (cu suspendare sau cu executare) , este demis din partid si din functiile unde... etc .Membrii actuali si viitori semneaza hirtii in acest sens ..Daca nu faceti asta... (dar nu numai asta), valul de simpatie se duce si veti avea soarta PNTCD-ului.
    • -6 (10 voturi)    
      ce val de simpatie ? (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 0:04)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Iubeste cineva PDL-ul ?
    • +1 (1 vot)    
      chestii (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 13:04)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      nr 1. nu e fezabil: nu ai motiv sa dai afara pe cineva pentru ca a fost dat in judecata.si eu si tu si oricine,putem fi dati in judecata fara motiv ,asta nu ne face "suspecti",nici potentiali infractori.in rest daca exista o condamnare chiar si fara sa fie definitiva,de acord :excludere automata.
      • 0 (2 voturi)    
        ba este .... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 14:09)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Cand apar acuzatii sau este anchetat/dat in judecata, Partidul trebuie sa retraga din "prima linie" un astfel de personaj. Nu trebuie lapidat, trebuie schimbat astfel incat prejudiciul de imagine sa fie minim (este dezonorant sa ramana simplu membru de partid pana se lamuresc lucrurile ?). Dar daca Partidul este constituit pe criterii mafiote solidaritatea in rele este regula principala.
        • +1 (1 vot)    
          solutie pentru adversari (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 16:13)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

          asta ar fi o solutie pentru adversarii politici : e unu' de care ma tem il dau in judecata pe motiv ca n-are sapca si ai lui trebuie sa-l retraga,iar eu (partidul advers) scap de el. prezumtia de nevinovatie e o caracteristica a sistemelor democrate,cu tot respectul pentru alte pareri,eu raman la cea exprimata anterior.
  • +8 (8 voturi)    
    acest Moldovean la propriu&figurat (Vineri, 23 ianuarie 2015, 20:21)

    un domn [utilizator]

    sa isi doneze averea la Trezoreria IS, IBAN ul il gaseste pe net..adios mother fck ers !!!
  • +17 (17 voturi)    
    Ce tartan, auzi, cica s-a autosuspendat (Vineri, 23 ianuarie 2015, 20:42)

    Dalinar [utilizator]

    Doar a demonstrat cat de nesimtit e. Esti golanas si pungas si mai esti si prins? Pai pleci imediat....iti dai demisia...nu te autosuspenzi...poate scapi.
  • +23 (23 voturi)    
    sa vedem (Vineri, 23 ianuarie 2015, 20:44)

    ValentinV [utilizator]

    Intrebarea este daca il primeste PSD sau UNPR? Stim ca Ponta ii tine si aduna.
    Nu numai Iasul l-a facut de ras ci si Romania, tinand cont ca a fost Ministru al Justitiei si este seful comisiei juridice a Senatului.
    • +12 (14 voturi)    
      O lichea ca asta (Vineri, 23 ianuarie 2015, 21:37)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      sigur isi gaseste un post in P$D, poate chiar sef al corpului de control.
  • +7 (13 voturi)    
    Mda...un penal in comisiile juridice ale parlament (Vineri, 23 ianuarie 2015, 20:52)

    Je__ [utilizator]

    Ce incredre sa am eu in KWJ si PNL, cand au tinut in brate condamnatii pana in ultimile momente.

    Ce reforma....ce baliverne indruga KWJ la TV ieri....mi-e si rusine...!!!
  • +4 (10 voturi)    
    "Chioru"" era, de fapt, altul (Vineri, 23 ianuarie 2015, 21:20)

    CCTV [anonim]

    "pana la clarificarea situatiei legate de acuzatiile..."
    Pai au mai fost clarificate niste acuzatii acum vreun an, musiu. "Clarificate" cu suspendare.
    Ce-a mai ramas neclar?
  • +12 (12 voturi)    
    fost ministru al ... (Vineri, 23 ianuarie 2015, 22:44)

    Withdrawal [utilizator]

