VIDEO Monica Macovei cere Baroului Bucuresti sa il excluda pe Victor Ponta din avocatura

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 ianuarie 2015, 16:38 Actualitate | Politic


Monica Macovei
Foto: Hotnews
Europarlamentarul Monica Macovei solicita Baroului Bucuresti excluderea lui Victor Ponta din avocatura, intrucat, explica ea, renuntarea de catre premier la titlul de "doctor in drept" anuleaza diploma pe baza careia a fost primit "fara examen" in avocatura.

"Ponta a intrat in avocatura fara examen si folosind un titlu "doctor" obtinut prin furt. Am solicitat astazi Baroului Bucuresti sa il excluda pe Victor Ponta din avocatura, intrucat renuntarea la titlul de "doctor in drept" anuleaza diploma pe baza careia a fost primit fara examen in avocatura. Daca Ponta vrea sa mai fie avocat vreodata, trebuie sa dea examen si sa parcurga toate caile de pregatire, ca orice alt candidat. Ponta nu poate renunta la titlul de "doctor" fara sa piarda titlul de conferentiar, fara sa fie exclus din profesia de avocat si fara sa returneze banii castigati prin acest furt intelectual, inclusiv prin contractele cu statul pe care le-a avut ca avocat", afirma Monica Macovei intr-un comunicat remis marti. 



Macovei prezinta totodata si solicitarea pe care i-a adresat-o decanului Baroului Bucuresti:


"In atentia: Baroului Bucuresti
Domnului av. Ion Ilie-Iordachescu, Decanul Baroului Bucuresti
 

Domnule Decan,

Va solicit sa il excludeti din Baroul Bucuresti pe domnul Victor Viorel Ponta, luand act de faptul ca acesta nu indeplineste conditiile legale pentru a exercita profesia de avocat, pe care a dobandit-o fara examen, ca titular al diplomei de "doctor in drept". 

Potrivit precizarilor oficiale transmise de Baroul Bucuresti la solicitarea presei, "primirea in profesie a domnului avocat Ponta Victor Viorel s-a realizat in baza dispozitiilor articolului 16, aliniatul 2 litera a) din Legea numarul 51/1995 pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, modificata prin Legea numarul 255/2004, in vigoare la data solutionarii cererii de primire" (Romania Libera).

Art. 16, aliniatul 2 litera a) din Legea profesiei de avocat prevede ca "(2) la cerere, poate fi primit in profesie, cu scutire de examen: a) titularul diplomei de doctor in drept".

Domnul Victor Ponta a notificat in scris, pe 16 decembrie 2014, Rectoratul Universitatii Bucuresti de "renuntarea la titlul de doctor in drept acordat in anul 2003 de catre Universitatea Bucuresti".

Reamintesc ca Universitatea din Bucuresti a decis, in luna iulie 2012, ca domnul Victor Ponta a plagiat  in teza de doctorat, concluziile expertizei stiintifice aratand ca "autorul a plagiat patru surse majore", teza constituind "un plagiat vadit"

Decizia domnului Victor Ponta de a renunta la titlul de doctor in drept anuleaza pe cale de consecinta si Decizia nr. 644 din 07.01.2005, de primire in profesia de avocat cu scutire de examen, potrivit art. 16, aliniatul 2 litera a) din Legea 51/1995. O persoana fara diploma de doctor in drept nu poate fi primita in profesia de avocat fara examen de admitere, asa incat calitatea de avocat a domnului Ponta a incetat.

Pe baza acestor fapte si a Legii pentru organizarea si exercitarea profesiei de avocat, va solicit sa il excludeti pe domnul Victor Viorel Ponta din Baroul Bucuresti. 


