Klaus Iohannis, pe Facebook: In cele 30 de zile de mandat am facut primii pasi catre "Romania lucrului bine facut"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:18 Actualitate | Politic


​Presedintele Klaus Iohannis afirma intr-o postare pe contul sau de Facebook, miercuri dimineata, ca in cele 30 de zile de mandat a facut primii pasi din proiectul "Romania lucrului bine facut", enumerand intre acestia "cresterea bugetului apararii" sau "evolutia admiterii in spatiul Schengen".

Mesajul presedintelui:

"În cele 30 de zile de la preluarea mandatului de Președinte al României, am parcurs primii pași instituționali către proiectul "România lucrului bine făcut".

Independența justiției, creșterea bugetului apărării în contextul geopolitic actual, consolidarea Parteneriatului Strategic între România şi Statele Unite ale Americii, evoluția admiterii în spațiul Schengen și reconfirmarea acțiunilor ferme la nivelul Alianței Nord – Atlantice sunt doar câteva dintre temele în direcția cărora am inițiat demersuri.

Voi continua acest drum alături de dumneavoastră, printr-un dialog permanent, prin colaborare și respect față de valorile democrației."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8263 vizualizari

  • +7 (25 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:17)

    Rula [anonim]

    Melc...melc...
    • +12 (26 voturi)    
      Presedintele facebook ? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:49)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Rula

      ...care nu se confirma inca de la K.I.

      Eu sper ca nu avem un presedinte facebook. Mi se pare chiar absurd ca ditamai presedintele de tara sa dea comunicate catre popor pe facebook.

      Iesi frate la pupitrul Cotroceni, tine o conferinta de presa decenta si informeaza pe toata lumea corect, ca de la institutie prezidentiala catre cetateni.

      Te-am votat in turul doi din lipsa de optiuni si pe valul antipatiei totale fata de Monta, dar totusi, nu-ti bate joc de votul meu si arata-mi ca l-ai meritat.
      • +6 (14 voturi)    
        Asta a inceput deja sa bata campii! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:37)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

        Cu populismul uselist de pe pagina de Facebook in care fiecare miscare a lui Iohannis, de la o banala strangere de mana cu un om politic necunoscut si pana la activitati de genul "Afara ploua!", nu se poate face nimic bun in Romania. Are deja ceva comunist in transparenta discutiilor neevocate pe Facebook cu Ponta, iar faptul ca are ca sef al Cancelariei Prezidentiale o cazatura de om ca Mihalache, confirma faptul ca Iohannis e doar poate un bun administrator, nicidecum vreun om politic. M-as bucura sa ma insel!
      • +6 (12 voturi)    
        hah (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:42)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

        nu scrie el,stai linistit.tanti aia cu vorbele le scrie.oricum vad o negare a adevarului a la poanta.bine macar nu a inceput sa minta la fel.sper...
        sfarsitul e apoteotic:''Voi continua acest drum alături de dumneavoastră, printr-un dialog permanent, prin colaborare și respect față de valorile democrației."

        vai mama noastra!!!
  • +18 (28 voturi)    
    Cu mare regret trebuie sa spun... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:24)

    gica43 [utilizator]

    ....ca inca nu am constatat absolut nimic bine facut !!!Poate doar limba de lemn gasita in biroul lui iliescu.
  • +9 (21 voturi)    
    mda (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:26)

    lute_ipse [utilizator]

    s-au facut pasi de 3 feluri:
    -mici
    -pe loc
    -inapoi
  • +6 (16 voturi)    
    Gud Morgen! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:33)

    torna_fratre [utilizator]

    Mai Klaus ia spune-mi si mie cum cuantifici realizarile astea din prima luna?
    Zici de pactul pentru Aparare...cate tancuri noi avem acum?cate avioane noi avem acum?Am repus in fuynctiune Delfinul?
    NU! atunci las-o dr....lui de prosteala!
    Apoi Shengen,bleah zici ca ai facut "evolutii"...eu cred ca tocmai ne-am lins pe bot pentru inca vreo 2-3 de cand cu jihadistii din Paris.
    Deci din punctul meu de vedere 30 zile =0 realizari din ciclul bla,bla,bla " ....bine facut!"
    Keep sleeping! herr Klaus
    • +7 (9 voturi)    
      sa'i zicem (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:07)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      c'ar fi un training la locul de munca..
      platit.
      sa speram ca in urmatoarele sase luni va mai face cativa pasi.

