Reactia lui Klaus Iohannis dupa castigarea procesului cu ANI: Recomand tuturor politicienilor sa raspunda cu promptitudine oricaror solicitari din partea Justitiei

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 ianuarie 2015, 17:14 Actualitate | Politic


Presedintele Klaus Iohannis saluta decizia instantei supreme in cazul procesului sau cu Agentia Nationala de Integritate, precizand ca "a fost convins, inca de la inceput, ca nu s-a aflat intr-o situatie de incompatibilitate si, de aceea, nu a recurs la niciun fel de exceptie care ar fi fost de natura sa amane aceasta pronuntare". Seful statului recomanda, totodata, tuturor oamenilor politici "sa raspunda cu promptitudine oricaror solicitari din partea Justitiei".

Potrivit unui comunicat transmis miercuri de Administratia Prezidentiala, "Presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis, a luat act de hotararea Inaltei Curti de Casatie si Justitie in cazul procesului dintre Domnia Sa si Agentia Nationala de Integritate si saluta decizia instantei supreme".

"Astfel este confirmata solutia Curtii de Apel Alba-Iulia din septembrie 2013. Presedintele a fost convins, inca de la inceput, ca nu s-a aflat intr-o situatie de incompatibilitate si, de aceea, nu a recurs la niciun fel de exceptie care ar fi fost de natura sa amane aceasta pronuntare", se mai arata in comunicat.

"Domnul Presedinte Klaus Iohannis isi afirma increderea in profesionalismul si independenta sistemului judiciar si recomanda tuturor oamenilor politici sa raspunda cu promptitudine oricaror solicitari din partea Justitiei", mai mentioneaza comunicatul Presedintiei.

Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) a respins miercuri recursul Agentiei Nationale de Integritate si a decis, definitiv, ca fostul primar al Sibiului Klaus Iohannis nu s-a aflat in stare de incompatibilitate.

Judecatorii de la instanta suprema au respins ca nefondat recursul ANI si au mentinut o decizie din 25 septembrie 2013 luata de Curtea de Apel Alba Iulia, prin care s-a stabilit ca Iohannis nu s-a aflat in incompatibilitate.

In consecinta, raportul intocmit de ANI in acest caz a fost anulat, decizia fiind definitiva.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3034 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    . (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 17:55)

    calin [anonim]

    Poate ca sunt subiectiv dar mi se pare ca acum Iohannis chiar nu s-a aflat in incompatibilitate. El a fost in acelasi timp Primar (cu atributiile pe care le prevede functia de Primar) si in plus a reprezentat Sibiul (deci pe toti cetatenii orasului) in consiliul de administratie al companiilor de furnizare a apei. Daca Iohannis era declarat incompatibil ar fi insemnat ca din partea orasului (din partea cetatenilor) trebuia sa se angajeze/voteze/aleaga o alta persoana care sa nu mai detina alta functie publica. Mi s-ar parea putin ridicol sincer.

    Oricum ideea este ca Iohannis prin aceste functii detinute nu avea cum sa obtina foloase necuvenite in vreun fel. Defapt despre asta discutam cand ne referim la legea incompatibilitatii: prevenirea persoanelor sa obtina beneficii necuvenite prin prisma influentelor/trafic de influenta pe care poate sa le faca in calitate de angajat in sectorul public.
    • 0 (0 voturi)    
      Puțin exces de zel (Joi, 22 ianuarie 2015, 10:26)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui calin

      Din câte știu, legea prevede explicit excepție exact pentru acest caz (primarul ca reprezentant al orașului în CA al companiilor de utilități ce acoperă mai mult decât acel oraș sau comună), exact din motivul acesta.

      Mi se pare că ANI a făcut ceva exces de zel și Curtea de Apel și ICCJ au dat un verdict ce era evident de la început.
  • 0 (2 voturi)    
    Glontul ne-a trecut pe la ureche! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 18:04)

    arheopterix [utilizator]

    Nimic nu mai poate sta in calea lui Santa Claus ! Mustangul vinat cu capcane si lasoo-uri pentru a fi transformat intr-o mirtoaga a vesnicei noastre tranzitii (vezi Constantinescu , pe care l-au santajat cu furaciunile copiilor ), a scapat la largime. De acum noi o sa sedem si om privi . Sper ca sa vedem de bine!
  • +1 (3 voturi)    
    ANI - Klaus Johannis (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 18:10)

    Waltraut Eberle [anonim]

    Este corect ca ICCJ a decis in acest fel referitor la invocata " incompatibilitate" a d-lui Klaus Johannis. Ar trebui citit de fiecare cetatean roman legile ANI referitor la "incompatibilitate" pentru a intelege decizia ICCJ. Dupa putine pagini de citire se intelege ca ANI are intre altele legi care sant in sine ambigue si sant facute fara creier. Aceste legi trebuie neaparat corectate de oameni capabili si stiuitori de economie, jurisprudenta etc. Dealtfel DEUTSCHE WELLE a scris deja in urma cu cateva zile despre aceasta dezordine.
  • 0 (2 voturi)    
    in sfarsit (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 18:41)

    anya_2 [anonim]

    rezolutie de bun simt
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitări ! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 19:26)

    olaru [anonim]

    felicitări domnule iohanis !
    acum,când nu mai sunteţi stresat pe plagiatorul victoraş începeţi să construiţi o românie nouă fără corupţi,plagiatori,comunişti sau hoţi !
    în românia mai sunt oameni care sunt valoroşi şi doresc cu adevărat să facă ceva!
    abia aştept să văd o românie nouă , reformată cu oameni de valoare care au fost plafonaţi de uscăturile comuniste.
    domnule preşedinte cicatrizaţi rănile românului de rând prin promovarea de oameni de valoare intelectuală pentru a termina proiectul românia lucrului bine făcut .
    vă doresc din inimă succes !
    • +1 (1 vot)    
      jurisprudenta (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 20:54)

      marius [anonim] i-a raspuns lui olaru

      Mica problema este ca, in afara de KI mai exista mii de procese similare cu mii de "corupti incompatibili" Acum ar trebui sa se inchida in mod similr toate aceste procese.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce mai avem ANI? (Joi, 22 ianuarie 2015, 1:03)

    Miky60 [utilizator]

    ANI este o institutie total inutila se pare, a pierdut procesele cele mai importante, si-a dovedit inutilitatea. Parerea mea, ca om din diaspora, este ca ar trebui sa avem doar DNA, alte institutii comuniste inutile ar trebui desfiintate!
    • 0 (0 voturi)    
      Alooo (Joi, 22 ianuarie 2015, 11:25)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Eşti din diaspora când oi fi eu popă!
      ANI este o instituţie care te apără de abuzurile celor pe care i-ai ales! Şi de conflictele de interese care ar putea să le dea pe mână ţara cu totul! Cum naiba poţi spune că trebuie desfiinţată?