 Cu consideratie,                                                                             13 ianuarie 2015
Monica Luisa Macovei,
Deputat in Parlamentul European"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4923 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Plagiatorul este o rușine pentru România (Marţi, 13 ianuarie 2015, 16:44)

    visio [utilizator]

    Felicitări doamnei Macovei! Își merită votul! Nu vă îngrămădiți cu plusurile sau cu minusurile: nu fac parte și nici nu voi face parte din formațiunea politică a Domniei sale!
  • +10 (14 voturi)    
    . (Marţi, 13 ianuarie 2015, 16:46)

    tirolez [utilizator]

    Corect este sa se anuleze toate procesele in care a judecat Ponta, nu?
    • +3 (3 voturi)    
      omg (Marţi, 13 ianuarie 2015, 20:24)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      e avocat, nu judecator
  • +25 (25 voturi)    
    MM (Marţi, 13 ianuarie 2015, 16:58)

    Electorul [utilizator]

    O profesionista desavarsita. Pariez ca vvp nici nu stia de efectele deciziei sale de a renunta la diploma de doctor. Inca o dovada despre slaba pregatire juridica a pm-ului.
  • +17 (17 voturi)    
    Mda (Marţi, 13 ianuarie 2015, 17:05)

    electron [utilizator]

    Hopa se ingroasa gluma.
    Daca justitia isi face treaba si ce spune Macovei ii adevarat, Ponta are probleme foarte mari
    • +2 (2 voturi)    
      Universitarii de ani de zile nu misca in front (Marţi, 13 ianuarie 2015, 18:09)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui electron

      De ce speri ca avocati vor face ceva? Crezi ca-s mai breji?
  • +19 (19 voturi)    
    Stati asa , nu va grabiti ! (Marţi, 13 ianuarie 2015, 17:08)

    Intermezzo [utilizator]

    Caci Ponta oricind poate da cu mare succes un nou doctorat . Uite , azi si-a dat seama ca ar putea trata intr-o teza subiectul autostrazii Comarnic - Brasov . La fel de bun ar fi si in domeniul " suc si popcorn " .
  • +15 (15 voturi)    
    Ponta OUT! (Marţi, 13 ianuarie 2015, 17:10)

    ..13 [utilizator]

    Cred ca a sosit vremea ca lucrurile sa fie clarificate!
    • +5 (5 voturi)    
      Permite-mi sa continui. (Marţi, 13 ianuarie 2015, 17:31)

      vali47 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Si impostorii sa dispara din viata publica.
  • +3 (3 voturi)    
    Afară cu plagiatorii (Marţi, 13 ianuarie 2015, 17:31)

    Furnicuta [utilizator]

    Lucrurile sunt destul de clare. Monica-Luisa Macovei are dreptate să-i ceară plagiatorului și nesimțitului Victor -Viorel Ponta excluderea din barou.

    PS Monica, ți-ai cam dat și tu cu stângu-n dreptu. Nu era necesar sa te prezinti cu titulatura Deputat în Parlamentul European. Cred că era mai de efect dacă scriai jurist.
  • +8 (8 voturi)    
    Singurul opozant... (Marţi, 13 ianuarie 2015, 18:03)

    triciupa [utilizator]

    ... credibil la noul uslam este Monica Macovei. Dar stiam asta mai demult, de cand l-am votat pe Iohannis ca sa nu iasa monta, nu-i asa?
  • +7 (7 voturi)    
    Basescu 2 (Marţi, 13 ianuarie 2015, 18:14)

    CristianDragoi [utilizator]

    Macovei e pt noi
    Basescu doi!

    bBinenteles o vesiune mult imbunatatita si rafinata!
    Pastreaza spiritul de rafuiala cu neavenitii.
    Numai de ar avea resursele lui Base...
  • +4 (4 voturi)    
    nu va bucurați! (Marţi, 13 ianuarie 2015, 18:24)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Ponta e atât de nesimțit, încât e capabil sa dea o ordonanță de urgenta...care-l face iar doctor. Glumesc cu ordonanță, nu si cu nesimtirea uluitoare a acestui ...
  • +6 (6 voturi)    
    Aschia nu sare departe de gard (Marţi, 13 ianuarie 2015, 18:36)

    Monday [utilizator]

    Eu cred ca ar trebui sa-si dea doctoratul acolo unde si-a scris mentorul lui ultimele carti. Cu acelasi conducator stiintific si in acelasi mediu linistit si "racoros", unde a stat acesta pana de curand. Ca nu-i va deranja nimeni pentru urmatorii ani....