      lucrul bine facut nu se face repede, de mantuiala, nu ?!
      • +6 (8 voturi)    
        ai dreptate (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:39)

        torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        dar...sa nu arunce cu vrajeli ca "uite ce am facut in 30 zile,nu-i asa ca sunt tare?".
        Sa vina la finalul lui 2015 si sa prezinte starea natiunii si binenteles care este trendul si gradul de realizare a proiectului prezidential pe care l-a fluturat in campanie.
        In afara de campanii media,sociale si de multa vorba nu a dovedit inca nimic asa ca ar trebui sa o lase mai moale cu lauda de sine.
  • +8 (14 voturi)    
    30 de zile (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:47)

    Lampa [anonim]

    Mare lucru nu se vede,sunt atitia corupti inca in guvern de care nimeni nu zice nimic,fura in continuare sub okii lui Iohanis:ex(Dragnea,Ghita,baronii locali,)si altii toti tac milc,DNA la fel,liniste deplina.
  • +4 (10 voturi)    
    Romania lucrului bine facut. (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:00)

    Azra [utilizator]

    Ma bucur ca suntem pe drumul cel bun si sper ca vom merge in continuare.Desigur, Facebook este o retea de socializare destul de frecventata. Dar numarul cetatnilor tarii care o folosesc este in mod cert sub 20%. Desi am un PC ma numar printre cei care nu o folosesc, preferand sursele oficiale de informare.Si ca mine sunt in mod cert si alti numerosi cetateni, in spcial cei spre varsta a treia si mai departe
    In special atunci cand este vorba de seful statului sau de primul ministru, este foarte important ca mesajele pe care le adreseza populatiei tarii sa fie transmise prin mijloacele de informare publica accesibile tuturor oamenilor, in principal Televiziunea nationala sau Radioul public, pentru ca impactul sa fie maxim.Cel putin, eu, daca as fi intr-o asemenea postura mportanta asa as face in mod constant.Desi nu sunt si nu voi fi, recomand cu caldura acest lucru, din ratiuni de eficienta si corecta informare a publicului larg.
  • +6 (18 voturi)    
    Bunica bate toba... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:02)

    atamanu666 [utilizator]

    Ai facut " rahatul praf ".... Si ai sa-l faci si mai praf in continuare cu " pactele " tale de doi lei, Miliklaus Constantiohanescule... Persevereaza, poate-ti depasesti conditia de " rau cel mic "......
  • +13 (25 voturi)    
    concret (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:06)

    bogdan1477 [utilizator]

    Concret:
    1. ce s-a imbunatatit in independenta justitiei in cele 30 de zile? E acu justitia mai independenta decit de craciun?
    2. Bugetul apararii nu a crescut. Atri facut un pact cum ca din 2017 bugetul sa fie 2% din PIB. Pina-n 2017 toata lumea va uita de pactul asta, cum s-a intimplat cu toate intelegerile astea intre partide despre ce se va intimpla in cincinalul viitor.
    3. Parteneriatului Strategic între România şi Statele Unite ale Americii? CE s-a consolidat aici? E ceva nou?
    4. evoluția admiterii în spațiul Schengen?!? Din cite stiu nu suntem acolo si nici nu stim cind vom fi primiti.

    Deci? Inafara de bla bla bla-uri, cu ce te poti lauda in mod concret, stimabile?
  • +12 (22 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:07)

    ubu [utilizator]

    N-ai facut nimic si nu ne pacalesti. Te-ai intalnit cu ponta, a tinut un singur discurs, de 10 min, ala de la CSM si a trebuit sa il explici in 3 ore. Nimic despre coruptie, ordonante de urgenta nejustificate, CNA, av poporului, autostrazi, plagiat...
    Rusine!
  • +8 (10 voturi)    
    parere (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:47)

    Arl [utilizator]

    Mda, ce progrese... Ponta si-a tras OU personalizata, a dat cate zeci de milioane primariilor unde a castigat 80 %, acum a mai alocat 100 milioane pt colegiul sau electoral ( nu puteau merge la armata? A , inca nu e 2017). Iar presedintele are curajul si puterea de a nu comenta aceste semne de buna guvernare.
  • +4 (8 voturi)    
    //// (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:53)

    N.T. [anonim]

    Poporul nu a simtit nimic: buzunarele sunt la fel de goale, dupa nebunia francului; justitia este ramane corupta cel putin politic renationalizand cu acte in regula, cum nici comunistii n-au facut-o. Proprietarii tocesc treptele tribunalelor pt dreptatea care nu vine de 70 de ani. Cand va iesii soarele si pe strada noastra ?
    • +1 (7 voturi)    
      conshtantinescu reloaded (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:26)

      mnicku [anonim] i-a raspuns lui N.T.