    JUSTITIEI ???
  • +2 (2 voturi)    
    doar doua comentarii? (Vineri, 23 ianuarie 2015, 22:58)

    bizon [anonim]

    de ce numai doua comentarii?
  • +3 (7 voturi)    
    bine vorba nu sfarsi (Vineri, 23 ianuarie 2015, 23:07)

    nash pandelica [utilizator]

    deci, incepura reformarea clasei politice, asa cum s'a dat de la cotrocesti...

    acuma, fara gluma, bine ca s'au ales sase sute in palavramentu nazzionale.
    ce ne faceam noi daca luau in serios referendumul si erau numai trei ?
    dupa eforturile astea ale dna, ramaneam fara legislativ :)

    mai ales acum, dupa alegerea lui herr klauz, cel hotarat pe...stop si de la capat ! ....cum se vinde la zvonalitatea teve.
  • +13 (13 voturi)    
    Modificarea legislatiei... (Vineri, 23 ianuarie 2015, 23:24)

    Primula [anonim]

    ... in sensul aspririi la maximum posibil a pedepselor pentru savarsirea actelor de coruptie, indiferent de valoarea beneficiilor obtinute in urma lor. Nu spun pedeapsa cu moartea, dar inchisoarea pe viata, fara nici un fel de reduceri ulterioare. Cei care sunt tentati sa mai fure sa stie ca vor muri in puscarie. Altfel nu vom vindeca acest flagel. Ce inseamna zece ani, doisprezece? Cand e vorba de milioane de euro, nu inseamna nimic. Legislatia actuala e facuta de politicieni corupti, pentru a scapa usor in caz ca sunt descoperiti. Ea trebuie obligatoriu modificata, pedepsele sa fie pe masura faptelor, iar confiscarea extinsa sa fie aplicata indifirent de data savarsirii faptelor.
    Acest Chiuariu are un tupeu fantastic, ce cauta unul ca el in Parlamentul Romaniei?
  • +11 (13 voturi)    
    In 2016, Macovei (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 2:54)

    emigrant [utilizator]

    Recomand interviul Alinei Gorghiu in Rom Lib. Essentially, "Nu putem exclude pe nimeni ca nu ne lasa statutul" bla bla, bla (cu referire la Vosganian)
    Politicienii n-au priceput nimic. Culoarul e larg deschis ptr Macovei. Sper sa fim acolo in 2016, sa scapam si de "marele" partid liberal. Nu-mi pare rau ca l-am ales pe Klaus, dar valul de bucurie a fost ca n-a iesit Ponta. Se inseala oricine crede altfel. DNA can do only so much. Astia il dau acum afara pe Chiuariu, miine vin 5 ca el.
  • +1 (1 vot)    
    Cand cineva se va intreba.... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 8:31)

    conul [anonim]

    ....cum naiba a ajuns un pui de lele ca tine in Senat, se va spune ca pe listele PNL-ului. Asa ca daca chiar te-ar fi interesat imaginea PNL-ului, ti-ai fi dat demisia din functia de senator,///
  • +1 (1 vot)    
    Alo... Dl Turcescu ! (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 11:02)

    arheopterix [utilizator]

    Cunoasterea alfabetului este absolut necesara pentru un internaut , mai ales pentru unul ca dv destul de prezent pe net . Eu vorbeam de PNL nu de PDL sunteti intr-o confuzie jenanta.
  • +4 (4 voturi)    
    Tarziu, foarte tarziu... (Sâmbătă, 24 ianuarie 2015, 12:12)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Din cate stiu e condamnat definitiv pentru fapte de coruptie inca din august 2014. De ce le ia jumatate de an celor de la pnl sa-i de afara??? Mai era si in comisia juridica din Parlament...Pai e normal mai d-lor pnlisti, sa tineti un infractor in Parlament, in comisia juridica??? Asta denota ce dorinta de reformare a clasei politice este in interiorul partidelor...Toti o apa si-un pamant, nu fac decat sa-si apere coruptii...
    • 0 (0 voturi)