    Tema, la alegere, intr-adevar.
    Propuneri ar fi: "Cum am ingradit cu succes dreptul de vot in Diaspora, de doua ori la rand. Studiu de caz (iarasi, la alegere: Paris, Bruxelles, Londra etc)" sau: " Mitomania ca "modus vivendi". Aplicatii in viata politica, sociala, profesionala etc", sau: "Cum sa (crezi ca) alegi de unul singur in cursa electorala si sa iesi pe locul doi - o retrospectiva personala documentata" si lista poate ramane deschisa.
  • +4 (4 voturi)    
    Mi se pare corect (Marţi, 13 ianuarie 2015, 18:39)

    mr_mojo [utilizator]

    Dupa care urmeaza debarcarea din fruntea tarii. Dupa care puscaria.
    Macovei poate reusi ce nu a reusit toata opozitia in aproape 3 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Rezultate la anu' (Marţi, 13 ianuarie 2015, 19:44)

    CititorulComentator [utilizator]

    La ce mafie o fi si in barou...
  • -6 (6 voturi)    
    Din curtia școli (Marţi, 13 ianuarie 2015, 19:59)

    MirceaOrdean [anonim]

    ”Monica Macovei cere Baroului Bucuresti sa il excluda pe Victor Ponta din avocatura ”

    FACE ȘI DÎNSA CE POATE.

    Dacă nu l-a putut depăși altfel, măcar așa...
    .
    .
    Oare cum își înjură doamna Macovei adversarii politici - seara și în fața televizorului?
    O folosi vorba cea masculină?
    Cred că da.
    .
    Oare cum va sfîrși doamna cu pricina?
    Cum, ziceți că ne aflăm eterni?
  • -7 (9 voturi)    
    Prioritati (Marţi, 13 ianuarie 2015, 20:06)

    Gigi Kent [utilizator]

    Dupa ce a terminat de numarat ouale lui Nastase si 1,5 milioane de voturi furate la referendum acum doamna Macovei a trecut la un alt subiect de maxim interes. Apartenenta lui Ponta la Baroul Bucuresti.

    Noroc ca in maxim 1-2 ani nu vom mai auzi de aceasta relicva care si-a batut joc de imaginea tarii in strainatate. O decizie mai buna decat autoexcluderea din noul PNL nu putea a ia. Bravo!
  • +2 (2 voturi)    
    Viorel "doctorul 007" va fi lasat din brate ! (Marţi, 13 ianuarie 2015, 22:39)

    Plagarus [utilizator]

    Deseul unuia este resursa altuia.
  • +2 (2 voturi)    
    Un vechi Basist , actual Macovist . (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 11:34)

    arheopterix [utilizator]

    Pozitie profesionista si principiala care face cinste Doamnei Macovei .,, Poporul de timpiti ,( Petre Tutea ), S-a trezit in noiembrie a votat si se pare ca a a ADORMIT DIN NOU .Popor Roman , voi chiar nu vedeti cine este Monica Macovei ? Treziti-va . Traim o singura data !. Am pierdut deja 25 de ani ! Inca 25 este prea mult!
  • +1 (1 vot)    
    Oare... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 15:40)

    Kobolld [utilizator]

    Problema cea mai gravă nu este excluderea din avocatură, ci faptul că în urma doctoratului acesta a ajuns Prim Ministru, iar în această funcție a semnat legi, HG-uri și OUG-uri împreună cu colegi cu aceleași calități, dar și condamnați. Or, întrebarea mea este următoarea:
    Câte legi, ordonanțe sau hotărâri de guvern au fost anulate în urma condamnării într-o formă sau alta a parlamentarilor?
    Nimic. Rău făcut, rău rămas, nimic nu se schimbă.