      cu parere de rau dar soarele nu va rasari aici niciodata .
      orisice am face tot astia ies pt simplu motiv ca altii nu sint. Tot timpul iese ori un infractor, ori un incompetent, ori un hot, ori un plagiator .... Asa ca soarele din pacate nu va rasari degraba cu sleahta asta imputita.
      Parerea mea e ca ar trebui ras totul si construit din nou.
  • -5 (15 voturi)    
    Bravo Iohannis! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:55)

    buncrestin [utilizator]

    Citesc mesajele precedente in care la unison este condamnat Iohannis pentru ca nu a venit cu bagheta magica sa transforme peste noapte Romania in paradisul pe pamant. Din punctul asta de vedere ne-am lamurit, Iohannis nu este Superman!
    Revenind la lumea reala, nu a basmelor, Iohannis a facut niste schimbari ENORME in bine.
    A schimbat complet stilul de conducere a presdintiei.
    A dat o imagine proaspata tarii in intalnirile externe.
    A adus un prieten cheie Romaniei - ditamai presedintele Comisiei Europene Junker!
    A dat un semnal fara precedent partidelor prin propriul comportament si primele semne de emulatie se vad deja.
    A inchis gura vocilor antieuropene care zbierau in spatiul public pana de curand. In Romania lui Iohannis nu mai au loc!
    Iar ceea ce urmeaza va fi si mai inetresant. PAS cu PAS, Iohannis va strange in menghina toata clasa politica pana nu va mai ramane decat cine merita. Vine PANZERUL peste ei si inca nici nu isi dau seama! Bravo Iohannis!
    • +5 (11 voturi)    
      mai (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:08)

      george [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Mihalache chiar crezi ca ne prostesti? Aberatiile tale tin la iohanis cel adormit, la noi ....nu.
    • +1 (7 voturi)    
      Bati campii! (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 14:22)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      A schimbat complet stilul de conducere al presedentiei prin promovarea unei pramatii ca Mihalache, prin netransparenta si printr-o tacere iliesciana. Esti de-adreptul penibil! :)
      Prietenul Junker era prietenul Romaniei de mult, dar probabil ca tu nu stii. Cat despre emulatie, singura emulatie e ca vorbeste incoerent si fara noima. :)))
      Iar chestia cu menghina, probabil ca menghina asta a cumparat-o de curand, caci atunci cand era in USL, nu pomenea de asa ceva...:)
      • +1 (5 voturi)    
        mai sa fie (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:25)

        buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        mai scoate nasul in lume (preferabil europa) si ai sa vezi ca exista si alte modele in afara de basescu si iliescu. iohannis nu e nici unul, nici altul, imi pare rau sa te informez. daca asta este paradigma in care il judeci, vei fi foarte dezamagit in urmatorii 10 ani!

        iar despre junker, o fi fost prieten al Romaniei dar e presedintele comisiei cam de tot atata timp de cat iohannis e presedinte, si asata e o mica/mare diferenta, nu ti se pare? poate ca daca iesea ponta erai mai linistit, ca avea el relatii mai bune decat iohannis, undeva prin china!

        in ce priveste emulatia, te invit sa te uiti chiar in curtea PSD sa vezi cati dulai de soi s-au transformat peste noapte in mielusei dar si cati monstri sacrii ai politicii au disparut deja din peisaj ca sa nu arunce lumea cu pietre dupa ei. lista e lunga!
        • -2 (2 voturi)    
          doamna tatiana (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:43)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

          iohannis are voie la joaca?sau nu-l mai lasati dupa ce a spart mingea aia prea mult umfalta?
        • +1 (3 voturi)    
          europa bat-o vina (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 15:47)

          Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

          mai crestine, daca scoteai nasul prin europa vedeai ca Juncker a ajuns presedintele comisiei dupa ce si-a peirdut scaunul de prim-ministru , dupa 18 ani de mandat, din 95' pana-n 2013. Mai mult, in 2007, Luxemburgul si Sibiul au facut tandem - oras cultural european (ghici a cui prim-ministru a fost Juncker).

          Si ca sa iti mai spun una necunoscuta tie, Luxemburgul si Sibiul au au istorie destul de aropiata ("nemtii din Sibiu, unii, vorbesc un dialect foarte asemanator cu luxemburgheza, multi venind din zona asta pe la 1800).
    • 0 (4 voturi)    
      prietenia cu Juncker (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 14:31)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      tati, iohannes e prieten cu Juncker de prin 2000 (poate chiar mai devreme) deci nu se pune.

      Nu a facut Iohanis nimic cu Jucker doar intalnire protocolara iar eu unul incep sa ma satur de mesajele lui pe feisbuk.

