Elena Udrea nu mai candideaza la presedintia PMP

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 19 ianuarie 2015, 15:41 Actualitate | Politic


Presedintele PMP, Elena Udrea, a anuntat luni ca devansarea congresului formatiunii de pe 21 martie pe 8 februarie a fost aprobata de Colegiului National al PMP si a precizat ca nu va mai candida pentru sefia partidului.

Intrebata daca va candida la sefia PMP, ea a raspuns negativ, dar a subliniat ca ramane in PMP "ca simplu membru", va sustine in continuare proiectele PMP si va candida pentru un nou mandat de parlamentar in 2016.

"Categoric raman in PMP, este un proiect pe care il vad castigator in 2016. La acest moment este nevoie de o conducere noua care sa raspunda asteptarii acelui electorat neafiliat inca politic, care a votat impotriva lui Victor Ponta si a PSD in turul al doilea (n.r. - al alegerilor prezidentiale). Sunt convinsa ca acest electorat nu se regaseste nici in sustinerea PNL, din ce in ce mai putin se va regasi in sustinerea domnului Klaus Iohannis, ca urmare este nevoie de un partid care sa atraga acest electorat si cred ca PMP este acest partid cu o conducere noua, puternica. Raman in PMP, dar nu mai candidez", a afirmat Udrea la Palatul Parlamentului, dupa sedinta Colegiului National al PMP, potrivit Agerpres.

Ea a precizat ca la aceste alegeri interne se va candida pe motiuni, "in mod exceptional".

"Am sustinut intotdeauna votul individual, dar de data aceasta, in rolul pentru care ne pregatim de singur partid de Opozitie, cred ca principala preocupare e de a avea o echipa puternica, unita, cu actiuni care sa raspunda unui electorat nou. (...) In conditiile in care atat PSD, prin Guvern, cat si PNL, prin Presedintie, se afla la Putere si avem si o relatie foarte buna de coabitare intre PSD si PNL, este nevoie de vocea Opozitiei. Ne pregatim sa intram in rol de singur partid de Opozitie si sa ne atingem obiectivul de 20% la alegerile locale din 2016", a adaugat Udrea.

Presedintele PMP a mentionat ca sedinta Consiliului Executiv National (CEN) al PMP de marti va stabili data limita de depunere a candidaturilor pentru presedintia formatiunii.

"Maine avem sedinta de CEN si vom decide atunci. In foarte scurt, pentru ca este Congresul pe 8 februarie si atunci trebuie sa fie foarte in scurt", a explicat Udrea.

Liderul PMP a explicat ca partidul ar putea sa atraga de partea lui un electorat neimplicat politic pana acum doar printr-o conducere noua.

"Am si eu dreptul la proprie analiza. Dupa alegerile prezidentiale si dupa votul din 16 noiembrie mi-am dat seama ca este un moment extraordinar de bun pentru a aduce alaturi de PMP un electorat care n-a mai fost niciodata interesat de clasa politica. Si cred ca experienta mea m-a determinat sa trag o concluzie corecta: acest PMP, pentru a capitaliza acest electorat, are nevoie de o conducere noua. Eu sunt un lider politic trecut prin niste alegeri prezidentiale, trecut prin niste atacuri, de ani de zile, care au lasat urme, deci cred ca (n.r. - PMP) mai degraba ar putea in aceasta perioada sa atraga acest electorat si sa aiba imaginea de partid altfel, de partid diferit, o echipa noua in fruntea PMP", a mai spus Udrea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2945 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    get out oy your dreams dear ue (Luni, 19 ianuarie 2015, 15:53)

    un domn [utilizator]

    PMP este un partid mort prematur !
    • +3 (11 voturi)    
      N-a fost (Luni, 19 ianuarie 2015, 15:52)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      N-a fost niciodată un partid, ci o adunătură de oameni cu vise de mărire, care, în lumea lor desprinsă de realitate, s-au văzut câştigători.
      • 0 (2 voturi)    
        Prea tarziu (Luni, 19 ianuarie 2015, 18:53)

        Barthales [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        Mult prea tarziu.
        "Eu sunt un lider politic trecut prin niste alegeri prezidentiale, trecut prin niste atacuri, de ani de zile, care au lasat urme..."
        Asta era evident de foarte mult timp. De aceea nu trebuia sa candidati la conducerea acestui partid! Ati facut calcule electorale de pe aceeasi reteta cu a celorlalte partide. Avem primarii nostri, avem electoratul domnului presedinte, 1+1 =2. Nu ati prevazut ca poate fi altfel. Si a fost altfel. Ati fost surprinsi la fel ca toti ceilalti. Nu sunteti deloc altfel. Aici ma refer in primul rand la conducerea de la toate nivelurile. Aceleasi practici ca la celelalte partide. Aceleasi sfori trase la alegerile de la congres. Aceleasi practici de schimbare a statutului, pe sest si aprobare fara discutii in congres cu unanimitate de voturi. La acest nou electorat nu va puteti prezenta asa. Iar faptul ca veti fi un simplu membru nu va face partidul mai atractiv. Din perioada in care ati intrat in partid, desi erati un simplu membru, impresia generala a fost ca dumneavoastra ati condus partidul, nu Eugen Tomac.
        Va spune asta un basist, un om din nucleul dur, un om care nu va reproseaza dumneavoastra decat faptul ca nu trebuia sa veniti la conducerea PMP.
        Mult mai atractiv este partidul ce va fi construit de Monica Macovei.
    • -4 (8 voturi)    
      Tot Udrea va fi vocea partidului a dreptei (Luni, 19 ianuarie 2015, 17:17)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Chiar daca nu va mai candida Elena Udrea, important este ca ramane in partid, oricum tot ea il va face sa existe mai departe, tot ea va fi voce principala, deoarece deocamdata Udrea este de neinlocuit in PMP dar si in politica. Tot ea va fi preluata, mediatizata, ea va avea initiative deoarece asa cum o stim nu va lasa pe nimeni la greu, mai ales partidul asta care, poate fi liderul dreptei. Nu trebuie sa fie demoralizati memebrii PMP care azi i-au cerut sa nu renunte la sefie.Udrea cu sigurnata le va fi alaturi pana la capat, asta insemnand multi ani, de prietenie, munca, bucurie, tristete, toate facanad parte din viata politica. Cand va veni si dl Basescu o sa se intregeasca echipa. Rabdare!
    • -2 (2 voturi)    
      Nu zice hop până n-ai sărit groapa (Luni, 19 ianuarie 2015, 18:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Se stie ca interesul noului usl e sa nu aiba opozitie.
      Sper sa aleaga tot o femeie.
  • -1 (9 voturi)    
    Normal ca nu va candida (Luni, 19 ianuarie 2015, 16:12)

    m_viteazul [utilizator]

    Stiind ca i se apropie si dansei ziua DNA si ca partidul practic nu exista, fiind o adunatura din ce era mai rau in PDL si PNL, va parasi prima corabia caci nici capitan nu va fi vreodata, poate doar sub-capitan
  • +3 (3 voturi)    
    Parisule, (Luni, 19 ianuarie 2015, 20:06)

    rutger [utilizator]

    Vuitoane, pazea ca vin ! Ii las pe amarati in plata neamtului ( adica fifty-fifty) si a lu'dottore (pe minciunele) si ma duc in lumea buna sa cheltui ce-am dosit ! Va pupici !!