      Ca nu de aia a fost votat, sa poata scrie pe propriul wall.
    • -1 (3 voturi)    
      Habar n-ai ,bunule crestin (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 16:25)

      maria [anonim] i-a raspuns lui buncrestin

      Un comentariu la fel ca realizarile lui Iohannis pe 30 de zile.ZERO.
    • -1 (1 vot)    
      Asta cu "stilul de conducere a presdintiei" e (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 20:36)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      bestiala. Profesorul la masuta cu plagiatorul. E grozava poza.
      Am auzit ca si cu perdelele si apa minerala sunt probleme. Sper sa indrepte curand situatia.
  • +3 (11 voturi)    
    Klaus..... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:56)

    conul [anonim]

    ..... nu fa si Germania de ras !
  • +6 (10 voturi)    
    Eloel (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 10:59)

    muciflenduri [utilizator]

    Milica 2 tocmai a realizat independenta justitiei (scrie pe Facebook, deci e adevarat!)
    Sa ne traiesti, coane, si la cat mai multe bloguri!
  • +3 (9 voturi)    
    Declaratie hazardata (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 11:33)

    Hansel [anonim]

    Din pacate , o postare nelalocul ei , in locul nepotrivit pentru un Presedinte ,
    Cel putin hazardata .
    Daca ramane plagiatorul dupa Congres , se vor schimba multe in relatia bilaterala si obraznicia PSD-ului pe media va reveni , acum sunt toti in '' silezio stampa '' , mielusei , cumintei , cum zicea Base '' pisoi '' .
    Cred ca purtatoarea de cuvand este nepotrivita total pentru Presedintie .
  • +3 (9 voturi)    
    Jalnic (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 12:11)

    Marius Ogrean [utilizator]

    Nu e in stare sa faca o declaratie de presa? Crede ca toata lumea are Facebook si il urmareste?

    Sau nu simte nevoia sa vorbeasca pentru alti romani decat pentru cei care i-au dat like la pagina?

    Plus ca nu zice nimic despre ordonanta mizerabila a lui Ponta cu doctoratul.

    Dupa o luna de zile este jalnic!!!!!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Mihalache (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 13:18)

    CititorulComentator [utilizator]

    Pas cu pas...mda!
  • +4 (6 voturi)    
    afirmatia completa (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 13:23)

    catelu [utilizator]

    Ar trebui spus ca banii (care poate vor fi) alocati pentru aparare nu vin de la dl Iohannis, ci din bugetul statului. Deci ei se scad de la educatie si sanatate.
    Sigur ca suna mai bine sa spui "am alocat bani pentru aparare" decat "am redus banii alocati pentru sanatate", dar ambele aspecte sunt relevante.
  • +2 (6 voturi)    
    deranjat de faceisbuk (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 14:29)

    Ion Zapada [utilizator]

    domnle presedinte, deja ma simt deranjat de comentariile si mesajele dumneavoastr de pe feisbuk. Ok, am inteles...luptati impotriva lui Ponta, nu aveati cm sa ajungeti pe la televiziuni, dar deja gata, ati castigat, sunteti presedinte de o luna...lasati-o naibii de feisbuk si faceti ceva serios si concret ca pana acum nimic, doar vorbarie goala pe feisbuk.
  • -1 (1 vot)    
    Presedintrle facebook-ului? (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 22:49)

    Mathe Iulia [anonim]

    Cui i se adreseaza un presedinte atunci cand vrea sa dea comunice lucruri de interes national? Poporului al carui presedinte este.! Atunci, eu sunt intr-o mare nedumerire! Acei cetateni care nu au cont pe Facebook nu apartin acestei tari, al carui presedinte sustine ca este domnul Iohannis? In finalul comunicatului spune :..... ,, Voi continua acest drum alături de dumneavoastră, printr-un dialog permanent, prin colaborare și respect față de valorile democrației." Alaturi de dumneavoastra(!) Adica alaturi de cine? De minoritatea facebook-istilor? Si atunci de ce respect fata de valorile democratiei e vorba in propozitie? Sau poate eu gresesc. Poate domnul Iohannis stie la cine au priza discursurile sale : la internautii care l-au propulsat presedinte, in tara in care manipularea a facut din Machiavelli un mic copil! Dar tot o ,,tara trista si cu mult humor ,,avem! ,, Si mandra-n toate cele,,! Abia atunci cand acest popor isi va deschide conturi pe Facebook - de la primul pana la ultimul cetatean - va fi demn de presedintelele ales . In ,,tara lucrului bine facut ,, traiesc oameni alesi, de elita! Asa ca fratilor , puneti mana pe manuale, invatati engleza, invadati internet-ul si ascultati-va presedintele! Ca maine -poimaine vorbeste cu peretii- pardon- am vrut sa spun calculatoarele! De inteligenta artificiala ati auzit? Daca apuca Iohannis sa invete calculatorul sa bata din palme, nici nu mai e nevoie de voi!!!